لینک سازی هدفمند

سلام من پارسا امین زاده کارشناس آژانس دیجیتال مارکتینگ تابان قصد دارم در این مقاله شما را با لینک سازی هدفمند آشنا کنم با ما همراه باشید.

لینک سازی خارجی(seo on page)  و لینک سازی داخلی (seo off page)

به صورت کلی با ساختن لینک برای یک سایت می توانید آن را به عنوان سایتی بسیار مهم به گوگل معرفی کنید. موتور جستوجوگر گوگل با توجه به لینک هایی که به صفحه داده شده رتبه ی آن سایت را نیز افزایش می دهد، در نتیجه از طریق ساخت لینک داخلی و خارجی می توان به بهینه سازی سایت یا همان سئو سایت در موتورهای جستجو کمک بنمایید. سئو خارجی ( seo on page) و سئو داخلی  (seo off page) در پیشرفت و رشد سایت ما تاثیر بسبار بالایی دارد.

چگونه؟؟!!! با ما همراه باشید تا متوجه تاثیر لینک سازی هدفمند در کسب کار خود را بدانید.

انکر تکست چیست؟

قبل از توضیح دقیق لینک سازی هدفمند باید انکر تکست anchor text بشناسید.

انکر تکست همان کلماتی می باشد که به صفحات دیگر نیز لینک می شود. به شکل ساده تر می توان گفت کلمات مهم که لینک شده است را انکر تکست می گویند. کلماتی که به صورت کلی در متن با تغییر رنگ نیز نمایان می شوند و یا خطی برای جلب توجه مخاطب در زیر کلمه نمایش داده می شود در اصل انکر تکست ها می باشند  که ما با کلیک بر روی آن به صفحه ی دیگری ارجاع داده می شویم.

گوگل به سادگی متوجه معنی اصلی، تعداد لینک های شبیه به هم و همچنین آدرس لینکی که به انکر تکست ها نیز داده شده است می شود و با استفاده از این ویژگی ها قادر هست موارد زیر را متوجه بشود:

این صفحه چه میزان ارزشمند می باشد؟

موضوع آن چیست و هدف از تولید این محتوا ارائه چه خدماتی است؟

محتوا تا چه میزان مفید واقع شده است و آیا برای مخاطبان نیز جالب بوده است؟

لینک سازی با چه روشی انجام شده است، آیا فقط برای محبوب نشان دادن آن صفحه به گوگل ساخته شده است؟

با توجه به ارزش لینک سازی هدفمند، ارزشمندترین کلمات کلیدی در تمامی صفحه های یک سایت اعمال شده باشد با عنوان انکر تکست به دیگر صفحه های  هدف دیگر نیز لینک می شود، تا کاربران به صفحه لینک داده شده بروند.

 

یکی از سولات رایج افراد این است که لینک سازی داخلی  (Internal links) چیست؟

به صورت کلی لینک سازی داخلی یکی از زیر مجموعه های  لینک سازی هدفمند است که از داخل سایت به دیگر صفحه های دیگر سایت لینک نیز داده می شود. لینک های که  آدرسی شبیه آدرس اصلی سایت دارند و در ادامه ی مسیر به آدرس اصلی سایت اضافه می شود و گوگل از این طریق متوجه می شود که لینک، از نوع لینک داخلی می باشد.

 

صفحه ای که لینک شده است باید یک موضوع مرتبطی با کلمات آن نیز داشته باشد.

به عنوان مثال نمی شود در رابطه با آموزش گذاشتن محصول د وردپرس مطلب بگذارید ولی انکر خود را در صفحه فروشگاه آنلاین لینک بدهید. با این عمل  گوگل سایت لینک شده را سایتی با محتوای بی ربط  می بیند.

منظور از لینک سازی داخلی

وقتی گفته می شود لینک سازی داخلی به این منطور است که، لینک سازی هدفمند در خصوص  هر کلمه کلیدی برای صفحه مربوطه  به آن کلمه نیز می باشد.

هر کدام از کلمه کلیدی ها باید صفحه ی هدف جداگانه ای  نیزداشته باشد تا گوگل بفهمد که سایت به شکل تخصصی در حال فعالیت  بر روی کلمه های مطرح شده می باشد.

به عنوان مثال یک سایت پزشکی که در زمینه ی قلب و عروق نیز فعالیت دارد صحیح نیست که تمامی صفحات خود را با کلمه ی کلیدی عروق یا قلب محتوا گذاری بنماید بلکه درست این است که از عنوان های مختلفی و کلمات مرتبط دیگری استفاده کند و نوشته های کامل تری ارائه بنماید.

اگر 30 مقاله با عنوان قلب بگذاریم نه تنها به سئو سایت شما کمکی نخواهد کرد بلکه باعث می شود گوگل صفحه ی هدف را گم کند و نداند کدام صفحه شما را در در نتایج خود نمایش بدهد و همین دلیل باعث پایین آمدن رتبه شما در گوگل می شود.

هم چنین لینک سازی هدفمند باعث بالا رفتن سرعت ایندکس شدن سایت شما می شود.

انوع لینک سازی هدفمند، داخلی

. لینک سازی اتوماتیک داخلی (automatic internal links)

. لینک سازی داخل داخل محتوا (manual internal links)

. لینک سازی برای عکس ها

. لینک سازی داخل صفحه اول سایت

. لینک سازی داخل منو

 

لینک سازی هدفمند

 

لینک سازی خارجی  (External Links) چیست؟

یکی از روش های لینک سازی هدفمند لینک سازی داخلی می باشد به عنوان مثال که قصد خرید محصولی که تازه به بازار آمده را دارید. پس از آن که داخل فروشگاه می روید، نماینده فروش آن محصول توضیحاتی در خصوص با آن محصول به شما می دهد تا به شما ثابت کند که محصولی مفید برای فروش نیز دارد.

ممکن است فکر کنید که آن فرد تنها قصد فروش محصول خود را دارد و در خرید آن کالا هنوز هم شک داشته باشید. در آن زمان فقط کافی است دوستی قدیمی خود را ببینید و به شما بگوید که این کالا را استفاده کرده است و بسیار زیاد برایش مفید بوده است.

بدون تردید تازه شما می توانید متوجه بشید که سخنان نماینده فروش در خصوص آن محصول صحیح است

با درک این مطلب می توانید کاملا می توانید معنی لینک سازی خارجی را متوجه بشوید.

گوگل تمامی مطالب سایت شما را برسی می کند ولی هنوز به عنوان سایتی محبوب و معتبر در نظرش قرار ندارید مگر آن که یک سایتی، وبلاگی و یا انجمنی که از امتیاز بالایی در گوگل دارد ، شما را نیز تأیید کند. گوگل به تایید افراد ارزش بیشتری نسبت به توضیح شما می دهد.

با افزایش تایید هایی که از طرف سایت های دیگر دریافت می کنید محبوبیت شما در گوگل افزایش پیدا می کند.

 

لینک سازی هدفمند چیست؟

کمپین لیینک سازی ، روندی برای افزایش لینک وب سایت می باشد، که اصولا با یک هدف کلی همراه می باشد.

در واقع کمپین لینک سازی هدفمند با کسب کردن لینک برای سایت شما ، به آن رتبه می دهد و به صورت کلی دارایی و ارزش می باشد که شامل هر موردی ماننداز محتوای اختصاصی ، اخبار های روز و… می باشد.

ساختار کمپین لینک سازی به چه صورت است؟

یک کمپین لینک سازی هدفمند دارای بخش های مختلفی می باشند، که برخی از این بخش ها برای به دست آوردن موفقیت لازم می باشند و برخی دیگر ارزشمند هستند اما ضروری نیستن.

تعیین هداف

لینک سازی هدفمند در اصل شکلی از بازاریابی اینترنتی می باشد.  برای استارت هر مدل بازاریابی اینترنتی ابتدا شما باید هدف خود را مشخص کنید.

دانستنن هدف کمپین در استارت کار ، به شما این اجازه را می دهد که یک استراتژی ایجاد کنید که بهترین موقعیت برای رسیدن به موفقیت می باشد. همچنین شما باید مطمئن بشوید که اهداف کمپین لینک سازی هدفمند شما با اهداف اصلی شما در ارتباط باشد.

 

در این قسمت ما با یک مشکل کوچکی مواجه خواهیم شد. در گذشته آموزش دیده بودیم که لینک ها بخش بسیار قوی از الگوریتم های رتبه بندی موتورهای جستجو گر را تشکیل داده اند.

اما موضوع این است که لینک سازی هدفمند و موثر ، معمولا زمان زیادی را می خواهد تا اثر گذار باشد. در نتیجه این عملیات به این شکل نیست که ،امروز لینک را  بسازید و و نتیجه آن را فردا ببینید. زیرا نشان دادن این موضوع که کمپین لینک سازی  هدفمند موفق بوده است، کار دشواری می باشد.

یافتن ارزش و دارایی ها

در مرکز هر کمپین لینک سازی هدفمند ، ارزش هایی هستنند که شما به جهت جذب و کسب لینک از آنها را مورد استفاده قرار می دهید.

این مورد می تواند به شکل یک قلاب نیز به کار برود که مردم را از آنچه ارائه می دهید، مطمئن می نماید و باعث می شود به لینک دادن به شما ، تشویق بشوند.

ارزش و دارایی ها در هر مدل تجارتی متفاوت می باشد و شما باید دارایی های کسب و کار خویش را که سبب جلب توجه افراد به شما و کمک به ساخت لینک هدفمند می گردد شناسایی کنید.

 

یکی دیگر از دارایی هایی که سئو کاران کلاه سیاه هنوز هم از آن استفاده می نمایند، پول می باشد.

واضح است که همه دارایی ها به شکلی نیاز به سرمایه گذاری نیز دارند، اما این روش سئو ، به عنوان یک معامله نقدی خالص می باشد.

خریدن لینک ، با قوانین گوگل تناقض شدیدی دارد و در حالتی که یک سایت از این روش برای لینک سازی هدفمند استفاده کند، توسط گوگل به جریمه خواهد شد (پنالتی شدن در اصل)  و ترافیک خود را نیز از دست خواهد داد.

خرید لینک دارای ریسک بالایی می باشد و عوامل آن بسیار بیشتر از سود آن می باشد بنابراین توجیهی برای انجام آن نمی باشد.

 

لینک سازی هدفمند

 

به چه نوع لینک هایی را احتیاج دارید؟

در هنگام تعیین استراتژی برای کمپین لینک سازی هدفمند خود ، باید در خصوص مدل لینک هایی که می خواهید، تفکر کنید. مدل های متفاوتی وجود دارد که شامل موارد پایین می باشد.

 

دادن لینک به صفحه اصلی

دادن لینک به صفحات داخلی به عنوان مثال محصولات و دسته بندی

دادن لینک های حاوی برند

دادن لینک های که شامل کلمه کلیدی مورد نظر شما می باشد.

همچنین ترکیبی از موارد بالا هم وجود دارد مانند لینکی که حاوی برند می باشد دادن لینک به صفحه داخلی. در نتیجه برای رسیدن سریع تر به اهداف خود ، مدل و نوع لینک را باید تعیین کنید.

 

پیدا کردن اهداف لینک

ابتدایی ترین چیزی که شما باید در نظر داشته باشید، اشخاصی هستند که دنبال کنندگان شما نیز می باشند.

این عمل برای اطمینان از این مورد است کسانی که مخاطب شما هستن، و محتوای وب سایت شما را دوست دارند. این موضوع باعث می شود تا ارزش سایت شما بالا برود.

ساختار راه اندازی کمپین لینک سازی هدفمند، به شرح زیر می باشد:

 

شناخت از هدف افراد برای لینک ها

روش های پیدا کردن هدف لینک

جست و جو کردن لیست بلاگر ها

پیدا کردن بلاگر ها در شبکه توییتر

نمایش دادن جست و جوی پیشرفته

یافتن جزییات افراد مختلف

نصب و راه اندازی ToutApp برای جست و جوگر گوگل کروم

اولویت بندی کردن اهداف لینک

توجه کردن به معیارهای دامنه

تاثیر مثبت بلاگر ها

ساختار لینک یا فراپیوندها

دلیل اهمیت لینک سازی هدفند در سئو سایت چیست؟

برای درک بهتر لینک سازی هدفمند، در اول  کار باید نحوه ساخت  لینک و روش تشخیص آن توسط موتورهای جست جوگر بدانیم.

1- استارت تگ لینک سازی :

به عنوان تگ لنگر معروف می باشد و برای لینک سازی هدفمند استفاده می شود. موتورهای جست و جوگر با دیدن چنین تگی متوجه لینک سازی شده و آن را نیز دنبال می کنند.

2- -محل رجوع لینک :

در این بخش از تگ نویسی گزینه href بسیار مهم می باشد و مخفف کلمه ی hyperlink referral f  می باشد و دارای آدرس سایتی می باشد که لینک به آن نیز اشاره می کند.

همچنین در این قسمت حتما نباید URL نوشته بشود و شما قادر هستید آدرس یک تصویر و یک فایل برای دانلود را نیز قرار دهید.حتی برای هدایت صفحه فعلی خود به بخش های متفاوت از همان سایت می توانید از هشتگ (#) استفاده بکنید.

3- متن لینک شده :

متنی می باشد که توسط کاربر قابل مشاهده می باشد و زمانی که روی آن کلیک می شود به آدرسی که مشخص شده در قسمت href ارجاع داده می شود.

متن هایی که لینک شده است  معمولا به رنگ های آبی و دارای خطی زیر لینک می باشد و زمانی که علامت فلش موس روی این متن ها بیاید  تغییر شکل پیدا می کند و در اصل به مخاطب می فهماند که این یک لینک می باشد که با کلیک بر روی آن به صفحه مورد نطر ارجاع داده می شود.

4- اتمام تگ لینک سازی :

استفاده از این علامت موتورهای جست و جوگر متوجه می کند که تگ لینک سازی در این بخش  نمام شده است.

 

لینک سازی هدفمند

مزایای لینک سازی هدفمند در کسب و کار ها چیست؟

اگر می گوییم در سئو محتوا پادشاه است، پس در نتیجه لینک ها ملکه هستند. لینک سازی هدفمند از جمله با ارزش ترین سیگنال هایی هستند که موتور های جست و جوگر برای رتبه بندی نیز از آن استفاده می نمایند و همان طور که گفته  شد لینک سازی هدفمند و با کیفیت قادر است میزان شانس شما را در افزایش رتبه بندی ها افزایش بدهد.

از مزایا های آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- برقراری ار تباط با دیگران

2- ایجاد ترافیک در سایت که باعث بالا رفتن رتبه شما در موتور جست و جوگر و در نتیجه مشتری بیشتر می شود.

3- ساخت نام تجاری برای برند خود.

4- بازاریابی رایگان از طریق ایفلوئنسرها و افراد تاثیر گذار.

5- پیشی گرفتن از رقبای هم راستای خود.

6- سرمایه گذاری همیشگی زیرا لینک سازی هدفمند جایگاه شما را موتور های جستوجوگر ثابت نگه می دارد.

7- ایجاد اعتماد و اعتبار برند شما می شود.

 

5 روش برای لینک سازی هدفمند به شرح زیر می باشد:

1- به افراد دیگر لینک بدهید

به سایت هایی که دارای اعتبار بالایی می باشند لینک بدهید و به کار و فعالیت افراد دیگر اشاره نمایید. مخصوصا افرادی که در زمینه کاری دارای فعالیت می باشند.

دادن لینک و یا اشاره به سایت‌های مرتبط  قابلیت لینک دهی سایت شما را افزایش می دهد و سایت شما به عنوان مرجعی معتبر معرفی می شود.

2- با مردم در ارتباط باشید

ایجاد ارتباط، یکی از مهم ترین اصل ها در تجارت های امروزی می باشد چرا که هر نوع تجارتی با گپ و گفت و مکالمه شروع می‌شود. پس تأثیر ابتدایی و پیش‌زمینه این مکالمه باید فراهم بشود.

از سوی دیگر، در تجارت های آنلاین، شرایط می‌تواند مناسب تر باشد. امروزه اینترنت ارتباط های  مردم را بسیارآسان کرده است.

شما می توانید از این مزایا بهره ببرید. می‌توانید با دیگر سایت‌های که هم راستای شما هستند صحبت کنید، مشاوره بگیرید و از مطرات و ایده های آنها استفاده کنید.

روش های  زیادی در اینترنت برای شروع ارتباط با افراد و جلب نطر آنها می باشد. البته از این روش‌ها می توان برای لینک های  خارجی و داخلی مؤثر هم استفاده نمود. مهم تریت روش ها به صورت زیر می باشد:

ایجاد ارتباط درست  با سایت های  دیگر و یا دنبال کنندگان به شما این کمک را می کند که فرصت عالی تری برای بزرگ کردن و به اشتراک گذاشتن مطالب خود پیدا نمایید. شما قادر هستید با سایت ‌های دیگر یا اعضای سایت خود یک اتحادی تشکیل بدهید و اهداف مشترکی را پیگیری  کنید.

عملا در این صورت فعالیت‌ های شما بزرگ تر می شود حتی شما می توانید با سایت های مرتبط با کار خود تبادل نظر، تبادل ایده انجم بدهید. هر چه مقدار تبادل اطلاعات و ایده های شما بالاتر باشد، فرصت های بیشتری برای جذب لینک سازی هدفمند خواهید داشت.

3- به گروه‌ها و انجمن های مختلف و فعال مرتبط با کار خود بپیوندید

امروزه شاهد پیشرفت اینترنت به شکل بسیار زیادی بوده ایم و می‌ توان گفت که هیچ صنعت و برندی وجود ندارد که جایی در دنیای اینترنت نداشته باشد، همین دلیل سبب می شود تا علاقه مندان به این صنعت‌ها و برندها قادر باشند در آنها به مشارکت  و ایجاد ارتباط بپردازند.

بودن چنین مکانی برای وجود پررنگ افراد، مخاطبان، دنبال کنندگان معمولی و همچنین همکاران شما باعث می‌شود تا نام برند شرکت شما سر زبان افراد بیوفتد. در نتیجه این محبوبیت رو به افزایش می باشد و بدون هیچ شک موقعیت‌های مناسبی برای سایت و کسب و کار شما فراهم می سازد.

شما قادر هستید با عضو شدن و فعالیت در این انجمن های مرتبط با کسب و کار خودتان به یک سایت محبوب و مردمی تبدیل بشوید.

 

4- مشارکت‌ در تولید محتوابه ‌طور منظم و مرتبط

همان‌ طور که همیشه گفته شده است، مشارکت در تولید محتوا به صورت کاملا منظم در سایت‌هایی که با کسب و کار شما در ارتباط هستند عموما نتیجه خیلی بهتری نسبت به  این که لینک محتوای خود را در صد هزار  بلاگ  معمولی و خوب به صورت مقاله نویسی به عنوان مهمان یا Guest Blogging بگذارید خواهد داشت.

شما قادر هستید در تولید محتوا به سایت های مرتبط با کسب و کار خود کمک نمایید و توجه داشته باشید که فقط به ریپورتاژ آگهی و گذاشتن لینک های که برای آنها باید پولی پولی بپردازید اکتفا نکنید.

مسئله مهم این هست که تولید محتوا وهمچنین مشارکت در تولید محتوا هر دارای ارزشی هستند که به شما کمک بسیار زیادی در لینک سازی می کند اما مشارکت در محتوای سایت های مرتبط با کسب و کار شما و انتشار آنها می تواند شمارا به بازار های جدید راهنمایی کند.

نکته دیگر این است که می توانید مقالات خود را در شبکه های اجتماعی برند خودتان نیز انتشار بدهید، شما قادر هستید به صورت مستقیم درشبکه اجتماعی لینکدین خود مقاله نوشته و انتشار بدهید و با کسانی که در حوضه کاری شما فعالیت می کنند به اشترک بگذارید.

5- صفحات پیج شما در شبکه های اجتماعی

صفحات پیج یا به فارسی نمایه صفحاتی الاعات کوتاه و مفیدی در خصوص اطلاعات که به مشخصات شما و بلاگ  یا سایت شما ربط دارد می‌باشد. استفاده از صفحات پیج برای جذب لینک به سایت شما عمل صحیحی است.

 

صفحات پیج هر چند در ظاهر ساده می باشد اما اگر بتوانید آن‌ها را در معرض دید قرار بدهید، ورودی خوبی خواهید داشت عموما برای بخشیدن ارزش به یک پیج باید سعی کرد لینک اصلی آن را تقویت بکنند. مهم‌ترین روش‌های جذب مخاطب به پیج شما اشاره شده است:

1- به روز بودن و قرار دادن صفحه پیج در حالت فعل و انفعالات با انتقال خبرهای جدید و داغ و …

2- یک مقاله به شکل ناقص بگذارید و از مخاطبان  برای دیدن از صفحات سایت و شبکه ها اجتماعی شما

3- در بخش نظرات وبلاگ ها یا سایت ‌ها، لینک شبکه‌های اجتماعی خود را وارد کنید.

4- از فرند های خودتان بخواهید شما را در شبکه‌های  اجتماعی دیگر همراهی کنند.

 

لینک سازی هدفمند

به پایان یک مقاله دیگر از آژانس دیجیتال مارکتینگ تابان رسیدیم امیدوارم برای شما مفید واقع شده باشه و اگر سوالی دارید می توانید برای ما بنویسید یا ما کارشناسان دیجیتال مارکتینگ تابان تماس حاصل فرمایید، در ادامه پیشنهاد می کنم مقاله ما در خصوص سئو تکنیکال را مطالعه بفرمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *