هاست ایرانی یا خارجی؟ کدام یک برای سئو بهتر است؟

اگر شما برای شروع کار سایت خودتان هنوز در مرحله انتخاب هاست هستید و بدون رد کردن آن، به سراغ یاد گرفتن اصول پایه سئو آمده اید، باید به شما بگوییم که هم خیلی خوش شانس هستین و هم اینکه به شدت کار شما تحسین برانگیز است. خیلی از امور تاثیر گذار بر سئو سایت، برای همان بدو شروع فعالیت سایت هستند و بعضی از آن ها نیز برای زمانی هستند که هنوز سایت حتی راه هم نیفتاده است. یکی از مواردی که قبل از شروع باید به آن توجه کنید موضوع هاست ایرانی یا خارجی است. اینکه ما به عنوان صاحب سایت، باید از کدام هاستینگ استفاده کنیم؟ کدام یک از هاستینگ ها برای کار ما بهتر است؟ سئو سایت روی کدام یک از هاست های ایرانی یا خارجی بهتر جواب می دهد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را به شما بدهیم.

در این مطلب با چه مواردی آشنا می شویم ؟

همه چیز درمورد هاست ایرانی یا خارجی
آشنایی با خدمات سئو سایت دی ام تابان
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
سئو سایت

هاست ایرانی یا خارجی

هیچ چیز عاقلانه تر از این نیست که با نقشه درست، به سمت هدف برویم. زمانی که ما می خواهیم استراتژی سئو سایت خودمان را ترسیم کنیم، باید قبل از شروع کار سایت، فکر همه چیز را کرده باشیم. به عنوان یک مدیر سایت ایرانی، یکی از سوالاتی که برای ما مطرح می شود این است که برای کارکرد بهتر سئو سایت، بین هاست ایرانی یا خارجی کدام را باید انتخاب کنیم؟ این سوال کاملا به جا و درست است و بگذارید از همین حالا به شما بگوییم که اتفاقا جواب این سوال، شاید باز هم همچنان بسته به شرایط خاصی فرق کند، اما باز به نسبت یک سری سوال های دیگری که در سئو سایت مطرح می شود، پاسخ های واضح تری دارد و نیازی نیست که از این بابت، نگران چیزی باشید. ما در این مقاله، بدون سوگیری این سوالات را برای شما پاسخ خواهیم داد.
قبل از اینکه این سوال هاست ایرانی یا خارجی را پاسخ بدهیم، ابتدا باید تعصب را روی همه چیز کنار بگذاریم و خیلی منطقی به این موضوع نگاه کنیم. از طرفی به خاطر ایرانی بودنمان نباید به هر دلیل صرفا به هاست ایرانی اتکا کنیم و از طرف دیگر هم نباید خیال کنیم چون هاست خارجی بالاخره “خارجی” است، پس کیفیت بهتری نسبت به یک هاست ایرانی دارد. خیر از این خبر ها نیست و قرار است این موضوع را به صورت کاملا درست و منطقی بررسی کنیم و تمامی جوانب آن را در نظر بگیریم. قبل از هرچیزی هم یک سری از موارد را برای شما روشن خواهیم کرد که انتخاب هاست را مثلا با انتخاب اکستنشن دامنه اشتباه نگیرید یا درگیر سوگیری هایی که در این رابطه وجود دارد نشوید. پس در ادامه همراه ما باشید که کاملتر به این مبحث بپردازیم.

همه چیز در مورد هاست ایرانی یا خارجی

اصلا هاست ایرانی یا خارجی با یکدیگر فرقی دارند؟

مسلما فرق دارند! در اینکه بین هاست ایرانی یا خارجی فرقی هست هیچ شکی نیست. اما به غیر از اینکه این دو مفهوم از نظر موقعیت مکانی با یکدیگر متفاوت هستند، بلکه از نظر کیفیتی هم معمولا با هم فرق دارند. با یکدیگر تعارف نداریم، هاست خارجی معمولا بهتر از هاست ایرانی است و این موضوع نه به خاطر برتری زیاد شرکت های هاستینگ خارجی است و نه به این خاطر است که هاستینگ های ایرانی کار خودشان را به درستی انجام نمی دهند. عمده تفاوت هاست ایرانی با خارجی بیشتر به خاطر محدودیت هایی که هاست های ایرانی دارند ایجاد می شود. اصلا به همین خاطر هم هستش که معمولا شرکت های بزرگ، ترجیح می دهند یک هاست و سرور اختصاصی در کشور هایی مانند هلند، آلمان یا فرانسه داشته باشند و خیال خودشان را از همه لحاظ راحت کنند.
با تمام این وجود، همچنان ما شاهد پیشرفت هایی در هاست های ایرانی هم هستیم و دیده شده که خیلی از هاست های ایرانی خوب، توانسته اند عملکرد بهتری نسبت به هاست های خارجی داشته باشند و دیگر نمی شود گفت که یک شرکت هاستینگ ضعیف در هلند، قوی تر از یک شرکت قوی ایرانی عمل می کند. کم کم کیفیت هاستینگ دارد بسته به نوع کار شرکت هاستینگ می شود و دیگر به موقعیت مکانی آن مرتبط نمی شود. هرچند که این موضوع، همچنان هم جای بحث دارد و بیشتر هم باید به این موضوع بپردازیم.

کدام هاست ایرانی یا خارجی برای سئو سایت مناسب تر است؟

قبل از اینکه بخواهیم بگوییم بین هاست ایرانی یا خارجی کدام برای سئو سایت بهتر است باید ببینیم که اصلا چرا بحث هاست در سئو سایت مطرح می شود؟ موضوع اینجاست که هاست به طور مستقیم روی سئو سایت تاثیری ندارد. یعنی اینکه ما “هاست ایرانی یا خارجی” انتخاب کنیم برای گوگل یا دیگر موتور های جست و جو اصلا مهم نیست. چیزی که برای آن ها مهم است این است که سایت ما یک سری ویژگی های خاصی را داشته باشند که به ارتقای تجربه کاربری منجر بشوند. حالا اگر این ویژگی ها را هاست ایرانی به سایت اضافه کند، باز هم گوگل همان حسی را نسبت به سایت ما دارد که نسبت به یک سایتی دارد که هاست خارجی دارد. اما این وِیژگی ها، کدام دسته از موارد هستند که باعث می شوند ما بگوییم یک هاست، برای سئو سایت ما مناسب تر است؟

سرعت بالای بارگذاری

زمانی که کاربر می خواهد وارد سایت ما بشود، مرورگر او یک درخواست به سرور سایت مورد نظر ارسال می کند و این سرور، بسته به سرعت هاستینگی که دارد، به این درخواست پاسخ می دهد. مدت زمانی که این پروسه طول می کشد نباید دیگر بیشتر از 1 ثانیه باشد و باید هاستینگ سایت، سریعا پاسخ مرورگر را بدهد و سایت را برای مخاطب آماده کند. اینکه سرور در چه مدت زمانی به درخواست پاسخ می دهد، کاملا بستگی به کیفیت هاستینگ آن دارد و هرچقدر این زمان کمتر طول بکشد، کاربر سریعتر به محتوای سایت دسترسی پیدا می کند و در نتیجه رضایت او بالاتر هم می رود. همین موضوع موجب سئو سایت بهتر و ارتقای تجربه کاربری می شود.

آپتایم بالا

بدیهی است که همه هاستینگ ها بالا یک مدت زمان کوتاهی از روز را Downtime دارند و در این زمان، سایت های روی این هاستینگ در دسترس نمی باشند. این زمان نباید بیشتر از چند ثانیه طول بکشد و معمولا هاستینگ ها باید Uptime بسیار بالایی داشته باشند. این موضوع چرا برای سئو سایت مهم است؟ چون ممکن است در آن زمانی که هاستینگ Down است، سایت شما در دسترس نباشد و زبات های موتور جست و جو در حال کرال کردن سایت شما باشند. اگر با هیچ صفحه ای مواجه نشوند، سایت شما را از ایندکس حذف می کنند و یا اینکه هشدار جدی ای همراه با افت رتبه به شما می دهند. پس یک هاستینگ خوب چه هاست ایرانی یا خارجی ، باید آپتایم بالایی داشته باشد.

امنیت بالا

در بحث هاست ایرانی یا خارجی امنیت بسیار مهم است. چون امنیت هاست هم برای سئو سایت مهم است و هم به طور کلی جوانب دیگری از فعالیت در وب را نیز درنظر می گیرد. هاستینگی که ما باید داشته باشیم، باید در برابر بد افزار ها، تروجان ها، Spyware ها، ویروس ها و … در امان باشد. در غیر این صورت، هر مشکلی که برای هاست پیش بیاید گریبان سایت ما را هم خواهد گرفت که این موضوع به طور مستقیم و غیر مستقیم روی سایت نیز تاثیر می گذراند.

ارائه خدمات جانبی

یک سری از هاستینگ ها هستند که جدا از هاست ایرانی یا خارجی بودن آن ها، کلا برای سئو سایت مناسب تر هستند. چرا؟ چون این هاستینگ ها معمولا خدماتی مانند CDN و Caching را هم دارند و به علاوه همه این ها، همیشه در حال بک آپ گرفتن از اطلاعات داخل سرور های خودشان هستند. بدیهی است که این نوع از هاستینگ ها، هاستینگ های مناسب تری برای سئو سایت طلقی می شوند. به این دلیل که هم با دادن خدمات جانبی، سرعت بارگذاری سایت هایشان را بیشتر می کنند و هم اینکه برای تجربه کاربری سایت هایی که آن ها را میزبانی می کنند ارزش قائلند.

با توجه به این ویژگی ها، بین هاست ایرانی یا خارجی کدام بهتر است؟

اگر بخواهیم پاسخ درست را به شما بدهیم، باید بگوییم بین هاست ایرانی یا خارجی هرکدام که این ویژگی ها را شامل می شدند، هاست مناسب تری برای سئو سایت هستند و در نتیجه هاست بهتری محسوب می شوند. اما اگر بخواهیم دقیق به سوال ایرانی بودن یا خارجی بودن هاست پاسخ بدهیم، باید بگوییم که معمولا شرکت های هاستینگ خارجی هستند که این ویژگی ها را دارند و اگر هم به واسطه نزدیک بودن سرور هایشان سرعت بهتری داشته باشند، معمولا از نظر آپتایم کمی اذیتتان خواهند کرد. این موضوع، طبق تجربه می باشد و خود شرکت ما نیز این مورد را به وضوح دیده است و ما نیز مجبور به سر و کله زدن با این موضوع بوده ایم. معمولا نتیجه گیری ما این است که باید یک هاستینگ خوب و با کیفیت در خارج از ایران پیدا کنید و سایت خودتان را به آن ببرید. هرچند که این چیزی که ما گفتیم، نباید باعث شود که به شرکت های هاستینگ ایرانی بدبین بشوید. به هر حال، کاری که باید انجام بدهید این است که قبل از انتخاب هاست، حتما درباره شرکت ارائه دهنده آن تحقیق کنید.

اینکه می گویند .com از .ir بهتر است، ربطی به این موضوع دارد؟

یک لحظه صبر کنید! این همان ابهامی است که ممکن است در انتخاب هاست ایرانی یا خارجی برای خیلی ها بوجود بیاید. بله دوستان، مسلما هاست های خارجی معمولا اکستنش .com را ارائه می دهند اما این اصلا به این معنا نیست که هاست های ایرانی این اکستنشن را نداشته باشند. موضوعات را با یکدیگر قاتی نکنیم. وقتی می گوییم هاست ایرانی یا خارجی ، منظورمان .com یا .ir نیست، بلکه منظور ما موقعیت مکانی هاست ما و شرکت ارائه دهنده آن است. در غیر این صورت، هاست های ایرانی هم امکان دادن .com را به مشترکان خودشان دارند که مسلما این اکستنشن، از خیلی لحاظ برای سئو سایت بهتر است. درست است که این موضوع بیشتر در بحث Local SEO مطرح می شود، اما معمولا اکستنشن های .com برای ربات های موتور جست و جو قابل تشخیص تر است و آن ها بهتر ایندکس می شوند. پس یادمان باشد که نباید موضوعات را با یکدیگر اشتباه بگیریم و این موضوع را بدانیم که بحث انتخاب هاست، با بحث انتخاب اکستنشن دامنه سایت متفاوت است. هردوی این موارد روی سئو سایت تاثیر دارند اما این دو مورد باید جدا از یکدیگر مورد بررسی قرار بگیرند.

سخن پایانی

در رابطه با انتخاب بین هاست ایرانی یا خارجی تصمیم داشتیم که به شما دیدی بدهیم که بدون تعصب بتوانید شرکت هاستینگ خودتان را انتخاب کنید. همیشه بدانید که سوگیری در هر چیزی اشتباه است و ما نیز صرفا به عنوان یک شرکت دیجیتال مارکتینگ این محتوا را تولید کرده ایم. اگر مقالات داخل سایت های هاستینگ ایرانی را بخوانید، مسلما آن ها سعی می کنند که دقیق تر این موضوع را توضیح بدهند و البته، باز هم تاکید آن ها برعکس ما روی هاست ایرانی است. ما عقیده داریم که این ما نیستیم که باید برای شما تصمیم بگیریم و شما به عنوان مخاطب ما، خیلی آگاه تر از چیزی هستید که شرکت ها تصور می کنند و خودتان کاملا مختارید و می توانید برای انتخاب خودتان تصمیم بگیرید. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که توانسته باشیم پاسخ سوال های شما را بدهیم.

این مطلب رو به اشتراک بگذار...

LinkedIn
WhatsApp
Twitter
Rate this post