زمانی که طراحی سایت ما قرار است شروع شود، یک سری چالش در مسیر وجود دارند. اینکه نام دامنه سایت ما چه باشد، سایت ما در چه زمینه ای است و در نهایت یکی از این چالش ها هم این است که از چه هاستی باید برای سایت خودمان استفاده کنیم. در این مقاله قرار است به سراغ انتخاب بهترین نوع هاست برویم و موارد آن را با یکدیگر بررسی کنیم. اما قبل از اینکه وارد مقاله بشویم یک نکته را باید در نظر داشته باشید و آن هم این است که ما می خواهیم ویژگی هایی از هاست را به شما بگوییم که بیشتر تمرکز آن ها روی سئو سایت می باشد. در واقع قرار است شما هاستینگی را انتخاب کنید که به رتبه شما در موتور های جست و جو کمک کند. پس در این مقاله با ما همراه باشید و با دقت آن را بخوانید.

بهترین نوع هاست

همیشه در مواردی که برای سئو سایت نام می برند اسم هاست هم می آید. بدیهی است با وجود الگوریتم ها و آپدیت های جدید گوگل در رابطه با تجربه کاربری که تمرکز آن ها روی سرعت سایت ها می باشد، موضوع بهترین نوع هاست هم مطرح بشود. به هر حال هاست ما تاثیر زیادی بر روی سرعت سایت ما دارد و اینکه ما چه هاستی را انتخاب می کنیم، می تواند کاملا روی سئو سایت ما تاثیر گذار باشد. اما انتخاب هاست فقط تاثیر خودش را روی سرعت سایت نشان نمی دهد و هاست می تواند تاثیر مستقیم روی مبحث سئو محلی نیز داشته باشد. حال با در نظر گرفتن تمامی این موارد، شما باید بدانید که سایت خودتان دقیقا به چه هاستی نیاز دارد و نمی توان گفت که یک نوع هاستینگ، برای بیشتر سایت ها جوابگو است و باید سایت ها از آن استفاده کنند.

هاستینگ هم رویکرد های متفاوتی دارد، انواع مختلفی دارد و پلن های متفاوتی هم برای هاستینگ ها وجود دارد. در این مقاله هم ما می خواهیم یک سری از این موارد را در نظر نگیریم و کاملا انتخاب نوع هاستینگ را به خود شما واگذار کنیم. در نهایت این شما هستید که باید تصمیم بگیرید که چه هاستی برای سایتتان مناسب است اما ما در این راه شما را کمک خواهیم کرد. اما اصل چیزی که در اینجا به دنبال آن هستیم این است که بهترین نوع هاست برای سئو سایت ما چیست و اگر هاستینگ ما می خواهد باعث پیشرفت رتبه ما در موتور های جست و جو بشود، باید چه ویژگی هایی داشته باشد. قبل از معرفی این موارد به سراغ انواع هاستینگ خواهیم رفت و توضیحی درباره آن ها می دهیم و سپس به سراغ ویژگی های یک هاست خوب برای سئو می رویم.

آشنایی با بهترین نوع هاست

انواع هاستینگ ها

قبل از هرچیز بهتر است که ما انواع هاستینگ را بشناسیم و بدانیم که هرکدام از آن ها دقیقا برای چه نوع سایت هایی کاربرد دارند. بهترین نوع هاست چیزی نیست که بشود در رابطه با آن یک حکم کلی داد. پس بهتر است خیلی کوتاه به معرفی این انواع هاست ها بپردازیم.

هاست اشتراکی: این نوع هاست ها برای سایت های کوچک و کسب و کار هایی مناسب هستند که ترافیک خیلی بالایی ندارد و قرار نیست بودجه زیادی هم برای هاست کنار بگذارند. در این نوع هاست ها سایت شما زیر مجموعه یک سرور قرار می گیرد که چند سایت دیگر نیز زیر مجموعه آن هستند. برای همین هم ممکن است سرعت این نوع هاست ها جوابگوی خیل عظیمی از مخاطبان نباشد.

VPS: یک نوع از سرور های مجازی که بهتر از هاست اشتراکی هستند و فضا و امکانات بیشتری نسبت به هاست های اشتراکی در اختیار شما قرار می دهند. این هاست ها هزینه شان کمی بالاتر از هاست های اشتراکی است اما برای کسب و کار های متوسط با جامعه کاربران نسبتا زیاد مناسب است.

سرور اختصاصی: این نوع هاستینگ ها معمولا مختص به یک سایت هستند و فقط اطلاعات شما در آن قرار می گیرد. امکانات این مورد بسیار زیاد است و برای سایت هایی مناسب است که کاربران و ترافیک بسیار بالایی دارند. هزینه این نوع هاستینگ بالاست و کسب و کار های بزرگ فقط از پس آن بر می آیند. (کسب و کار های کوچک و متوسط واقعا به آن نیازی ندارند)

هاست وردپرسی: این هاست ها بیشتر مناسب سایت های وردپرسی هستند و برای این نوع از سایت ها بهینه سازی شده اند. در نتیجه بهترین انتخاب برای سایت های وردپرسی همین نوع هاست ها می باشند.

حال وقت آن رسیده است که به سراغ ویژگی های بهترین نوع هاست برویم.

بهترین نوع هاست چه ویژگی هایی دارد

بهترین نوع هاست چه ویژگی هایی دارد هاستینگ باید نزدیک به لوکیشن مخاطبان هدف شما باشد

زمانی که مخاطب با مرورگر خود، درخواست را به سرور ارسال می کند، درخواست مسیری را طی می کند که به سرور برسد و بعد از پاسخ سرور، سایت برای کاربر بارگذاری می شود. “بهترین نوع هاست” برای این سایت شما پس هاستی هستش که نزدیک ترین فاصله را از لحاظ جغرافیایی به کاربران هدف شما داشته باشد. مثلا اگر کاربران هدف شما بیشتر در تهران هستند، بهتر است که سرور شما نیز در تهران واقع شده باشد که کاربر خیلی منتظر پاسخ سرور نماند و سایت به راحتی برای او بارگذاری بشود. همین موضوع باعث می شود که تجربه کاربری بهتر بشود و گوگل متوجه شود که کاربر از سایت شما راضی است. این موضوع باعث افزایش رتبه شما در موتور جست و جو خواهد شد و تاثیر عالی روی سئو سایت شما می گذارد.

هاستینگ باید Uptime بالا داشته باشد

آپ تایم در واقع به مدت زمانی گفته می شود که در شبانه روز سایت شما در دسترس است و کاربران می توانند از آن استفاده کنند. بدیهی است که سایت شما همیشه باید در دسترس باشد و هیچوقت نباید از دسترس خارج شود. به این خاطر که اگر کاربر درخواست سایت شما را ارسال کند و با یک صفحه 404 مواجه شود، گوگل این موضوع را متوجه می شود و ممکن است که یا رتبه شما را پایین بیاورد و یا در بدترین حالت سایت را از Index حذف کند. پس شما باید از هاستینگی استفاده کنید که تضمین آپ تایم بالا را به شما بدهند. معمولا شرکت های هاستینگ ادعا می کنند که در 99 درصد از تایم روز، سایت شما بالاست و کاربر می تواند از آن استفاده کند اما شما باید شرکت هاستینگی را انتخاب کنید که این درصد برایش بیشتر و ادعایش نیز اثبات شده است.

uptime server

ارائه CDN توسط شرکت هاست

اینکه CDN یا همان Content Delivery Network برای سئو سایت کاربرد دارد یا خیر، بحث درباره آن زیاد است. اما چیزی که مشخص و واضح است، این است که CDN می تواند سرعت سایت شما را بالا ببرد که همین موضوع در سئو سایت شما بسیار موثر است. بهترین نوع هاست آن هاستی است که اگر هم CDN را به صورت همیشگی ارائه ندهد، این امکان در آن وجود داشته باشد که CDN را در صورت لزوم برای سایت شما فعال کند. اگر می خواهید بدانید CDN چیست باید بگوییم که یک سرویس شبکه است که به واسطه آن Cache سایت شما در سرور های مختلف در سراسر جهان ذخیره می شود و کاربرانی که در منطقه شما نیستند هم می توانند با همان سرعتی سایت شما را مشاهده کنند که کاربران منطقه سرور شما آن را مشاهده می کنند.

امکانات جانبی هاست

بهترین نوع هاست آن هاستی نیست که کار هایی که وظیفه دارد را فقط انجام بدهد. یک سری از شرکت های هاستینگ هستند که دست به خلاقیت ها و ارائه امکانات بیشتری به سایت ها می زنند که می توانند برای سئو سایت ما بسیار سودمند باشند. این نوع هاستینگ ها معمولا امکاناتی مانند بک آپ، پشتیبانی 24 ساعته، امنیت بالا و … را در اختیار مخاطبان قرار می دهند تا نه تنها در رابطه با سئو سایت، بلکه در رابطه با دیگر موارد مربوط به سرور سایت نیز خیالتان راحت باشد.

موقعیت هاست شما

بهترین نوع هاست شما باید طوری باشد که هم از نزدیک بودن آن به مخاطبان مطمئن بود، هم اینکه از امنیت آن نیز به طور کامل مطمئن باشیم. این موضوع شاید به طور مستقیم روی سئو سایت ما تاثیر نگذارد، اما تصور کنید که به غیر از مبحث Downtime که طبیعی است گاهی برای هر سروری پیش بیاید، موارد دیگری هم باشند که هاست را تهدید کنند. برای همین هم پیشنهاد می شود که حتما درباره موقعیت و شرایط هاست خودتان اطلاعات کافی را کسب کنید تا مطمئن شوید که هاست درستی را انتخاب کرده اید.

سخن پایانی

تاثیر هاست هیچوقت روی سئو سایت به صورت مستقیم نبوده است. گوگل هرگز نمی گوید که شما باید هاست خاصی را انتخاب بکنید تا در رتبه های گوگل باشید. بدیهی است که یکی دیگر از ویژگی های هاست شما باید این باشد که حتما اکستنشن .com را داشته باشد اما این چیزی نیستش که گوگل تا به حال روی آن تاکید خاصی کرده باشد اما این هم یکی دیگر از پیشنهاد های ما می باشد که تاثیر آن واضح است. سعی کردیم که بهترین نوع هاست را از منظر سئو سایت به شما معرفی کنیم و امیدواریم که مورد توجه شما قرار گرفته باشد. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید.

منبع:
dreamhost.com

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *