اگر هم اهل سینما و به طور کلی دنیای سرگرمی هم نباشید، درباره زامبی ها یک چیز هایی را شنیده اید. مردگان متحرکی که به واسطه بیماری یا مرگ هیچ حیاتی در آن ها نیست و فقط یک بدن وحشی بدون درک و فهم هستند. این زامبی ها هرچه که باشند، موجودات خطرناکی هستند و باید تا جایی که می شود از آن ها دوری کرد یا از شرشان خلاص شد. حال اینکه زامبی پیج چیست هم تقریبا قرار است همین مفهوم را به ما برساند. اصلا تعریف یک سری مفاهیم، با مفاهیمی که قبلا می شناختیم و برایمان ملموس است خیلی به درک بهتر مطلب کمک می کند. حال اما این دفعه قرار است درباره یک مفهوم منفی صحبت کنیم که تشبیه آن هم اتفاقا منفی است. در این مقاله با زامبی پیج آشنا می شویم، راه های خلاصی از آن را هم پیدا می کنیم. پس همراه ما باشید.

زامبی پیج چیست

در پاسخ به اینکه زامبی پیج چیست و این مورد از اصطلاحات سئو از کجا آمده یک توضیح کوچکی باید داده شود. این مورد از اصطلاحات سئو به صفحاتی از سایت شما اشاره می کند که رسما هیچ فایده خاصی ندارند و فقط جا اشغال کرده اند. معمولا محتوای این صفحات بی کیفیت، فاقد اعتبار، فاقد ارزش و بی فایده هستند و حتی ممکن است به سئو سایت ما ضرر هم وارد کنند. پس در آموزش سئو داخلی باید به شما کمک کنیم که از دست این صفحات خلاص بشوید و آن صفحاتی از سایت شما بیشتر به چشم بیایند که کیفیت و ارزش بیشتری دارند. وجود زامبی پیج ها هیچ هدف خاصی ندارد و اتفاقا حضورشان واقعا مثل زامبی های دنیای سرگرمی، فقط باعث بلا و ضرر می شود.

برای اینکه بدانید در سایت شما زامبی پیج چیست و چند صفحه زامبی در سایتتان وجود دارد کافی است که در قسمت سرچ گوگل کلمه site: را به این صورت بنویسید و یک فاصله بگذارید و آدرس دامنه خودتان را جلوی این کلمه قرار دهید. بعد از این مورد متوجه می شوید که کدام یک از صفحات شما در گوگل ایندکس شده اند. حال در بین تمام صفحات بگردید و ببینید که کدام یک از آن ها آنقدری بی ارزش است که می توان به آن زامبی پیج گفت. سپس اقداماتی که در ادامه خواهیم گفت را در رابطه با این نوع صفحات انجام بدهید.

زامبی پیج چیست

دلیل مبارزه با زامبی پیج چیست؟

اینکه دلیل مبارزه با زامبی پیچ چیست برمی گردد به ضرری که این زامبی پیج ها برای سئو داخلی سایت ما دارند. به زامبی پیج ها مخاطبی نمی آید و اگر هم بیاید چیزی دستگیرش نمی شود. این صفحات هستند که باشند و کارشان فقط این است که به متراژ های عملکرد شما صدمه وارد کنند. این موضوع را باید مد نظر داشته باشیم که متراژ عملکرد یک سایت، بر پایه کل صفحات آن سایت (خصوصا آن هایی که قابل ایندکس شدن هستند) می باشد. پس باید دست به کار بشوید و این صفحات زامبی را حذف بکنید. یکی از بهترین استراتژی های شکست دادن زامبی پیج چیست ؟ اینکه به جای فراموش کردن آن ها، آن ها را توسعه دهیم.

صفحات زامبی (یا هرچیزی که دوست دارید آن ها را صدا کنید) معمولا صفحاتی هستند که دارای عملکرد بد، محتوای کم یا بیهوده و ارزش بسیار پایین هستند. درست است که شاید این صفحات به خاطر ماهیتشان از دسترس کاربران دور بمانند، اما دلیل نمی شود که به سئو سایت شما آسیبی وارد نکنند.

زامبی پیج ها را البته با صفحات پاک شده یا صفحات 404 هم اشتباه نگیرید. آن صفحات URL شان هست اما خودشان رسما وجود ندارند. در حالی که زامبی پیج وجود دارد و متاسفانه تنها کاری هم که می کند همان وجود داشتن است. مثل یک کارمند تنبل در محل کار حضور دارد اما به جز اتلاف وقت و جدول حل کردن و هدر دادن منابع محیط کار، کار دیگری انجام نمی دهد. پس این موضوع می تواند در طولانی مدت به شرکت آسیب بزند و زامبی پیج ها هم به مرور زمان به سئو سایت آسیب وارد می کنند.

درست کردن زامبی پیج ها چه فایده ای دارد؟

راه مقابله با زامبی پیج چیست ؟ بهترین دفاع، حمله است! منتهی ما قرار نیست به قصد ویرانی و نابود کردن به این صفحات حمله کنیم. قرار است که این صفحات را اصلاح بکنیم. اینکه چگونه این صفحات اصلاح شوند هم مشخص است، همان کار های خوبی که برای صفحات دیگر انجام می دهیم را برای این صفحات هم به کار می گیریم. اما چه فایده ای دارد؟ شامل فایده های زیر می شود:

صفحات درست ایندکس می شوند: مشکل صفحات زامبی پیج اگر حل بشوند تازه ربات های گوگل می فهمند که کدام صفحات سایت شما را باید ایندکس کنند. حال دیگر بودجه کراول شما صرف صفحات بهتر و با ارزش تر سایت شما می شود.

تجربه کاربری را بهتر می کند: وقتی فهمیدیم مشکل زامبی پیج چیست و آن را حل کردیم، نرخ پرش یا همان بانس ریت سایت ما کاهش پیدا می کند و کاربران بیشتری در سایت ما می مانند. چون کاربران با  صفحات بی کیفیت کمتری مواجه هستند و باعث می شود که اعتبار برند شما هم بیشتر بشود.

تاثیر روی امتیاز سایت شما: برای Google Ads و طور کلی خود گوگل امتیاز سایت شما مهم است و Ad rank شما نقش مهمی در موقعیت Google Ads شما ایفا می کند. هرچه زامبی پیج های کم ارزش کمتر باشند، این امتیاز ها هم بیشتر می شوند.

انواع زامبی پیج چیست؟

این همه گفتیم که زامبی پیج چیست و آن را تعریف کردیم. حتی گفتیم که منظور ما صفحات بی ارزش با عملکرد پایین هستند. اما دقیقا چه صفحاتی بی ارزش اند؟ عملکرد پایین چگونه مشخص می شود؟ چگونه در رابطه با صفحات سایت خودمان دچار سوء تفاهم نشویم؟ برای پاسخ به این سوال ها باید بدانیم انواع زامبی پیج چیست و هر کدام از آن ها چرا به عنوان زامبی پیج شناخته می شوند. پس در ادامه همراه ما باشید.

صفحات ریسپانسیو نشده

حال می بینید که چقدر طراحی ریسپانسیو سایت مهم است؟ طوری که اگر بخواهیم بگوییم “زامبی پیج” چیست یکی از موارد آن صفحه ای هستش که هرچند شاید عملکرد خوبی در دسکتاپ داشته باشد اما مثلا در موبایل واقعا افتضاح به نمایش در می آید. اگر طراحی صفحات سایت شما ریسپانسیو نباشد، کار کردن با آن ها سخت و است گوگل هم این سایت ها را اصلا دوست ندارد.

صفحاتی با محتوای بی کیفیت

این بی کیفیت بودن می تواند به هرچیزی اطلاق شود که در صفحه شما درست کار نمی کند. مثلا کم بودن بیش از اندازه محتوای شما، ساختار اشتباه محتوا یا محتوایی که به طور کلی اشتباه نوشته شده است. معمولا صفحاتی که کمتر از 300 کلمه در آن ها هست یا مدت هاست که بروزرسانی نشده است و محتوای آن قدیمی حساب می شود هم زامبی پیج هستند. بهتر است به جای پاک کردن این نوع صفحات، محتوای آن ها را بهبود ببخشید. اطلاعات را بروز کنید، کلمات را بیشتر کنید، ساختار را عوض کنید و در نهایت به محتوای بی ارزش، ارزش اضافه کنید.

صفحات ایندکس نشده

درست است که می دانیم زامبی پیج چیست و احتمالا منظور از این مورد را هم فهمیده ایم. اما باز هم تاکید کنیم که منظور ما صفحاتی که “نباید” ایندکس بشوند نیست. بعضی صفحات هستند که به دلیل اینکه دیر به مرورگر کاربر پاسخ می دهند و اجرا و بارگذاری نمی شوند نیز به عنوان صفحه زامبی شناخته می شوند. گوگل الگوریتم های خودش را برای کراول کردن صفحات سایت دارد و اگر به دلیل بارگذاری نشدن یک صفحه نتواند آن را کراول کند، پس آن را در ایندکس قرار نمی دهد و آن صفحه دیگر یک زامبی پیج محسوب می شود.

صفحات ایندکس نشده زامبی پیج

صفحاتی که سئوی آن ها خوب نیست

دوستان مسلما می دانید که منظور ما سئو حرفه ای نیست. در واقع صفحاتی که حتی پایه ترین نکات سئویی را هم رعایت نمی کنند زامبی پیج تلقی می شوند. از ابزار هایی مانند Google Lighthouse استفاده کنید و ببینید که کدام یک از صفحات سایت شما سئوی بدی دارد. بعد از این بررسی اقدام به بهبود سئو این صفحات کنید. ممکن است این صفحات محتوای خوبی داشته باشند و کاملا هم برای مخاطب مفید باشند، اما نکات سئویی اگر در یک صفحه رعایت نشود آن صفحه با یک صفحه بی محتوا برای گوگل فرقی نمی کند.

صفحات اضافی سایت

هر وب سایتی صفحه هدر و فوتر دارد، بخش هایی مانند درباره ما، تماس با ما، سیاست حریم شخصی و … را نیز همه سایت ها دارند. اگر این بخش ها در سایت وجود نداشته باشند، به جای آن ها یک زامبی پیج جایشان را می گیرد. پس هم به این صفحات دقت کافی را داشته باشید و هم مطمئن شوید که این نوع صفحات وجود دارند.

سخن پایانی

جنگیدن با زامبی ها همیشه سخت است. نه به این خاطر که موارد درست کردن صفحات زامبی سخت باشد، بلکه به این خاطر که صفحات زامبی دقیقا مقل زامبی ها زیاد اند. تولید محتوا یا حتی ری دایرکت و حذف کردن این نوع محتواها زمان زیادی می برد که حال که می دانیم زامبی پیج چیست و چه ضرر هایی دارد، بهتر است این دردسر ها را متحمل شویم. ممنون که تا اینجام همراه ما بودید و امیدواریم که صفحات زامبی شما روز به روز کمتر شوند.

منبع:

Dothacks

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *