دیدار اول شما با هر مفهومی مهم است. همانطور که همیشه این حرف را درباره اشخاص هم می زنند. شما یادتان می آید که اولین چیزی که از دوست صمیمی فعلیتان دیده اید چه بود؟ شاید همان دیدار و بهتر است بگوییم که برخورد اول بوده است که همه چیز را مشخص کرده است. برای همین هم هستش که Above the fold مهم است. به این خاطر که این قسمت، اولین برخورد شما با یک وب سایت می باشد و حال ما می خواهیم ببینیم که Above the fold چیست و چه تاثیری هم بر سئو سایت دارد. در این مقاله قرار است با یکی از مفاهیم مهم در طراحی سایت و سئو سایت آشنا بشویم و این موضوع به خودی خود مفهوم پیچیده ای ندارد اما اموری که باید در رابطه با آن انجام بدهیم ممکن است کمی دشوار باشند. پس در این مقاله همراه ما باشید که به آن ها بپردازیم.

Above the Fold چیست؟

چرا در تعریف Above the Fold چیست گفتیم که Above the Fold در واقع برخورد اول شما با یک سایت است؟ به این خاطر که Above the Fold که معنی فارسیش می شود “بالای خط Fold” در واقع همان تصویری از سایت شماست که مخاطب با وارد شدن به آن، آن تصویر را می بیند. Fold همان خط جدا کننده محتوای اولیه سایت شما از محتوایی است که مخاطب اسکرول می کند و پایین تر می رود. حال این Above the fold چه ربطی به سئو سایت دارد؟ بگذارید اول از همه مفهوم این موضوع را به شما بیشتر توضیح بدهیم و سراغ تاثیر آن در سئو سایت هم می رویم. اما از همین حالا باید به شما بگوییم که تاثیر این مورد آنقدر روی سئو سایت شما به طور مستقیم و غیر مستقیم بالاست، که این مبحث در سئو سایت بیشتر از طراحی سایت مطرح می شود.

برای اینکه خوب متوجه شوید Above the Fold چیست و به کدام بخش از صفحه سایت می گویند، همین صفحه را آنقدر اسکرول کنید که به بالاترین بخش سایت برسید. بخشی که اصلا همه چیز از آن جا شروع شد. همان بخشی که هم عنوان مقاله را دیدید و هم کمی از مقدمه آن را مطالعه کردید. در کل بخواهیم بگوییم، همان برخورد اولی که شما با سایت داشتید. این بخش، بالای فولد صفحه است که در اصطلاح رسمی به آن Above the Fold می گویند. حال احتمالا تا همین حالا دیگر می دانید که Above the Fold چیست، اما ما برای تعریف کردن و چیستی مفهوم اینجا نیستیم. ما می خواهیم درباره این مفهوم در سئو سایت صحبت کنیم و به اهمیت آن بپردازیم. پس در ادامه همراه ما باشید تا به نتایج درستی دست پیدا کنیم.

Above the Fold

از نظر محتوایی اهمیت Above the Fold چیست؟

برای اینکه به خوبی متوجه شویم که اهمیت “Above the Fold چیست” و بخواهیم از نظر محتوایی آن را بررسی کنیم باید به آن سه مفهومی اشاره کنیم که معمولا شما در Above the Fold با آن ها مواجه می شوید. معمولا Above the Fold شامل مواردی مانند عنوان مطلب، اولین پاراگراف و بخش بالایی ساید بار شما می شود. بخش هایی که شاید به صورت مستقیم روی سئو سایت شما تاثیر نگذارند، اما به شدت روی رفتار مخاطب با سایت شما تاثیر گذار هستند و خودتان هم می دانید که اگر مخاطب با یک سایتی رابطه خوبی داشته باشد، گوگل هم از آن سایت خوشش می آید و تصور می کند که آن سایت شایستگی این را دارد که در رتبه های بالا قرار بگیرد. پس شما باید حتما به این سه موردی که گفتیم توجه کنید و حالا چطوری؟ در ادامه با توضیح هر 3 مورد همراه ما باشید.

قبل از آن بگذارید یک نکته را با شما در میان بگذاریم. قانون 8 ثانیه را همیشه به یاد داشته باشید! مخاطب سایت شما، 8 ثانیه به شما فرصت می دهد که خودتان را ثابت کنید. شما باید از همین سه مفهوم استفاده کنید و بهترین 8 ثانیه را برای مخاطب خودتان رقم بزنید که ثانیه های بیشتری را در سایت شما بماند. 8 ثانیه ای که اگر در میان آن کاربر سایت شما را ترک کند، شما دیگر باید قید ارزشی که آن مخاطب قرار است به سایت شما بدهد را بزنید.

عنوان مقاله بسیار مهم است

این عنوان مقاله می توانید آن چیزی باشد که مخاطب در صفحه SERP موتور جست و جو دیده است که وارد آن شده است و ممکن است که در آن صفحه چیز دیگری دیده باشد و عنوان مقاله شما متفاوت باشد. حال ما تصور می کنیم که عنوان مقاله شما در صفحه SERP جذاب نبوده است. حال که شما می دانید Above the Fold چیست و حالا که مخاطب به شما فرصت داده است که خودتان را ثابت کنید، اینجا دیگر سعی کنید که یک عنوان جذاب داشته باشید. عنوان شما باید چگونه باشد؟ مرتبط، مفهومی و در نهایت بسیار جذاب باشد. اول اینکه شما باید با این عنوان به مخاطب بفهمانید که جواب چیزی که در موتور جست و جو سرچ کرده است اینجاست. سپس شما باید به او بفهمانید که آن چیزی که قرار است به بگویید را با چاشنی جذابیت می فهمد.

در این عنوان می توانید از عداد استفاده کنید، جملات تعجب برانگیز بنویسید و می توانید خیلی کوتاه هم مواردی که قرار است درباره آن ها صحبت کنید را معرفی کنید. به همین سادگی شما این مرحله را رد می کنید.

اولین پاراگراف، کاربر را قانع می کند که برود یا بماند!

حال که می دانید Above the Fold چیست ، ممکن است پیش خودتان فکر کنید که خیلی از سایت ها را دیده اید که اولین پاراگراف آن ها در Above the Fold نیست. باید به شما بگوییم که تمرکز ما اینجا بیشتر روی صفحات Landing و صفحات Blog است و خیلی کم پیش می آید که مخاطبی از صفحه موتور های جست و جو وارد Homepage بشود. آن Homepage است که معمولا پاراگراف اول در Above the Fold اش نیست. در پاراگراف اول شما باید مخاطب را مطمئن کنید که راه را درست آمده است و قرار است درباره چیزی بخواند که می خواهد. مطمئن باشید که اگر مخاطب تیزبین باشد، در همان 8 ثانیه متوجه همه چیز می شود و تصمیمش را می گیرد.

در این بخش شما سعی کنید که کاملا مرتبط با عنوان مقاله صحبت کنید که مخاطب متوجه شود که می تواند روی ادامه مطلب و به اصطلاح، Below the Fold هم حسابی باز کند.

به بخش بالایی سایدبار حواستان باشد!

ممکن است یک سری سایت ها اصلا سایدبار نداشته باشند که آن ها همان دو مورد بالا را باید در نظر بگیرند. این بخش بیش از اینکه بخواهد تصمیم فعلی مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد، تمرکزش روی قدم بعدی مخاطب است. شما تصور کنید که مهمترین و بهترین لینک های خودتان را در بخش بالایی ساید بار قرار داده باشید. در این صورت است که مخاطب هم صفحه فعلی شما را نگه می دارد و هم کار بهتری انجام می دهد و صفحات دیگر سایت شما را از طریق لینک های سایدبار باز می کند. لینک هایی که عنوان های جذابی روی آن ها نوشته شده است و مخاطب را قانع کرده است که نه تنها جواب این سوال مخاطب، بلکه جواب های سوالات دیگر او را نیز دارد. همین که مخاطب روی یکی از آن لینک ها کلیک کند، شما ارزشی که باید را از مخاطب گرفته اید.

نقش مستقیم Above the Fold در سئو سایت چیست؟

بله دوستان! Above the Fold خودش به تنهایی می تواند برای صفحه سایت شما سرنوشت ساز باشد. حال نقش مستقیم Above the Fold چیست ؟ در اینجا باید کمی موضوع را باز تر کنیم و وارد مبحث Core Web Vitals شویم که بار ها در مقالات قبلی به آن ها اشاره کرده ایم. یک سری ویژگی های مربوط به عملکرد و سرعت سایت شما به طور مستقیم روی سایت شما تاثیر می گذارد. یک مبحثی در این Core Web Vitals هست که به آن First Input Delay می گویند و مبحث دیگری هم هستش که First Contentful Color نام دارد. هر دو این موارد معمولا در Above the Fold هستند. مفهوم اول، اولین تعامل مخاطب با سایت شماست و مفهوم دوم هم اولین محتوای سایت شماست که بارگذاری می شود. مسلما همه این ها زمانی بوجود می آید که کاربر بالای فولد صفحه است.

سرعت بارگذاری محتوای بالای فولد شما باید بیشتر از باقی موارد سایت شما باشد که کاربر متوجه شود که سایت شما بارگذاری می شود و درست کار می کند. در نهایت هم آن اولین تعامل مخاطب با سایت شماست که موتور جست و جو را مطمئن می کند که سایت شما سایت به درد بخوری است. پس شما باید از محتواهای کم حجم و در عین حال جذاب در Above the Fold استفاده کنید. سعی کنید که اگر در این قسمت تصویری وجود دارد، حتما بهینه سازی شده باشد و کد های این بخش هم حتما Minify و Optimize شده باشند. طوری که زیر 2 ثانیه این بخش از سایت شما بارگذاری بشود. البته که همه چیز به سرور شما نیز بستگی دارد و شما حتما باید از یک هاست پرقدرت و با سرعت بالا استفاده کنید که در سئو سایت شما تاثیر مثبت داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله متوجه شدیم که Above the Fold چیست و از تاثیر آن نیز به خوبی با خبر شدیم. از اینجا به بعد دیگر همه چیز به شما بستگی دارد و این شمایید که باید تجدید نظری در بخش بالای Fold سایت خودتان بکنید. پس همین حالا به سراغ صفحات سایت خودتان بروید و این موارد را مورد بررسی قرار بدهید که هم مخاطب بیشتر از سایت شما لذت ببرد و هم رتبه سایت شما در موتور های جست و جو بهتر بشود. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که از مطالب بتوانید به خوبی در سایت خودتان استفاده کنید و سئو سایت خوبی داشته باشید.

منبع:

hubspot

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *