گاهی وقت ها وقتی ما می خواهیم مسیری را طی کنیم، راه بازگشت از آن را نیز باید بدانیم. باید بدانیم که چه راهی را طی کرده ایم که به اینجا برسیم و گاهی هم لازم است که این راه را برگردیم. بعضی وقت ها این برگشتن به خاطر اشتباه بودن راه ماست و گاهی هم کار هایی هست که هنوز در مسیر جا مانده اند که انجام نداده ایم. Breadcrumb ها مسیر طی شده ما در طراحی سایت اند. اما بحث ما چیز دیگریست و می خواهیم ببینیم Breadcrumb Navigation در سئو چیست و چرا انقدر اهمیت دارد؟ سوالاتی که قرار است در این مقاله به آن ها پاسخ بدهیم و قرار است که با زیر و بم این موضوع به طور کلی آَشنا بشویم. پس در این مقاله همراه ما باشید تا به سراغ یکی از مباحث نه چندان اصلی اما مهم سئو سایت برویم.

Breadcrumb Navigation در سئو

یک سری موارد در سئو سایت هستند که وجود آن ها خیلی ملموس نیست. این موارد تاثیر مستقیم در رتبه سایت شما ندارند اما تاثیر غیر مستقیم آن ها آنقدر زیاد است که می توان آن ها را در سئو سایت بررسی کرد. تاثیر Breadcrumb Navigation در سئو هم همین است. از آن دسته تاثیر ها در سئو سایت که شاید خیلی ملموس نباشد، اما مسلما نبودن آن می تواند آسیب های زیادی به سئو سایت ما وارد کند. قبل از اینکه به سراغ تاثیر Breadcrumb Navigation در سئو برویم باید اول از همه یک نگاهی به چیستی آن بیندازیم. درست است که در مقاله Breadcrumbs چیست به این موضوع اشاره کردیم اما بد نیست که باز هم برای آشنایی بهتر، ببینیم که اصلا این Breadcrumb Navigation چه چیزی می باشد. اول از همه بگذارید به شما بگوییم که Breadcrumbs به معنی خرده نان است و نامگذاری جالبی است.

این موضوع اشاره به این دارد که بعضی ها در زمان قدیم برای اینکه می فهمیدند چه مسیری را طی کردند که بتوانند برگردند، چون آن زمان گوگل مپ نبود، در مسیر خود خرده نان می ریختند که بوسیله آن ها راه را پیدا کنند. (ممکن است اشاره به داستان معروف هانسل و گرتل هم داشته باشد که در جایی از داستان همین کار را کردند) حال این خرده نان ها پایشان به طراحی سایت هم باز شده است و در واقع یک سری لینک در بالای مطالب سایت هستند که به ما نشان می دهند که چه مسیری را طی کرده ایم که به این بخش از سایت رسیده ایم. حال این بردکرامبز ها انواع متفاوتی دارند که همه آن ها را در مقاله Breadcrumbs چیست توضیح داده ایم و برای اطلاعات بیشتر می توانید به آن مراجعه کنید. اینجا تمرکز روی Breadcrumb Navigation در سئو است.

به کاربران و موتور جست و جو کمک می کنند که بهتر سایت را بشناسند

چرا Breadcrumb Navigation در سئو مهم است؟

Breadcrumb Navigation در سئو مزیت های بسیار زیادی دارد. در اینجا می خواهیم به یک سری از مهمترین مزیت های آن اشاره کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

به کاربران و موتور جست و جو کمک می کنند که بهتر سایت را بشناسند

Breadcrumb Navigation در سئو اطلاعات بسیار مهمی به کاربران و موتور های جست و جو می دهد که دقیقا چه محتوایی در سایت شما وجود دارد و این محتوا چگونه ساختار بندی شده است. بردکرامب ها می توانند به موتور های جست و جو کک کنند که صفحات سایت شما را بهتر بفهمند و به کاربران هم کمک می کنند که ببینند سایت شما چه چیز هایی برای ارائه دارد و آن صفحه ای که در آن هستند، تنها صفحه ای نیست که کاربران می توانند از آن استفاده کنند. در واقع این مورد، کاربران را تشویق می کند که در سایت بیشتر بمانند و تعامل بیشتری با آن برقرار کنند. حال این خود تعامل است که باعث می شود سئو سایت شما بهتر بشود.

Breadcrumb Navigation در صفحه SERP نمایش داده می شود

زمانی که شما چیزی را در موتور جست و جویی مانند گوگل سرچ می کنید، یک صفحه SERP با چندین لینک آبی برای شما ظاهر می شود. حال Breadcrumb Navigation در سئو اینجا خودش را نشان می دهد که جلوی URL بالای لینک سایت شما نمایش داده می شود و باعث می شود که محتواهای شما دسته بندی بشوند و به طور مرتبط در موتور جست و جو به نمایش دربیایند. حال کاربران می توانند راحت تر موضوع سایت شما را متوجه شوند و اطلاعات بیشتری نیز در رابطه با دسته بندی چیزی که سرچ کرده اند بدست بیاورند.

Crawl بیشتر، Bounce Rate کمتر

چون تاثیر “Breadcrumb Navigation در سئو” این است که کاربران بهتر می توانند سایت شما را بفهمند و بهتر در آن گشت و گذار کنند، پس احتمال خارج شدن آن ها از سایت کمتر می شود و Bounce Rate یا نرخ پرش نیز به همین صورت کاهش پیدا می کند. همچنین این Breadcrumb Navigation در سای شما یک سری لینک های داخلی قرار می دهد که Crawl پذیری سایت شما را بیش از پیش بالاتر می برد. هر دو این موارد خودشان تاثیر مثبتی در سئو سایت دارند و برای همین هم هستش که بردکرامب یکی از مهمترین موارد سئو است.

ابزار هایی مانند Site Audit هم می توانند به شما کمک کنند که بردکرامب های سایت خودتان را چک کنید و ببینید که تا چه حد کراول پذیری سایت را بالا برنده اند.

استفاده از Site Audit

یکی دیگر از موارد تاثیر Breadcrumb Navigation در سئو همین Site Audit می باشد. اگر شما از Breadcrumb Schema استفاده کنید، مارک آپ Site Audit به شما گزارش می دهد که آیا بردکرامب های شما به خوبی اجرا می شوند و یا باید تغییراتی را در آن ها اعمال کنید. به محض اینکه شما تنظیمات اسکیمای بردکرامب را انجام دادید، گزارش مارک آپ آن هم در Site Audit نمایش داده می شود و شما می توانید آن را در تب Overview مشاهده کنید. Site Audit می تواند بیش از 2 داده ساختار یافته را تشخیص بدهد که یکی از آن ها همین Breadcrumb Navigation است. این برنامه به شما می گوید که آیا سایت شما داده های ساختار یافته درستی دارد یا ندارد و باید عوض بشوند. همچنین به شما می گوید که کدام یک از صفحه های شما داده های ساختار یافته اشتباهی دارند و چگونه می توانید مشکل را رفع کنید.
استفاده از این گزارش ها می تواند بسیار برای شما کمک کننده باشد تا بتوانید به خوبی بردکرامب های خودتان را به اجرا در بیاورید.

تقویت کارکرد ها برای گشت و گذار و جست و جو در سایت

Breadcrumb Navigation در سئو و به طور کلی نویگیشن های بر پایه راه، می توانند محتوای سایت شما را فیلتر بندی کنند تا کاربر بتواند راحت تر و بهتر محتوای خودش را پیدا کند. این موضوع می تواند تجربه کاربری را تا حد زیادی بهبود ببخشد و مسلما می دانید که به تازگی گوگل چقدر روی تجربه کاربری حساس شده است و اگر شما بتوانید به خوبی از عهده آن بربیایید، می توانید در رتبه های بالاتر جایی برای خود دست و پا کنید و مشتری های بیشتری دریافت کنید.

چگونه Breadcrumb Navigation خوبی داشته باشیم؟

در اینجا می خواهیم چند نکته را به شما بگوییم که Breadcrumb Navigation در سئو تاثیر خودش را بگذارد و شما بهترین Breadcrumb Navigation را داشته باشید. پس با این نکات همراه ما باشید تا به شما بگوییم که چگونه باید یک بردکرامب خوب را به اجرا دربیاورید.

Breadcrumb Navigation شما باید با سایت شما جور در بیاید

Breadcrumb Navigation در سئو زمانی خوب است که بهترین آن ها را برای سایت خود انتخاب کنید. Breadcrumb Navigation شما باید با سایت شما هماهنگ باشد. مثلا اگر از طراحی Flat استفاده می کنید که همه صفحات یک کلیک تا صفحه اصلی سایت فاصله دارند، بردکرامب اطلاعات و ارزش واقعی به مخاطب نمی دهد. ولی مثلا اگر یک سایت فروشگاهی دارید، اجرای چنین چیزی کاملا واجب است و باید از نوع Category Based آن استفاده کنید.

Breadcrumb Navigation باید نیاز مخاطب را پاسخ دهد

اگر می خواهید تاثیر Breadcrumb Navigation در سئو بیشتر بشود، از خودتان بپرسید که مخاطب با این مورد چگونه برخورد خواهد کرد؟ پس باید به سوالات زیر پاسخ بدهید:

-جه اطلاعاتی برای مخاطب مهم است؟

-کدام صفحات سایت ما محبوب ترین هستند و کدام ها از محبوبیت چندانی برخوردار نیستند؟

-کدام صفحات ما بیشترین و کمترین دسترسی ها را دارند؟

این سوال ها می تواند به شما کمک کند که بهتر از قابل بردکرامب های خودتان را سازماندهی کنید. پس بهتر است مراقب این موارد هم باشید:

-اسامی درست و مشخص برای صفحات خودتان تعیین کنید که در بردکرامب معلوم باشند.

– Breadcrumb Navigation را سعی کنید کوتاه نگه دارید.

-سعی کنید از بردکرامب برای نشان دادن کلمات کلیدی اصلی سایت خود استفاده کنید

-مطمئن شوید که بردکرامب های شما نظم و ترتیب درستی دارند.

Breadcrumb Navigation خود را منطقی طراحی کنید

تاثیر Breadcrumb Navigation در سئو زمانی خودش را نشان می دهد که بردکرامب یک منوی راهنما در بالای صفحه باشد. برای اینکه بتوانید منطق طراحی ساختار بردکرامب خودتان را بفهمید، مشاهده کنید که کاربران چگونه از بردکرامب شما استفاده می کنند و چه رفتاری را با آن دارند.

بردکرامب ساده طراحی کنید

طراحی Breadcrumb Navigation باید ساده و به دور از پیچیدگی باشد. قرار نیست که بردکرامب ها حواس مخاطب را از محتوای اصلی پرت کنند. پس بهتر است که همان شکل متن محور خودشان را داشته باشند و روی همان اصولی پیش بروند که سایت های معروف از همان اصول پیروی می کنند.

سخن پایانی

تاثیر Breadcrumb Navigation در سئو را مورد بررسی قرار دادیم و دیدیم که این مورد از آن دسته مورد هایی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن عبور کرد و این مورد، تاثیر به سزایی در سئو سایت دارد. در نتیجه ما نیز سعی کردیم که به شما بگوییم چگونه باید آن را به اجرا در بیاورید که بهترین نتیجه را دریافت کنید. یادتان باشید که یک سری چیز ها شاید خیلی به چشم ما نیاید، اما همیشه به چشم یک سری کاربران تیز بین و موتور های جست و جو می آید و همین ها می توانند سرنوشت سئو سایت ما را رقم بزنند. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع:

Semrush

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *