همیشه محض خنده سئو کار ها(خارجی هاشون نه ما) یک حرف جالبی می زنند. می گویند اگر می خواهی یک مدرک جرم را جایی مخفی کنی، بهترین جا صفحه سوم نتایج گوگل هستش چون هیچکس پایش را آن جا نمی گذارد. حالا اگر می خواهید مدرک جرم مذکور را داخل سایت خودتان مخفی کنید، بهترین جا فوتر سایت است چون معمولا کسی به آن سر نمی زند. خیر اینطور نیست! اهمیت فوتر در طراحی سایت بالاست، دقیقا تلاش وب مستر های سایت های صفحه سوم نتایج گوگل برای بهتر کردن محتوا و رتبه بهتر گرفتن هم همینقدر بالاست. پس یک جست و جو کننده واقعی، صفحه سوم گوگل را سر می زند و یک نیم نگاهی هم به فوتر سایت ها خواهد داشت حتی اگر نگاه او، انتقادی باشد. پس برای همین نگاه ها، فوتر خوب طراحی کنید، این مقاله را تا آخر بخوانید و فوتر را هم نگاه کنید.

اهمیت فوتر در طراحی سایت

اگر اهمیت فوتر در طراحی سایت بالا نبود، چرا پس طراحان سایت انقدر وقت می گذارند که یک فوتر حرفه ای طراحی کنند؟ می توانند این وقت را صرف بخش های دیگر طراحی سایت کنند یا اینکه اصلا استراحت کنند. پس فوتر چرا طراحی می شود و چرا اهمیت دارد؟ فوتر سایت شما به غیر از اینکه نقش این را دارد که یک ساختار منظم به طراحی سایت شما بدهد، یک سری انتخاب ها هم به کاربر می دهد که در رابطه با سایت شما تصمیماتی بگیرد. مثلا دیگر نیازی نباشد بعد از خواندن یک مقاله طولانی صفحه را اسکرول کند که به Navigation Bar برسد و بخواهد بخش های دیگر سایت را ببیند یا اینکه با شما ارتباط برقرار کند. می تواند همان جا کمی پایین تر اسکرول کند و در منو های فوتر وارد دیگر بخش های سایت بشود.

حال این “اهمیت فوتر در طراحی وب سایت” دقیقا شامل چه مواردی می شود؟ خیلی از مواردی که جلوتر نام خواهیم برد، اصلا شاید تا به حال به چشم کسی نیامده باشد. شاید کسی اصلا نمی دانست که فوتر اینقدر مهم بوده و یکی از اصلی ترین بخش های سایت به شمار می رود. به همین خاطر هم در این مقاله قصد ما این است که دید شما را نسبت به این بخش مظلوم از سایت باز تر و بهتر کنیم و کاری کنیم که بعد از خواندن این مقاله، حداقل نگاهی به فوتر سایت ها هم بیندازید. شاید اصلا آن مدرک جرم را شما پیدا کردید و شاید هم صرفا بتواند یک ایده خوب برای طراحی فوتر سایت خودتان در آن باشد. به هر صورت اهمیت فوتر در طراحی سایت فراتر از ساختار است و موارد دیگری را هم شامل می شود. بریم ببینیم این موارد چه هستند.

چرا فوتر در سایت انقدر مهم است؟

گفتیم که فوتر آنقدر ها هم بی اهمیت نیست و مسلما اگر اهمیت فوتر در طراحی سایت مطرح نبود، نه طراحان سایت و توسعه دهندگان اصلا برای ساختن آن اقدامی انجام نمی دادند. پس حتما یک چیزی هست که فوتر باید در سایت باشد و احتمال زیاد وجود آن مهم است. بله! قرار است با چهار دلیل که احتمالا مورد قبول شما هم باشد به شما بگوییم که فوتر چقدر مهم است و چه تاثیری روی کیفیت سایت ما می گذارد.

چرا فوتر در سایت انقدر مهم است؟

اطلاعات تکنیکی و قانونی در فوتر قرار می گیرند

چیز جالبی که در اهمیت فوتر در طراحی سایت وجود دارد این است که فوتر نه مزاحم کاربر برای خواندن محتوا می شود و نه اینکه دور از دسترس است. به همین خاطر هم یک جای مناسب برای قرار دادن اطلاعات تکنیکی و قانونی سایت است که هر صاحب سایتی موظف است آن ها را به اشتراک بگذارد. درست است که شاید کاربر اصلا اهمیتی به این موضوع ندهد و تمایلی به دانستن این اطلاعات نداشته باشد، اما قانون می گوید که این اطلاعات باید در دسترس باشند و کاربر بتواند آن ها را ببیند. پس چه جایی بهتر از فوتر؟

فوتر نقشه دیگری از سایت را در اختیار کاربر قرار می دهد

کاربر محتوا یا مقاله شما را تا آخر خوانده است و به پایین صفحه آمده است. نمی داند کجا برود، نمی داند آیا با سایت شما هنوز کار دارد یا خیر و اینکه احتمالا نیاز دارد که به بخش های دیگر سایت شما نیز سر بزند. پس به فوتر می رسد و می بیند که لینک هایی در آن برای بخش های دیگر سایت وجود دارند که کاربر می تواند از آن ها برای رفتن به دیگر بخش های سایت استفاده کند. این موضوع باعث می شود که هم Time on Site کاربر در سایت شما بالا برود و هم ترافیک سایت شما بیشتر بشود. چه کسی می داند؟ شاید اصلا همین فوتر باشد که باعث شود کاربر با شما ارتباط بگیرد و از خدمات شما استفاده کند.

اهمیت فوتر در سئو و بهینه سازی برای موتور های جست و جو

اهمیت فوتر در طراحی سایت در بحث سئو هم خودش را نشان می دهد. به این دلیل که هم فوتر به قوی تر شدن HTML Site Map شما کمک می کند و هم اینکه خود لینک های داخل فوتر هم نقش لینک های داخلی را برای شما ایفا می کنند که همه می دانیم که چقدر لینک های داخلی در سئو سایت تاثیر گذار هستند. حداقل بگذارید این را به شما بگوییم که شاید بودن فوتر در سایت آنقدر روی سئو تاثیر نگذارد، اما نبودن آن مسلما روی سئو سایت شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

فوتر می تواند جایی برای نشان دادن اعتبار سایت شما باشد

دقت کرده اید که اهمیت فوتر در طراحی سایت دقیقا همین است که برای کاربر اهمیت چندانی ندارد؟ مسلما شما در خلال محتوای خودتان نباید بیایید افتخارات و نشان های اعتمادی که دریافت کرده اید را به رخ بکشید به این خاطر که کاربر در درجه دوم به آن ها اهمیت می دهد و در درجه اول، محتوا برایش از هرچیزی مهمتر است. پس فوتر جای خوبی می باشد که شما نشان های اعتماد خود، دستاورد ها و جوایز خودتان، مدارک و استمپ های امنیتی را در آن قرار بدهید. هم اینکه آن ها دیگر کزاحم کاربر نیستند و هم اگر کاربر بخواهد به شما بیشتر اعتماد کند می تواند با دیدن فوتر شما از مورد اطمینان بودن و اعتبار شما مطمئن تر شود. یکی از مثال های این مورد برای سایت های ایرانی هم نماد اعتماد الکترونیکی است که بیشتر سایت های ایرانی آن را در فوتر قرار می دهند.

فوتر سایت می توانید جایی برای نشان دادن اعتبار سایت شما باشد

ساختار فوتر معمولا شامل چه مواردی می شود

درباره اهمیت فوتر در طراحی سایت صحبت کردیم و بد نیست به شما بگوییم که یک فوتر استاندارد معمولا شامل چه مواردی می شود و ساختار آن به چه صورت می باشد. محتوای فوتر ها معمولا شامل همان مواردی می شود که در Navigation Bar وجود دارند که شامل موارد زیر می شود:

-قسمت درباره ما

-قسمت تماس با ما

-اطلاعات تیم سایت

-لینک های شبکه های اجتماعی

-اعلان کپی رایت

-کال تو اکشن هایی مانند باکس ثبت نام بلاگ یا خبرنامه

-مدارک و مندرجات اعتماد، دستاورد و امنیت

-سیاست حریم شخصی سایت

-لینک Go to Top که شما را به بالای صفحه سایت هدایت می کند که نیاز به اسکرول کردن نداشته باشید.

از چه مواردی باید در فوتر سایت پرهیز کنیم

حال که اهمیت فوتر در طراحی سایت را می دانیم و می دانیم که ممکن است کاربر به این بخش از سایت ما هم سر بزند، پس باید بدانیم که قرار نیست هر کاری دلمان بخواهد با فوتر سایت انجام دهیم. فوتر ما باید نظم و ترتیب و ساختار بندی خاص خودش را داشته باشد و قرار نیست که در طراحی آن هیچگونه سهل انگاری ای صورت بگیرد. زمانی که فوتر طراحی می شود باید مراقب باشیم که دو کار را انجام ندهیم. این دو مورد شامل موارد زیر می شوند:

-فوتر های شلوغ که دارای لینک های زیاد و سردرگم کننده هستند.

-لینک هایی که سخت می شود روی آن ها کلیک کرد.

این دو مورد اگر در فوتر نباشد و ساختاری که بالاتر گفتیم هم رعایت بشود، شما می توانید پرونده فوتر را ببندید و به سراغ دیگر بخش های سایت خودتان بروید.

نکته مهم : حواسمان باشد که فوتری که برای نسخه دسکتاپ طراحی می کنیم باید با نسخه موبایل تفاوت داشته باشد. می دانیم که چقدر نسخه های موبایلی سایت ها مهم هستند و تازه به دلیل طراحی موبایل ها ممکن است کاربر حتی بیشتر احتمال داشته باشد که فوتر شم را ببیند و از آن استفاده کند. پس حواسمان باشد که در طراحی ریسپانسیو سایتمان، اهمیت فوتر در طراحی سایت برای موبایل را جدی بگیریم و ساختار بندی آن را متناسب با صفحه گوشی تتلفن همراه شکل بدهیم.

سخن پایانی : اهمیت فوتر در طراحی سایت بالاست!

همه این ها را گفتیم که به شما ثابت کنیم که اگر قرار است مدرک جرمی را در سایتتان مخفی کنید، به دنبال جای دیگری به جز فوتر بگردید. به این خاطر که اهمیت فوتر در طراحی سایت بالاست و اینطور نیست که کاربر به فوتر هیچوقت سر نزند و آن را مشاهده نکند. فوتر یکی از بخش های اصلی و مرسوم ساختار سایت محسوب می شود و وجود آن هم لازم است، هم مزایای زیادی را برای صاحب سایت و کاربر به همراه دارد. پس اگر طراح سایت یا توسعه دهنده هستید، حتما در طراحی فوتر سایت دقت لازم را به کار بگیرید و اگر هم یک کاربر عادی هستید، یادتان نرود که برای گشت و گذار در سایت های مختلف، نیازی نیست که صفحه را به بالا اسکرول کنید و فوتر هم می تواند راهنمای شما برای گشت و گذار در سایت باشد. ممنون که در این مقاله هم همراه ما بودید.

منبع:

Resellerclub

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *