جایگاه صفر گوگل چیست ؟ 8 نکته برای رسیدن به جایگاه بالاتر از 1 گوگل!

نمی دانستید که گوگل یک جایگاه بالاتر از 1 هم دارد؟ می دانستید، منتهی شاید به آن خیلی دقت نکرده بودید و نمی دانستید که به اصطلاح به آن “جایگاه صفر” هم می گفتند. جایگاهی که رسیدن به آن، کمی با رسیدن به جایگاه 1 فرق می کند و یک سری نکته های ریزی دارد که بد نیست به آن ها اشاره کنیم. چون می دانید که در گوگل، اول از همه دیده شدن مهم است پس جایگاه صفر گوگل از جایگاه 1 آن هم می تواند بهتر باشد. در این مقاله قصد داریم به این جایگاه بپردازیم، درباره مزیت های آن صحبت کنیم و ببینیم که چگونه می شود به این جایگاه رسید. پس در این مقاله با ما همراه باشید که قرار است کاری انجام بدهیم که اصلا ساده نیست و بدون رعایت کردن یک سری نکات، دسترسی به آن عملا غیر ممکن می باشد.

جایگاه صفر گوگل چیست ؟ 8 نکته برای رسیدن به جایگاه بالاتر از 1 گوگل!

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟
آشنایی با خدمات سئو سایت دی ام تابان
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
سئو سایت

جایگاه صفر گوگل

وقتی از سئو سایت صحبت می کنیم، معمولا آن هدفی که می خواهیم به آن برسیم، جایگاه اول گوگل است. در واقع در سئو سایت ما می خواهیم وقتی یک کاربر، اصلی ترین کلمه کلیدی کسب و کار ما را جست و جو می کند، نتیجه اولی که به او نمایش داده می شود سایت ما باشد. هدفی که به این سادگی ها نمی توانیم به آن برسیم و زحمت بسیاری را می طلبد. حال شما تصور کنید یک جایگاهی بالاتر از جایگاه یک هم وجود دارد به نام جایگاه صفر گوگل که اصلا سئو سایت را وارد یک مرحله دیگری می کند و آن جاست که ما متوجه می شویم، سئو سایت یک مرحله پسا آخر هم دارد که رسیدن به آن، کمی با رسیدن به مرحله آخر متفاوت است و یک سری زحمات دیگری را می طلبد. مواردی که جدا از موارد عادی سئو بررسی می شوند.
بیایید یک مثال برای شما بزنیم که فرق این جایگاه صفر را کمی با جایگاه یک، قبل از اینکه بفهمیم اصلا این جایگاه چیست و کجاست متوجه بشویم. نمی دانم تا با حال چقدر با بازی های کامپیوتری سر و کار داشته اید اما این بازی های کامپیوتری گاهی به جز مراحل اصلی خود، یک مرحله مخفی بعد از مرحله آخر دارند که رد کردن آن مرحله، یک سری جوایز خاصی را برای کاربران به ارمغان می آورد. لازمه باز کردن این مرحله، به جز رد کردن مرحله آخر، انجام یک سری کار های اضافی است که شاید هیچوقت در طول بازی به آن ها دقت نکرده بودیم. جایگاه صفر گوگل هم مانند آن مرحله اضافی است منتهی پاداشی که وارد شدن به این جایگاه دارد، خیلی فراتر از آن چیزی است که فکرش را می کنیم. پس با ما همراه باشید که رسیدن به آن را آموزش دهیم.

همه چیز در مورد جایگاه صفر گوگل

جایگاه صفر گوگل چیست؟

جایگاه صفر گوگل یک اصطلاح است که به Featured Snippet گفته می شود. یعنی در واقع تمام این مدت، ما داشتیم درباره موضوعی صحبت می کردیم که رسما به آن جایگاه صفر نمی گویند و نام رسمی و به قولی “علمی” آن، Featured Snippet یا به فارسی اسنیپت شاخص است. این اسنیپت، همان نتیجه ای در گوگل است که صرفا برای یک سری از Query ها نمایش داده می شود و بالاتر از نتیجه یک به ما نشان داده می شود. این اسنیپت معمولا شامل یک پاراگراف متن، یک لیست ترتیبی یا بدون ترتیب، یک جدول و … می شود که در واقع به عنوان یک پاسخ سریع به جست و جوی کاربر شناخته می شود. جالب اینجاست که برای اینکه شما وارد این جایگاه صفر بشوید، اصلا لازم نیست که شماره یک کسب و کار خودتان باشید، تنها کافیست بهترین و مناسب ترین پاسخ را داشته باشید.
این اسنیپت در واقع حاوی یک بخشی از محتوای صفحه شما به همراه لینک آن صفحه است که کاربران در صورت نیاز، وارد آن صفحه بشوند و اطلاعات بیشتر را نیز کسب کنند. کسانی که به این نوع اسنیپت ها عادت ندارند، معمولا بعد از خواندن آن، برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه 1 می شوند. اما عموم مردم، اولین نتیجه ای که انتخاب می کنند، همین جایگاه صفر گوگل است و این موضوع باعث می شود که وارد شدن به این جایگاه، یک چالش بزرگ برای هر سایتی باشد. منتهی موضوع اینجاست که معمولا استفاده تبلیغاتی این اسنیپت در زیر سایه استفاده محتوایی آن است و این نوع جایگاه، مخصوص آن محتواهایی است که سوالی که کاربر دارد را جواب می دهند و هیچ محصول یا خدماتی را به او معرفی نمی کنند. اما باز هم تصور کنید که چنین جایگاهی در بلند مدت، چه سوددهی بالایی خواهد داشت.

جایگاه صفر گوگل چیست

انواع جایگاه صفر گوگل چیست؟

پس حالا می دانیم که هر محتوایی شانس این را ندارد که وارد جایگاه صفر گوگل بشود، آن محتوایی به این جایگاه می رسد که یک پاسخ سریع به جست و جوی کاربر موتور جست و جو بدهد. چیزی که شاید بیشتر از اینکه به نفع خود سایت باشد (البته که هست!) به نفع گوگل است. خود بنده شخصا وقتی اولین بار یک سوالی را در گوگل جست و جو کردم و با این جایگاه مواجه شدم، با خودم گفتم “مرسی گوگل! اصلا حوصله نداشتم صبر کنم یک صفحه لود بشود و بروم از لا به لای آن، پاسخ را پیدا کنم” و بیش از اینکه از ارائه دهنده محتوا سپاس گذار باشم، تشکر ذهنی ام را تقدیم به غول صنعت وب کردم و اصلا حواسم نبود که سازنده محتوا شخص دیگری است. اما اگر اطلاعات بیشتر می خواستم کجا کلیک می کردم؟ مسلما لینک همان صفحه!
پس برای اینکه به چنین هدفی برسیم که یک کاربری مثل من روی این نتایج کلیک کند، باید تا حدودی انواع جایگاه صفر گوگل را بشناسیم. هرچیزی می تواند جایگاه صفر باشد اما تا به حال دیده شده است که این جایگاه شامل یک پاراگراف پاسخ کوتاه، یک لیست ترتیبی، یک لیست غیر ترتیبی، ویدیو، جدول، تصویر، چارت، داده ساختار یافته اسکیما و … می شود. معمولا می گویند نویسنده ها “و…” را اضافه می کنند چون نمی دانند موارد دیگر چیست، معمولا این موضوع درست نیست اما اینجا، واقعا بنده به شخصه خودم تا همین حد را دیده ام و احتمالا شما هم تا همین حد دیده اید، اما چه کسی می داند؟ احتمالا جایگاه صفر محدود به این موارد نمی شود. حال بیایید ببینیم چگونه می شود به چنین جایگاهی رسید.

انواع جایگاه صفر گوگل

چگونه به جایگاه صفر در گوگل برسیم؟

به دنبال فرصت های Featured Snippet باشیم

اولین قدم این است که با بررسی نیاز مخاطبمان، فرصت های رسیدن به “جایگاه صفر گوگل” را تشخیص بدهیم. معمولا این جایگاه برای کسانی نمایش داده می شود که یک سوال مشخصی می پرسند و به دنبال یک جواب کوتاه هستند. پس ما در محتوایی که می نویسیم، باید در یک پاراگراف، پاسخ کامل و صریح را به مخاطب بدهیم. پس خودتان را جای مخاطب بگذارید ببینید که از شما می خواهد چگونه پاسخ او را بدهید. شما باید هم با مطرح کردن آن سوال در محتوای خود و پاسخ دادن به آن، مخاطب را به هدفی که دارد در همان صفحه SERP برسانید.

جست و جوی کلمه کلیدی انجام بدهید
ابزار های سئو سایت واقعا جای مناسبی برای پیدا کردن فرصت های جایگاه صفر گوگل است. در ابزار هایی مانند Mangool، Google Ads، Ahrefs و SEMrush، یک بخش Keyword Planner وجود دارد که در آن ها می توانیم تحقیق کلمه کلیدی یا Keyword Research انجام بدهیم. این ابزار ها با جست و جوی اصلی ترین کلمه کلیدی کسب و کارمان، به ما می گویند که مردم از موتور جست و جو چه سوال هایی را درباره این کسب و کار می پرسند. با فهمیدن این موضوع، می توانیم شانس این را داشته باشیم که قدم در اسنیپت شاخص بگذاریم و محتوای خودمان را حتی قبل از نتیجه یک به کاربر نشان بدهیم.
سوالات مختلف را جواب بدهید
جناب نیل پاتل (Neil Patel) که سایت او یکی از تایید کنندگان حرف های ما و یکی از اصلی ترین منابع ماست، گفته است که وقتی می بیند یک صفحه از یک سایت در جایگاه صفر گوگل نمایش داده می شود، معمولا با جست و جو های دیگر و سوالات دیگر در آن حوزه، باز هم همان صفحه به عنوان جایگاه صفر نمایش داده می شود. بنده نیز چنین تجربه ای را کمابیش داشته ام و به شما می گویم که اگر یک سوال را در رابطه با کسب و کارتان پاسخ دادید، به این کار ادامه بدهید و سوال های دیگر را نیز پاسخ بدهید. درست است که ربات های موتور جست و جو به کیفیت اهمیت بیشتری می دهند، اما کمیت هم چندان برایشان بی اهمیت نیست.
کوتاه پاسخ بدهید
سعی کنید پاسخ یک سوال را در چند کلمه خلاصه کنید. بیشتر نتایجی که در جایگاه صفر گوگل هستند، معمولا پاراگراف ها یا لیست هایی با کمتر از 60 کلمه می باشند که از قسمتی از محتوا برداشته شده اند. بله درست است، شما قرار نیست برای یک صفحه از سایتتان فقط 60 کلمه بنویسید، اما می توانید یک قسمت از صفحه سایت خودتان را به این پاسخ کوتاه با 60 کلمه اختصاص بدهید و در باقی بخش های صفحه، به توضیحات بیشتر حول محور این موضوع بپردازید.
عکس و ویدیو بگذارید
گاهی واقعا با یک ویدیو یا یک تصویر می توان پاسخ یک پرسش کننده را داد و گوگل هم می تواند جایگاه صفر خودش را به چنین تصویر یا ویدیویی اختصاص بدهد. شما می توانید یک مقاله با مطرح شدن سوال مشخص خودتان در سایت انتشار بدهید و در یک ویدیو نیز به آن پاسخ بدهید. اینطوری هم می توانید کیفیت مقاله خودتان را بالا ببرید، هم شانس خودتان را برای جایگاه صفر گوگل امتحان می کنید.
از سر تیتر ها استفاده کنید
دقت کردید که ما برای توضیح هر مورد از نکاتی که باید رعایت کنید، یک سر تیتر جداگانه در نظر گرفتیم؟ چون ما هم امیدمان را از دست نداده ایم و دوست داریم زمانی که کسی ” چگونه به جایگاه صفر در گوگل برسیم ” را جست و جو کرد، این موارد به صورت لیست وار در جایگاه صفر گوگل به او نمایش داده شود. (البته که بله، یکم زحمت های دیگری هم می خواهد اما بشر به هر حال به امید زندست!) شما نیز از تگ Heading یا در متون صفحه سایتتان استفاده کنید و تیتر ها را از هم جدا کنید تا برای مواردی که نام می برید، شانس اسنیپت شاخص شدن را نیز بسازید.
سئو عادی را از یاد نبرید
یادمان باشد که گوگل با وجود اینکه دنبال سریع ترین پاسخ برای جایگاه صفر گوگل است، اما همچنان به چیزی که شما می گویید و جایی که آن را منتشر می کنید هم دقت می کند. شانس Featured Snippet شدن برای آن هایی بیشتر است که به طور کلی یک سایت خوب و معتبر داشته باشند که تجربه کاربری در آن نیز بسیار خوب است. پس سعی کنید به علاوه توجه به محتوا، نکات دیگر سئو را نیز از یاد نبرید که همچنان رسیدن به جایگاه 1، مهمتر از رسیدن به جایگاه صفر است. بله، درست است که جایگاه صفر احتمالا کلیک بیشتری بگیرد، اما شما باید همچنان حواستان به جایگاه 1 باشد چون جایگاه صفر، چیزی نیست که برای هر Query یا سوالی پیش بیاید.

سخن پایانی

وقتی به مفاهیمی مانند جایگاه صفر گوگل نگاه می کنیم، می توانیم متوجه شویم که گوگل دارد واقعا به عمق بلوغ خودش نزدیک می شود. موتور جست و جویی که دیگر تمام فکر و ذکرش راحتی کاربرش است و تجربه کاربری برای او مهمترین چیز است. (بله درست است، چیز های دیگری برای او مهمتر است که حالا به آن ها کاری نداریم!) شما نیز باید به عنوان صاحب سایت، اولین اولویت را رضایت کاربر بگذارید و سعی کنید که تا حد امکان رضایت او را جذب کنید که گوگل هم هوای شما را داشته باشد. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که وقتی با رعایت این نکات به جایگاه صفر رسیدید، همچنان در تلاش برای بهتر کردن و کیفیت بخشیدن به محتوا و سایتتان باشید.

منبع:

Neilpatel

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Rate this post