اگر شما همین حالا در حال خواندن این مطلب هستید، احتمال زیادی وجود دارد که اپلیکیشن اینستاگرام روی گوشیتان نصب باشد. احتمالا در اکانت شخصی خودتان هم فعالیت هایی دارید و تصاویر و ویدیو های خود را منتشر می کنید. شما در حال تولید محتوا کردن هستید و در آن هم هیچ شکی نیست. برای تولید محتوای شخصی هم اصول خاصی وجود ندارد، صفحه خودتان است و مختارید هر محتوایی می خواهید بگذارید. اما تولید محتوا برای اینستاگرام به همین بخش سرگرمی آن محدود نمی شود و همه می دانیم که اینستاگرام فقط حاوی حساب های شخصی نیست. اکثر برند ها و کسب و کار ها هم یک حساب در اینستاگرام دارند و کسب درآمدشان به مدیریت پیج اینستاگرام هم وابسته است. برای اینکه بتوانیم کسب درآمد خوبی از اینستاگرام داشته باشیم، لازم است که تولید محتوای قوی داشته باشیم. پس در این مقاله با ما همراه باشید.

تولید محتوا برای اینستاگرام

شبکه های اجتماعی ساخته شده اند که ما در آن ها تولید محتوا کنیم. معمولا هم بیشتر تولید محتوای این شبکه های اجتماعی برای سرگرمی است و ما فقط می خواهیم لحظات خودمان را با افرادی که می شناسیم (و یا نمی شناسیم) به اشتراک بگذارید. تولید محتوا برای اینستاگرام هم اصلا از این موضوع مستثنی نیست. منتهی وقتی بحث راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام به میان می آید دیگر موضوع کمی متفاوت می شود. اینستاگرام یکی از آن شبکه های اجتماعی است که بستر خوبی برای فعالیت کسب و کار ها می باشد و اصلا جان می دهد برای اینکه یک بیزنس عالی در آن راه اندازی شود. اما موضوع به این سادگی ها نیست تولید محتوا برای اینستاگرام در صفحات شخصی و صفحات کسب و کار کاملا با یکدیگر متفاوت است. تنها زمانی بحث اصول وسط می آید که تولید محتوا قرار است هدفدار باشد.

اشتباه نکنید! وقتی می خواهیم درباره اصول و نکته های “تولید محتوای اینستاگرام” صحبت کنیم حتما منظور ما تولید محتوا برای یک شرکت یا یک برند نیست. ممکن است اصلا شما بخواهید یک برندسازی شخصی کنید، ممکن است بخواهید یک بلاگر یا ولاگر باشید، ممکن است اصلا بخواهید برای گروه موسیقی خودتان یک صفحه راه اندازی کنید و ممکن است هر کاری بخواهید بکنید که ویژگی همه آن ها یک چیز است، آن هم اینکه “هدف” دارد. تولید محتوا برای اینستاگرام اگر قرار باشد که هدفی داشته باشد، از اصول خاصی هم باید پیروی کند و مواردی در آن باید رعایت بشوند. حال ما هم قرار است این موارد را در قالب چند نکته به شما آموزش دهیم که هرکدام از آن ها به نوعی مهم است اما، نکته اول و نکته آخری که به شما خواهیم گفت حیاتی ترین نکات در این زمینه هستند. در ادامه همراه ما باشید.

نکات تولید محتوا برای اینستاگرام

کیفیت حرف اول و آخر را می زند!

گفتیم که نکته اول تولید محتوا برای اینستاگرام خیلی مهم است. این همان نکته مهم است که باید رعایت بشود. منظور ما از کیفیت، کیفیت تر تمامی بخش های تولید محتوای شماست. شما باید از تصویر با کیفیت و به درستی ادیت شده استفاده کنید، کپشن خوب و درست باید بنویسید، استوری هایتان باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند، ویدیو هایتان باید حرفه ای و تدوین شده باشد و خلاصه محتوایی نباید تولید بشود مگر اینکه از کیفیت آن اطمینان کامل را داشته باشید.

تصاویر شما باید به علاوه با کیفیت بودن، نماینده کار شما باشند و به خوبی خدمات، محصولات و آن هویت بصری برند شما را بازتاب بدهند. (حتی ممکن است هویت این برند خود شما باشید) در نتیجه پیشنهاد ما این است که اگر بودجه کافی دارید یک تیم عکاسی، تدوین و ادیت برای صفحه اینستاگرام داشته باشید که بدون شک نتیجه بدی دریافت نخواهید کرد. در ضمن بهتر است که سایز های پست و استوری اینستاگرام را هم بدانید که در مقالات قبلی درباره آن ها صحبت کرده ایم.

البته که تولید محتوا برای اینستاگرام تمرکزش روی تصاویر است، اما قرار نیست که شما تمرکزی روی متون کپشن و یا متن داخل تصاویر نداشته باشید. متون داخل استوری باید خوانا باشند و رنگشان هماهنگی با رنگ تصویر داشته باشد. (یکسان نباشد، هماهنگ باشد) کوتاه و بلندی کپشن هم به خودتان بستگی دارد و مهارتتان. اگر نویسنده خوبی هستید کپشن طولانی بنویسید و اگر هم می دانید که مهارتتان به تصاویر منتهی می شود، کپشن های کوتاه و کاربردی بنویسید.

نکته مهم: انقدر هم پست خودتان را هشتگ باران نکنید و بگذارید که کاربران بیشتر شما را جدی بگیرند و فقط هشتگ های مرتبط را قرار بدهید.

قالب بندی پست ها

یک کار جالب دیگر که در تولید محتوا برای اینستاگرام می توانید انجام بدهید این است که یک قالب مخصوص برای پست های اینستاگرام خود داشته باشید. از یک طراح خوب کمک بگیرید که این قالب را برای شما طراحی کند که صفحه اینستاگرام شما یک هارمونی خاصی بگیرد و کاربر با دیدن پست ها، متوجه شود که این شما هستید که پست را گذاشته اید. بد نیست که یک رنگ مخصوص برای تصاویر پست ها انتخاب کنید و گاهی از آن در استوری ها هم استفاده کنید. البته که قالب بندی یک بدی ای که دارد این است ممکن است کمی دست ما را در تولید محتوا ببندد اما هرچند وقت یکبار خارج شدن از قالب به طوری که نظم بهم نورد، قرار نیست به چهره برند شما آسیب بزند.

قالب بندی پست ها

سوار شدن بر ترند ها

خیر! ما نمی خواهیم در تولید محتوا برای اینستاگرام شما دخالت کنیم و بگوییم که دقیقا چه پستی بگذارید و محتوای آن چه باشد، فقط می گوییم که حواستان به ترند های روز هم باشد. مثلا اگر شب یلداست، بد نیست که یک پست به مناسبت شب یلدا تولید کنید و اگر می خواهید حتی در این پست، ارزشی هم به مخاطب اضافه کنید. یا مثلا اگر اتفاق جالبی در دنیا افتاده است می توانید طبق آن هم یک محتوا تولید کنید و اشاره ای به اتفاق مورد نظر داشته باشید. البته این را هم در نظر بگیرید که این ترند ها بهتر است با کسب و کار شما در ارتباط باشند که خیلی به حاشیه کشیده نشید و کاری که کاربر انتظارش را ندارد انجام ندهید.

صمیمی باشید، همه کاربران شما افراد متخصص نیستند!

در تولید محتوا برای اینستاگرام لطفا اینستاگرام را با LinkedIn اشتباه نگیرید. حرفه ای بودن خودتان را حفظ کنید اما بدانید که دارید برای مخاطبان اینستاگرامی تولید محتوا می کنید که اختصاصا با هدف کار یا با هدف گشتن دنبال خدمات به اینستاگرام نیامده اند. آن ها آمده اند تا سرگرم شوند و با وجود حرفه ای بودن، سعی کنید که کمی هم آن ها را با محتوای خودتان سرگرم کنید. همچنین در لحن کپشن و نوشته های داخل تصاویر صمیمی باشید و به طور کامل از ادبی نوشتن پرهیز کنید. ادبی نوشتن و رسمی صحبت کردن برای اینجاست (منظور ما سایت است!) و برای جایی مانند اینستاگرام که همه برای سرگرمی می آیند نیست. پس از برند خودتان یک چهره خشک و سرد بر جای نگذارید. در ضمن بد نیست که گاهی شوخی و خنده را هم چاشنی کار کنید.

محتوای پشت صحنه بگذارید، بگذارید شما را بشناسند

اصلا یک کاربر زمانی با یک کسب و کار احساس راحتی می کند که افراد آن را بشناسد. بداند که مدیر کیست، یک شناخت نسبی نسبت به کارکنان داشته باشد و حداقل تصویری از آن ها داشته باشد. پس در تولید محتوا برای اینستاگرام از محتواهای پشت صحنه نیز می توانید استفاده کنید. مثلا در استوری ها می توانید از روند انجام کار ها فیلمبرداری کنید و یا اصلا از صحبت های کارکنان با یکدیگر فیلم بگیرید که معمولا این صحبت ها صمیمت و خودمانی بودنی دارند که کاربر از آن خوشش می آید و یک حس خوبی نسبت به کسب و کار شما پیدا می کند که نظیر آن را جایی پیدا نمی کند. می توانید عکس های جشنواره ها و سمینار هایتان را هم در اینستاگرام به اشتراک بگذارید که کاربر ببیند چقدر کار شما جدی است.

زمان بندی، نظم، توجه به آمار

حال کمی بحث را تخصصی تر کنیم و یک مورد از تولید محتوا برای اینستاگرام را به موارد تخصصی تر اختصاص دهیم. برای تولید محتوای اینستاگرام خود یک تقویم زمان بندی بسازید و روز و ساعت پست ها و استوری ها را مشخص کنید که همه چیز روی برنامه پیش برود. همچنین بد نیست که برای تشخیص اینکه چگونه تقویم محتوایی خودتان را درست کنید، سری به Insight صفحه تان بزنید و آن را مورد مطالعه قرار دهید. بخش Insight دید خوبی از مخاطب به شما می دهد و می تواند تا حدودی شما را برای تولید محتوای اینستاگرام آگاه تر کند.

زمان بندی، نظم، توجه به آمار

خلاقیت!

یادتان هست که گفتیم مورد آخر هم در تولید محتوای اینستاگرام مهم است؟ این همان مورد آخر است که گاهی حتی تمامی این اصول و موارد را تحت تسلط خودش در می آورد. خلاقیت در اینستاگرام حرف اول را می زند و آن برندی موفق می شود که در کار هایش خلاقیت را در دستور کار قرار بدهد. پست ها و استوری های متفاوت تولید کنید، لحن و امضای خلاقانه خودتان را داشته باشید، گاهی مخاطب را غافلگیر کنید و هر خلاقیتی که به ذهنتان می رسد را (البته با مشورت با افراد متخصص) انجام بدهید. حواستان باشد که این خلاقیت ها ارزشی به کار شما اضافه کند و اتفاقا باعث نشود که ریزش فالوور هم داشته باشید.

سخن پایانی

تولید محتوا برای اینستاگرام کار آسانی نیست و در عین حال کار سختی هم نیست. کافی است که آن را شروع کنید و موارد بالا را هم رعایت کنید تا به آن هدفی که می خواهید برسید. یادتان هم باشد که اینستاگرام یک شمشیر دو لبه است که تولید محتوای اینستاگرام است که جهت این شمشیر را مشخص می کند. کاری نکنید که برند شما به واسطه تولید محتوای اشتباه در اینستاگرام چهره بدی پیدا کند. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *