آمار های موجود نشان می دهد که 90 درصد کاربران فقط صفحه اول گوگل را بررسی می کنند و به صفحه های بعد رجوع نمی کنند، به همین دلیل است که صفحه اول اهمیت بالایی دارد و تمام وبمستران و مدیران سایت تلاش خود را می کنند که در صفحه اول قرار گیرند، با توجه به الگوریتم های جدید گوگل و رقابت بین سایت ها، نتایجی که در صفحه اول گوگل قرار می گیرند، همیشه یکسان نیست و دائما در حال تغییر می باشد.

صفحه Serp چیست ؟

Serp  مخفف Search engine results page می باشد و به معنی صفحه نتایج موتور جستجو می باشد، یا به عبارت دیگر  نتیجه جستجویی که با search یک عبارت نمایش داده می شود .

Serp معمولا شامل نتایج جستجو ارگانیک، نتایج گوگل ادز، Richsnipet، Knowledge graph، سوالات متداول و… می باشد.

جزئیات نتایج صفحه جستجو یا serp

1- تبلیغات گوگل ای Adwords

در تبلیغات گوگل ای (Adwords) برای نشان داده شدن در serp باید هزینه ای به گوگل پرداخت کنید و حساب Adwords خودتان را شارژ کنید و تا زمانی که شارژ حسابتان تمام نشده باشد، سایت شما در serp و یا همان صفحه اول جستجو به کاربران نمایش داده خواهد شد.

لینک سایت شما در تبلیغات گوگل ای ممکن است در بالا و یا پایین صفحه serp نشان داده شود، چون تبلیغات با این روش حالت مزایده ای دارد و مکان قرار گیری لینک سایت شما به چند عامل بستگی دارد : عواملی چون میزان مبلغ پرداختی جهت تبلیغ، کلمات کلیدی انتخاب شده، وضعیت سایتتان، محل جغرافیایی، پلتفرم انتخابی و….

اهمیت serp در سئو

2- گراف دانش Knowledge graph

هدف گوگل، رسیدن سریع کاربران به نتایج صحیح و بهبود نتایج موتور جستجو می باشد، یکی از کارهایی که در این راستا انجام داده است، استفاده از گراف دانش بوده که در آن گوگل با توجه به بررسی پایگاه داده های بسیار و جمع آوری اطلاعات در منابع متفاوت با حدس هدف کاربر از سرچ آن کلمه کلیدی در یک باکس در سمت راست صفحه نتایج جستجو نمایش داده می شود که به صورت مفهومی اطلاعات گسترده ای را به کاربر می دهد تا با سرعت بیشتری به جواب خود برسند.

3- سوالات متداول

حتما تا به حال در صفحه serp دیده اید که برخی از سایت ها در زیر لینک سایتشان تعدادی سوال و جواب دارند که این اسنیپت ها با توجه به محتوای آن صفحه هدف تهیه شده و چون حجم زیادی از صفحه serp را از آن خود می کنند، باعث افزایش نرخ کلیک می شوند. پس با توجه به اهمیت serp در سئو ، این روش در بهبود سئو و بالا بردن ترافیک سایت تاثیرگذار خواهد بود.

4- Organic search

ترافیک ارگانیک مربوط به کاربرانی می شود که عبارت را در موتور جستجو سرچ کرده اند و بر روی یکی از لینک های موجود در صفحه serp کلیک کرده اند، این سایت ها برای جذب ترافیک سایتشان هزینه ای پرداخت نکرده اند و فقط از طریق سئو سایت خوب و با کیفیت وارد serp  شده اند و ترافیک سایتشان را بالا برده اند، ناگفته نماند که organic search  ارزشمندتر از ترافیک های تبلیغات در گوگل می باشند ولی بدین معنا نیست که ترافیک های غیر ارگانیک ارزشمند نیستند. وب سایت های نمایش داده شده در صفحه اول و ترافیک های ارگانیک به دلیل جذاب بودن محتوا برای کاربر، جذب ترافیک دارند.

پس داشتن یک محتوای خوب و انتخاب کلمه کلیدی مناسب باعث سئو خوب سایت و قرارگیری در صفحه اول می شود که باز هم به اهمیت serp در سئو می رسیم.

5- Rich snipet

در صفحه نتایج جستجو در زیر برخی از لینک سایت ها عناصری چون ستاره ها، قیمت، ویدئو، تصویری به عنوان پیش نمایش فیلم وجود دارد که خود باعث تمایز سایت در بین مابقی سایت ها شده و جذب ترافیک و ورودی سایت را بالا می برد.

اهمیت serp در سئو

دلایل اهمیت serp در سئو

این روز ها میلیون ها کاربر برای حل مشکلات و پیدا کردن جواب سوال هایشان سراغ اینترنت و استفاده از موتورهای جستجو می روند، و همانطور که در ابتدا گفتم بعد از سرچ به سراغ صفحه های بعد نمی روند و  در همان صفحه اول و در بین لینک های اول به دنبال جواب خود می گردند.

پس واضح است که اگر صاحب یک سایت یا وبلاگ هستین اهمیت serp در سئو برای شما مشهود باشد و قرار گرفتن در صفحه اول از هدف های شما در کارتان باشد.

Serp نحوه نمایش سایت شما در صفحه اول گوگل را به شما نشان می دهد و اگر شما در serp حضور نداشته باشید و به صفحه دوم رفته باشید، به احتمال زیاد تعداد کلیک های زیادی نخواهید داشت و بازدید سایتتان کاهش می یابد.

یکی دیگر از دلایل اهمیت serp در سئو ایمپرشن (imperssion) می باشد.

imperssion و CTR چیست؟

imperssion به معنای تعداد دفعات دیده شدن در صفحه serp می باشد، یعنی وب سایت ما چندبار در صفحه نتایج دیده شده است.

imperssion به این معنا نیست که وب سایت ما حتما توسط کاربر دیده شده است یانه، فقط نشان دهنده حضور در صفحه serp می باشد.

اگر وب سایت ما در imperssion ای که دریافت میکند توسط کاربر دیده شود و کاربر وارد سایت ما شود نرخ کلیک یا همان CTR سایت ما افزایش می یابد.

CTR برابر با تعداد دفعات کلیک های دریافتی به تعداد دفعات دیده شدن می باشد.

پس هرچه وب سایت ها بیشتر در صفحه serp قرار گیرد، تعداد imperssion هایش بالا می رود و تعداد دفعات بیشتری احتمال دیده شدن توسط کاربر وجود دارد و به طبع میزان کلیک افزایش می یابد و با افزایش نرخ کلیک، سئو سایت شما بهبود می یابد.

نحوه ایجاد serp

خزنده و crawler های موتور جستجو در بین سایت ها می خزند و آدرس صفحات جدید را می یابند و طی ایندکس کردن مطالب، تصاویر، ویدئو ها و محتوا ها را شناسایی می کنند و در پایگاه داده هایشان ذخیره می کنند و زمانی که کاربری عبارتی را سرچ کند نزدیک ترین محتوا ها را به کاربر در serp نمایش می دهد و با توجه به کیفیت مطالب آن ها را در آن صفحه دسته بندی می کند.

کلام پایانی:

امروزه در دنیای کسب و کار، داشتن یک وب سایت برای معرفی کار و حرفه و خدماتتان یک امر بسیار مهم می باشد و کسب و کارهایی که تا به حال فکری به حال کسب و کار آنلاین نکرده اند بی شک مشتریان زیادی را از دست داده اند. قطعا با توضیحاتی که در بالا به آن پرداختیم، داشتن یک سایت بهینه سازی نشده هیچ ارزشی نخواهد داشت. اهمیت serp در سئو به شما می گوید که باید ساییتان را براساس استاندارد های موتور جستجو بهینه کنید تا بتوانید در صفحه serp قرار بگیرید و باعث افزایش ترافیک سایت و در نتیجه افزایش مشتریان بالقوه شوید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *