همانطور که در مقالات قبلی گفتیم و یا اگر شما سئو کار باشید احتمالا خودتان هم بدانید، می دانید که در حال حاضر سئو موبایل چقدر مهم شده است. دیگر مثل قدیم تمرکز گوگل بر روی نسخه دسکتاپ سایت ها نمی باشد به این دلیل که بیش از نصف کاربران سایت ها دیگر از طریق گوشی های موبایل سایت ها را چک می کنند. اینجاست که دقیقا اینکه AMP چیست مطرح می شود. در این مقاله ما می خواهیم بدانیم که به طور کلی AMP به چه چیزی اشاره می کند و برای چه کاری بوجود آمده است. به علاوه این، چرا به طور کلی AMP جزو یکی از موارد اصلی در سئو سایت در سال 2022 محسوب می شود. پس در ادامه با ما همراه باشید که به علاوه ماهیت AMP از مزایای آن نیز با خبر شویم.

AMP چیست ؟ درسئو تکنیکال AMP یک پروژه متن باز به حساب می آید که به توسعه دهندگان و وب مستر ها این اجازه را می دهد که محتوا های بهینه برای موبایل و هر دستگاه دیگری بسازند که به راحتی در همه جا قابل نمایش باشد. همانطور که می دانید بهینه بودن محتوا در سئو تکنیکال یک اصل به حساب می آید و گوگل خیلی بر روی اینکه محتوای سایت شما در همه دستگاه ها به خوبی نمایش داده شود حساس است. به همین خاطر هم هستش که گوگل AMP را ارائه داده است و آن را هم به صورت Open Source در دسترس قرار داده است که برنامه نویسان حرفه ای بتوانند موارد بیشتری برای سئو تکنیکال به آن اضافه کنند.

برای اینکه بهتر متوجه شویم که “Google AMP چیست” باید هدف گوگل از ارائه این پروژه را متوجه شویم. گوگل می خواهد با این برنامه محتوا را با سرعت هرچه تمام تر در اختیار کاربر قرار بدهد. در واقع اینطور که مایکل برتینی یکی از سئوکاران حرفه ای آژانس iQuanti گفته است، گوگل نمی خواهد کاربرانش برای خواندن یک محتوا صبر کنند و می خواهد هرچه سریعتر به پاسخ سوال خودشان برسند. همانطور که رودی گالفی که یکی از مدیران پروژ AMP است، تاکید کرده است که AMP سرعت بارگذاری یک صفحه را به 0.7 ثانیه می رساند که با وجود سایت هایی که در حال حاضر در سرتاسر وب وجود دارند، این سرعت باورنکردنی به نظر می رسد.

AMP چیست ؟

Google AMP چگونه کار می کند؟

در اینکه کار AMP چیست بحث زیادی وجود دارد اما اینطور که معلوم است فریم ورک AMP HTML به برنامه نویسان این اجازه را می دهد که صفحات وب سبک تری بسازند تا سرعت بارگذاری آن ها بالا باشد. اینطور که گوگل بیان کرده است AMP-HTML همان HTML5 است با این تفاوت که یک سری نیازمندی های خاصی را دارد. بهینه سازی این برنامه با جاوا اسکریپت انجام گرفته است و برای شکل بندی صفحات هم از CSS3 استفاده می کند. سایت های دارای AMP با سایت های دیگر متفاوت هستند و در واقع یک نسخه دیگری از سایت شما به شمار می روند که می توانند به عنوان نسخه موبایلی سایت شما ارائه بشوند.

Google AMP چگونه کار می کند؟

چه نوع سایت هایی باید از AMP استفاده کنند؟

معمولا سایت هایی باید از AMP استفاده کنند که باید محتوا را در سریعترین حالت ممکن به مخاطب برسانند. سایت هایی که المان های زیاد که همه آن ها هم ضروری هستند دارند، خیلی نباید به فکر این باشند که اصلا AMP چیست و چرا باید از آن استفاده کنند. AMP بیشتر از همه به درد سایت های خبری می خورد که مخاطب می خواهد جدیدترین اخبار را در سریعترین زمان ممکن دریافت کند. به فرض مثال تصور کنید که در لحظه می خواهید از قیمت سکه یا ارز مطلع شوید، مسلما در این صورت یک سایت دارای AMP برای شما مناسب تر است و اگر شما با گوشی موبایل خودتان “قیمت ارز” یا “قیمت سکه” را جست و جو کنید، سایتی باید بالا بیاید که در سریعترین زمان به شما قیمت ها را نشان دهد.

البته که اینطور نیست که بگوییم AMP برای دیگر انواع سایت ها کاربرد ندارد. مثلا سایت سایت های فروشگاهی هم می توانند با َAMP نه تنها در سئو سایت رتبه خوبی دریافت کنند، بلکه می توانند مشتریان بیشتری را به خود جذب کنند و از فروش محصولات خودشان مطمئن تر شوند. به این دلیل که اگر صفحه شما در گوشی مخاطب سریعتر بارگذاری شود، مسلما مخاطب در لحظه از استفاده از سایت شما پشیمان نمی شود و کار های خرید را همان موقع انجام می دهد و سپس سفارش خود را ثبت می کند. با تمامی این موارد استفاده از AMP چالش های خودش را دارد که جلوتر به آن ها خواهیم پرداخت.

AMP برای سئو سایت چه کاربردی دارد؟

اینکه بخواهیم بگوییم مزایای AMP چیست ممکن است در موارد متفاوت با یکدیگر فرق کنند. به این دلیل که کارایی AMP بستگی دارد که چه داده هایی در سایت شما وجود دارد، عملکرد سرور شما چگونه است، CDN شما به چه صورت می باشد و آیا سایت شما تبلیغات هم دارد یا خیر. اما AMP در سئو سایت و خصوصا در سئو تکنیکال موثر است و در واقع این AMP نیست که به خودی خود روی سئو تاثیر می گذارد، بلکه سرعت سایت توسط AMP بالا می رود و سرعت سایت مستقیما بر رتبه یک سایت موثر است. اگر AMP به درستی اجرا بشود، با توجه به وجود موارد Core Web Vitals شما می توانید شاهد بالا رفتن رتبه خودتان در گوگل باشید.

AMP سه فاکتور مهم را دستخوش تغییر قرار می دهد که تغییر در این فاکتور ها اثر مثبت بر روی رتبه سایت شما دارد. همانطور که گفتیم AMP سرعت بارگذاری را به زیر یک ثانیه می رساند که همین موضوع به خودی خود باعث بوجود آمدن موارد زیر می شود:

-نرخ پرش کاهش پیدا می کند و درصد کمتری از مخاطبان بدون اینکه سشن در سایت شما ایجاد کنند از سایت خارج می شوند.

-زمانی که کاربر در صفحه شما سپری می کند بالا می رود و در مقالات قبلی اشاره کردیم که چقدر Time on Site بر روی سئو سایت شما تاثیر دارد.

-نرخ تبدیل بالاتر می رود و امکان اینکه کلیک و بازدید از سایت شما به استفاده از خدماتتان منتهی شود بالاتر می رود.

محدودیت های AMP چیست؟

AMP مثل هر تکنولوژی دیگر معایب و محدودیت های خاص خودش را دارد که قرار است این محدودیت ها را از دیدگاه های مختلف بررسی کنیم.

محدودیت AMP از دیدگاه توسعه دهندگان

-این برنامه یک فریم ورک محدود کننده است که به خاطر اینکه باید سرعت قول داده شده را به ارمغان بیاورد دست توسعه دهنده را برای اضافه کردن موارد بیشتر می بندد.

-خیلی مواقع این اجازه را به خیلی از افزونه ها نمی دهد که به درستی کارشان را انجام بدهند.

-اگر Cach نباشد ممکن است در خیلی از سایت ها مانند Twitter نشود عملکرد درستی از نسخه AMP شاهد بود.

محدودیت AMP از دیدگاه بخش فروش

-اجرای انبار محصولات در سایت را پیچیده تر می کند و در یک سری مواقع محصولات و خدمات به خوبی نمایش داده نمی شوند.

-این فریم ورک امکانات را محدود می کند و یک سری تبلیغ ها را در سایت مزاحم می شمارد.

محدودیت AMP از دیدگاه بخش فروش

آیا AMP آینده وب موبایل محسوب می شود؟

راستش حال که فهمیدیم AMP چیست نمی شود به جرئت این موضوع را بیان کرد. درست است که سرعت بسیار مورد مهمی در سایت ها به شمار می رود اما مخاطب همان اندازه که دوست ندارد صبر کند، دوست دارد که محتوای جذاب سایت را ببیند و از آن ها استفاده کند. AMP همچنان یک مورد محدود کننده در این زمینه محسوب می شود که ممکن است استفاده از آن چندان هم راضی کننده نباشد. اما باید در نظر بگیریم که AMP یک پروژه تازه عرضه شده است و طول می کشد که در آینده به پتانسیل های خودش برسد. به احتمال زیاد گوگل در رابطه با این موضوع رویکرد های خاصی را در پیش خواهد گرفت تا در ارائه این پروژه موفق تر باشد. البته نباید این موضوع را فراموش کنیم که AMP یک پروژه متن باز است و هر کسی می تواند برای بهبود آن به کد ها آن دسترسی داشته باشد.

نتیجه گیری

هر روز که پیش می رویم در موارد سئو و خصوصا سئو تکنیکال، تکنولوژی های جدیدی عرضه می شوند که هرکدام از آن ها هم روز به روز در حال پیشرفت هستند. این تکنولوژی ها مزیت ها و معایب خاص خودشان را دارند و اینگونه نیست که همیشه ما شاهد موارد کاربردی باشیم که به جز مزیت چیزی نداشته باشد. باید همیشه در استفاده از امکاناتی که وب در اختیارمان قرار می دهد دقت کنیم و بدانیم که دقیقا سایت ما به چه چیزی نیاز دارد و ما باید از کدام یک از این موارد استفاده کنیم. در این مقاله فهمیدیم که AMP چیست و کاربرد های آن را متوجه شدیم و در کنار آن به این نتیجه رسیدیم که هر سایتی نباید از این مورد استفاده کند. همیشه بدانید که در سئو سایت، به علاوه سرعت موارد دیگری هم هستند که اهمیت بالایی دارند.

ممنون که در این مقاله هم همراه ما بودید و برای اطلاعات بیشتر در زمینه سئو سایت و سئو تکنیکال شما می توانید مقالات قبلی ما را نیز مطالعه کنید و هر روز بیش از قبل به دانسته های سئو خود، داده های بیشتری اضافه کنید.

منابع:

Cio

Searchenginejournal

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *