شاید تا 10 سال پیش کسی فکرش را هم نمی کرد که موبایل ها جای دسکتاپ را برای گشت و گذار در اینترنت بگیرند. سال ها پیش، مردم به طور پیشفرض اینترنت را فقط محدود به کسانی می دانستند که کامپیوتر دارند و اینترنت برای موبایل، به آن صورتی که امروز در دسترس است نبود. برای همین هم سایت ها خیلی به نسخه موبایلی خودشان توجهی نمی کردند و معمولا تمرکز روش نسخه دسکتاپ بود. حالا دیگر آنقدر جریان فرق کرده است که حتی سئو موبایل هم معرفی شده است و باور کنید که از سئو برای دسکتاپ نیز مهم تر است و دلیل آن هم می تواند واضح باشد، کاربران موبایل ها از کامپیوتر ها و لپ تاپ ها بیشتر هستند. ما در این مقاله می خواهیم به سراغ سئو موبایل برویم و از اهمیت آن برای شما صحبت کنیم. پس در این مقاله همراه ما باشید.

سئو موبایل

اگر بخواهیم سئو موبایل را تعریف کنیم باید بگوییم که به مجموعه اموری گفته می شود که باعث بهینه سازی سایت ها برای گوشی های تلفن هوشمند و تبلت ها می شوند. به این صورت که نسخه جداگانه موبایلی سایت شما جداگانه به کراولر های موتور جست و جو معرفی بشود. چرا واقعا این موضوع آنقدر مهم است؟ به این خاطر که 58 درصد از جست و جو هایی که در گوگل انجام می شود توسط گوشی های موبایل است. دقت کردید؟ اینطور که معلوم است کاربران گوشی های موبایل از سال 2011 تا به حال خیلی بیشتر از کاربران دسکتاپ شده اند و برای همین مسلم است که باید سئو موبایل در سایت ها در دستور کار قرار بگیرد. احتمالا این 58 درصد در آینده بیشتر هم خواهد شد و دیگر وقت آن رسیده است که به طور جدی فکری برای سئو سایت مان کنیم.

در مقالات قبلی گاهی به مفهوم Mobile-First هم اشاره کردیم که رویکردی است که در آن گوگل اول از همه نسخه موبایلی سایت شما را بررسی می کند و به شما هم توصیه می کند که تمرکز اصلی را روی نسخه موبایلی سایت خودتان بگذارید. 95 درصد از جست و جو هایی که با موبایل انجام می شوند با گوگل است و گوگل سئو موبایل را در اولویت قرار می دهد. بگذارید به شما بگوییم که اگر نسخه موبایلی سایت شما را گوگل نپسندد، به سایت شما در دسکتاپ نیز رتبه ای نمی دهد و درست است که شاید این موضوع منصفانه نباشد، اما به هر حال رویکردی است که گوگل پیش گرفته است و چون بهترین موتور جست و جو در دنیا نیز می باشد ما نیز مجبور به اطاعت از او هستیم. پس بهتر است یک سری امور را برای سئو سایت خود برای موبایل انجام دهید.

mobole seo

مواردی که باید در سئو موبایل رعایت کنیم

سرعت سایت

مسلما اگر با مباحث سئو سایت آشنا باشید می دانید که سرعت سایت چقدر برای گوگل و دیگر موتور های جست و جو مهم است. زمانی که صحبت از “سئو موبایل” می شود اهمیت این موضوع بیشتر هم می شود و اتفاقا سایت شما باید در موبایل حتی سریعتر از نسخه دسکتاپ نیز بارگذاری بشود. مثلا اگر زمان بارگذاری نسخه دسکتاپ شما 3.2 ثانیه است، زمان بارگذاری همان صفحه از نسخه موبایل سایت شما باید در 1.5 ثانیه بارگذاری بشود. برای این کار شما باید حجم کد های سایت خودتان را کم کنید (مینیفای کردن کد ها)، تصاویر را بهینه سازی کنید، از Caching استفاده کنید و ری دایرکت هایتان را هم کمتر کنید.

CSS ها، جاوا اسکریپت ها و تصاویر را بلاک نکنید

قبلا وب مستر ها یک سری از المان ها را در سایت بلاک می کردند چون گوشی های موبایل در آن زمان قادر به خواندن آن المان ها نبودند. اما حالا دیگر اینطور نیست و هم گوگل برایش مهم است که کاربر تمامی المان های صفحه شما را ببیند و هم گوشی های موبایل دیگر قادر به تشخیص CSS، جاوا اسکریپت و تصاویر مختلف شده اند.

طراحی سایت برای موبایل

بحث ریسپانسیو بودن سایت که جداست، ما در سایت همیشه تاکید داشتیم که ریسپانسیو بودن سایت شما برای گوگل چقدر مهم است و سایت شما باید در تمامی دستگاه ها به بهترین نحو ممکن نمایش داده شود اما اینکه طراحی سایت شما برای نسخه موبایلیتان مختص به گوشی های موبایل باشد کاملا یک بحث جداست. برای سئو موبایل شما باید طراحی “Above the Fold” را فراموش کنید و بدانید که کاربر قرار است که بیشتر در سایت شما اسکرول کند و پایین بیاید. Fold به بخشی از سایت شما گفته می شود که کاربر هنوز اسکرول نکرده و در سایت پایین نرفته است و آن بخش را می بیند که شاید در دسکتاپ بشود محتوای زیادی را در Fold دید اما در موبایل، به دلیل صفحه نمایشگر کوچکتر، فولد دیگر معنی ندارد.

از Flash استفاده نکنید

دیگر اینطور نیست که همه گوشی ها افزونه Flash را داشته باشند و بتوانند با آن المان های بهینه سازی شده با این افزونه را در سایت ها نگاه کنند. پس برای طراحی نسخه موبایلی سایت و بهینه سازی سئو موبایل بهتر است که از HTML5 استفاده کنید که هم به خوبی المان ها را در نسخه موبایلی نمایش می دهد و هم اینکه با فناوری روز دنیا همسان سازی شده است و المان ها به بهترین نحو نشان مخاطب داده می شوند.

از Pop-up ها استفاده نکنید!

پاپ آپ ها به خودی خود در نسخه های موبایلی سایت اعصاب کاربر را خرد می کنند. حال در نسخه دسکتاپ راحت تر می شود پاپ آپ ها را بست اما در نسخه موبایل معمولا کاربر اگر پاپ آپ را ببیند صفحه سایت را می بندد و این موضوع به سئو موبایل شما به شدت آسیب وارد می کند. با اینکه گوگل بار ها روی این موضوع پاپ آپ تاکید کرده است که چقدر باعث افت تجربه کاربری می شود، اما باز هم سایت ها از آن برای تبلیغات خدمات خودشان در سایت استفاده می کنند و باید به شما بگوییم که مطمئن باشید کاربر اگر به دنبال استفاده از خدمات شما باشد، راهش را پیدا می کند و انقدر به زور کمپین ها و خدمات را به کاربر نمایش ندهید.

طراحی برای انگشتان بزرگ!

نویگیشن صفحه تاچ گوشی ممکن است باعث شوند که در سایت روی دکمه ها و المان های اشتباهی کلیک بشود. خصوصا اگر دکمه های سایت شما خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشند. سعی کنید که دکمه های سایت خودتان را طوری طراحی کنید که کاربر ها اگر انگشت های تپلی هم داشتند بتوانند به راحتی از سایت شما استفاده کنند و اعصابشان به خاطر زدن روی لینک های اشتباهی و دکمه هایی که نمی خواستند بزنند خرد نشود.

عنوان و توضیحات متا را بهینه سازی کنید

همیشه یادتان باشد که در سئو موبایل باید در نظر بگیرید که با صفحات نمایش کوچکتری طرف هستیم. پس بهتر است برای اینکه عملکرد خوبی در صفحه SERP داشته باشیم، عنوان صفحه خودمان و توضیحات متا را برای نسخه موبایلی بهینه سازی کنیم. سعی کنیم بدون از بین بردن کیفیت این اطلاعات، آن ها را کوتاه تر بنویسیم تا کاربران موبایل بتوانند همه آن ها را بخوانند و بدانند که قرار است با صفحه ای رو به رو بشوند که اطلاعاتی که می خواهند در آن وجود دارد. کلا سعی کنید برای نوشتن این موارد همیشه نسخه موبایلی را در ذهن خودتان بیاورید چون محتوایی که شما برای نسخه موبایلی می نویسید، در نسخه دسکتاپ هم به خوبی نمایش داده می شود.

کال تو اکشن ها دم دست مخاطب باشند

احتمال زیاد کاربر اگر چیزی را با گوشی موبایل خود سرچ می کند، خیلی وقت ندارد که بگردد و هدف خودش را در سایت شما پیدا کند. برای بهبود سئو موبایل خود تمام تلاشتان را بکنید که کال تو اکشن ها دم دست مخاطب باشند و لازم نباشد که خیلی به دنبال آن ها بگردد. همین موضوع باعث می شود که کاربر به سرعت با سایت شما تعامل برقرار کند و گوگل مطمئن شود که نسخه موبایل سایت شما پاسخگوی نیاز مخاطب می باشد.

حواستان به مخاطبان محلی باشد

در سئو موبایل دیگر سئو لوکال یا محلی خیلی مهمتر است. لوکیشن گوشی کاربران معمولا روشن است و اگر مخاطبان به دنبال خدمات شما در نزدیکی شما می گردند بهتر است که حتما سایت شما را پیدا کنند. به این خاطر که چون مخاطب به محل کسب و کار شما نزدیک است این امکان بیشتر می شود که از خدمات شما استفاده کند. پس در نسخه موبایلی به علاوه اینکه سئو محلی را به خوبی در نظر می گیرید، اطلاعات تماس خودتان را نیز در دسترس قرار بدهید که کاربر به سرعت با شما تعامل برقرار کند.

سخن پایانی

بار ها در روش های سئو گفته بودیم که چقدر ریسپانسیو بودن سایت شما برای گوگل مهم است، بار ها گفته بودیم که رویکرد Mobile-First گوگل با مسی شوخی ندارد و حالا هم درباره سئو موبایل و اهمیت آن و بهترین روش های اجرای آن صحبت کردیم. به این موضوع دقت کنید که شاید در آینده، دیگر حتی استفاده از دسکتاپ بی معنی تر شود و سئو موبایل دیگر اصلی ترین سئو به حساب بیاید (که البته همچنان هم اصلی ترین سئو محسوب می شود). در ضمن، این موضوع را هم به یاد داشته باشید که زمانی که می خواهید سئو سایت انجام بدهید، سعی کنید در ذهن خودتان، نسخه موبایلی را برای بهینه سازی بیاورید و پیشفرض ذهنتان را از نسخه دسکتاپ خالی کنید. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید.

منابع:

WebFX

MOZ

Backlinko

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *