یکی از مواردی که در سئو سایت باید توجه ویژه ای به آن بکنید لندینگ پیج یا همان صفحه فرود شماست. گاهی برخی وبسمتران و مدیران سئو سایت آنچنان غرق مسائل تکنیکالی و off page  سایت میشوند که مواردی مثل تجربه کاربری صفحه و طراحی صفحه را از یاد میبرند در صورتی که اینها هم فاکتور های مهمی برای رتبه گرفتن سایت برای موتور جستجو میباشند. در این مقاله میخواهیم ویژگی ها و اصول طراحی یک لندینگ پیج ایده آل و همچنین تاثیر لندینگ پیج بر سئو را بگوییم. پیشنهاد میکنیم تا آخر این مقاله با دی ام تابان همراه باشید.

[rd_line alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

تاثیر لندینگ پیج بر سئو

قبل از هر چیزی باید به شکل درست بدانیم که لندینگ پیج چیست؟ لندینگ پیج به معنای نقطه ورود یک کاربر به وبسایت شماست. کلمه لندینگ بیشتر در بین خلبنان و دانشمندان علوم هوا و فضا استفاده میشود و به معنی جایی است که هواپیما در آنجا فرود می آید. لندینگ پیج میتواند هر صفحه ای از وبسایت شما باشد یعنی عملا هر صفحه که کاربر از آنجا به سایت شما ورود میکند میتواند لندینگ پیج شما باشد اما این شما هستید که برای برخی صفحات خود ارزش بیشتری قائل میشوید و آنها را مهم تر میشمارید و در اصل منبع درآمد وبسایت شما همان صفحات هستند. مثلا با لینک دهی از صفحات داخلی وبسایت خود به یک صفحه شما دارید به موتور جستجو سیگنال میدهید که این صفحه اهمیت ویژه ای نسبت به سایر دارد و آن را به عنوان یک صفحه فرود معرفی میکنید. یا با لینکسازی خارجی به برخی صفحات دارید اعتبار ویژه به آن صفحات میبخشید. شما این صفحات را به این دلیل انتخاب کردید که کلمات آنها برای کسب و کار شما سودآور هستند.

به عنوان مثال لندینگ پیج یک سایت فروشگاهی میتواند صفحه دسته بندی آن باشد، به این دلیل که همه محصولات آن فروشگاه در این صفحه قرار دارد و در اصل این  لندینگ ، صفحه فروش آن فروشگاه محسوب میشود.
یا در یک سایت خدماتی و شرکتی، صفحه ای که در آن به معرفی خدمات و مزیت های خدمات خود پرداخته است لندینگ پیج آن به شما می‌آید. مثلا صفحه “طراحی سایت” در سایت تابان شهر یک لندینگ پیج است.
البته لندینگ پیج میتواند مقطعی هم باشد، مثلا شما به مناسبت شب یلدا تخفیف بزرگ و جشنواره گذاشته اید و برای آن یک صفحه ایجاد میکنید و کاربران را به آنجا هدایت میکنید، این مدل لندینگ پیج ها را میتوان در سایت های بزرگ دید.

تاثیر لندینگ پیج بر سئو

برخی لندینگ پیج ها میتوانند به گونه ای طراحی شوند که به افزایش رتبه سایت در موتور جستجو منجر شوند. گوگل چند روز پیش به طور رسمی اعلام کرد که از ماه می سال 2021 ، تجربه کاربری را رسما به عنوان یک فاکتور در رتبه دهی سایت در نظر میگیرد، البته این مورد الان و حتی در گذشته هم قابل مشاهده بود ولی فقط به طور رسمی توسط گوگل اعلام نشده بود، پس با این وجود تاثیر لندینگ پیج بر سئو سایت بیش از پیش خواهد بود. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت تا چه نکاتی را برای طراحی و لندینگ پیج خود رعایت کنید تا شاهد تاثیر لندینگ پیج بر سئو  سایت خود باشید.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

چگونه تاثیر لندینگ پیج بر سئو را بیشتر کنیم؟

در این جا میخواهیم به نکات مهمی اشاره کنیم که رعایت آنها میتواند تاثیر لندینگ پیج بر سئو شما را بهبود دهد، مواردی که ذکر میکنیم فقط مربوط به خود لندینگ پیج شما هستند و هیچ چیز خارجی وجود ندارد. شما با رعایت این اصول میتوانید ارزش بیشتر از سوی موتور جستجو دریافت کنید که در نهایت منجر به به قوی تر شدن سئو صفحه تان میشود.

تاثیر لندینگ پیج بر سئو

محتوای کوتاه ولی مفید

لندینگ پیج شما نباید به مانند یک صفحه بلاگ باشد و در آن از متن های طولانی استفاده شده باشد، کاربری که وارد یک لندینگ پیج میشود به دنبال دریافت خدمات و یا محصولی است و به قصد یادگیری و مطالعه نیامده است. پس ما باید سعی کنیم تا با کمترین کلمات بتوانیم ویژگی ها و مزیت هایمان را به کاربر بگوییم.

[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

هدفمند عمل کنید

از دیگر مواردی که تاثیر لندینگ پیج بر سئو آن صفحه را بیشتر کند هدفمند عمل کردن است، کاربر ممکن است به دلایلی همچون ، تماس ، دانلود ، خرید ، ثبت نام و… وارد لندینگ پیج ما شود پس ما باید هم طراحی صفحه مان و هم محتوای صفحه مان متناسب با نیاز او باشد و او را راحت تر به مقصدش برساند.

[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

مراحل رسیدن به مقصد را کم کنید

یکی از راه هایی که میتواند تاثیر لندینگ پیج بر سئو و همچنین نرخ تبدیل شما را بهبود دهد کم کردن مسیر کاربر برای رسیدن به مقصدش است. به عنوان مثال اگر فکر میکنید کاربر با یک تماس به راحتی میتواند به آن چیزی که میخواهد برسد آن را به صفحه دیگری نبرید و یک دکمه تماس مستقیم در آنجا قرار دهید که کاربران موبایل با یک کلیک تماس بگیرند یا اگر از فرم تماس در صفحه استفاده میکنید آن را کنار بگذارید زیرا بسیاری از کاربران حوصله تکمیل کردن فرم و وارد کردن اطلاعات خود را ندارند و میخواهند سریع تر به آنچه میخواهند دسترسی پیدا کنند.

[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

از ویژگی ها و مزیت های منحصر بفرد خود بگویید

گاهی کاربران در میان انتخاب ها گیر کرده اند و چند گزینه را برای رفع نیاز خود در نظر دارند، در این بین وبسایتی میتواند موفق باشد که مزیت های بیشتری داشته باشد و چیز هایی را به کاربر بدهد که سایر وبسایت ها آن را ندارند این مورد میتواند در فروش شما هم به شدت تاثیرگذار باشد. به خوبی راجع به مزیت های خود فکر کنید و سعی کنید خیلی خوب همه آنها را به کاربر بگویید.

[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

از ویدیو و پادکست استفاده کنید

گاهی شاید یک ویدیو  یا پادکست یک دقیقه ای برابر با یک متن هزار کلمه ای باشد و مفهوم را  برساند وعلاوه بر این برای کاربر هم دیدن یا شنیدن جذاب تر است تا خواندن یک متن ، همچنین گذاشتن ویدیو و پادکست در صفحات این روز ها میتواند تاثیر لندینگ پیج بر سئو را دو چندان کند زیرا موتور جستجو از این کار استقبال میکند و در نهایت ارزش ببیشتری به صفحه شما میدهد که بر سئوی شما تاثیر گذار خواهد بود. پس فراموش نکنید حتما از ویدیو یا پادکست در لندینگ پیج خود استفاده کنید.

[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

از رنگ ها به خوبی استفاده کنید

در علم روانشناسی هر رنگی یک احساس خاص در ذهن افراد ایجاد میکند پس این خیلی مهم است شما در اصلی ترین صفحات وبسایتتان از چه رنگ هایی استفاده میکنید . این مسئله در بین وبمستران و صاحبان وبسایت ها یک دغدغه به شمار می آید و برای بسیاری سوال است که می آید که از چه ترکیب رنگی در سایت خود استفاده کنند که هم کاربر پسند باشند و هم در طراحی و گذاشتن المان ها مشکل ساز نباشد ، در این خصوص یعنی انتخاب رنگ سایت مقالات زیادی در دنیای اینترنت وجود دارد که میتوانید آنها را بخوانید و از مناسب ترین ترکیب رنگی در لندینگ پیج های خود بهره ببرید. انتخاب رنگ ها برای دکمه ها و کال تو اکشن  (CTA) ها هم  مسئله مهمی است و بسیار بر نرخ تبدیل و کلیک کاربر تاثیر دارد.

[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

رفتار کاربر خود را آنالیز کنید

برای اینکه بتوانید خیلی بهتر متوجه شوید ایرادات لندینگ پیج شما چیست و کاربر چه رفتاری در صفحه شما دارد میتوانید از ابزار هایی نظیر Hotjar استفاده کنید. این ابزار به صورت یک هیت مپ (نقشه حرکتی) رفتار کاربر در صفحه را نمایش میدهد و همچنین میتوانید فیلم رفتار کاربران بر روی صفحات وبساییتان را مشاهده کنید. این ابزار ها میتوانند به شما کمک بسیاری در راستای طراحی صفحه ، انتخاب رنگ ها و گذاشتن المان ها کنند و همچنین موتور های جستجو از جمله گوگل امروزه بسیار به این موارد اهمیت میدهند و رفتار کاربر در صفحات شما را مورد بررسی قرار میدهند، رفتار کاربر هم از جمله موارد مهمی است که تاثیر لندینگ پیج بر سئو را افزایش میدهد.

تاثیر لندینگ پیج بر سئو

سخن پایانی

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید و بتوانید از آن در ساخت لندینگ پیج برای وبسایتتان بهره ببرید. این را به خاطر بسپارید که رفته رفته توجه موتور جستجو و مخصوصا گوگل به این موارد بیشتر خواهد شد و در آینده تاثیر بسیار بیشتری از زمان حال خواهند داشت، گوگل میخواهد کاربران به نتایج با کیفیت تری دست یابند و این موارد معیار های خیلی خوبی برای رسیدن به هدف آن هستند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *