وقتی صحبت از ابزار های سئو سایت می شود چند اسم هستند که بار ها و بار ها تکرار می شوند. چرا این اسم ها بیشتر از همه تکرار می شوند؟ مسلما برای اینکه خودشان را بار ها ثابت کرده اند و نشان داده اند که ابزار های خوبی برای سئو سایت هستند. یکی از همین ابزار های کاربردی Semrush است و در این مقاله هم قرار است به آموزش Semrush بپردازیم. یکی از جالب ترین و جذاب ترین ابزار های سئو که تقریبا برای تمامی سایت ها و مدیران سئو پیشنهاد می شود. Semrush رایگان نیست اما خریداری آن می تواند کمک بسیاری به تمامی وب مستر ها در زمینه سئو بکند. ما در این مقاله می خواهیم یک سری نکات آموزشی درباره این برنامه را به شما آموزش دهیم تا کار با آن برای شما کمی راحت تر باشد. پس در این مقاله همراه ما باشید.

آموزش Semrush

قبل از اینکه به سراغ آموزش Semrush برویم جا دارد که به شما چند نکته را بگوییم. اول اینکه چرا استفاده از این برنامه پیشنهاد می شود؟  یکی از دلایل آن در مبحث سئو سایت این است که خیلی از سایت ها هنوز هم ایده ای ندارند که برای پست های بلاگ خود باید از چه کلمات کلیدی ای استفاده کنند. بیشتر ترافیک این پست ها از موضوعات و مطالب رندوم است و یکی از اصول مهم سئو سایت که تقویم محتوایی با کلمات کلیدی مناسب است را رعایت نمی کنند. در حالی که در سئو سایت اگر بدانید که کلمات کلیدی چه نقش مهمی را در سایت شما ایفا می کنند، به این فکر می افتید که باید کلمات کلیدی مهم کسب و کار خودتان را پیدا کنید. حال چگونه این کار را انجام دهیم؟ Semrush به شما می گوید که دقیقا باید چه کاری انجام بدهید.

آموزش Semrush به صورت قدم به قدم

برای شروع آموزش Semrush ، اول از همه شما باید یک اکانت در Semrush بسازید و کافی است که برای این کار فقط Semrush را در گوگل جست و جو کنید. زمانی که وارد اکانت خود شدید، نام دامنه خودتان را در بخش جست و جو وارد کنید و روی گزینه “Full Report” از کلمات کلیدی اورگانیک شما کلیک کنید. با همین کار یک لیست از پولساز ترین و پر ترافیک ترین کلمات کلیدی کار شما با جزئیات نمایش داده می شود. جزئیاتی مانند موارد زیر:

-تخمین ترافیک

-AdSense CPC

-موقعیت کلمه کلیدی

-درصد ترافیک

-کلمات کلیدی ترند

حال گزارش خود را بر پایه “Keyword Position” یا همان موقعیت کلمه کلیدی تعیین کنید. چرا این کار را می کنیم؟ به این خاطر که می خواهیم کلمات کلیدی ای که در صفحات دوم، سوم و الی آخر گوگل از سایت شما هستند را پیدا کنیم تا آن ها را به صفحه اول بیاوریم. همچنین شما می توانید با انتخاب گزینه “Keyword Trend” کلمات کلیدی ترند کسب و کار خود را پیدا کنید تا بر پایه آن ها تولید محتوا کنید که ترافیک بیشتری بدست بیاورید.

حال یک لیست از URL هایی که باید روی آن ها کار شود تهیه کنید. سپس به سراغ بهبود سئو آن ها با روش های مختلفی بروید که در ادامه آموزش Semrush می گوییم که خود این برنامه به شما در این راه کمک خواهد کرد.

4 کاربرد عالی از Semrush

آموزش Semrush شاید به همین بخش هایی که ما قرار است به آن ها اشاره کنیم محدود نشود. به این خاطر که این برنامه انقدر جزئیات دارد و آنقدر کمک کننده است که می توانید با کشف کار های گوناگون آن، خلاقیت های بیشتری برای بالا بردن رتبه کلمات کلیدی خود در موتور های جست و جو به خرج دهید. اما در اینجا می خواهیم به 4 کارکرد اصلی Semrush اشاره کنیم که اصلی ترین کارکرد های آن می باشد. این کارکرد ها می توانند باعث بهبود سئو سایت شما و در نتیجه دریافت ترافیک بهتر سایت شما بشوند. یادتان هم باشد که استفاده از یکی از این روش ها کافی نیست، به هر حال Semrush دارد امکانات بسیاری در اختیار شما قرار می دهد و حیف است که از همه کارکرد های این ابزار عالی استفاده نکنید. پس بهتر است به سراغ این کارکرد ها برویم

استفاده از دستیار Seo برای نوشتن مطالب

در آموزش Semrush باید اشاره کنیم که این برنامه یک کارکردی دارد که به آن SEO Writing Assistant می گویند. این دستیار عالی نویسندگی به شما کمک می کند که محتوا های بهینه سازی شده برای موتور های جست و جو بنویسید. این دستیار شاید کمی شبیه به Yoast SEO به نظر برسد اما خب این موضوع را در نظر بگیرید که Yoast را معمولا از نسخه رایگان آن استفاده می کنند که یک سری راهنمایی های پایه برای بهتر کردن سئو مطالب شما ارائه می دهد. اما کارکرد Semrush متفاوت است و تمرکز آن هم روی متن سایت شما می باشد. این دستیار خیلی کامل تر و با جزئیات بیشتری شما را راهنمایی می کند و با یکبار امتحان کردن امکانات آن، دیگر نمی خواهید که بدون آن مطلبی را انتشار بدهید.

البته این موضوع را هم باید به شما بگوییم که تمرکز این مورد روی تصاویر نیست. اما شما برای بهتر کردن مطالب خود حتما از تصاویر، ویدیو ها، اینفوگرافی ها، چارت ها و جدول ها هم استفاده کنید. هر جا که امکان دارد این موارد را در مطالب خود جای دهید که برای سئو سایت شما و رتبه گرفتن کلمات کلیدی شما بسیار مفید می باشند.

SEO Writing Assistant

راهنمایی شما در لینک سازی

در آموزش Semrush باید اشاره کنیم که این برنامه تمرکز بسیار بالایی روی لینک سازی و خصوصا بک لینک ها دارد. Semrush به شما می گوید که چگونه از Guest Blogging یا بلاگ نویسی در سایت ها دیگر استفاده کنید و از چه لینک هایی استفاده کنید که بهترین نتیجه را دریافت کنید. بعد از اینکه با استفاده از این برنامه تاثیر آن را روی رتبه مطالب خود در موتور های جست و جو ببینید، مطمئن خواهید شد که ابزار درستی را برای کار خود استفاده کرده اید. همچنین Semrush از سلامت لینک ها و چگونگی قرار گرفتن آن ها در مطالب هم شما را با خبر می کند. البته که Semrush استفاده اش فقط برای بک لینک ها و لینک های خارجی نیست و در لینک های داخلی سایت شما هم شما را یاری خواهد کرد. پس وقت آن رسیده است که به فکر استفاده از این کارکرد Semrush نیز باشید.

بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی

Semrush خودش را به سایت ها و دنیای وب محدود نکرده است و شما را هم تشویق می کند که از سیگنال هالی شبکه های اجتماعی که این روز ها بسیار مهم هستند استفاده کنید. مثلا به شما می گوید که کدام یک از کلمات کلیدی شما در شبکه های اجتماعی می توانند نتیجه بگیرند و از طریق شبکه های اجتماعی می توانید کاربر را با این کلمات کلیدی وارد سایت خودتان کنید. پس پست های بلگ خودتان را در توییتر، فیسبوک و LinkedIn به اشتراک بگذارید و همچنین از بازدیدکنندگان شبکه های اجتماعی خود بخواهید که مطالب شما را به اشتراک بگذارند. آموزش Semrush به شما می گوید که کدام پست های شما آنقدری خوب هستند که ارزش دارند که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شوند.

semrush social signal tracker

محتوا های مرتبط بیشتر بسازید

در آموزش Semrush به شما گفتیم که چگونه این برنامه کلمات کلیدی شما را به خوبی تشخیص می دهد و بهترین های آن ها را رتبه بندی می کند. یادتان هست که یک سری URL جمع آوری کردید که محتوا های آن ها را بهتر کنید؟ یک سری URL دیگر از محتوا های عالی سایت خودتان که موفق عمل کردند را هم با کمک Semrush جمع آوری کنید و محتوای مرتبط با همان مطالب را تولید کنید. به این خاطر که Semrush به شما می گوید کدام محتوا ها در سایت شما موفق تر عمل کرده اند و اگر شما محتوای مرتبط با آن ها را تولید کنید، می توانید نتیجه خوبی که گرفتید را تکرار کنید و باز هم ترافیک بیشتری روانه سایت خود کنید.

یک نکته را هم فراموش نکنید که حتما در محتوا های جدید خود به محتوای مربوطه قبلی هم لینک داخلی بدهید و در محتوای قدیمی هم این کار را برای محتوای جدید انجام دهید. بار ها به شما گفته ایم که چقدر این نوع لینک سازی برای موتور های جست و جو مهم است و تاثیر زیادی روی رتبه شما در گوگل و دیگر موتور های جست و جو می گذارد.

سخن پایانی

شاید باورتان نشود اما این مواردی که ما گفتیم صرفا بخشی از آموزش Semrush به شمار می رود و در آینده به احتمال خیلی زیاد به کارکرد های دیگر Semrush نیز اشاره خواهیم کرد. البته که شما خودتان هم می توانید همین حالا از این ابزار عالی برای سئو سایت خودتان استفاده کنید و خواهید دید که همین Semrush چقدر به استراتژی های سئو شما کمک خواهد کرد. درست است که Semrush یکسری امکانات شبیه به ابزار های دیگر هم دارد اما یا خیلی با جزئیات بیشتر این امکانات را به اجرا در می آورد، یا اینکه کارکرد های بیشتری به آن ها اضافه کرده است. در هر صورت Semrush را امتحان کنید و خودتان نتیجه را ببینید. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع:

Shoutmeloud

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *