استراتژی محتوا در اینستاگرام

 

در این مقاله قصد داریم به استراتژی محتوا در اینستاگرام بپردازیم. احتمالا همه شما جمله معروف “محتوا پادشاه است” (content is king) از بیل گیتس را شنیده اید. همه کسانی که پیج شما را فالو می کنند مطمئنا در مرحله اول جذب محتوای شما شده اند و به دنبال کنندگان شما پیوسته اند. پس برای افزایش دنبال کنندگان مهم ترین چیز تولید محتوای خوب و موثر است. یکی از ترفندهای افزایش فالوئر در اینستاگرام تولید محتوای خوب است که دارای چد نکته می باشد و در صورت رعایت آن ها بازدهی بالای صفحه و افزایش فروش شما تضمینی است.
همه کسب و کارها برای انجام هرکاری باید استراتژی داشته باشند و از قبل نقشه راه خود را مشخص کرده باشند. تولید محتوا نیز از این قائده مستثنا نیست. برای تولید محتوای خوب باید بدانیم چه چیزی را چگونه و چه موقع انتشار دهیم. در ادامه به این نکات می پردازیم.

نکات مهم استراتژی محتوا در اینستاگرام

برای تدوین یک استراتژی محتوا موثر باید مدیریت پیج اینستاگرام را بلد باشیم، نکات اصلی تولید محتوا را بشناسیم ، آن ها را در نظر گرفته و به بهترین نحو اجرا کنیم.

  • تعیین موضوعات مناسب با موضوع صفحه و کسب و کار برای محتوا

اولین قدم در استراتژی محتوا در اینستاگرام تعیین موضوع فعالیت صفحه است. قبل از اینکه تولید محتوا کنیم باید موضوعات مرتبط با صفحه خود را بشناسیم و آن ها را دسته بندی کنیم. سپس با ابزارهای موجود و تعداد محتواهای ساخته شده برای هشتگ های مرتبط با آن، میزان پرطرفدار بودن آن ها را بررسی کنیم و برای موضوعات پرطرفدار و به اصطلاح ترند محتوای بیشتری بسازیم. مثلا اگر در حوزه ورزش فعالیت دارید، اگر طرفداران پست های آموزش حرکات تمرینی بیشتر است، به ازای هر پست با موضوع تغذیه باید چندین پست در مورد آموزش حرکات منتشر کنید.

  • شناخت پرسونای مشتری و موضوعات مورد علاقه آن ها

یکی از اصول مدیریت شبکه های اجتماعی این است که ما مشتری های خود را بشناسیم. مشتری های شما مهم ترین سرمایه شما هستند و به هیچ عنوان نباید آن ها را از دست بدهید. اگر آن ها را بشناسید و بدانید در اینستاگرام و صفحه شما به دنبال چه چیزی هسند، آن ها را به خود وفادار کرده و از آن ها کسب درآمد می کنید. مشتری های خود را بشناید، نیاز آن ها را درک کنید، علاقه مندی های آن ها را پیدا کنید، با توجه به این ویژگی ها استراتژی محتوا بسازید و تولید محتوا کنید و بعد خواهید دید که مشتریان شما و میزان فروشتان روزانه افزایش می یابد.

استراتژی محتوا در اینستاگرام
  • تعیین زمان انتشار پست در استراتژی محتوا

در ساعاتی مشخص از روز و برخی از روزهای هفته فعالیت کاربران در اینستاگرام زیادتر از همیشه است. با ابزار Instagram Insight می توانید این ساعت ها را تشخیص دهید و برای بازدید بیشتر پست های خود را در این ساعت ها انتشار بدهید. باید بدانید چه پستی را در چه ساعتی منتشر کنید تا بالاترین بازخورد را بگیرید.

  • تعامل و مشارکت دنبال کنندگان

تمامی نکاتی که تا الان به آن پرداختیم تنها یک هدف دارند: افزایش تعامل و مشارکت مخاطبان.
شما باید از مخاطبان خود لایک و کامنت بگیرید. باعث شوید آن ها پست ها را دخیره کنند و با دوستان خود به اشتراگ بگذارند. این کار به دیده  شدن بیشتر صفحه شما  کمک بسیار زیادی میکند. دیده شدن برای شما دنبال کننده می آورد و دنبال کننده برای شما مشتری می سازد. یکی از راه هایی که تعامل صفحه شما را زیاد می کند تهیه بنچ مارک است. یعنی عملکرد و تاثیر فعالیت های مخلف را بشناسید. با مراجعه به صفحه رقبای خود می توانید ببینید چه محتوایی بیشترین بازدید و لایک را گرفته و چه موضوعاتی برای مخاطب جالب تر و قابل توجه تر است. با پیدا کردن این موضوعات شما هم می توانید با انتشار پست های مشابه از مخاطب خود تعامل و مشارکت دریافت کنید. به طور مثال اگر می بینید که پست های ویدیویی پرسش و پاسخ برای مخاطب جذاب بوده شما نیز محتوایی مشابه تولید کنید و بازخوردهای خوب از بازدید کنندگان بگیرید. بعد از شناختن و بررسی این موارد باید تقویم محتوایی درست کنید. روز و ساعت و موضوع پست و اینکه قرار است در چه قالبی منتشر شود را مشخص کنید و طبق آن عمل کنید.

نکات تکمیلی استراتژی محتوا در اینستاگرام

همانطور که در بالا هم گفته شد اولین چیزی که در برخورد اول مخاطب را جذب می کند محتوا است. محتوای ما باید به کاربر یک چیزی را آموزش دهد. مخاطب باید بداند ارزشمند است و برای تولید محتوا برای آن ها وقت گذاشته شده است. یکی از مسائلی که به کاربر حس منفی القا می کند تبلیغات بیش از حد است. سعی کنید پست های خود را در قالب آموزش جامع بسازید و در انتهای آن محصول خود را تبلیغ کنید. برای تبلیغ هم سعی کنید به جای اینکه مزیت های محصول خود را مدام تکرار کنید، از کاربرد آن برای مشتری و نیازهایی که قرار است برآورده کند حرف بزنید.
نکته بعدی ظاهر و کیفیت محتوای بصری است. از یک گرافیست در این کار کمک بگیرید. از نرم افزارهای ادیت حرفه ای استفاده کنید و برای همه پست ها قالب و ساختار ثابت و متوازن داشته باشید. مثلا فونت و قالب و رنگ بندی عکس های شما باید با ویدئو ها و کاور آن ها هم خوانی داشته باشد. این موضوع به چینش منظم تر و چشم نواز بودن پروفایل شما کمک بسیاری می کند.
امکاناتی که خود اینستاگرام در اختیار ما گذاشته هم به ما در تولید محتوا و افزایش تعامل کمک می کند. توجه داشته باشید که صفحه شما ویترین فروشگاه شماست و تمام قسمت های آن باید درست و اصولی چیده شده باشد. به طور مثال:

آشنایی با موثرترین استراتژی تولید محتوا
  • بیوی جذاب و موثر و با معنی برای خود بنویسید.
  • از هشتگ های مرتبط استفاده کنید.
  • از آپشن لایو و IGTV برای تعامل بیشتر بهره ببرید.

نتیجه گیری

افزایش بازخورد صفحه و جذب دنبال کننده بیشتر مانند هرکار دیگری به ممارست و تداوم نیاز دارد. فعالیت روزانه خود را افزایش دهید ، صفحه خود را همواره زنده نگه دارید و طبق استراتژی محتوا در اینستاگرام نوشته اید، محتوای خود را انتشار دهید. با رعایت این نکات خواهید دید که صفحه شما روز به روز رشد بیشتری خواهد کرد و به هدف خود یعنی جذب مخاطب و یا  فروش بیشتر خواهید رسید.
ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ تابان آماده پاسخ به سوالات و خدمت رسانی در جهت رشد صفحه شما هستیم. با ما تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *