آمار و ارقام همیشه نقش مهمی در سئو سایت ایفا می کردند و در حال حاضر هم این نقش همچنان پا بر جا مانده است. بدون دانستن اینکه چه اتفاقاتی در سایت شما می افتد و کاربران چه رفتاری در سایت شما دارند، نمی توان اقدامات آینده سئویی را انجام داد. حال در اینجا می خواهیم درباره همین آمار و ارقام و شاخص های کلیدی عملکرد در سئو که از آن به عنوان KPI یاد می کنند صحبت کنیم. شاخص های مهم و حیاتی که در استراتژی سئویی سایت نقش بسیار مهمی ایفا می کند و به هیچ عنوان نمی شود ساده از کنار آن ها عبور کرد. با دانستن این شاخص هاست که عملکرد سئو سایت شما بهتر خواهد شد. پس با ما در این مقاله همراه باشید.

شاخص های کلیدی عملکرد در سئو

بدون توجه به “شاخص های کلیدی عملکرد در سئو” شما نمی توانید استراتژی درست و درمونی برای سئو سایت خودتان ارائه بدهید. همانطور هم که می دانید سئو سایت زمان می برد تا نتیجه بدهد، به همین خاطر هم تا جایی که می شود شما باید تمامی نکات سئو را رعایت کنید. شاخص های کلیدی عملکرد در سئو یا همان KPI یکی از همین نکات سئو به شمار می رود که اتفاقا از اهمیت بسیار بالایی هم برخوردار است. اهمیت KPI به قدری بالا می باشد که که ابزار های گوناگونی برای Track کردن آن ها وجود دارد که شما یا به صورت رایگان، یا با پرداخت یک هزینه مناسب می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید. این KPI ها به عنوان نکات سئو هم می توانند دید درستی از رفتار کاربر در سایت شما را بدهند و هم می توانند آمار های خوبی برای سلامت سایتتان باشند.

در سئو سایت ممکن است کمی گیج کننده باشد که دقیقا ما باید کدام شاخص های KPI در سئو را دنبال کنیم. به همین خاطر هم ما 12 تا از این شاخص های کلیدی عملکرد در سئو را برای شما ارئه داده ایم تا بدانید که کدام اطلاعات به درد سئو سایت شما می خورد و از چه طریقی باید این شاخص ها را ترک کنید. یادمان هم باشد که گاهی این آمار و ارقام باید با یکدیگر بررسی شوند و اهمیت هرکدام از آن ها مهم است و ترتیب در این مقاله به هیچ عنوان مهم نمی باشد. پس بدون معطلی بهتر است به سراغ این شاخص ها برویم، با ما همراه باشید.

شاخص کلیدی ROI

یکی از مواردی که در شاخص های کلیدی عملکرد در سئو مورد بررسی قرار می گیرد بازگشت سرمایه می باشد. ترک کردن ROI راه بسیار خوبی برای این است که ببینید دقیقا چقدر از سرمایه ای که رد کسب و کارتان گذاشته اید در 6 یا 12 ماه به شما برگردانده شده است. شما باید بدانید که اهداف ROI اتان چیست و چگونه سرمایه شما به شما بازگردانده می شود.

نرخ تبدیل

یکی از شاخص های کلیدی عملکرد در سئو نرخ تبدیل می باشد. این نرخ تبدیل در واقع مواردی مانند فروش شما و لید های شما را در قالب کسب و کار خودتان مورد بررسی قرار می دهد. موفقیت در نرخ تبدیل کاملا به عملکرد شما در سئو سایت و موارد دیگر بستگی دارد. پیشنهاد می شود قبل از اینکه یک کمپین را شروع کنید حتما از نرخ تبدیل خودتان یک تست بگیرید که این نرخ تبدیل را شما می توانید در ابزار Google Analytics مشاهده کنید.

نرخ تبدیل

نمایش ارگانیک

یکی دیگر از شاخص های کلیدی عملکرد در سئو این است که ببنید چه مقدار کاربر سایت شما را در صفحه نتایج گوگل مشاهده کرده اند. این موضوع یکی از مهمترین “KPI ها در سئو” می باشد که یکی از راه های مشاهده آن هم Google Search Console است. در واقع این شاخص به همان مقدار Impression در گوگل سرچ کنسول اشاره دارد که ببینید تا چه مقدار کاربر هایی شما را می بینند حتی اگر روی لینک شما کلیک هم نکرده باشند. زمانی که Organic Visibility شما بالا برود، احتمال اینکه کاربران بیشتری هم به سایت شما سر بزنند بالاتر می رود و به همین خاطر این یکی از KPI های اصلی به شمار می رود.

سشن های ارگانیک

زمانی که Organic Visibility شما بالا می رود، Organic Session های شما هم به عنوان یکی از شاخص های کلیدی عملکرد در سئو سایت هم بالاتر می رود. زمانی که تلاش های شما در باب بالا بردن رتبه سایتتان جواب بدهد، آن موقع است که سشن های سایت شما که به ترافیک سایت هم مربوط است، بالا می رود. این سشن ها را شما می توانید در Google Analytics هم مشاهده کنید که این سشن ها از زمانی شکل می گیرند که مخاطب اولین تعامل را با سایت شما برقرار کند. ترک کردن Session ها یکی از مهمترین کار ها در سئو سایت محسوب می شود که نباید به هیچ عنوان از آن غافل بشوید.

ترافیک مرتبط با برند در برابر غیر مرتبط با برند

یکی دیگر از مهمترین شاخص های کلیدی عملکرد سئو این است که شما ترافیک Branded در برابر Non-Branded سایتتان را بررسی کنید. به این معنا که آیا کاربران با دانش قبلی از سایت شما بیشتر به سراغ شما می آیند (Branded) یا اینکه با سرچ کردن کوئری های مرتبط با سایت شماست که در آخر به یکی از صفحات شما وارد می شوند(Non-Branded). همین موضوع باعث می شود که شما بفهمید دقیقا در کجای سئو سایت خود باید بیشتر وقت بگذارید و چه صفحاتی را باید در صفحه سرچ گوگل در اولویت قرار بدهید.

رتبه کلمات کلیدی

یکی دیگر از مواد شاخص های کلیدی در عملکرد سئو یا همان شاخص KPI در سئو این است که همیشه بدانید دقیقا کلمات کلیدی اصلی سایتتان در چه رتبه ای قرار دارند. اینکه در چه زمان هایی کلمات کلیدی شما جست و جو می شوند و بیشتر از همه کدام کلمات کلیدی از کسب و کار شما را کاربران جست و جو می کنند. این موضوع به خودی خود دید وسیع تری از سئو سایت به شما می دهد.

کلیک بر پایه رتبه ارگانیک

Organic CTR یکی از مهمترین شاخص های کلیدی عملکرد در سئو به شمار می رود که به شما نشان می دهد که نسبت به رتبه ای که در صفحه موتور جست و جو دارید، چه مقدار از کاربران روی لینک شما کلیک می کنند و وارد سایت شما می شوند. این موضوع می تواند مستقیما به اطلاعات شما در صفحه SERP بستگی داشته باشد که دقیقا چه عنوان سئو و توضیحات متایی را در آن قرار داده اید. این مقدار CTR را شما می توانید در ابزار Google Search Console مشاهده کنید.

نرخ پرش

در موارد قبلی از شاخص های کلیدی عملکرد در سئو ، مقدار بالا نشانه مثبتی به شمار می رفت. در این شاخص KPI موضوع کاملا برعکس است و Bounce Rate بهتر است که همیشه پایین باشد. نرخ پرش اگر کم باشد نشان می دهد که اطلاعاتی که شما در صفحه خود قرار دادید همان چیزی است که کاربر به آن نیاز دارد و کاربر از صفحه شما راضی است و در حال ایجاد سشن در آن می باشد. مقدار نرخ پرش یا بانس ریت را شما می توانید در Google Analytics مشاهده کنید.

نرخ پرش

میانگین تایم آن پیج

مقدار زمانی که کاربر در سایت شما سپری می کند یا همان Time On Page از موارد مهم KPI به شمار می رود. مسلما هرچه شما بتوانید بیشتر کاربر را در صفحه خود درگیر نگه دارید، کاربر هم در صفحه شما بیشتر می ماند و در نتیجه گوگل هم از این موضوع خوشش می آید و رتبه بهتری در موتور جست و جو به شما می دهد. برای دیدن Time On Page شما می توانید از Google Analytics کمک بگیرید و با بررسی آن سئو سایت خودتان را بهبود ببخشید.

ایرادات Coverage

Coverage Issues هم جزو مواردی از شاخص های کلیدی عملکرد در سئو می باشند که هرچه کمتر باشند (بهتر که اصلا نباشند) برای سلامت سایت شما مفید تر است. این موارد که در Google Search Console نمایش داده می شوند اطلاعاتی مانند تعداد صفحات با ارور های 5xx یا 4xx، صفحات Noindex، صفحات کپی و… را به شما نشان می دهد. دانستن این ایرادات بسیار مهم است و رفع آن ها از آن هم مهمتر و به همین دلیل حما باید به این موارد بسیار توجه کنید.

سرعت سایت

مورد مهمی از شاخص های کلیدی عملکرد در سئو که بار ها در مقالات قبلی هم به آن اشاره کردیم و گفتیم که چقدر این موضوع در سال 2022 مهمتر شده است. سرعت سایت شما چیزیست که همیشه باید در حال مانیتور کردن آن باشید و نباید از آن غافل شوید. برای ترک کردن سرعت سایتتان شما می توانید از ابزار هایی مانند Gtmetrix و Google Page Speed استفاده کنید و برای رفع موارد آن هم مقالات قبلی ما را در این زمینه مطالعه کنید.

نتیجه گیری

در اینجا سعی کردیم تا جایی که می شود به KPI یا شاخص های کلیدی عملکرد در سئو بپردازیم و آن ها را مورد بررسی قرار بدهیم. موارد دیگری هم وجود دارند که بوسیله ابزار های مختلف شما می توانید آن ها را مورد بررسی قرار دهید اما این موارد جزو حیاتی ترین و مهمترین هاییست که باید به آن توجه کنید. یادتان باشد که گوگل با هیچ سایتی دشمنی ندارد و نتیجه گیری سئو سایت شما کاملا به خود شما و سایتتان مربوط است. پس با دانستن این آمار ها بوسیله ابزار های ارائه شده، تمام تلاشتان را بکنید که بهترین نتیجه را کسب کنید و رتبه قابل قبولی در صفحه نتایج موتور های جست و جو دریافت کنید.

به یاد داشته باشید که دنیای سئو سایت دنیای وسیعی می باشد و به همین موارد هم ختم نمی شود. سعی کنید همیشه در این زمینه خودتان را به روز نگه دارید. ممنون که در این مقاله هم با ما همراه بودید.

منبع:

Semrush

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *