بار ها درباره الگوریتم ها و آپدیت های گوگل صحبت کرده ایم و گوگل همیشه در حال تغییر در رویکرد هایش است. هدف این آپدیت ها این است که کاربران گوگل همیشه بهترین نتیجه و مناسب ترین پاسخ را برای سوال هایشان پیدا کنند و سایت هایی رتبه های بالا را دریافت کنند که بهترین محتوا را دارند. حالا گوگل این دفعه سری به سئو محلی یا Local SEO زده است و الگوریتم ونیز گوگل را ارائه داده است. باز هم مثل همیشه می گوییم که گفتن الگوریتم شاید اشتباه باشد و باید به ونیز بگوییم “آپدیت” اما چون این آپدیت مستقیما روی الگوریتم های گوگل بوده است، اشکالی ندارد اگر به اصطلاح آن را الگوریتم ونیز نیز صدا بزنیم. در این مقاله به سراغ این آپدیت رفته ایم و می خواهیم آن را از همه جهات بررسی کنیم. پس در این مقاله همراه ما باشید.

الگوریتم ونیز گوگل

الگوریتم ونیز گوگل در 27 فوریه سال 2012 ارائه شد و اگر دقت کرده باشید، اکثر آپدیت های بزرگ گوگل در حد فاصل سال های 2009 تا 2013 اتفاق افتاده است. در واقع همان سال ها بودند که همه چیز را برای سئو سایت تغییر دادند و گوگل فهمید که موتور جست و جویش در یک سری موارد واقعاً ایراد دارد و برای همین هم این الگوریتم ها را ارائه داد. اسم رمز این آپدیت ونیز (Venice) بود که یکی از شهر های زیبای ایتالیاست و دلیل نام گذاری رسما مشخص نشده است اما احتمالا به این خاطر چنین اسمی را روی آن گذاشته اند که این آپدیت مرتبط با سئو محلی یا Local SEO است و ونیز هم که یکی از دیدنی ترین محل ما در جهان محسوب می شود. (این نظر ماست و ممکن است که اشتباه هم باشد!) در کل نامگذاری جالبی است.

“آپدیت ونیز گوگل” از همه جهات سئو محلی را تحت الشعاع قرار می دهد و به گونه ای اهمیت آن را دو چندان می کند. گوگل می خواهد کاربر خودش را شگفت زده بکند و به کاربر این حس را القا کند که “من به تو اهمیت می دهم پس اگر خدماتی را جست و جو کنی، نزدیک ترین کسب و کار را به تو نشان می دهم” و آرام آرام حالا که دیگر سال 2022 هستیم گوگل توانسته است به نحوی خودش را در این زمینه ثابت کند. تصور کنید که این آپدیت 10 سال پیش منتشر شده است و تو این 10 سال احتمالا این آپدیت تغییر رویکرد هایی هم داشته است و برای همین هم هستش که شاید دیگر حتی ایراداتی که آن زمان به این آپدیت وارد بود را دیگر نمی بینیم. به هر در ادامه به بررسی عمیق تر الگوریتم ونیز گوگل می پردازیم.

الگوریتم ونیز گوگل چیست؟

به زبان ساده بخواهیم بگوییم، “الگوریتم ونیز گوگل” شامل پیشرفت هایی در رتبه بندی نتایج محلی می شود. این الگوریتم باعث می شود که زمانی که کاربر یک خدمت یا محصولی را سرچ می کند، سایت ارائه دهنده ای که در نتایج نمایش داده می شود، تا حد امکان به کاربر نزدیک باشد که احتمال بیشتری وجود داشته باشد که کاربر به سراغ آن برود. این آپدیت ونیز گوگل نشان داد که گوگل تا چه حد برایش جایگاه و مکان جغرافیایی کسب و کار ها مهم است. درست است که این آپدیت در سال 2012 منتشر شد اما گوگل قبل از آن هم این آپدیت را با فرمت های مختلفی امتحان کرده بود و به طور رسمی آن را در اواخر سال 2012 معرفی کرد. آپدیتی که توانست انقلابی در جست و جو های گوگل ایجاد کند و جان تازه به لوکال سئو ببخشد.

local seo

چه چیزی این تغییر الگوریتم را انقدر خاص می کند؟

الگوریتم ونیز گوگل یک پیشرفت چشمگیر در فرکانس های نمایش نتایج گوگل بود. طوری که گوگل کاملا می فهمید که کاربر در حال حاضر کجاست (اگر لوکیشن گوشی شما روشن باشد خیلی ها می دانند که شما کجایید و فقط گوگل نیست. پس لطفا همین الان آن را خاموش کنید و یا اگر هم برایتان مهم نیست، نکنید.) و طبق کلمه کلیدی ای که سرچ می کرد، نتایجی را برای او آماده می کرد که به او نزدیک تر بوند. این کار به کمک Google Map انجام می شود و سایت هایی هم نمایش داده می شوند که موقعیت مکانی خودشان را در گوگل ثبت کرده اند و این ثبت هم کاملا رسمی شده است. اگر هنوز سایت خودتان را در گوگل مپ ثبت نکرده اید، به گوگل مپ بروید و لوکیشن کسب و کارتان را پیدا کنید و آن را در Google Map ثبت کنید.

حال تصور کنید که چقدر از مشتریان بالقوه شما وجود دارند که خبر ندارند شما نزدیک آن ها هستید و چه چیزی از این بهتر که وقتی چیزی را نیاز داریم، به ما نزدیک باشد؟ حال اگر آپدیت ونیز گوگل وجود نداشت احتمالا مشتری بالقوه شما هم هرگز از وجود شما با خبر نمی شد و تبدیل به یک مشتری بالفعل هم نمی شد. پس این الگوریتم به نفع کسب و کار هاست و البته هنوز هم گوگل الگوریتم های دیگری هم دارد که به موارد دیگر سئو سایت و کیفیت کار شما توجه می کنند پس آن ها را نیز مد نظر قرار بدهید.

تاثیر آپدیت ونیز گوگل چه بود؟

قبل از اینکه الگوریتم ونیز گوگل یا همان آپدیت ونیز ارائه شود، گوگل از امکان Google Places صرفا به عنوان یک فیچر استفاده می کرد که به کاربران محتوای محلی شده نشان بدهد. این محتوا ها گوشه سمت راست تصویر نمایش داده می شد و ممکن هم بود که گاهی نمایش داده نشوند. اما حالا با وجود ونیز، 10 لینکی که در نتایج SERP نمایش داده می شوند هم محلی شده اند و معمولا نزدیک ترین نتیجه را به کاربر نشان می دهند. هرچند که همچنان تاثیر موارد سئو سایت دیگر تاثیر بیشتری دارند اما به هر حال آپدیت ونیز گوگل تاثیر خودش را روی “10 لینک آبی” گذاشت. معمولا سرچ های محلی با کوئری هایی مانند “رستوران نزدیک من” یا “رستوران در تهران” تعریف می شوند. اما با وجود این الگوریتم شما ممکن است بدون استفاده از “در تهران” به نتایج داخل تهران برسید.

قبل از ونیز اینطور بود که همه چیز بر پایه بهینه سازی بنا شده بود و کلا گوگل نتایج صفحه SERP را بر پایه سئو سایت خالص گذاشته بود. حال با وجود ونیز نتایج بر پایه لوکیشنی که شما ثبت می کنید یا بر پایه آدرس IP شما (و در حال حاضر هم با لوکیشن گوشی شما) نمایش داده می شود. ونیز در را برای کسب و کار های کوچک و برند های غیر معروف باز کرد که به آن ها نیز فرصت رتبه گرفتن داده بشود و اگر کاربر نزدیک آن هاست، بتواند به سراغ آن ها برود. هرچند که هنوز هم برند های بزرگ با کمپین های سئو سایت پر خرجشان می توانند جایگاه خودشان را در صفحات اول محکم کنند اما شاید همین الگوریتم ونیز گوگل یک نور امیدی برای کسب و کار های کوچک هم باشد.

تاثیر آپدیت ونیز گوگل چه بود؟

چگونه با الگوریتم ونیز گوگل سازگار شویم؟

به رقم وجود الگوریتم ونیز گوگل حال کسب و کار های محلی هم می توانند شانسی برای دیده شدن در دنیای رقابت داشته باشند. برای اینکار هم یکی از بهترین کار ها این است که هر کدام از این کسب و کار های کوچک، یک لندینگ پیج مخصوص برای لوکیشن مورد نظر خود داشته باشند. برای مثال یک لندینگ پیج داشته باشند به نام “فروش کفش در تهران” یا “طراحی سایت در شیراز” و با همین کلمات کلیدی می توانند رتبه خوبی از گوگل دریافت کنند و ونیز هم اجازه قدرت نمایی را به آن ها می دهد.

معایب الگوریتم ونیز گوگل چیست

حواسمان باشد که در حال حاضر در سال 2022 هستیم و خیلی از مشکلات الگوریتم ونیز گوگل رفع شده اند اما یکی از عمده ترین اشکالات الگوریتم ونیز گوگل این است که هنوز هم جلوی Local Spam را نمی گیرد. یعنی نه اینکه نخواهد بگیرد، هنوز در تشخیص آن به طور کامل حرفه ای نشده است. یعنی یک سری سایت ها با ساختن صفحات دروازه (Doorway Pages) هنوز دارند سئو محلی را دور می زنند و رتبه های بالا را دریافت می کنند. در حالی که شاید نه کیفیت درستی ارائه بدهند و نه محتوای خوبی داشته باشند. با اینکه این موضوع در حال حاضر کمی بهتر شده است، اما همچنان هم در یک سری کلمات کلیدی این اسپم وجود دارد و احتمالا در آینده گوگل فکری به حال آن ها نیز بکند. چیزی که شاید در آینده خبر بدی برای سایت های سودجو باشد.

معایب الگوریتم ونیز گوگل چیست

سخن پایانی

درباره الگوریتم ونیز گوگل صحبت کردیم و باز هم به شما تاکید می کنیم که اگر به آن آپدیت ونیز گوگل بگوییم بهتر است. این الگوریتم تاثیر خودش را در سئو محلی گذاشته است و می توان آن را یکی از نقاط عطف گوگل دانست. گوگل با همین آپدیت هایش است که همچنان خودش را به عنوان بهترین موتور جست و جو در دنیا معرفی می کند و هنوز هم بیشترین دامنه در دنیای وب است که توسط کاربران بازدید می شود. چرا که همیشه کاربران به سراغ هر سایتی که بخواهند بروند، اول از همه به سراغ گوگل می روند. چون به گوگل اعتماد دارند و همین الگوریتم های دقیق هستند که این اعتماد را برای گوگل بدست آورده اند. ممنون که همراه ما بودید و امیدواریم الگوریتم های گوگل روز به روز بهتر شوند و همه ما بهترین نتایج را در این موتور جست و جو ببینیم.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *