گوگل هیچوقت از دست از بروزرسانی خودش برنمی دارد. گوگل که در حال حاضر بهترین و محبوب ترین موتور جست و جو به شمار می رود، محبوبیتش هرگز باعث نمی شود که دست از تغییر دادن و بهتر کردن الگوریتم هایش بکشد. گاهی این آپدیت های گوگل آنقدر خاص هستند که اسم مخصوصی برای خودشان دارند اما این دفعه آپدیت گوگل با وجود گستردگی، اسم خاصی ندارد و ما می خواهیم آن را به تاریخ عرضه اش بشناسیم آپدیت هسته گوگل ماه می 2022 که به با آمدنش همه چیز را تغییر داد و مشکل اینجا بود که هیچکس هم نمی دانست که چه چیزی در الگوریتم ها تغییر کرده که انقدر رتبه ها جا به جا شده است. مسلما گوگل هیچوقت درباره الگوریتم های خودش صحبت نمی کند، اما ایندفعه با وجود تغییرات فراوان، باز هم همان حرف های تکراری زده شد. همراه ما باشید تا بیشتر بررسی کنیم.

آپدیت هسته گوگل

یک لحظه همین جا صبر کنید! بیایید قبل از اینکه درباره این آپدیت هسته گوگل صحبت کنیم چند تا نکته را به شما بگوییم و سپس به سراغ تاثیرات این آپدیت بر روی سئو سایت برویم. اول از همه بگذارید این آپدیت را با نام کامل معرفی کنیم. این آپدیت Google’s May 2022 Board Core Update نام دارد که ما همان آپدیت می 2022 گوگل صدایش می کنیم. کلمه Board به معنی گسترده است و در واقع ما با یک آپدیت بنیادی (هسته) “گسترده” مواجه هستیم و جالب اینجاست که حتی نمی دانیم دقیقا چه چیزی تغییر کرده است. این مورد دیگر مثل قبل نیست که گوگل بیاید و بگوید که “ما برای سئو سایت تمرکزمان را روی بک لینک ها بیشتر کرده ایم” یا مثلا ” این آپدیت به سراغ سایت هایی می رود که لینک خریده اند. خیر! گوگل باز هم همان حرف همیشگی را زد:

“محتوای خوب تولید کنید!”

بدیهی است که محتوای خوب می تواند به شما رتبه خوبی در گوگل بدهد اما واقعا مفهوم انتزاعی “خوب” چه زمان قرار است کاملا روشن شود؟ هیچوقت! گوگل اگر الگوریتم های خودش را کامل لو بدهد، دیگر فضایی برای رقابت نمی ماند و خلاقیت هم کمرنگ و کمرنگ تر می شود. حال ما قرار است کمی بیشتر این “کور آپدیت گوگل” را بررسی کنیم و ببینیم آپدیت هسته گوگل که باز هم مثل سال 2021 از نوع گسترده است، احتمالا روی چه مواردی تاثیر گذاشته است و سپس از روی حرف و حدیث های بوجود آمده نیز یک نتیجه درست دریافت کنیم. پس بدون معطلی بهتر است که آرام آرام این آپدیت را زیر ذره بین ببریم و موشکافانه آن را مورد بررسی قرار بدهیم.

کور گوگل اپدیت

در رابطه با آپدیت هسته گوگل می 2022 چه کار باید انجام دهیم؟

“آپدیت هسته گوگل” باعث شده است که سایت شما رتبه بالاتری بگیرد یا رتبه شما تغییر نکرده است؟ بسیار عالی! شما یک آپدیت دیگر را هم به سلامت پشت سر گذاشتید. (البته که هیچوقت هیچکس در امان نیست) ولی آیا سایت شما رتبه اش افت کرده است؟ پس باید یک سری کار ها را انجام بدهید که البته واقعا مشخص نیست که این کار ها دقیقا چه کار هایی هستند. و اما بشنوید از نصیحت گوگل برای این آپدیت:

“محتوایتان را ارتقا بدهید”

خدا را شکر می کنیم که این کلمه Content یا محتوا را مدیران گوگل بلد هستند، در غیر این صورت احتمالا واقعا جوابی برای سوالات وب مستر ها نداشتند! به هر حال جان مولر که یکی از معروف ترین مدیران گوگل است که اسم او را در مقالات قبلی هم آورده ایم گفته است:

“تمرکز ما در آپدیت هسته گوگل می 2022 روی موارد منحصر به فرد سایت ها نبوده است. به جای آن مناسب بودن سایت را از لحاظ کلی بررسی کردیم. مثلا به مواردی مانند کاربردی بودن سایت و تبلیغات داخل سایت توجه کردیم که روی کیفیت کلی سایت تاثیر می گذارند.”

پس اینطور که معلوم است برای اینکه از دست آپدیت می 2022 گوگل جان سالم به در ببریم نباید به اشکالات تکنیکی و مواردی در سئو سایت مانند تگ های تایتل توجه کنیم. یعنی در واقع باید به سایتمان به عنوان یک “کل منسجم” نگاه کنیم و همه چیز را به طور کلی تغییر بدهیم و با محتوا هم شروع کنیم. احتمالا اگر سئو کار حرفه ای باشید، به فکر محتوا های ساخته شده توسط هوش مصنوعی افتاده اید که باید بگوییم خبر بد این است که گوگل دیگر در این آپدیت متوجه آن ها نیز می شود و اصلا هم با این نوع محتوا ها کنار نمی آید. چرا؟ همراه ما باشید.

رویکرد گوگل در رابطه با محتوا های AI Generated در آپدیت هسته گوگل

شاید تنها چیزی را که در رابطه با این آپدیت می شود با اطمینان گفت این است که گوگل جبهه خودش را نسبت به محتواهای ساخته شده توسط هوش مصنوعی مشخص کرده است. گوگل با این نوع محتواها مشکل دارد و از نظر او این محتواها نقض کننده قوانین گوگل و دستکاری کننده رتبه ها هستند. در نتیجه اگر سایتی از این نوع محتوا ها استفاده کند که نه توسط انسان، بلکه توسط ربات نوشته شود، گوگل با آن سایت برخورد می کند و او را به قعر رتبه های موتور جست و جوی خودش می فرستد. پس به جای ربات ها همچنان باید در این عصر تکنولوژی از انسان ها برای تولید محتوا استفاده کنیم که البته مشخصا منطقی است چون محتواهای نوشته شده توسط انسان هاست که می تواند خلاقیت و ظرافت را داشته باشد.

google AI Generated

چه چیزی در این آپدیت جدید گوگل خاص است؟

حقیقت را از ما می خواهید؟ هیچ چیز! یا حداقل بهتر است بگوییم که چیزی وجود ندارد که بشود آن را به صورت عمومی و رسمی تایید کرد. گوگل هیچ جزئیاتی فاش نکرده است و تنها چیزی که می دانیم این است که هر اتفاقی که افتاده است، تاثیر زیادی روی رتبه های سایت ها گذاشته است و خیلی از سایت ها اختلاف رتبه فعلی آن ها با رتبه پیش از آپدیت هسته گوگل بسیار زیاد است. هرچند که سئو کار های حرفه ای در سرتاسر جهان ارائه این آپدیت را پیش بینی کرده بودند، اما واقعا به ذهن کسی نرسید که این آپدیت قرار است روی چه مواردی تاثیر بگذارد و هیچکس نمی دانست که دقیقا باید چگونه برای این آپدیت آماده باشد. سایت ها به تکاپو افتاده اند و دارند بار ها و بار ها صفحه های خود را ویرایش می کنند که به جایگاه خود برگردند.

اما حقیقت اینجاست که خود گوگل گفته است که این موضوع کاملا اشتباه است. بله! درست است که گفتیم گوگل گفته است که محتوای خودمان را ارتقا بدهیم اما مگر این مورد حرف جدیدی است؟ مدیران گوگل برای رفع تکلیف هم که شده است این جمله را طوطی وارد تکرار می کنند و مطمئن باشید سال بعد و سال بعدش هم هر حرف تازه ای بزنند، این مورد را همچنان همراه با دیگر موارد تکرار می کنند. هرچند که باید امیدوار باشیم که حداقل در آپدیت های بعدی حرف تازه ای برای گفتن داشته باشند و باز هم به همین جمله بسنده نکنند. در هر حالت بهتر است که خونسرد باشید و منتظر بمانید و بگذارید زمان کمی سپری بشود. آرام آرام مشخص خواهد شد که موارد جدیدی که باید روی آن ها تمرکز کنیم چه مواردی هستند. فعلا چند نکته را در نظر داشته باشید.

نکاتی که در رابطه با آپدیت های گوگل باید رعایت کنیم

به نصیحت های گوگل گوش کنید!

گوگل یا حرفی نمی زند و یا اگر می زند، هرگز خلاف آن را انجام نمی دهد. پس در مواجهه با آپدیت هسته گوگل حتما پیگیر اخبار خود گوگل باشید و کار هایی که مدیران گوگل می گویند را انجام بدهید. مطمئن باشید که هیچکس به غیر از خود گوگل از روش های رتبه گرفتن شما خبر ندارد و حداقل در ایران می دانیم که گوگل از افت رتبه و افزایش رتبه هیچ سایتی سودی نمی برد. پس به نصیحت های مدیران گوگل گوش بدهیم.

به نصیحت های گوگل گوش کنید!

خونسرد باشیم

حتی در زمان هایی که اتفاقات وحشتناکی هم رخ می دهد همیشه اولین نصیحت این است که خونسردی خودمان را حفظ کنیم که بتوانیم به درستی تصمیم بگیریم. آپدیت هسته گوگل دیگر آنقدر ها هم وحشتناک نیست که بخواهیم خونسردیمان را از دست بدهیم. پس لطفا اگر مدیر یا کارفرما هستید، سئوکار ها را تنبیه نکنید و اگر هم سئو کار هستید، اقدامات خارج از برنامه و نقشه خود انجام ندهید. (شما که دیگر به این موارد عادت دارید چرا؟)

به سال 2019 برگردید

یادتان هست که در سال 2019 چه تغییرات جالبی در الگوریتم های گوگل بوجود آمد؟ همچنان پایبند به همان اصولی که در سال 2019 معرفی شد بمانید. تجربه کاربری سایت خودتان را بهتر کنید و تمام تلاشتان را بکنید که کاربر با سایت شما تعامل برقرار کند. بدیهی است که سرعت سایتتان را هم باید بالا نگه دارید تا هم کاربر از شما راضی باشد، هم گوگل همچنان اعتمادش را به شما حفظ کند.

سخن پایانی

گوگل نه در آپدیت هسته گوگل می 2022 و نه در هیچکدام از آپدیت های دیگرش، هرگز الگوریتمی را لو نمی دهد. آن چیزی که ما از الگوریتم ها و آپدیت های گوگل با نهایت تلاش خودمان می فهمیم، شاید در بهترین حالت خود، 30 درصد از آن چیزی باشد که گوگل انجام داده است و روی آن تمرکز دارد. پس همچنان تاکید می کنیم که در مواجهه با این آپدیت هم روند رو به رشد سئو سایت خودتان را قطع نکنید و نگران هم نباشید، مطمئن باشید اگر چیز مهمی بود که بی انصافی محسوب می شد اگر نمی دانستید، گوگل به شما آن را گوشزد می کرد. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *