نوشتن توضیحات متا به صورت درست و اصولی، یکی از تکنیک های سئو محسوب می شود. خیلی مهم است که نکاتی را در نوشتن توضیحات متا رعایت کنیم تا علاوه بر جذابیت، کاربران را نیز به کلیک بر روی لینک سایتمان دعوت کنیم. در ادامه به صورت مفصل با تکنیک های نوشتن توضیحات متا آشنا می شویم.

توضیحات متا چیست؟

زمانی که در موتور جستجوی گوگل کلمه ای را سرچ می کنیم لینک سایت هایی نشان داده می شود که در پایین آن توضیحاتی نوشته شده اند. این توضیحات، همان متا ها هستند. در واقع چکیده و خلاصه ای از سایت و نوع فعالیت شما است که به کاربران نشان داده می شود.

توضیحات متا

با توجه به اینکه سایت ما وردپرسی است و یا اختصاصی، جایگاه این متا متفاوت است. در سایت های اختصاصی با استفاده از کد زیر این توضیحات نوشته می شود:

<meta name=”description” content=” توضیحات متا در یک یا دو جمله یا یک پاراگراف کوتاه در این قسمت نوشته می‌شود”/>

اما در سایت های وردپرسی به کمک افزونه ای مانند یواست می توان در جایگاه مشخص شده این توضیحات را نوشت.

توضیحات متا

اهمیت توضیحات متا در چیست؟

یکی از مهم ترین اهمیت های توضیحات متا تاثیرگذاری بر سئو سایت است. شاید آنچنان مستقیم تاثیر نداشته باشد ولی نوشتن متایی خوب قطعا تاثیر غیر مستقیم خوبی خواهد داشت. نمایش عنوان سئو و توضیحات متا در کنار هم برای کاربر، این حق انتخاب را به او می دهد تا بتواند بهترین تصمیم را بگیرد و بر روی یک لینک کلیک کند. پس همیشه باید سعی کنیم ویترینی که از سایت خود به کاربر نشان می دهیم پر زرق و برق باشد و او را جذب کند.

توضیحات متا

زمانی که کاربر کلمه ای در گوگل سرچ می کند و لینک سایت ما در نتایج نشان داده می شود یک impression دریافت کرده ایم. حال قدم بعدی این است که کلیک را نیز دریافت کنیم تا CTR ما بالا برود. حال هرچقدر توضیحات متای ما جذاب تر باشد و کاربر را ترغیب به کلیک بر روی سایت کند بهتر است. در واقع توضیحات متا فرصتی کوچک برای شماست تا خلاصه ای از فعالیت خود به کاربر نشان دهید و او را دعوت به بازدید سایت خود کنید.

مهم ترین نکات نوشتن توضیحات متا

برای نوشتن Meta Description مهم است که چندین نکات را رعایت کنیم:

توضیحات متا تکراری نباشد

چند سال اخیر مرسوم بود که متای چندین لندینگ و صفحات همگی مثل هم بودند . شاید این توضیحات بسیار جذاب و ترغیب کننده باشند اما با توجه به اینکه گوگل نسبت به محتواهای تکراری بسیار حساس است، در اغلب موارد این متا ها را پنهان می کند و نشان نمی دهد. پس همواره باید سعی کنیم متاهایی یکتا بنویسیم و همچنین از متای دیگر سایت ها نیز اصلا استفاده نکنیم.

تعداد کاراکتر

تعداد کاراکترهایی که برای نوشتن این توضیحات باید استفاده شود بین 120 تا 150 است. در صورتی که این تعداد بیشتر شود گوگل آن را به صورت کامل نشان نمی دهد و با گذاشتن سه نقطه آن را رها می کند.

توضیحات متا

در ابزار یواست که در بالاتر گفته شد، نوار رنگی وجود دارد که اگر تعداد کاراکتر از میزان مشخص کمتر و یا بیشتر شود، قرمز می شود و در صورت درست بودن سبز می شود. پس همیشه توضیحاتی که می نویسیم باید سبز باشند.

استفاده از کلمات کلیدی

کلمه کلیدی را که برای لندینگ خود انتخاب می کنیم را باید در توضیحات متا نیز بکار ببریم. تعداد تکرار آن از دو یا سه دفعه بیشتر نباید باشد که توضیحات جذابیت خود را از دست ندهند. در سال های گذشته مرسوم بود که در این توضیحات فقط چندین بار کلمات کلیدی را تکرار می کردند. البته هنوز هم چنین سایت هایی هستند اما همان طور که گفتیم گوگل مستقیما توضیحات متا را معیار سئو نمی داند.

استفاده از عبارات جذاب

همواره سعی کنید توضیحات متایی که می نویسید جذاب باشند و کاربر را ترغیب به کلیک کنند. اگر محصولی را می فروشید می توانید از عبارات زیر استفاده کنید:
تخفیفات ویژه ی ما فقط تا امشب
دانلود اپلیکیشن رایگان ما
کیف های زیر 100 هزار تومان را ببینید
همچنین اگر از قیمت در توضیحات استفاده کنید نیز کلیک بیشتری دریافت خواهید کرد.

حذف عبارات ریاضی

در توضیحات متا از عبارات ریاضی مانند + ، = ، – و .. استفاده نکنید. همچنین از دبل کوتیشن ها که برای نقل قول ها است نیز استفاده نکیند. زیرا گوگل به صورت خودکار این عبارات را از جستجوی خود حذف می کند. پس بهتر است خودمان از آنها استفاده نکینم به جای اینکه گوگل آنها را حذف کند.

علت نشان داده نشدن توضیحات متا

خیلی از اوقات پیش آمده است که توضیحاتی ما نوشته ایم اما در نتایج گوگل یک نوشته ای دیگر که محتوای داخل صفحه است را نشان می دهد. علت آن چیست؟ در این مواقع دو علت وجود دارد.

1-توضیحاتی که نوشته شده است خیلی مرتبط با محتوای اصلی صفحه نیست و گوگل به همین خاطر آن را نشان نمی دهد و خودش محتوایی را که به نظرش مرتبط تر است را به جای توضیحات شما نشان می دهد.
2-کلمه ای را که کاربر سرچ کرده است در توضیحات متای شما نیست به همین خاطر خود گوگل توضیحاتی از صفحه را که شامل کلمه سرچ شده است را نشان می دهد.

چند نمونه از توضیحات متای جذاب

برای سایت فروشگاهی (مثلا خرید شلوار)

-خرید شلوارهای لی، مجلسی و کتان در رنگ بندی های متنوع همراه با قیمت. خرید شلوار با تخفیفات ویژه را از دست ندهید.
-شلوار لی قد 180 ، سایزبندی از سایز 36 تا 42 ، موجود در 5 طیف رنگی تیره و روشن ، ارسال رایگان به تمامی شهر ها و دریافت درب منزل

برای سایت گردشگری (تور گردشگری اروپا)

-رزرو بلیت تور گردشگری اروپا با آفر ویژه و پکیج کامل را از دست ندهید. اطلاعات کامل درباره جزئیات سفر را در داخل سایت می توانید مطالعه کنید.

برای سایت خدماتی (سفارش تاکسی اینترنتی)

-سفارش تاکسی اینترنتی با پایین ترین هزینه. برای اولین سفارش از 10 هزار تومان تخفیف بهرمند خواهید شد و در صورت دعوت دوستان کد تخفیف 50 درصدی دریافت می کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *