بدون شک یکی از مهم ترین و اصلی ترین مباحث سئو وبسایت لینک بیلدینگ (لینک سازی) سایت است، همچنین یکی از فاکتور های اصلی گوگل برای رتبه دهی به سایت ها لینک بیلدینگ آنها و کیفیت لینک های خروجی و وروردی است. اگر میخواهید سایت شما در گوگل رتبه داشته باشد باید لینک بیلدینگ سایت شما خیلی خوب و بی نقص باشد، اگر در این امر بی دقت باشید آسیب بزرگی به خود خواهید زد که شاید جبرانش کار خیلی سخت تری باشد. در این مقاله ما سعی داریم در ابتدا شما را با لینک بیلدینگ آشنا کنیم و در ادامه مطلب نحوه لینک سازی بهینه برای کسب رتبه را به شما خواهیم گفت پس تا آخر مقاله با دی ام تابان همراه باشید.

[button t_color=”#ffffff” b_color=”#2964b2″ t_hover_color=”#ffffff” b_hover_color=”#2964b2″ radius=”10″ url=”https://dmtaban.com/%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d8%a8%da%a9-%d9%84%db%8c%d9%86%da%a9/” position=”ta_center”]برای اطلاع از خدمات خرید بک لینک اینجا کلیک کنید[/button]

لینک بیلدینگ

لینک بیلدینگ به معنی دریافت “هایپر لینک” از یک سایت به سایت خودتان است. برای راحتی بیشتر به هایپر لینک، لینک میگویند. در حقیقت لینک بیلدینگ به منظور  بهتر شدن دید موتور های جستجو از جمله گوگل به سایت انجام میشود. که اگر به صورت خوب انجام شود سایت شاهد ارتقا رتبه در نتایج گوگل خواهد بود. برای اینکار شما باید برای لینک سازی خود چارچوب و استراتژی مشخص مکنید و طبق آن پیش روید. امروزه لینک بیلدینگ اهمیت ویژه ای برای  رتبه دهی دارد حتی بسیاری از وبمستران معتقدند اصلی ترین معیار برای رتبه بندی در الگوریتم گوگل لینک های آن است. خب حالا چرا لینک بیلدینگ اهمیت دارد؟

دلایل اهمیت لینک بیلدینگ

برای درک این موضوع باید یک فلش بک بزنیم به زمانی که عمده مردم از موتور جستجو هایی نظیر Yahoo یا Alta Vista  استفاده میکردند. در آن زمان لینک ها صرفا پل ارتباطی بین صفحات بودند و ارزشی را انتقال نمیدادند و نحوه رتبه دهی آنها فقط بر اساس محتوا بود؛ با ورود گوگل بازی تغیر کرد و پس از رونمایی از الگوریتم مشهور   PageRank
لینک ها اهمیت ویژه ای پیدا کردند. گوگل با این الگوریتم  بجای اینکه فقط محتوای یک صفحه را آنالیز کند ، بررسی کرد که چند نفر به آن صفحه لینک داده اند. حدس گوگل درست بود و با در نظر گرفتن لینک های ورودی و خروجی  کیفیت نتایج جستجو شده توسط کاربر به طرز قابل توجه ای تغیر کرد و خیلی بهبود پیدا کرد و سایت هایی که برای کسب رتبه بهتر صرفا کلمه کلیدی در صفحه خود اضافه میکردند کنار گذاشته شدند. از آن موقع به بعد بک لینک ها به عنوان یک سیگنال مهم در رتبه بندی گوگل باقی ماندند.

البته الان حدود 20 سال از الگوریتم Page Rank  میگذرد و تا به امروز به روزرسانی های بسیاری انجام شده و گوگل الگوریتم های مختلفی را رونمایی کرده که هر کدام از آنها برای خود دنیایی دارد! همگی این الگوریتم ها برای بهبود نتایج جستجوی کاربر اعمال شده است. حتی گوگل در آخرین آپدیت خود یعنی “الگوریتم هسته گوگل”  که در ماه می 2020 انجام شد باز هم روی کیفیت لینک های ورودی و خروجی  و در نظر گرفتن آنها برای رتبه دهی تاکید کرده است.

لینک بیلدینگ
[rd_line color=”#1abc9c” width=”1px” line_pos=”center”]

چگونه لینک بیلدینگ با کیفیت داشته باشیم؟

قبل از اینکه استراتژی لینک بیلدینگ خود را تعیین کنید باید بدانید که چه چیزی باعث میشود که تعیین میکنیم فلان لینک بد است و دیگری با کیفیت است. خب برای اینکار معیار هایی وجود دارد که شما میتوانید سایت هایی که  در آنها لینک بیلدینگ  ارزشمند است را تشخیص دهید که به آنها خواهیم پرداخت

پیج آتوریتی (PA)

پیج آتوریتی و دامین آتوریتی  از  اصلی ترین راه های تشخیص صفحات با کیفیت برای لینک بیلدینگ هستند. این دو معیار اولین بار توسط سایت معروف Moz  معرفی شد. در بین وبمستران این دو معیار بسیار شناخته شده هستند با بررسی PA  با همان اعتبار صفحه این معیار میتوان تشخیص داد که  آیا این صفحه ارزش لینک بیلدینگ را دارد یا خیر؛ پیج آتوریتی بازه عددی از 0 تا 100 است هر چه صفحه اعتبار بالاتری نزد گوگل داشته باشد پیج آتوریتی آن بالاتر است. برای بدست آوردن پیج آتوریتی میتوانید ابزار Mozbar  را در مرورگر خود نصب کنید این ابزار رایگان است و علاوه بر پیج آتوریتی امکانات دیگری همچون دامین آتوریتی  (DA) ، اسپم اسکور ، تعداد لینک های موجود در صفحه ، چگالی کلمه کلیدی و… را بررسی کنید.

لینک بیلدینگ

دامین آتوریتی

اعتبار دامنه هم جزو اصلی ترین معیار ها برای تشخیص سایت های با کیفیت برای لینک بیلدینگ است، اعتبار دامنه در طولانی مدت شکل میگیرد و فاکتور های مختلفی در نمره آن نقش دارند . دامین آتوریتی هم به مانند پیج آتوریتی از 0 تا 100 تعریف میشود. البته این دو عدد هیچوقت از سوی گوگل اعلام نشده اند ولی تعداد زیادی از وبمستران از این دو فاکتور استفاده میکنند

[rd_line color=”#1abc9c” width=”1px” line_pos=”center”]

ارتباط با سایت

لینک گرفتن از سایت های مرتبط و هم حوزه شما میتواند در ارزشی که آن لینک منتقل میکند موثر باشد مخصوصا اگر آن وبسایت یک سایت معروف باشد برای درک بهتر این موضوع مثالی میزنیم. فرض کنید که شما یک رستوران دارید و یک سرآشپز معروف که همه او را میشناسند رستوران شما را به بقیه پیشنهاد دهد، خب طبعا افراد به این پیشنهاد فکر میکنند و بیشتر توجه شان را جلب میکند تا اینکه یک کسب و کار کاملا بی ربط رستوران شما را پیشنهاد دهد. موتور جستجوی گوگل هم به خصوص در سالهای اخیر به این موضوع توجه دارد که آیا لینک از یک وبسایت مرتبط داده شده یا نه و در کنار اعتبار دامنه و صفحه این موضوع را هم در نظر دارد؛ البته هنوز خیلی ها اعتقاد دارند که همان DA   و PA سایت بالا باشد کفایت میکند و آنقدر مهم نیست اگر  سایتها مرتبط نباشند.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”1px” line_pos=”center”]

موقعیت لینک شما در صفحه

link position

موتور جستجوی گوگل به این نکته توجه دارد که لینکی که در یک صفحه از سایت قرار داده شده در کدام بخش است. آیا در قسمتی از محتوای صفحه قرار دارد؟ آیا در صدر محتوا و در پاراگراف اول است یا اینکه لینکی که داده شده در فوتر سایت دفن شده است؟
به طور کلی لینک هایی که در وسط محتوای یک سایت قرار داده شده اند برای گوگل  مهم تر و ارزشمند تر اند از لینک هایی که در بخش فوتر سایت ، ساید بار ، بخش کامنت و… داده شده اند.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”1px” line_pos=”center”]

لینک فالو یا نوفالو (DoFallow and Nofallow link)

لینک بیلدینگ

rel = “nofollow” تگی است که به لینک اضافه میشود و به موتور جستجو میگوید که اعتباری از این لینک منتقل نکند و صرفا برای هدایت کاربر باشد به صفحه ای که به این لینک داده شده. اما وقتی لینک در حالت معمولی (Dofollow)  باشد هم اعتبار منتقل میکند و هم کاربر را هدایت میکند. بک لینک های فالو به  سادگی پیدا نمیشوند و خیلی ها بابت آن به سایت های معتبر (غالبا خبری) پول پرداخت میکنند که در بین محتوا به آنها لینک فالو داده شود که به این روش رپورتاژ آگهی میگویند. البته لینک های نوفالو هم بدرد نخور نیستند و خیلی از کارشناسان و وبسمتران اعتقاد دارند لینک های نوفالو هم تاثیرگذار هستند و برای سایت مفید اند.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”1px” line_pos=”center”]

انکرتکست لینک Link Anchor Text

لینک بیلدینگ

انکر تکست در لینک بیلدینگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، در واقع انکر تکست  کلمه ای است که لینک روی آن سوار میشود. شاید یک نمونه انکر تکستی که همه ما تا به حال دیده باشیم انکر تکست “کلیک کنید” است که یک انکرتکست عمومی به حساب می آید غیر از این انکر تکست های exat  ، long tail  و… را داریم که از هر کدام باید در جای مناسب استفاده شود. در واقع این کلمه نشانه ای از محتوای آن صفحه اند پس نباید گول زننده باشند و کاربر را به جای اشتباه هدایت کنند در این صورت اگر گوگل متوجه شود آن را لینک اسپمی محسوب میکند.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”1px” line_pos=”center”]
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *