همه می دانند که لینک ها در سئو سایت چقدر مهم هستند. احتمالا اگر شما به سراغ این مقاله آمده اید از تاثیر به سزای لینک ها در سئو سایت با خبر هستید و جدا از آن احتمالا می دانید که اصلا لینک ها هستند که در اعتبار سایت شما تاثیر می گذارند. پس در این مقاله می خواهیم یک استراتژی لینک سازی را در 6 قدم ساده برای شما بیان کنیم و مطمئن باشید که این استراتژی نه خیلی نیاز به زحمت زیادی دارد و نه لازم است که سایت شما به عنوان یک سایت تازه تاسیس، کار بزرگ و نشدنی ای را انجام دهد. در این مقاله قصد داریم این 6 قدم را به طور کامل برای شما شرح دهیم و این اطمینان را به شما بدهیم که همین موارد می توانند تاثیر بسیار زیادی در رتبه سایت شما در گوگل بگذارند. در این مقاله همراه ما باشید.

استراتژی لینک سازی

لینک ها برای سئو مهم هستند، بنابراین “استراتژی لینک سازی” یک امر واجب است. خود لینک سازی یک بخش مهم از استراتژی سئو شما محسوب می شود. لینک ها به علاوه اینکه می توانند ترافیک سایت شما را بالا ببرند و مخاطب های جدید را به سمت سایت شما بکشانند، می توانند به طور مستقیم بر روی رتبه سایت شما در موتور های جست و جو تاثیر بگذارند. برای این موضوع هم شما در سئو سایت خودتان باید حواستان باشد که از استراتژی های درست لینک سازی استفاده کنید و مخصوصا اینکه باید از روش های کلاه سیاه پرهیز کنید. در واقع منظور این است که استراتژی لینک سازی شما باید عاری از هرگونه روش سودجویانه مانند خرید لینک، لینک های اسپم و… باشد. این موارد به جز صدمه به رتبه شما هیچ سود دیگری ندارند. استراتژی شما باید موثر، اما منصفانه و درست باشد.

در واقع لینک سازی بیشتر به این منظور است که سایت های دیگر به شما لینک بدهند. این موضوع یک رویکرد و دیدگاه مقدس است که درباره لینک سازی وجود دارد ما هم می دانیم که این موضوع به راحتی انجام نمی شود. مگر چند سایت ممکن است سایت شما را بشناسند؟ خصوصا زمانی که سایت شما تازه تاسیس است و برند شما هم یک برند تازه کار و نوپا است. اما این که این اتفاق رخ بدهد، امر غیر ممکنی نیست. یک سری کار ها را اگر شما انجام بدهید با کمی صبر می توانید کاری کنید که دیگر سایت ها هم به شما لینک بدهند و حتی ممکن است با یکسری روش ها بتوانید به صورت کاملا اورگانیک از سایت های معتبر دیگر لینک دریافت کنید. این موضوع لازمه اش این است که قدم های اول خودتان را به بهترین نحو بردارید.

6 قدم استراتژی لینک سازی در سئو سایت

در استراتژی لینک سازی مخاطب خودتان را بشناسید

اگر می خواهید افراد بیشتری را به سایت خودتان جذب کنید، باید دو چیز را در استرتازی لینک سازی بدانید: در حال حاضر مخاطبان شما چه کسانی هستند و  مخاطب ایده آل شما دقیقا چه شکلی است (پرسونای مخاطب). این موضوع به شما کمک می کند که بدانید دقیقا مخاطب های شما کجا هستند و کجا باید لینک سازی خودتان را انجام بدهید. سعی کنید برای شناخت مخاطب خودتان تحقیقات انجام بدهید. این موضوع نه تنها به شما کمک می کند که مخاطب خودتان را بهتر بفهمید، بلکه سبب می شود بدانید که چگونه می توانید دل مخاطب را بدست بیاورید که روی لینک شما در سایت های دیگر کلیک کنند. پس از این که تحقیقات لازم را انجام دادید وقت آن رسیده است که با سایت هایی که مخاطبان شما در آن جا هستند ارتباط برقرار کنید. در این صورت شما می توانید مخاطب را به سمت سایتتان بکشانید.

در استراتژی لینک سازی مخاطب خودتان را بشناسید

یک لیست از سایت های مورد علاقه مخاطبان خود تهیه کنید

حال که مخاطب خودتان را می شناسید باید بدانید که مخاطب شما از چه سایت هایی بیشتر دیدن می کند. سایت هایی که برای مخاطب شما جذاب است را پیدا کنید. حال شما باید استراتژی لینک سازی خودتان را در این سایت ها پیاده سازی کنید. حواستان را هم جمع کنید که سایت های مورد نظر باید به گونه ای به کسب و کار شما مرتبط باشند و بی ربط به کسب و کار شما نباشند. اینطوری هم می توانید به گوگل بفهمانید که سایت شما معتبر است که دارد از سایت های خوب لینک دریافت می کند، هم مخاطب را به سایت شما می کشاند که خود این دو موضوع با یکدیگر باعث افزایش مخاطب شما می شود.

یادتان باشد که نیازی نیست از همه این سایت ها شما لینک دریافت کنید. این موضوع را باید در نظر داشته باشید که لینک های اسپمی دقیقا تاثیر برعکس بر روی سایت شما دارند و ممکن است باعث کاهش رتبه شما بشوند. شما با ابزار هایی مانند MOZ هم می توانید Spam Score سایت هایی که لیست کرده اید را چک کنید و سعی کنید اگر آن ها اسپم اسکور بالایی دارند، اصلا به آن ها لینک ندهید. دقت کنید که لینک سازی یک کلک و روش کلاه سیاه(یا حتی خاکستری) نیست و خود گوگل هم لینک سازی درست را قبول دارد.

محتوای خوب تولید کنید

گاهی نیازی نیست اصلا این لینک سازی در سایت های دیگر را خودتان انجام دهید. استراتژی لینک سازی شما می تواند بخشی از آن توسط سایت های دیگر انجام شود. به این صورت که کافیست فقط شما محتوای خوب و خلاقانه تولید کنید تا به گونه ای تبدیل به منبع دیگر سایت ها بشوید. سعی کنید که محتوای با کیفیت تولید کنید و از تمام دانسته های خود در تولید محتوا استفاده کنید. ممکن است مخاطب شما خودش صاحب سایت باشد و از محتوای شما خوشش بیاید و آن را به اشتراک بگذارد، یا اینکه حتی ممکن است از مطلب شما الهام بگیرد و مطلبی بنویسد و شما را به عنوان منبع معرفی کند. تمام این موارد می توانند به استراتژی لینک سازی شما کمک کنند.

یادتان باشد که به علاوه اینکه روی نکات سئویی محتوایتان تمرکز می کنید، محتوایتان جذاب باشد و از ساختار عالی ای برخوردار باشد که مخاطب خودش احساس مسئولیت کند که باید لینک شما را به اشتراک بگذارد. این قدم یکی از تمیز ترین قدم ها در این راه می باشد.

برای لینک سازی محتوای خودتان را با سایت های مورد علاقه مخاطب مرتبط کنید

گاهی ممکن است این سایت های مورد علاقه مخاطب شما کمی با موضوع سایت شما فرق کند یا اصلا یک کسب و کار دیگری باشد که فقط بخشی از آن به کار شما مرتبط است. این موضوع اشکالی ندارد و شما می توانید با تولید محتوای مرتبط با سایت های مورد نظر، نظر آن ها را به خودتان جلب کنید تا از محتوای شما استفاده کنند و این موضوع خودش به خودی خود باعث می شود که استراتژی لینک سازی شما توسط همان سایت ها پیش برود. به این دلیل که این سایت ها تنها راه ارتباطیشان با سایت شما لینک سایتتان است و مسلما هم شما می توانید آن ها را مجاب کنید که از لینک شما در سایتشان استفاده کنند. این را بدانید که استفاده از لینک شما در سایت آن ها برای آن ها هم سود رسان و است در سئو سایت آن ها نیز موثر است.

سعی کنید همزمان با استراتژی لینک سازی ، یک استراتزی محتوایی همراه با کلمات کلیدی لانگ تیل داشته باشید که می توانید با آن ها موضوعات مختلفی را پشتیبانی کنید. این لانگ تیل ها می توانند شامل موضوعات سایت های مورد علاقه مخاطبان شما نیز باشد.

با سایت های مورد علاقه مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید

نگران نباشید دوستان! استراتژی لینک سازی شما قرار نیست هیچ ضرری به هیچ سایتی برساند در نتیجه به احتمال زیاد ادمین های سایت های دیگر هم استقبال می کنند اگر شما با آن ها تماس بگیرید و بخواهید که استراتژی لینک سازیتان را به طور درست و بهینه در سایت آن ها انجام بدهید. شما می توانید از طریق شبکه های اجتماعی با ادمین های این سایت ها ارتباط برقرار کنید و یادتان هم باشد که این لینک سازی یک موضوع دو طرفه است. در واقع انتقال اعتبار فقط به شما انجام نمی شود و خود سایت هایی هم که به شما لینک می دهند هم از شما اعتبار دریافت می کنند. برای اینکه این سایت ها را هم قانع کنید، باید به آن ها در عمل اطمینان دهید که محتوای خاص تولید می کنید.

با سایت های مورد علاقه مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید

از شبکه های اجتماعی برای استراتژی لینک سازی استفاده کنید

حال دیگر بهتر است که از موضوع سایت بیرون بیایید و به سمت شبکه های اجتماعی بروید که این روز ها طرفدارانشان از وب سایت ها نیز بیشتر شده است. شما می توانید “نحوه لینک سازی” خودتان را در شبکه های اجتماعی نیز به اجرا دربیاورید. به این صورت که شما می توانید پست های پر محتوا در شبکه های اجتماعی خودتان اعم از توییتر، ردیت، لینکداین و … درست کنید و به سایت خودتان لینک بدهید. همچنین اگر صفحات مجازی شما هم بین مخاطبان محبوب شوند ممکن است آن ها محتوای شما را به اشتراک بگذارند و خود این موضوع باعث می شود که استراتژی لینک سازی شما بیش از پیش قوی تر هم بشود.

نتیجه گیری

دیدید که استراتژی لینک سازی می تواند به همین راحتی هم باشد و نیاز به روش های سودجویانه و کلاه سیاه نیست. در نتیجه شما می توانید بدون توسل به روش های اشتباه و اسپمی لینک سازی اورگانیک خودتان را انجام بدهید که نه تنها روش بهتری است، بلکه همیشه تضمین آن وجود دارد که لینک شما برداشته یا شکسته نشود و همیشه در سر جای خود بماند. لینک سازی همانطور که می دانید فقط برای جذب مخاطب نیست و تاثیر مستقیم بر رتبه سایت شما در صفحه نتایج نیز دارد. یادتان باشد که استراتژی لینک سازی فقط به همین موارد ختم نمی شود و در آینده درباره استراتژی های دیگر لینک سازی نیز با شما صحبت خواهید کرد. ممنون که در این مقاله هم با ما همراه بودید.

منبع:

Yoast

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *