تکرار کلمات کلیدی

قدیم تر ها که مباحث سئو سایت بیش از آنچیزی که باید داغ نبود، تنها ایده برای رتبه گرفتن سایت ها( خصوصا در زبان فارسی) تکرار کلمه کلیدی بود. سایت هایی که می خواستند رتبه بالاتری در گوگل و دیگر موتور های جست و جو داشته باشند بیش از هرچیز در صفحه خودشان کلمه کلیدی ای که می دانستند دیگران سرچ می کنند را تکرار می کردند. می توان گفت به نحوی سئو به غیر از یکسری موارد تخصصی تکنیکالی، بیشتر چیزی بود مانند مسابقه “کی بیشتر از همه کلمه کلیدی را تکرار کرده؟” و مسلما هم این موضوع باعث می شد بیش از اینکه یک سایت با کیفیت در نتایج بیاید، سایتی در رتبه های اول باشد که فقط کلمه کلیدی را بیشتر تکرار کرده است. اما در حال حاضر با تغییر الگوریتم های موتور های جست و جو، اوضاع کمی تغییر کرده است. حال تیم دی ام تابان قصد دارد به بررسی این موضوع بپردازد که آیا همچنان تکرار کلمه کلیدی درست است یا یک اشتباهی که ممکن است گران هم تمام شود.

آیا تکرار کلمه کلیدی کار درستی است؟

جواب دادن به این سوال جای بحث بسیاری دارد و همچنان هم نظرات موافق و مخالف دیده می شود. اما به هر حال زمانی که الگوریتم های موتور های جست و جو خصوصا گوگل از سال ۲۰۱۱ به بعد تغییرات اساسی ای به خودشان دیدند، معیار هایی جایگزین تکرار کلمات کلیدی شدند که بیشتر باب طبع کاربران موتور های جست و جو بود تا مدیران سایت هایی که رتبه بالایی در آن زمان داشتند.

تکرار کلمه کلیدی هرچند که اهمیت خودش را به مرور زمان از دست داد اما همچنان هم شما اگر کلمه ای را در موتور جست و جو سرچ کنید و نتایج اول را ببینید، متوجه می شوید که کلمات کلیدی به تعداد قابل توجهی تکرار شده اند. پس جدا از دیگر معیار ها، همچنان این مورد را نمی توان نادیده گرفت و از کنار آن به سادگی رد شد.

تکرار کلمات کلیدی

بر روی چه اصولی تکرار کلمه کلیدی انجام شود؟

روز به روز با پیشرفت کارایی های کراولر های موتور های جست و جو، سخت است که بتوان با روش های خیلی ساده یک سایت را به رتبه های اول رساند. موتور های جست و جو هم کاملا ادعا می کنند که تنها مورد مهم سایت برایشان محتوا و بهینه بودن سایت از تمامی نظر هاست. در این مورد شکی نیست، معیار هایی مانند سرعت بارگذاری صفحه، حجم صفحه، محتوای صریح و پاسخگو و به طور کلی بهینه بودن تجربه و رابط کاربری همیشه مورد علاقه موتور های جست و جو بوده اند اما خیلی از سایت ها این ویژگی ها را دارند پس چرا گاهی همچنان تکرار کلمات کلیدی مهم است؟

چند مورد از نوع استفاده کلمه کلیدی به صورت بهینه را برای شما بیان می کنیم که در نهایت متوجه خواهید شد که حتی تکرار درست کلمات کلیدی هم به موتور های جست و جو نشان می دهد که صفحه شما برای کاربر مناسب است.

طول محتوا

گوگل به عنوان یک موتور جست و جو به شدت ارزش بالایی برای محتوا های طولانی قائل است. به این دلیل که این نوع محتوا ها می توانند یک توضیح جامع و کامل درباره یک موضوع خاص ارائه دهند و نرخ برگشت پذیری کاربر را هم به سایت بالاتر می برند. جدای از اینکه محتوای شما باید به خوبی نوشته شده باشد، تکرار کلمه کلیدی در جای جای محتوا به موتور های جست و جو نشان می دهد که شما در بخش هایی از محتوایتان به بی راهه کشیده نشده اید و همچنان دارید اطلاعات بیشتر درباره همان موضوع خاص(کلمه کلیدی صفحه تان) ارائه می دهید. هرچقدر هم که طول محتوا بیشتر باشد تکرار کلمات کلیدی می تواند بیشتر شود.

ماهیت کلمه کلیدی

شاید باید این مورد اول از همه گفته می شد اما تو این موارد ترتیب اهمیتی ندارد و تمامی این موارد به یک اندازه مهم هستند. ماهیت یا چیستی کلمه کلیدی در اینکه چند بار باید آن را تکرار کنید تاثیر دارد. اینکه خود keyword شما چند بخش دارد، آیا یک کلمه کلیدی معمول است یا خاص و اینکه آیا ارزش تکرار را دارد؟ تمامی این موارد می توانند برای تکرار کلمه کلیدی شما تعیین کننده باشد.

تعداد دفعات تکرار

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که در حال خواندن یک متن بوده اید و یک کلمه آنقدر تکرار شده است که دیگر ذهن شما متن را نمی خواند بلکه فقط یک کلمه در ذهنتان بار ها و بار ها تکرار می شود. این موضوع به شدت آزار دهندست و موتور های جست و جو هم اخیرا به خوبی می توانند این متن های آزار دهنده را تشخیص بدهند. به این کار هم به اصطلاح Keyword Stuffing می گویند که معادل آن در فارسی “تکرار کلمه کلیدی” نیست بلکه مفهوم آن استفاده بیش از اندازه و بیهوده کلمه کلیدی است. برای استفاده بهینه از کلمه کلیدی هم در سایت های وردپرسی می توانید از افزونه یاست سئو(yoast seo) استفاده کنید.

معادل سازی

یک کلمه خاص را می توان به شکل های مختلف نوشت و یک مفهوم خاص را هم می توان به شکل های مختلفی بیان کرد. همانطور که کلمات مترادف ها و شکل های مختلفی دارند، به صورت های مختلفی هم در موتور های جست و جو سرچ می شوند. بات های موتور های جست و جو در تشخیص این موارد روز به روز در حال قوی تر شدن هستند. پس شما هم می توانید جای استفاده بیش از اندازه یک کلمه کلیدی، در جاهایی از متنتان از شکل های دیگر آن نیز استفاده کنید.

تکرار کلمات کلیدی

از کجا بفهمیم تکرار کلمات کلیدی ما بهینه است؟

در موارد فوق به یکسری از روش های استفاده بهینه از تکرار کلمات کلیدی اشاره کردیم اما در کل می توان گفت یکی از بهترین ابزار ها برای شناسایی بهینه بودن کلمات کلیدی ابزار yoast می باشد. این ابزار به علاوه امکانات بسیار خوبی که دارد، برای موارد ابتدایی سئو on-page خصوصا برای تشخیص تکرار کلمه کلیدی بسیار مناسب است. در سایت های وردپرسی می توانید از این ابزار استفاده کنید و پلاگین آن را نصب کنید.

در سایت های اختصاصی هم البته راهی هست برای اینکه بتوانید تعداد کلمه کلیدی مناسبتان را تشخیص دهید. یک فرمول جالب به منظور محاسبه چگالی کلمه کلیدی ارائه شده است که به شرح زیر می باشد:

NKR/TKN*100

NKR نشان دهنده تعداد تکرار یک کلمه کلیدی و TKN هم تعداد کل کلمات محتوا می باشد.

با این فرمول می توانید چگالی کلمه کلیدی را بدست آورید تشخیص بدهید که آیا بیش از اندازه هست یا خیر.

از ابزار های دیگه هم که ممکن است زمانی که شما بیش از اندازه از یک کلمه کلیدی استفاده کرده اید به شما هشدار دهند هم می توان ابزار SEO Site Check مربوط به سایت seobility و ابزار SeoQuake را هم نام برد.

اگر کلمه کلیدی را بیش از اندازه تکرار کنیم چه اتفاقی می افتد؟

دیگر الان با وجود آمدن الگوریتم هایی مثل الگوریتم پاندا،  مرغ مگس خوار و پنگوئن، فقط این موضوع مطرح نیستش که با تکرار کلمه کلیدی کاربر اذیت می شود. بلکه موضوع اینجاست که گوگ روز به روز بر روی این موارد سختگیر تر می شود و جریمه های سنگینی برای این موارد در نظر می گیرد.

سه الگوریتمی که نام برده شد بیشتر از همه وظیفه بررسی محتوایی و on-page seo سایت شما را برعهده دارند. همانطور که می بینید گوگل دارد بات ها و کراولر های خودش را برای تشخیص محتوا قوی تر می کند. خواه این محتوا به زبان فارسی باشد یا انگلیسی دیگر فرقی نمی کند زیرا که اگر مفهوم محتوا در زبان های متفاوت قابل تشخیص نباشد، تکرار کلمه کلیدی در تمامی زبان ها مشخص است.

کلمه کلیدی در هر صورت باید تکرار شود و باید  این تشخیص به گوگل داده شود که محتوا درباره چه چیزی صحبت می کند اما سعی کنید تکرار به حدی نرسد که هم کاربر را عصبانی کنید و هم موتور های جست و جو را به دشمنان خودتان تبدیل کنید.

تکرار کلمات کلیدی

کلام آخر

الگوریتم های گوگل روز به روز در حال پیشرفته تر شدن هستند و معیار های اصلی و عادلانه دارند جای خودشان را به کلک ها و ترفند ها می دهند. امروزه بیش از هرچیز بهینه بودن یک سایت است که مهم است، نه اینکه تکرار کلمات کلیدی چقدر است و چقدر متن طولانی در آن گنجانده شده است. همه ما هم باید در این راستا تلاش کنیم که سایتی داشته باشیم که برای مخاطبمان خوشایند باشد. زیرا که اگر کاربر راضی باشد، موتور جست و جو هم راضی است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *