بهترین ابزار های آنالیز رقبا

اهمیت شناخت و استفاده از بهترین ابزار های آنالیز رقبا در سئو چیست ؟ در هر حیطه ی کاری ای شناخت رقبا ، نقاط قوت و ضعف آن ها می تواند کمک بسزایی در پیشرفت شما داشته باشد. در سئو سایت نیز همین است، شناخت وتحلیل رقبا به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از نقاط قوت و نکاتی که به رقبایتان در داشتن سئویی خوب آن هم با کلمه کلیدی و موضوع مشترک و نزدیک به شما ، در سرعتی کوتاه تر و کیفیتی بهتر سئوی سایت و صفحه خود را بهبود ببخشید. با تحلیل رقبا می توانید نقاط ضعف آن ها را نیز پیدا کنید و با تکرار نکردن آن ها بتوانید حتی رتبه بهتری در گوگل کسب کنید.

ابزار های آنالیز رقبا

به اهمیت آنالیز رقبا در بهبود سئو سایت پرداختیم اما نقش بهترین ابزار های سئو چیست ؟ جالب است بدانید ما بدون کمک این ابزار ها قادر به تحلیل نه تنها رقبا بلکه حتی سایت خود نخواهیم بود. این ابزار ها هستند که اطلاعات مفید و دقیقی در رابطه با رفتار کاربران ، میزان سرچ یک کمه کلیدی ، اندازه گیری سرعت یک سایت و… در اختار ما قرار می دهند؛ شناخت این ابزار ها می تواند بسیار مفید و کاربردی باشد از همین رو قصد داریم تا شما را با بهترین ابزار های سئو برای آنالیز رقبا به شما معرفی کنیم.

Ahrefs

از معتبر ترین ابزار هایی که به ما در تحلیل و آنالیز رقبا کمک میکند سایت Ahrefs است.  از قابلیت های مهمی که این ابزار در اختیار ما قرار می دهد این است که می توانید لیستی از رقبای خود نه تنها در رابطه با یک کلمه کلیدی مشخص بلکه سایت هایی که محتواهایی مشابه با سایت شما دارند را دریافت کنید تا به راحتی بتواید رقبای خود را شناخته وآن ها را بررسی کنید. علاوه بر آن شما می توانید با بررسی بک لینک های سایت های رقیب اطلاعات بسیاری در رابطه با لینک سازی های آن ها به دست آورید.

ََAhrefs

SEMrush

سایت SEMrush از محبوب ترین سایت ها و ابزار های تحلیل رفتار کاربر در میان سئوکاران است چرا که دیتا ها و داده هایی بسیار کاربردی را در رابطه با انالیز زقبا در اختیار شما قرار می دهند. ازجمه این این داده ها می توان به قابلیت تحلیل رقبا ، داشتن قابلیت مانتیتورینگ برند ، قابلیت آنالیز بک لینک های سایت های خود و رقبا به طور دقیق و… همه بخشی از ویژگی ها و کاربرد های این ابزار می باشند.

Moz

 از مشهور ترین و پرکاربرد ترین ابزار های سئو مخصوصا در رابطه با آنالیز رقبا، سایت و یا ابزار ماز است. شما می توانید با استفاده از این ابزار به راحتی ارزش یک دامنه  ( DA ) و ارزش یک صفحه ( PA )  را دانسته و ارزش آن سایت در مقایسه با دیگر بدانید. با استفاده از این ابزار حتی می توانید رقبای خود را با کلمه کلیدی مدنظر خود را بشناسید؛ به علاوه شناسایی لینک های داخلی و خارجی یک سایت و در نهایت لینک بیلدینگ ( link building ) یک سایت و استراتژی ای که یک سایت در لینک سازی خود داشته است نیز با توجه به اهمیت بالای لینک سازی از نظر گوگل می تواند اطاعات موثری باشد.

similarweb

 ابزار similarweb نیز از ابزار هایی کاربردی است که کار کردن با آن بسیار ساده است. علاوه بر راحتی در استفاده و یوزر فرندلی بودن این ابزار ، باید به اطلاعات کامل و دادن یک گزارش بی نقص از رقبا را نیز اشاره کرد. این ابزار با بررسی کلمات کلیدی سایت ، سایت های رقیب و نزدیک در محتوای آن سایت را به شما نشان می دهد، علایق مخاطبان یک سایت را بررسی و در اختیار شما قرار می دهد ، میزان فعالیت یک سایت در شبکه های اجنماعی ، انواع مخاطبان و روش برقراری ارتباط با آن سایت و یا حتی مشخص کردن رتبه سایت در کشور و به طور جهانی ، کلمه کلیدی همه بخشی از کاربرد های این ابزار هستند.

Monitor backlinks

شما می توانید با استفاده از این ابزار و مشاهده بک لینک های سایت رقیب ، بک لینک های آن ها را شناسایی کرده و یک استراتژی خوب برای بک لینک های خود بچینید تا بتوانید ترافیک خوبی کسب کنید. علاوه بر آن می توانید از سلامت لینک های خود نیز مطمئن شده و در صورت وجود لینک بی کیفیت و یا حتی شکسته آن را بر دارید.

Monitor backlinks

جمع بندی

امروزه ابزار های بسیاری در زمینه آنالیز رقبا وجود دارند که می توانند برای شما بسیار مفید و موثر باشند. البته این ابزار ها غالبا در ایران و در رابطه با سایت های ایرانی نمی توانند اطلاعات دقیق و یا کافی ای به شما دهند.؛ ما در این مطلب سعی داشتیم ابزار هایی که حتی در رابطه با سایت های ایرانی نیز بتوانند به ما اطلاعات مفید بدهند را به شما معرفی کردیم. اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که این ابزار ها رایگان نیستند و یا ابزار های کاربردی و مهم خود را به طور رایگان در اختیار شما قرار نمی دهند. با توجه به هزینه خرید اشتراک در این ابزار ها که تعدادشان نیز کم نیست ، و حجم بالای داده های تخصصی که ممکن است هر کسی نتواند به درستی آن ها را تحلیل کند پیشنهاد ما این است از افراد متخصص و یا شرکتی معتبر مانند تابان شهر برای انجام سئو سایت خود کمک بگیرد .

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *