چیزی دستگیرشان نمی شود و یا اینکه محتوای آن آنقدر ضعیف است که به اعتبار کار شما صدمه وارد می کند. پس تصمیم می گیرید که ارزش آن صفحه را به صفحه دیگری منتقل کنید تا هم بازدید صفحات خود خودتان را بیشتر کنید و هم آن صفحه را به گونه ای از میان برده باشید. برای این کار از ریدایرکت استفاده می کنیم، اما ریدایرکت دامنه هم آیا برای همین کار ساخته شده است؟ شاید درباره ریدایرکت در همین سایت یا جاهای دیگر شنیده باشید و شاید برای اولین بار است که اصلا با موضوع ریدایرکت مواجه می شوید. مهم نیست که از کدام دسته باشید، این مقاله برای هر کسی که که می خواهد درباره ریدایرکت اطلاعات کسب کند مناسب است. همراه ما باشید.

ریدایرکت دامنه

معمولا وقتی اسم ریدایرکت می آید، افراد متخصص در زمینه وب به یاد مسائل مرتبط با سئو می افتند. این که به دلایل مختلف بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو ممکن است ما ارزش یک صفحه را به صفحه دیگری انتقال بدهیم. اما ریدایرکت دامنه بحث فراتر از سئو دارد و بیشتر با خود طراحی سایت در ارتباط است. دیگر اینجا قرار نیست ما کاری کنیم که کاربران با ورود به یک صفحه، به صفحه دیگری منتقل شوند، بلکه می خواهیم کاربران با ورود به یک Domian، Domain دیگری برایشان باز شود. برای همین این موضوع کلیت طراحی سایت ما را در بر می گیرد و دیگر بحث انتقال ارزش یک صفحه نیست. این موضوع ممکن است به دلایل متعددی اتفاق بیفتد. دلایلی که آنقدر بنیادی هستند که این موضوع را بیش از پیش مهمتر می کنند و دانستن آن را برای همه واجب می سازند.

دلایل ریدایرکت دامنه هر چیزی می توانند باشند اما هرچه هستند، ریدایرکت دامنه خصوصا برای کسب و کار های بزرگ که معمولا دامنه های آن ها سرچ می شوند لازم است. مثلا شما ممکن است اسم برندتان یک چیز باشد و دامنه آن را هم در دنیای وب به همان نام ثبت کرده باشید. حال به هر دلیل اسم برند شما عوض شده است و می خواهید که نام دامنه خود را هم عوض کنید. مسلما خیلی از کاربران هنوز با دامنه قبلی شما را می شناسند و آن را در بخش سرچ مرورگر وارد می کنند. حال با سرچ کردن آن دامنه با صفحه 404 مواجه می شوند و خیال می کنند که سایت شما مشکل دارد یا اصلا به طور کلی از بین رفته است. اینجاست که “ریدایرکت Domain” به کمک شما می آید و شما می توانید دامنه قبلی را به دامنه جدید ریدایرکت کنید.

ریدایرکت چیست؟

هرچقدر هم که بخواهیم ریدایرکت دامنه را توضیح بدهیم، برای کسانی که هیچ ایده ای ندارند ریدایرکت دقیقا چیست، فهمیدن آن می تواند دشوار باشد. ما نیز به فکر تمامی مخاطبان خود هستیم و بد نیست که ری دایرکت را هم تعریف کنیم. ریدایرکت یعنی انتقال ارزش یک صفحه به صفحه دیگر در دنیای وب انجام می شود. اگر این تعریف ساده نباشد، به عبارت دیگر می توان گفت زمانی که ما یک صفحه را به صفحه دیگری ریدایرکت می کنیم، کاربران با درخواست کردن آن صفحه یا وارد شدن به آن صفحه، به جای اینکه محتوای صفحه مورد نظر برایشان نمایش داده شود، به صفحه دیگری منتقل می شوند. این موضوع هم می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد.

مثلا ممکن است صفحه مورد نظر حذف شده باشد (URL هرگز پاک نمی شود فقط محتوای صفحه حذف می شود)، یا ممکن است محتوای آن ضعیف باشد و به سئو سایت ما آسیب بزند، ممکن است صفحه ارزش چندانی نداشته باشد و با یک کلمه کلیدی مهم برای کسب و کار ما بالا آمده باشد و آن صفحه ای که ما می خواهیم بالا نباشد و دلایل دیگری که گفتن آن ها می تواند این مقاله را بسیار طولانی کند. حال اما بحث ریدایرکت دامین جدا می باشد.

ریدایرکت کردن چیست؟

ریدایرکت دامنه دقیقا چیست؟

گفتیم که دلایل زیادی وجود دارد که ما بخواهیم ارزش یک دامنه را به دامنه دیگری منتقل کنیم. ریدایرکت دامنه یعنی ما کاری کنیم که کاربران با درخواست کردن یک دامنه یا ورود به آن، وارد دامنه دیگری بشوند که ما برای آن ها تعیین کرده ایم. یکی از معمول ترین مثال ها در این زمینه هم غول فروشگاه های اینترنتی یعنی آمازون است. قبل از اینکه آمازون ما Amazon بشود، قرار بود اسم آن Relentless باشد و جف بزوس حتی دامنه ای هم به این نام ثبت کرد. حال که جف بزوس نام فروشگاه خود را به آمازون تغییر داده است، اگر شما relentless.com را سرچ کنید وارد Amazon.com می شوید. چه اتفاقی افتاده است؟ دامنه اول به دامنه دوم ریدایرکت شده است. به همین سادگی! حالا دیگر هرکسی وارد relentless.com شود مستقیم به سایت آمازون وارد خواهد شد.

البته این کار فقط زمانی که شما اسم برند را تغییر می دهید کاربرد ندارد. بی شمار کاربرد دیگر هم دارد که یکی از مرسوم ترین این کاربرد ها، زمانی هستش که کاربران با غلط املایی دامنه شما را وارد می کنند. برای مثال این موضوع هم دوباره به همان غول فروشگاه های اینترنتی برمیگردیم. اگر شما عبارت amzon.com را به جای amazon.com در مرورگر خود سرچ کنید، می بینید که همچنان وارد سایت اصلی Amazon می شوید و اینجاست که می فهمیم جف بزوس و دست اندرکارانش فکر اینجایش را هم کرده بودند و ریدایرکت دامنه amzon.com که اشتباه است را هم انجام داده اند. همین موضوع کلی می تواند باعث شود که شما یک مخاطب را داشته باشید یا در لحظه آن را از دست بدهید. پس اهمیت این ریدایرکت اینجاست که مشخص می شود.

انواع ریدایرکت دامنه

ما سه نوع ریدایرکت دامنه داریم که احتمالا اگر سئو کار باشید دو مورد اول را شنیده اید. بیشتر هم البته ما قرار است با همان مورد اول و دوم کار داشته باشیم و معمولا هم مورد اول بیشترین کاربرد را دارد. با این وجود، بد نیست که هر سه نوع ریدایرکت های دامنه را بشناسیم و در زمان نیاز، از هرکدام که لازم بود استفاده کنیم. این ریدایرکت ها شامل موارد زیر می شوند:

ریدایرکت 301 (301 Redirect)

معمول ترین و رایج ترین نوع ریدایرکت دامنه همین ریدایرکت 301 می باشد. این نوع ریدایرکت تمام ارزش یک دامنه (یک لینک) را به دامنه دیگری منتقل می کند. این ریدایرکت در صفحات معمولا برای اهداف سئویی استفاده می شود و برای دامنه هم به طور غیر مستقیم همین هدف را دارد. در بیشتر مواقع چه در رابطه با یک صفحه و چه در رابطه با یک دامنه، بهتر است از این ریدایرکت استفاده کنیم. به این خاطر که نه قرار است ریدایرکت ما معمولا موقتی باشد و نه قرار است دیگر استفاده خاصی از دامنه یا صفحه قبلی بکنیم. پس همین ریدایرکت را به عنوان بهترین راه می پذیریم اما بهتر است با باقی ریدایرکت ها هم آشنا بشویم.

302 Redirect

ریدایرکت 302 (302 Redirect)

واقعا چرا برای ریدایرکت دامنه باید از ریدایرکت 302 استفاده کنیم وقتی ریدایرکت 301 هست؟ این ریدایرکت به ندرت استفاده می شود و کار چندان خاصی هم انجام نمی دهد فقط نسخه سبک تری از ریدایرکت 301 است و سختگیری آن ریدایرکت را ندارد. همیشه هم پیشنهاد می شود که از همان ریدایرکت 301 استفاده کنیم. در واقع ریدایرکت 302 به موتور های جست و جو و مرورگر ها می فهماند که دامنه یا صفحه مورد نظر، به طور “موقت” به صفحه دیگری ریدایرکت شده است. به این صورت که انگار صفحه مورد نظر در دست تعمیر است و می خواهید فعلا کاربران به آن صفحه وارد نشوند و در عوض به صفحه دیگری بروند. البته معمولا این اتفاق رخ نمی دهد و اگر کسی بخواهد بین این دو یکی را انتخاب کند، همان 301 انتخاب بهتری می باشد.

متا رفرش (Meta Refresh)

متا رفرش در واقع ریدایرکت دامنه ای است که در سطح و Level صفحه انجام می شود و جایگزین ریدایرکت در سطح سرور می باشد. این ریدایرکت ها معمولا کندتر هستند و خیلی به ندرت استفاده می شوند. عیب آن ها هم این است که Page Authority صفحه قبلی را به صفحه جدید انتقال نمی دهند. شاید تا به حال وقتی وارد یک لینک شده اید با این پیغام مواجه شده اید که “This Page has moved, if you’re not redirected in 5 seconds, please click here” که معنی آن می شود “این صفحه انتقال داده شده است، اگر تا 5 ثانیه ریدایرکت نشدید، اینجا کلیک کنید. این همان ریدایرکت متا رفرش می باشد. کسانی که واقعا اینکاره باشند ازاین ریدایرکت استفاده نمی کنند چون تجربه کاربری را کمی خراب می کند. چون ممکن است کاربر همان 5 ثانیه را هم نخواهد صبر کند و سایت را ببندد.

سخن پایانی

ریدایرکت دامنه ممکن است هیچوقت به کار شما نیاید اما چیزی است که باید بدانید چگونه انجام می شود. به هر حال دیدیم که چه استفاده هایی به چه دلایلی می شود از این ریدایرکت داشت. همیشه این را بدانید که ارزش صفحه های سایت ما هرچقدر هم که پایین باشد، نباید از بین برود و در صورتی که یک صفحه را نمی خواهیم می توانیم ارزش آن را به صفحه دیگری انتقال دهیم. هرچند که ریدایرکت دامنه از این موضوع هم فراتر می رود و اهمیت بیشتری برای آن قائل هستیم. شما می توانید ریدایرکت را به صورت دستی انجام بدهید و یا اینکه از افزونه های مخصوص ریدایرکت وردپرس استفاده کنید. ممنون که در این مقاله هم همراه ما بودید و امیدواریم که توانسته باشیم در موضوع ریدایرکت به شما عزیزان کمکی کرده باشیم.

منبع:

Hostgator

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *