هر برند و هر کمپانی ای باید برای تبلیغات خودش بودجه ای در نظر بگیرد. حال این بودجه باید در عاقلانه ترین روش های تبلیغات سرمایه گذاری بشود و برند مورد نظر، بتواند بیشترین بازدهی را با کمترین هزینه ها داشته باشد. امور دیجیتال مارکتینگ خیلی به این مهم در بحث تبلیغات کمک می کنند و می تواند باعث شود کمپانی مورد نظر، دو پلن تبلیغاتی را همزمان با یکدیگر جلو ببرد. در اینجا می خواهیم تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو را مورد بررسی قرار بدهیم. دو تا از مهمترین پلن های دیجیتال مارکتینگ که هرکدام مزیت های خاص خودشان را دارند و هم می توان فقط از یکی از آن ها استفاده کرد و هم می شود هر دو را در دستور کار قرار داد. حال ما می خواهیم ببینیم این تبلیغات کلیکی آیا روی سئو ما تاثیر مثبت یا منفی دارد؟ پس در ادامه همراه ما باشید.

تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو

مسلما حالا که در رابطه با این موضوع کنجکاو شده اید، هم می دانید که سئو سایت چیست و هم درباره تبلیغات کلیکی اطلاعاتی دارید. می دانیم که سئو سایت، بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو می باشد و باعث می شود سایت ما بیشتر در نتایج گوگل و دیگر موتور های جست و جو نمایش داده شوند و می دانیم که تبلیغات کلیکی نیز از جمله تبلیغاتی هستند که هزینه آن ها بر پایه کلیکی که روی لینک سایت شما در جاهایی غیر از سایت شما می شود، محاسبه می شود. اما اینجا بحث ما تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو می باشد و آنقدر در رابطه با این موضوع می شود صحبت کرد که شاید بهتر باشد خیلی به حاشیه نرویم و برای تعریف این دو مفهوم، شما را به مقالات قبلی سایت خودمان هدایت کنیم و اینجا تمرکز را روی تاثیر یکی بر دیگری بگذاریم.

همه ما می دانیم که سئو سایت چیز بسیار ارزشمندی است. در واقع اگر سئو سایت را خودتان انجام بدهید و بابت آن هزینه ای پرداخت نکنید (که البته این موضوع پیشنهاد نمی شود!)، می توانید کاملا رایگان به موفقیت های بسیاری دست پیدا کنید. با این وجود، سئو سایت مسلما هیچ تاثیری روی تبلیغات کلیکی ما نمی گذارد و آنقدر تاثیر آن غیر مستقیم است که اصلا نیازی به صحبت کردن درباره آن نیست. اما بالعکس، تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو موضوعی است که معمولا مطرح می شود و با وجود اینکه این تاثیر هم مستقیم نیست، اما موضوع جالبی است که می توان درباره آن بحث کرد و البته، بین متخصصان این حوزه هم اختلاف نظر هایی در رابطه با این موضوع وجود دارد. در ادامه به 4 “تاثیر تبلیغات کلیکی روی سئو” می پردازیم و بیشتر با این مبحث آشنا خواهیم شد.

how-seo-and-ppc-work-together

اصلا تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو چیست؟ مگر تاثیری هم دارد؟

به عنوان یک صاحب کسب و کار، بدیهی است که بخواهید از هر امکانی که دارید برای پروموت کردن کسب و کار خودتان استفاده کنید. به هر حال هرچقدر مردم بیشتر کسب و کار شما را بشناسند، بیشتر ممکن است که به مشتری شما تبدیل بشوند. اما در این بین، شما باید هم بودجه کسب و کار خودتان را هزینه کنید و هم اینکه باید یک زمانی را برای این موارد اختصاص بدهید. پس زمانی که شما از سئو سایت استفاده می کنید، دوست دارید بدانید که آیا اگر روش دیگری را می خواهید اتخاذ کنید، قرار است به سئو سایت شما صدمه ای وارد بشود یا خیر. مثلا آیا تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو سایت شما قرار است منفی باشد یا مثبت؟ بسیار خب، بگذارید یک جواب شاید نه چندان قانع کننده، اما حداقل آسوده کننده خیال به شما بدهیم.

پاسخ به این سوال هرگز نمی تواند بله یا خیر باشد. حداقل شما نمی توانید از کسی انتظار داشته باشید که یک بله یا خیر “مستقیم و محکم” به شما بگوید. اما می توانیم از این موضوع مطمئن باشیم که تبلیغات کلیکی (اگر به درستی انجام بشوند) قرار نیست هیچگونه تاثیر منفی ای روی سئو بگذارند که هیچ، بلکه می توانند تاثیرات مثبت غیر مستقیم خودشان را هم روی سئوی شما داشته باشند. البته این تاثیرات، به شرطی می توانند وجود داشته باشند که شما سئو سایت و تبلیغات کلیکی را در موازات یکدیگر پیش ببرید و مسلما تمرکز بیشتر شما روی خود سئو سایت باشد. یک سایت سئو شده، یک سایت جذاب، کاربردی و بهینه شده است و کاربر شما هم از چنین سایتی استقبال می کند. پس اگر از طریق تبلیغات کلیکی هم وارد چنین سایتی شود، بعید نیست که خودش به سئوی آن کمک غیر مستقیم کند.

4 تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو

تبلیغات کلیکی باعث می شوند فضای بیشتری در اینترنت به خود اختصاص دهید

می دانیم که تبلیغات گوگل هم جزوی از تبلیغات کلیکی هستند دیگر درست است؟ پس وقتی از Google Ads یا همان تبلیغات گوگل همزمان با سئو سایت استفاده می کنیم، در واقع فضای بیشتری را در صفحه SERP گوگل به خودمان اختصاص می دهیم. یعنی یکی از لینک های داخل صفحه نتایج گوگل، لینک سئو شده ارگانیک سایت ماست و دیگری هم لینک Google Ads ماست که علامت Ads در کنار آن قرار می گیرد. در این صورت احتمال اینکه کاربر بالاخره روی یکی از این لینک ها کلیک کند و وارد سایت ما بشود بیشتر می شود. اینطوری ما از دو روش در راستای یک هدف استفاده کردیم و وقتی کاربر ببیند ما دو نتیجه در صفحه نتایج داریم، احتمالا علاقه بیشتری به کلیک روی سایت ما نشان می دهد. حتی اگر لینک Ads ما را رد کند، بالاخره ممکن است لینک ارگانیک ما تاثیر را بگذارد.

تبلیغات کلیکی می توانند ایده های خوبی برای عبارات کلیدی سئویی به ما بدهند

باز هم بیایید به محبوب ترین نوع تبلیغات کلیکی یعنی Google Ads برگردیم. پنل Google Ads یک پنل بسیار پر محتوا و جالب است که می تواند ایده های خوبی برای سئو سایت نیز به ما بدهد. مثلا همین Google Ads یک سری پیشنهاداتی برای عباراتی که می توانید روی آن ها سرمایه گذاری کنید به شما می دهد و شما می توانید از بهترین عبارات کلیدی برای تبلیغات کلیکی خود استفاده کنید. حالا بیایید پا را فراتر بگذاریم و به تاثیر “تبلیغات کلیکی در سئو” بیندیشیم. ما که نمی توانیم با بودجه معمولی و حتی خیلی زیاد، تمامی عبارات کلیدی پیشنهاد شده را پوشش بدهیم و برای آن ها تبلیغات کلیکی رزور کنیم. پس به جای آن می توانیم از این عبارات کلیدی در سئو سایت خودمان استفاده کنیم و در رابطه با آن ها در سایت خود مطالبی تولید کنیم.

به علاوه این موضوع، ما می توانیم روی سئوی کلماتی که Google Ads به ما پیشنهاد می دهد نیز کار کنیم و سئوی سایت خود را روی آن ها نیز متمرکز کنیم. یعنی به علاوه اینکه روی آن صفحات تبلیغات کلیکی داریم، سئو سایت را هم روی آن ها انجام می دهیم که اگر نخواستیم دیگر از Google Ads استفاده کنیم، همچنان عبارات کلیدی مهم کسب و کار ما ورودی ارگانیک خودشان را داشته باشند و رتبه های بالایی در صفحات گوگل کسب کرده باشند. این می تواند از جالب ترین تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو باشد که می توانید به راحتی از آن استفاده کنید.

تبلیغات کلیکی Brand Awareness ایجاد می کنند

دو تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو که برای شما گفتیم، جزو تاثیرات ثابت شده به گونه ای فنی بودند که کمی نقش کاربر و مخاطب را در آن ها کمرنگ تر حس کردیم. اما این مورد، شاید تاثیر غیر مستقیم تری باشد، اما یکی از مهمترین تاثیرات به شمار می رود. Brand Awareness چیست؟ Brand Awareness یا آگاهی از برند، مفهومی است که نشان دهنده شناخت مخاطب از برند شماست. خیلی ساده بخواهیم بگوییم، Brand Awareness یعنی مخاطبان و اصلا مردم بدانند که شما وجود خارجی دارید! هستید و فعالیت می کنید! حالا چه از خدمات شما تا به حال استفاده کرده باشند و چه حتی از بغل محصولات و خدمات شما رد هم نشده باشند. حالا تبلیغات کلیکی (چه Google Ads و چه انواع دیگر آن) باعث افزایش Brand Awareness برند شما می شوند. مردم شما را در جاهای مختلف می بینند و ممکن است سراغتان هم نیایند.

اینجاست که یک اتفاقی می افتد. وقتی شناخت مخاطب نسبت به شما بیشتر شده باشد، مخاطب در موقعیت های مختلف ممکن است با دیدن نتیجه ارگانیک شما در موتور جست و جو (که با سئو سایت به آن دست پیدا کرده اید) بیشتر تمایل نشان دهد که روی لینک شما کلیک کند. چون شما برای او آشنا هستید و نام شما را حداقل شنیده است. حال با این کلیک، تاثیر این مخاطب روی سئوی شما گذاشته می شود و از آنجا به بعد دیگر همه چیز به فعالیت مخاطب در صفحه شما بستگی دارد که این تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو را بیشتر و بیشتر هم بکند.

حتی گاهی ممکن است مخاطب شما، به خاطر همین Brand Awareness که تبلیغات کلیکی رقم زده اند، نام برند شما را در موتور جست و جو سرچ کند و بخواهد وارد سایت شما شود. چه سعادتی از این بالاتر؟!

تبلیغات کلیکی Brand Awareness ایجاد می کنند

دانش هر دوی این روش ها تقریبا تعمیم پذیر است

ببخشید، فکر کنم جمله ای که به عنوان تیتر گفتیم کمی نامفهوم باشد. اما نگران نباشید! بنده نویسنده اینجام که توضیح بدم. تا به حال درباره تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو صحبت کردیم اما در این میان، یک تاثیر دیگری هم هست که نه تنها تبلیغات کلیکی روی سئو می گذارد، بلکه سئو هم می تواند این تاثیر را روی تبلیغات کلیکی بگذارد. دانشی که ما از کلمات کلیدی، رفتار کاربر، تجربه کاربری و موارد دیگر در تبلیغات کلیکی بدست می آوریم را می توانیم به سئو سایت تعمیم بدهیم و برعکس آن نیز می تواند اتفاق بیفتد. مثلا ما در تبلیغات کلیکی روی یک عبارت کلیدی هزینه می کنیم و سعی می کنیم که صفحه خاصی را با آن پروموت کنیم. بعد از مدتی متوجه می شویم که نه عبارت کلیدی ما عبارت مورد پسند مخاطبان بوده و نه صفحه ما نیاز مخاطب را برطرف کرده.

در این صورت، دیگر ما اشتباهی که مرتکب شدیم را برای سئو سایت تکرار نمی کنیم و روی عبارت کلیدی مورد نظر یا صفحه مورد نظر سرمایه گذاری نمی کنیم. در عوض، استراتژی خودمان را تغییر می دهیم و روی صفحه دیگری تمرکز می کنیم. اینطوری هم یک تجربه خوبی بدست آوردیم که از آن استفاده کنیم و هم به اطلاعات ما افزوده شده است و می توانیم از این اطلاعات به نفع خودمان استفاده کنیم. پس در واقع، بخشی از اطلاعاتی که ما در رابطه با این دو موضوع بدست می آوریم را می توانیم با یکدیگر مطابقت بدهیم و از تجربیات یکی در راه دیگری استفاده کنیم. اینطوری دیگر لازم نداریم که هر دو مفهوم را هدف آزمون و خطا قرار بدهیم و هزینه های ما نیز در این راه کمتر خواهند شد.

سخن پایانی

در این مقاله به تاثیر تبلیغات کلیکی در سئو پرداختیم و دیدیم که این تاثیرات با وجود غیر مستقیم بودن، قابل تامل و تفکر هستند و بد نیست که مطالعه ای در رابطه با آن ها داشته باشیم. با وجود اینکه مواردی که درباره آن ها صحبت کردیم شاید نکات ریزی باشند که در ابتدای کار خیلی برای ما مطرح نباشند، اما این موضوعات، موضوعات قابل بحث بین برند های بزرگ می باشند و ما نیز قرار است کسب و کار خودمان را تبدیل به یک برند بزرگ کنیم و قرار نیست که بگوییم “حالا خیلی راه داریم که اصلا بخواهیم به این موضوع فکر کنیم” و این را بدانیم که همیشه دیدن افق های بلند می توانند راه ما را برای رسیدن به هدف هموار تر کنند. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که مطالب گفته شده مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

منبع:
webfx.com

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *