شمایی که در حال حاضر در حال خواندن این مقاله هستی، مسلما اهمیت لینک سازی برای سئو سایت را می دانید. حتی اگر ندانید که منظور ما از بک لینک، همان لینک های خارج از سایت است که به سایت ما داده می شود، باز هم نام بک لینک را تا به حال شنیده اید و الا اصلا کنجکاو نمی شدید که به سراغ این مقاله بیایید. اما می دانید که ما در جریان همه بک لینک ها نیستیم و بررسی بک لینک های سایت یکی از مهمترین کارهاییست که یک سئو کار باید آن ها را انجام بدهد. شاید با خودتان فکر کنید که چرا باید بک لینک هایی که خودتان ساخته اید را بررسی کنید؟ پاسخ این است که اصولا شما نباید بک لینک هایتان را خودتان بسازید و اصلا برای همین است که چنین بحثی مطرح می شود. پس با ما همراه باشید.

بررسی بک لینک های سایت

اهمیت لینک ها در سئو سایت، با یک رویا شروع شد. رویایی که یکی از مدیران ارشد گوگل دید و در رویای خودش دید که می شود اعتبار سایت ها و رتبه بندی آن ها را بر حسب لینک هایی که به آن ها داده می شود اندازه گیری کرد. (می بینید که یک رویا می تواند مسیر کل دنیا را عوض کند!) اینجا بود که موضوع بک لینک ها وسط آمد و بررسی بک لینک های سایت هم اهمیت پیدا کرد. بک لینک ها را اصولا ما خودمان نباید برای خودمان بسازیم و این سایت های دیگر هستند که به ما لینک می دهند. پس در نتیجه بررسی کردن اعتبار همه این سایت ها سخت است و ما نمی توانیم کیفیت همه آن ها را تک به تک بررسی کنیم. چون یک سایت نامعتبر هرگز نباید به ما لینک بدهد و اگر بدهد تاثیر آن منفی است.

حال در این مقاله ما می خواهیم ببینیم که اصلا بررسی بک لینک های سایت چیست و چه کاری باید برای آن انجام بدهیم. موضوعی که از اهمیت بسیار بالایی در سئو برخوردار است و ما همیشه باید در حال مانیتور کردن بک لینک های سایتمان باشیم. چون یک سایت نامعتبر نباید به ما لینک بدهد، لینک هایی که به ما داده می شود نباید شکسته شده باشند (کاربر با کلیک روی آن ها وارد صفحه 404 نشود)، لینک ها do follow و no follow بودنشان به درستی مشخص شده باشد و دلایل دیگر که هرکدام نشان دهنده اهمیت مانیتور کردن بک لینک ها است. حال در این مقاله می خواهیم کامل درباره این موضوع با شما صحبت کنیم. یادتان هم باشد که قبل از انجام این کار حتما باید نکات لازم درباره آن را بدانید پس لطفا این مقاله را با دقت بخوانید.

آشنایی و بررسی بک لینک های سایت

بررسی بک لینک های سایت چیست؟

بررسی بک لینک های سایت یک بررسی همه جانبه از بک لینک های یک وب سایت است که عملکرد سایت را در رابطه با تاثیر لینک ها روی رتبه سایت نشان می دهد. بررسی بک لینک ها در واقع همان مراجعه به دکتر در ورژن سئو سایت است که باید همیشه به طور مرتب آن را انجام بدهیم تا مطمئن شویم که همه چیز مرتب است و هیچ چیز مشکلی ندارد. به پایان رساندن این فرایند یکی از بهترین روش ها برای فهمیدن سلامت سایت و اطمینان پیدا کردن از صحت فاکتور های رتبه گرفتن در موتور جست و جو است. اگر سایت شما رتبه خوبی دریافت نمی کند و شما فکر می کنید که رتبه شما حق شما نیست، بهتر است یک بار این کار یعنی بررسی بک لینک های سایت را انجام بدهید و ببینید که شاید مشکل از این سمت باشد.

بررسی بک لینک ها می تواند عملکرد لینکسازی سایت شما را در برابر رقبای خودتان نشان بدهد و آن ها را با یکدیگر مقایسه کند. اینطوری شما دید بهتری نسبت به عملکرد لینکسازی خودتان دریافت می کنید و می فهمید که چه اقدامات جدیدی را باید انجام بدهید. در واقع بررسی این بک لینک ها به شما فرصت های رشدی که شاید هنوز کشف نکرده بودید را به شما نشان می دهد.

5 مرحله بررسی بک لینک های سایت

حال دیگر قرار است برویم سراغ اصل مطلب و بررسی بک لینک های سایت را انجام بدهیم. شما برای این کار باید 5 مرحله را طی کنید که شاید اگر سئو کار باشید ساده به نظر برسند اما به دقت و دانش نسبی هم نیاز دارند. پس این مراحل را به دقت بررسی کنید و نکته های آن را به ذهنتان بسپارید. همین مراحل می توانند خیلی به استراتژی لینکسازی شما کمک کنند و سئو سایت شما را تا حد زیادی بهتر کنند. این نکته را هم مد نظر داشته باشید که ما در اینجا یکی از ابزار ها را بررسی می کنیم اما ابزار های بررسی بک لینک دیگری هم وجود دارند که آن ها را نیز نام خواهیم برد.

1-سایتی را که می خواهید بررسی کنید انتخاب کنید

بله درست است که مشخصا شما قصد دارید بررسی بک لینک های سایت را روی سایت خودتان اجرا کنید. اما بد نیست که نگاهی هم به بک لینک های یک سری سایت های دیگری هم داشته باشید. شما مسلما بهتر است بک لینک های دو مورد از سایت ها را هم بررسی کنید:

-سایت هایی که خدمات یا محصولات مشابه شما را ارائه می دهند.

-سایت هایی که همین الان با کلمه کلیدی شما رتبه بهتری دارند.

2-یک ابزار بررسی لینک های سایت را انتخاب کنید

شما خودتان می توانید دستی هم بک لینک های سایت ها را بررسی کنید، ولی این کار هم خیلی زمان می برد و هم واقعا اطلاعات دقیق به شما نمی دهد. پس بهتر است برای بررسی بک لینک های سایت از یک ابزار بک لینک استفاده کنید. ابزار های بررسی کننده زیادی در سرتاسر وب وجود دارد اما از بهترین های آن ها می توان Ahrefs، Google Search Console، MOZ، Majestic و SEMrush را نام برد که به علاوه امکانات دیگرشان، امکان بررسی بک لینک ها را نیز برای شما فراهم می کنند. از بین ابزار هایی که گفتیم فرقی ندارد که کدام را انتخاب کنید اما اینجا بیشتر به سراغ SEMrush می رویم که هم محیط ساده تری دارد و هم کار کردن با آن به دانش خیلی زیادی احتیاج ندارد. (البته که همچنان لازم است تحلیل داده را در سئو سایت بلد باشید)

یک ابزار بررسی لینک های سایت را انتخاب کنید

3-یک بررسی کلی سریع (Quick Overview) انجام بدهید

به محض اینکه ابزار بررسی را انتخاب کردید باید اقدام به بررسی بک لینک های سایت بکنید. در بخش سرچ دامنه سایتی که می خواهید را وارد کنید و نتایج را نگاه کنید. در اینجا چندین داده مختلف به شما ارائه می شود که به یک ایده سریع از عملکرد سایتتان در لینکسازی برسید. پس روی این متراژ ها تمرکز کنید:

Total Number of Backlinks: این بخش به تمامی لینک هایی که به سایت مورد نظر شما داده شده است اشاره می کند. اگر در سایت “الف” یک مقاله بنویسید و در آن یک هایپرلینک به صفحه ای در سایت “ب” بدهید، شما در واقع یک بک لینک به سایت “ب” داده اید. اگر عدد جلوی این متراژ خیلی کم باشد، نشان می دهد که دلیل رتبه نگرفتن شما همین است و باید بک لینک های بیشتری داشته باشید.

Referring Domains: این مورد تعداد سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند را نشان می دهد. در واقع وب سایت “الف” اگر 10 تا لینک هم به سایت “ب” بدهد، فقط یک عدد به این متراژ اضافه می کند چون همه آن لینک ها از یک دامنه بوده اند. دامنه هایی که در این متراژ هستند باید Domain Authority بالایی داشته باشند تا سایت شما رتبه خوبی دریافت کند و این DA نشان دهنده اعتبار آن سایت ها می باشد که شما باید با ابزار MOZ آن را بررسی کنید.

Top Linked Page: این متراژ صفحاتی از سایت را نشان می دهد که بیشترین بک لینک را دریافت کرده اند. پس احتمالا به ما می گوید که باید از این دست محتواهایی که آن صفحه دارد تولید کنیم.

حال اگر این مرحله را برای سایت خودتان اجرا کردید، روی سایت حریفان خودتان اجرا کنید و ببینید که اشکال کار شما کجاست که آن ها از شما رتبه بهتری دارند.

4-بررسی جزئیات

حال وقت آن رسیده است که سراغ جزئیات بررسی بک لینک های سایت برویم و به “چرا”های ذهنمان پاسخ بدهیم. وارد جزئیات ابزار ها بشوید و انکرتکست ها، متون لینک ها و … را بررسی کنید. این موضوع می تواند به شما کمک کند که لینک های اسپمی که دارند به سایت شما آسیب می زنند را شناسایی کنید. برای بررسی بهتر اسپمی بودن لینک ها باید وارد سایت مورد نظری که به شما لینک داده است بشوید و ببینید که محتوای آن ها به محتوای صفحه شما مربوط می شود یا خیر که اگر می شد، اسپم نیست و اگر محتوا واقعا ربطی به محتوای شما نداشت و حتی در آن از الفاظ بد نیز استفاده شده بود، اسپمی اس و باید این لینک ها Disavow بشوند و یا از سایت مورد نظر حذف شوند.

بهترین راه این است که با سایت مورد نظر صحبت کنید و از او بخواهید که لینک را حذف کند که البته چنین چیزی معمولا امکان ندارد. پس بهترین راه Disavow کردن است که می توانید آن را در Google Webmaster Tools انجام بدهید. گاهی ممکن است که مثلا شما ببینید که از یک کشور خاصی در حال دریافت چندین لینک هستید. اینجاست که متوجه می شوید یک جای کار ایراد دارد. احتمالا رقیب شما خدایی نکرده خواسته که با این کار شما را پیش گوگل بد نام کند و سراغ خرید بک لینک های اسپمی برای شما رفته است. بهتر است تمامی این بک لینک ها Disavow بشوند که گوگل فکر نکند شما خودتان قصد گول زدن گوگل را با این کار داشته اید.

google disavow tool

5-لینک های رقبا را بررسی کنید

زمانی که همه چیز را درباره لینک های خودتان بررسی کردید، وقت آن می رسد که بررسی بک لینک های سایت را در مقایسه با رقبای خودتان نیز انجام بدهید. مثلا ببینید که چه دامنه هایی به سایت رقیب شما لینک می دهند و شاید اصلا همین دامنه ها هستند که باعث شده اند رقیب شما از شما رتبه بهتری داشته باشد. پس شما می توانید تمرکزتان را روی آن دامنه ها بگذارید و تلاش کنید که آن ها را قانع کنید که برای شما نیز بک لینک بسازند.

بررسی رقبا به همین مورد ختم نمی شوند و شما می توانید اطلاعات با ارزشی از استراتژی لینکسازی رقبا بدست بیاورید و خود این موضوع می تواند الهام بخش شما نیز باشد. مطمئن باشید که تو این یک مورد تقلید هیچ اشکالی ندارد چون در مارکتینگ، رقابت همیشه وجود دارد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد که اهمیت بررسی بک لینک های سایت نشان داده بشود و یک سری روش های خاص آن نیز معرفی شود. ما سعی کردیم که یک راهنمایی درباره این موضوع به شما ارائه بدهیم اما تا خودتان وارد آن نشوید نمی توانید به خوبی تمام نکات آن را یاد بگیرید. قبلا هم گفتیم و باز هم می گوییم، رویایی که مدیر ارشد گوگل دید، اهمیت بسیار بالایی دارد و نباید اهمیت آن را نادیده بگیرید. پس فاکتور اصلی اعتبار سایت خودتان را فراموش نکنید و همیشه در حال بررسی آن باشید تا بتوانید بهترین رتبه را در موتور های جست و جو دریافت کنید. ممنون که همراه ما بودید و امیدواریم که بهترین سایت ها به شما لینک بدهند.

منبع:

Hubspot

5/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *