طراحی کمپین تبلیغاتی

در ابتدا قبل از شروع هر چیزی باید به شما بگوییم که کمپین تبلیغاتی چیست؟ کمپین یا کارزار تبلیغاتی یک برنامه ریزی و هدف بلند مدت یا کوتاه مدت برای رسیدن به یک هدف خاص مثل : افزایش مشتری ، افزایش درآمد ، افزایش دنبال کننده، افزایش بازدید، برندینگ و… میباشد. در یک کمپین تبلیغاتی باید همه چیز از پیش تعیین شده باشد مثل هدف کمپین، بودجه، بازار هدف، رسانه، مدت زمان و موارد دیگر. بهترین روش برای طراحی کمپین تبلیغاتی موفق این است که شما گام به گام پیش روید و هر کدام از این موارد را  قبل از شروع کمپین مشخص کنید.

  • توجه داشته باشد هر تبلیغاتی کمپین به حساب نمی آید، برای راه اندازی یک کمپین شما نیاز به یک برنامه دقیق دارید. اما تبلیغ میتواند لحظه ای هم اتفاق بیوفتد بنا به دلایل مختلفی.

ما در این مقاله به شکل ساده و کارآمد خواهیم گفت که چطور یک کمپین تبلیغاتی راه اندازی کنید پس پیشنهاد میکنیم حتما تا آخر مقاله با آژانس دیجیتال مارکتینگ تابان همراه باشید.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

گام اول : مشخص کردن KPI ها

KPI  ها یا شاخص های کلیدی عملکرد اولین و مهم ترین کاری است برای طراحی کمپین تبلیغاتی باید در بگیرید، یکی از حساس ترین کار های شما برای طراحی کمپین تبیلغاتی مشخص کردن KPI  ها یا شاخص های کلیدی عملکرد است، حالا این KPI  یا شاخص های کلیدی عملکرد چیست و چرا باید تعیین شود؟ تبلیغ شما ابزاری است برای دستیابی به KPI  هایی مشخص کردید. KPI  های شما باید از پیش تعیین شده باشند. حالا KPI  میتواند مواردی مثل، افزایش نرخ تبدیل، افزایش مشتری، افزایش نرخ سبد خرید، افزایش بازدید و موارد این چنینی باشد.

در آخر کمپین KPI  های شما باید اندازه گیری شوند و حتما باید قابل اندازه گیری هم باشند. شاخص های کلیدی عملکرد میتوانند کمی یا کیفی باشند، معمولا شاخص هایی که کمی هستند بسیار راحت تر از موارد کیفی قابل اندازه گیری میباشند.

گام دوم : تعیین بازار هدف

بعد از مشخص شدن KPI  حالا نوبت به تعیین بازار هدف میباشد. در طراحی کمپین تبلیغاتی قبل از هر چیزی حتی قبل از مشخص کردن شاخص های کلیدی عملکرد شما باید به خوبی کسب و کار خود را بشناسید. ممکن است کسب و کار شما تازه تاسیس باشد وحتی خود شما اطلاعات دقیقی از مشتریان و بازار هذف این بیزینس نداشته باشید. مشخص کردن بازار هدف هم کار بسیار حساسی میباشد چون میتواند تاثیر آنچنانی در هزینه های شما داشته باشد. آژانس یا فردی که طراحی کمپین تبلیغاتی را به عهده دارد باید مشخص کند پرسونای این تبلیغ چیست. مشخص کردن بازر هدف به شدت در اثر بخشی کمپین تبلیغاتی تاثیر گذار است. عواملی مانند : مناطق جغرافیایی، جمعیت شناختی، رفتار شناسی و… در مشخص کردن بازار هدف باید در نظر گرفته شوند.

طراحی کمپین تبلیغاتی
[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

گام سوم : Product life cycle یا چرخه عمر محصول و خدمات

چرخه عمر محصول یا همان مدل plc  موردی است که شما قبل از استارت کمپین باید در نظر داشته باشید. چرخه عمر بیانگر این است که آن محصول یا خدمات در ابتدی عرضه میباشد و روند صعودی دارد یا در افول است و مثل سابق در اوج نیست، مثلا محصولی همچون فروش فیلم به صورت DVD  در گذشته بسیار محبوب بود و افراد معمولا فیلم یا سریالی که میخواستند را به صورت CD  یا DVD  تهیه میکردند، اما امروزه با آمدن سایت ها و سرویس های اشتراک فیلم افراد فیلم و سریال مورد نظر خود را از آنها تهیه میکنند. در استراتژی طراحی کمپین تبلیغاتی حتما باید به این مورد توجه شود که محصول یا خدمات در روند صعودی هستند یا به پایان عمر خود نزدیک میشوند.

طراحی کمپین تبلیغاتی
[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

گام چهارم : ارسال پیام به مخاطب هدف

از این مرحله به بعد عملا کمپین شما شروع شده است و از فرایند استراتژی و کار های پیش از کمپین خارج شده است. پیام تبلیغاتی شما یا محتوای تبلیغ شما باید بسیار هوشمندانه باشد. شما تا اینجا KPI  ها ، بازار هدف و چرخه عمر خدمات یا محصولات خود را مشخص کرده اید، حالا باید بدانید چه چیزی میخواهید ارسال کنید و به مخاطبتان نشان دهید که او را تبدیل به مشتری کنید؛ خلاقیت در امر محتوای تبلیغاتی میتواند به شدت تاثیر گذار باشد. هر مخاطب و بازار هدفی که داشته باشید خلاقیت را درک میکند و شما را نسبت به سایر متمایز میکند ولی گاهی اوقات برخی اجرا کننده های کمپین آنچنان درگیر خلاقیت میشوند که پیام خود را به یک پیام پیچیده تبدیل میکنند و نمیتوانند واضح به مخاطب بفهمانند که چه چیزی ارائه میدهند. شما باید در عین خلاق بودن پیام خود را واضح و ساده برسانید.

نکته مهم دیگر در ارسال پیام این است که شما دقیق مشخص کنید که روی کدام بخش و دسته از خدمات یا محصول خود را میخواهید، برخی تصور میکنند که باید همه محصولات و همه خدمات خود را در یک پیام تبلیغاتی به مخاطب معرفی کنند. در صورتی که این کار کاملا اشتباه است. اگر قصد راه اندازی چنین کمپینی دارید باید بودجه بالایی در نظر بگیرید و هر دسته از خدمات و محصولات خود را به صورت جداگانه تبلیغ کنید تا اثر بخشی کمپین شما بیش تر شود.

[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

گام پنجم : انتخاب رسانه برای کمپین تبلیغاتی

انتخاب بازار هدف و مشخص کردن KPI  ها به شدت روی تصمیم شما برای انتخاب رسانه کمپین تاثیر میگذارد. اگر موارد قبل را به درستی انجام داده باشید احتمالا میدانید که باید در چه رسانه ای و به چه شکل کمپین خود را آغار کنید؛ مشخصا افراد بنا به دلایلی همچون، محیط زندگی، تفکرات، علایق رسانه ای را دنبال میکنند. این رسانه ها در طول زمان هم میتوانند کاملا تغیر پیدا کنند و تمایل اکثر افراد از آنها سلب شود. مثلا در گذشته بهترین راه برای دستیابی به خدمات مورد نظر رجوع به بروشور های تبلیغاتی یا پرس و جو از افراد بود اما حالا با گسترش اینترنت و تمایل به فعالیت در این بستر مردم برای دستیابی به خدمات مورد نظر خود آن را در اینترنت و موتور جستجویی همچون گوگل سرچ میکنند، همین امر باعث شده که مواردی مثل تبلیغات در گوگل یا سئو به میان آیند و رفته رفته جایگزین مجله های محلی و چیز هایی شبیه به آن شوند.

نکته مهمی که در انتخاب رسانه به آن توجه میکنید تعداد و زمان اکران تبلیغ شما میباشد. شما باید مشخص کنید که چند بار، طی چه مدتی و در چه مدت زمانی باید تبلیغ خود را نمایش دهید و بودجه آن خود را بر این اساس تنظیم کنید.

طراحی کمپین تبلیغاتی
[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

گام ششم : تنظیم بودجه کمپین

یکی از سخت ترین کار ها برای طراحان کمپین این است که چگونه برای تبلیغ خود بودجه بندی کنند، ما توصیه میکنیم که حتما اول موارد قبلی را انجام دهید و سپس سراغ این بخش بیایید در این صورت کار شما بسیار آسان تر میشود و چالش شما دیگر آنقدر سخت نخواهد بود.

فرض کنید یک فروشگاه فروش کیف و کفش زنانه دارید. KPI  های شما افزایش k2 فالوئر در شبکه اجتماعی اینستاگرام و جذب 200 مشتری جدید است، بازار هدف شما خانم ها و غالبا افراد بالای 18 سال میباشند. چرخه عمر محصول شما اگر با مد پیش میروید سینوسی و در بازه های مختلف متفاوت است و میتواند صعودی یا نزولی باشد، محتوای تبلیغ شما ویدیویی است و  رسانه شما شبکه اجتماعی اینستاگرام و با تبلیغات در اینستاگرام به مخاطبین نشان داده میشود، حالا میتوانید بسیار آسان تر بودجه خود را برآورد کنید. اگر شاخص های شما کیفی باشد یا کمپین شما برای برندینگ و موارد اینچنینی باشد کار شما برای تعیین بودجه تقریبی دشوار تر است.

[rd_line color=”#1abc9c” alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم بسیار ساده و آسان طراحی کمپین تبلیغاتی را آموزش دهیم، بدون شک طراحی کمپین تبلیغاتی کار دشواری است و ریسک و چالش های زیادی برای شما به همراه دارد. حساسیت در طراحی کمپین باعث شده این کار کمی دشوار باشد و احتیاج به تجربه و دانش بالا داشته باشد. در طراحی کمپین هیچ جای اشتباهی وجود ندارد و همه موارد باید به شکل دقیق پیش روند حساسیت این کار هم به این دلیل است که نباید اشتباه در آن رخ دهد، هر گونه اشتباه میتواند ضرر زیادی به همراه داشته باشد. پس خواهش ما از شما این است که با دقت زیاد این کار را پیش ببرید. توصیه آخر ما به شما این است که برای کمپین خود یک تقویم و یک برنامه درست کنید. اگر برای راه اندازی کمپین تبلیغاتی خود احتیاج به راهنمایی و مشاوره بیشتر دارید میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *