همین حالا قبل از خواندن این مقاله از شما می خواهیم کاری انجام بدهید. عبارت “طراحی سایت رایگان” را در گوگل سرچ کنید و ببینید که چه نتایجی برای شما می آورد. صفحات مختلف آن را باز کنید و کمی درباره آن ها مطالعه کنید. احتمالا متوجه خواهید شد که درست است که داشتن وب سایت رایگان چیز غیر ممکنی نیست(بدون در نظر گرفتن هزینه هاست و قالب) اما آیا واقعا ساخت وب سایت رایگان امکان دارد؟ آیا اگر هم این سایت رایگان ساخته بشود، می تواند برای کسب و کار ما سود دهی داشته باشد؟ آیا همه ما انسان ها قادر به طراحی سایت هستیم؟ در این مقاله قرار است این دروغ بزرگ را کمی مورد مطالعه قرار بدهیم و موشکافانه موارد آن را مورد بررسی قرار بدهیم. پس بدون قضاوت و پیش داوری در ادامه با ما همراه باشید.

ساخت وب سایت رایگان

اگر ساخت وب سایت رایگان یک حقیقت است، پس این همه طراح سایت دقیقا باید چه کار کنند؟ میلیون ها جوان با هزار امید و آرزو به دانشگاه می روند، درس می خوانند و رزومه کاری برای خود جمع آوری می کنند. این جوان ها بار ها و بار ها با خلاقیت هایشان در طراحی سایت و برنامه نویسی افراد صاحب نظر را غافلگیر می کنند و امید دارند که بتوانند کسب و کار طراحی سایت خودشان را راه اندازی کنند. حال تصور کنید که این جوانان با عبارت “طراحی سایت رایگان” رو به رو بشوند و ببینند که هرکسی می تواند بدون داشتن کوچکترین اطلاعات از کدنویسی و طراحی سایت، سایت خودش را راه اندازی بکند و کسب و کار پر سود خودش را داشته باشد. چرا پس این برنامه نویسان خلاق نا امید نشده اند؟ چون می شود گفت ساخت وب سایت رایگان “تقریبا” یک دروغ است.

چرا می گوییم “تقریبا” دروغ است؟ به این خاطر که واقعا نمی شود گفت که ما در دنیای وب طراحی وب سایت رایگان نداریم و نمی شود هم گفت که ساخت وب سایت رایگان با جدیت انجام می شود و حتی درصد کمی از آن ها هم به سود دهی می رسند. حواسمان هم باید به این موضوع باشد که منظور ما از طراحی سایت رایگان به هیچ عنوان طراحی سایت وردپرسی یا طراحی سایت با دیگر سیستم های مدیریت محتوا نیست. به این خاطر که شما حتی اگر بخواهید یک طراحی سایت وردپرسی خوب هم داشته باشید، نیاز دارید که هزینه هایی را علاوه بر هزینه قالب و هاست برای سایت بر پایه CMS خودتان متحمل شوید. پس بیایید این دروغ یا حقیقت را بیشتر با یکدیگر بررسی کنیم.

چرا لفظ ساخت وب سایت رایگان اصلا وجود دارد؟

اول از همه پاسخ به این سوال این است که همه به دنبال کالا و خدمات رایگان هستند. چه کسی از رایگان بودن چیزی که می خواهد بدست بیاورد بدش می آید؟ ساخت وب سایت رایگان هم به این دلیل است که بوجود آمده است و به ما اعتماد کنید، هیچ خدمتی بدون مزد انجام نمی شود. بالاخره این وسط قرار است چیزی به ارائه دهندگان سایت “رایگان” برسد.

موضوع اینجاست که چیزی که باعث شد همه فکر کنند می شود یک وب سایت رایگان داشت، بوجود آمدن سایت ساز ها بود. اما این سایت ساز ها دقیقا چه هستند؟

سایت ساز چیست؟

سایت ساز ها را شاید بتوان آن بُعد حقیقی ساخت وب سایت رایگان در نظر گرفت که هرچند این سایت ساز ها هم به طور کامل یک سایت رایگان در اختیار شما قرار نمی دهند. سایت ساز ها در واقع امکاناتی در وب هستند که به شما این اجازه را می دهند که سایتتان را خودتان طراحی کنید(با یکسری انتخاب ها که در اختیارتان قرار می گیرد) و بدون نیاز به کدنویسی سایت را بالا بیاورید. حال اینکه این سایت ها دقیقا چگونه به شما ارائه می شوند و به چه صورت می توانید از آن ها استفاده کنید، بستگی به سایت ساز مورد نظر دارد. سایت ساز ها به انواع مختلفی ممکن است سایت را به شما تحویل بدهند. مثلا ممکن است سایت شما Subdomain ای از دامنه سایت ساز مورد نظر شود و یا شما صفحه ای از سایت ساز مورد نظر بشوید.

خیلی از این سایت ساز های معتبر اما ممکن است حتی دامنه اختصاصی به شما بدهند و شما بتوانید Domain مخصوص به خودتان را داشته باشید و انگار که از پایه این سایت برای شما بوده است.(هرچند که خودمان هم می دانیم که اینطور نیست) پس اینطور هم نیست که نشود واقعا یک طراحی سایت رایگان داشت و ساخت وب سایت رایگان را انجام داد. اتفاقا شرکت های معتبری مانند WIX سایت ساز های بسیار خوبی هم دارند و امکانات جالبی در اختیار ما قرار می دهند.

 اما موضوع به همینجا ختم نمی شود و قرار است موارد دیگری را نیز برای شما بازگو کنیم که ممکن است شما را به فکر فرو ببرد و در آخر شما مختار هستید که خودتان قضاوت کنید و تصمیم بگیرید.

سایت ساز چیست؟

چرا می گوییم ساخت وب سایت رایگان دروغ است؟

به شما گفتیم که با سایت ساز ها شما می توانید یک وب سایت رایگان داشته باشید. به غیر از این یک روش دیگر هم وجود دارد که شما می توانید یک سایت رایگان داشته باشید. می توانید یک هاست رایگان اشتراکی تهیه کنید، وردپرس را روی آن بالا بیاورید، از قالب های خیلی ساده و پیشفرض وردپرس استفاده کنید و در آخر هم یک سایت رایگان داشته باشید. ساخت وب سایت رایگان به همین راحتی هم انجام می شود اما بگذارید به شما بگوییم که این سایتی که شما دارید و سایتی که با سایت ساز ها درست می کنید، شاید تنها برای تمرین و آشنا شدن با پنل ها و بخش های ویرایش سایت مناسب باشد. شما نمی توانید به این سایت ها به عنوان بستری برای پرورش کسب و کار خودتان و رسیدن به درآمد بالا حسابی باز کنید.

اما دلیل دیگری که می گوییم ساخت وب سایت رایگان دروغ است، این است که سایت ساز ها یک سایت رایگان را به شما تحویل می دهند، اما برای اینکه بتوانید از امکانات مختلف آن ها برای پیشرفته تر کردن سایتتان استفاده کنید باید هزینه پرداخت کنید. طبیعی هم هست! بالاخره نمی شود که سودی در این میان به ارائه دهنده خدمات سایت ساز نرسد. همچنین گاهی ممکن است استفاده از یک سایت ساز فقط تا یک بازه زمانی خاصی رایگان باشد و از آن به بعد سایت ساز از شما بخواهد برای ادامه کار با سایتتان هزینه های آن را پرداخت کنید. قالب های جذاب این نوع سایت ساز ها هم معمولا رایگان نیستند و برای استفاده از آن ها باید باز هم پولی پرداخت بشود و گاهی حتی فقط ساده ترین قالب ها رایگان هستند.

پس برای همین است که می گوییم ساخت وب سایت رایگان دروغ است.

معایب ساخت وب سایت رایگان چیست؟

اول از همه قبل از رفتن به سراغ معایب این سایت های رایگان بهتر است مزیت ساخت وب سایت رایگان را هم به شما بگوییم. در واقع تنها و تنها مزیت این نوع از سایت ها، رایگان بودنشان است. که همین رایگان بودن است که دقیقا معایب را با خود به همراه می آورد. قبل از اینکه سراغ این معایب برویم بگذارید بگوییم که همه ما طراح سایت و کد نویس نیستیم. هرکدام از ما در کار خاصی مهارت داریم و ما آن کار را به نحو احسنت انجام می دهیم ولی همه ما قرار نیست یک سایت عالی، کاربردی و تجربه کاربری خوب بسازیم. ما کسب و کار خودمان ر داریم و این برنامه نویس و طراح سایت است که برای ما یک همچین سایتی را طراحی می کند. زیرا اوست که در این زمینه تخصص دارد و مطالعات لازم را انجام داده است.

حال با تمام این تفاسیر بیایید به سراغ عایب سایت های رایگان(اگر وجود داشته باشند!) برویم:

-مهمترین نکته منفی این سایت ها این است که هرگز منحصر به فرد نیستند و نمی توانند نماینده مخصوص برند و کسب و کار ما باشند.

-رابط کاربری این سایت ها بسیار ساده و شبیه به سایت های دیگر می باشد و مخاطب را شگفت زده نمی کند.

-کارکرد های این سایت ها معمولا یا محدود هستند و یا به درستی به اجرا در نمی آیند.

-نمی توان از خلاقیت ها و ایده های مختلف در این نوع سایت ها استفاده کرد و خلاقیت فقط در چارچوب مجاز سایت ساز انجام می شود.

-معمولا نمی شود آن ها را برای موتور های جست و جو بهینه سازی(SEO) کرد و خود این موضوع باعث می شود اصلا مخاطبی حالا حالا ها به سایت سر نیاید.

و معایب بی شمار دیگر…

معایب ساخت وب سایت رایگان چیست؟

کلام آخر: حتی اگر دروغ نیست، به سراغ آن نروید

اگر می خواهید فقط بدانید که داشتن یک سایت چه شکلی است و یک سری آزمون و خطا های خاص را انجام بدهید، ساخت وب سایت رایگان برای شما گزینه مناسبی می باشد و شاید بتوانید با جست و جوی بسیار، کاری کنید که بتوانید یک سایت بدون هزینه داشته باشید. اما اگر قرار است یک کسب و کار راه اندازی کنید و به دنبال این هستید که مخاطب های جدید بدست بیاورید، دور این نوع سایت ها را خط بکشید. ساخت وب سایت رایگان حتی اگر دروغ هم نباشد، حتی برای کسب و کار های کوچک هم گزینه مناسبی نیست و شما می توانید با صرف هزینه های معقول و درست، یک سایت عالی و منحصر به فرد برای کسب و کار خودتان داشته باشید که طراحی آن توسط افراد ماهر و با استعداد انجام شده باشد.

همیشه این موضوع را به خودتان یاد آور باشید که هرچیزی که در اینترنت دیده می شود را نباید باور کرد و این را هم بدانید که هیچ خدمتی هرگز کاملا رایگان نیست. صرف نظر از اپلیکیشن ها و سایت هایی که هر روز شما رایگان از آن ها استفاده می کنید که هزینه هایشان با تبلیغات جبران می شود، هیچ خدمت رایگانی در دنیای اینترنت( و شاید بشود گفت دنیای بیرون از آن) وجود ندارد. پس بد نیست که اگر به فکر طراحی سایت برای کسب و کارتان هستید و به این موضوع هم نگاهی جدی دارید، از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید و با صرف هزینه معقول، طراحی سایت خودتان را تحویل بگیرید. مسلما اگر طراحی سایت خوبی داشته باشید و کار خودتان هم خوب باشد، چندین برابر این هزینه بواسطه همان سایت به شما برخواهد گشت. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *