اگر قرار بود در دنیای وب همه کار ها دستی انجام شوند، دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شد. نه نیروی کافی برای این کار موجود است و نه اصلا امکان این موضوع وجود دارد که همه کار ها به صورت دستی توسط انسان ها انجام شوند. برای همین ما نیازمند یک مفهومی هستیم که نه تنها یک سری کار ها را برای ما انجام بدهد، بلکه بتواند بفهمد که آن کار را در موقعیت های مختلف چگونه انجام دهد. Artificial Intelligence چیست ؟ همان چیزی که دقیقا قرار است کار هایی را انجام بدهد که ما انسان ها یا قادر به انجام آن ها نیستیم و یا لزومی ندارد که بخواهیم چندین نیروی کار برای آن ها در نظر بگیریم. حال این موضوع به طبع به مبحث سئو سایت هم راه پیدا کرده است که در این مقاله می خواهیم ارتباط آن ها را نیز بررسی کنیم.

Artificial Intelligence چیست؟

یک سری مفاهیم هستند که در جایگاه های مختلف، با حفظ مفهوم خود، امور مختلفی را انجام می دهند. Artificial Intelligence یا هوش مصنوعی یکی از همین مفاهیم است که قرار است آن را در جایگاه سئو سایت مورد بررسی قرار دهیم حال Artificial Intelligence چیست ؟ بعید است که لفظ “هوش مصنوعی” تا به حال به گوشتان نخورده باشد. Artificial Intelligence یا هوش مصنوعی که به اختصار به آن AI هم می گویند، چندین تکنولوژی متفاوت را مانند یاد گیری ماشین، دید کامپیوتر، پردازش طبیعی زبان، یاد گیری عمیق و … پوشش می دهد. هوش مصنوعی در واقع یک “آگاهی” ساخته شده توسط انسان است که به دستگاه ها کمک می کند که در شرایط مختلف، عملکرد متفاوتی داشته باشند و بتوانند بخش کمی از قدرت تشخیصی که انسان دارد را در خود داشته باشند. برای مثال Siri به عنوان یک دستیار، یک AI است.

برای تعریف اینکه Artificial Intelligence چیست باید خیلی فراتر از چیزی که هستیم پیش برویم. هوش مصنوعی در حال حاضر کل زندگی بشریت را گرفته است. این موضوع می تواند به شدت کمک کننده باشد و گاهی هم ممکن است ترسناک به نظر برسد. به هر حال ما به آن بخش ترسناکش کاری نداریم و تمرکز ما تاثیر هوش مصنوعی روی سئو سایت است. شاید بتوانیم بگوییم که موتور های جست و جو یکی از شاخص ترین مفاهیمی هستند که از Artificial Intelligence استفاده کرده اند و همگان نیز از کار آن ها شگفت زده شده اند. اما واقعا موتور جست و جویی مانند گوگل چگونه دارد از هوش مصنوعی استفاده می کند؟ این استفاده از هوش مصنوعی چه منفعتی برای مدیران سایت و کاربران سایت ها دارد؟ هوش مصنوعی چه مزیت هایی به موتور جست و جو داده است؟ در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ دهیم.

ارتباط سئو با Artificial Intelligence چیست؟

برای اینکه کشف کنیم ارتباط سئو سایت با Artificial Intelligence چیست باید اول از همه سه بخش را در نظر بگیریم. بخشی که به خود موتور جست و جو مربوط است، بخشی که مرتبط با مدیران سایت هاست و بخشی هم که به کاربران موتور جست و جو اشاره دارد. در هر صورت شاید بتوان گفت مثل همیشه هوش مصنوعی در موتور های جست و جو هم سعی می کند که همیشه منفعت کاربر را در نظر بگیرد و شاید این قوی تر شدن هوش مصنوعی گوگل، به ضرر عده زیادی از سایت ها باشد. به هر حال بهینه سازی موتور جست و جو از بررسی های هوش مصنوعی استفاده می کند تا ارتباط بین سایت ها، صفحات محتوا و رتبه های موتور جست و جو را پیدا کند. هوش مصنوعی باعث می شود که نتایج در موتور جست و جو سریعتر، فعال تر و با تاکتیک های بهتری نمایش داده شوند.

چند مورد از این موارد به شرح زیر می باشند:

شناسایی فرصت ها: موتور جست و جو با Artificial Intelligence متوجه می شود که چه محتوایی را باید به چه کسی نمایش بدهد و تلاش می کند که موثر ترین محتوا را به کاربر نشان بدهد.

بهینه سازی نرخ تبدیل: هوش مصنوعی نمی خواهد ترافیک بیشتری را روانه سایت ها کند، بلکه می خواهد مشتریانی را وارد سایت های خاصی بکند که احتمال استفاده از خدمات در آن ها بالا باشد و به همین منظور نرخ تبدیل بالاتر برود.

محتوای تازه: هوش مصنوعی موتور جست و جو کاری می کند که تازه ترین و آپدیت ترین محتواها به کاربران نمایش داده شود و صفحات قدیمی که محتوای تاریخ مصرف گذشته دارند را از نتایج حذف می کند.

اتوماسیون: این هوش مصنوعی است که باعث می شود الگوریتم های موتور جست و جو عملکرد بهتری داشته باشند.

ارتباط سئو با Artificial Intelligence چیست

تاثیر هوش مصنوعی بر تیم سئو چیست؟

سئو کار های یک سایت باید بدانند که Artificial Intelligence چیست و قرار است چه تاثیری روی سایتشان بگذارد. پس به همین دلیل است که باید به مرور زمان شروع به تغییر در روند کار خودشان کنند. اینجاست که تمرکز ها روی تیم سئو و خصوصا تیم تولید محتوا بالا می رود. چرا؟ به دلایل زیر:

-محتوا نویسان در تولید محتوا باید حواسشان باشد که چه کسی قرار است این محتوا را بخواند و موتور جست و جو با هوش مصنوعی خود به چه کسانی این مطالب را نشان می دهد.

-اینجاست که به علاوه محتوا، تمرکز روی بررسی، آنالیز و تدوین استراتژی بالاتر هم می رود. دیگر اینجا شما باید با حواس جمع تری استراتژی سئو سایت خودتان را تدوین کنید که هوش مصنوعی گوگل شما را سایت شایسته ای تشخیص بدهد.

-قبلا تمرکز هاستینگ روی سرعت، پهنای باند و دسترسی بود. حال اما شما باید حتی برای محتوایی که قرار است برای شخص خاصی تولید کنید هم به هاستینگ خودتان توجه کنید و حتما هاستینگ را طوری انتخاب کنید که مخاطب خاصی از موقعیت مکانی خاصی به سراغ شما بیاید.

حال که می دانید Artificial Intelligence چیست باید به شما بگوییم که این AI قرار است به گوگل کمک کند که محتوایی را به یک کاربر نشان بدهد و با همان سرچ Query، محتوای دیگری را به کاربر دیگری نشان بدهد. گوگل می خواهد طبق مشخصات کاربر، موقعیت مکانی او، علاقه مندی ها و جست و های گذشته کاربر، بهترین محتوا را در اختیار او بگذارد. تمام این کار ها فقط از یک هوش مصنوعی بر می آید که بتواند برای هر کاربر خاص، محتوای خاصی در نظر بگیرد.

آیا وجود Artificial Intelligence برای سئو سایت ما خطرناک است؟

بستگی دارد که شما چه سایتی داشته باشید و رویکرد سئوی شما چه باشد. حال که می دانید Artificial Intelligence چیست پس بگذارید این راهم به شما بگوییم که استفاده گوگل از این مفهوم برای هر سایتی فرق می کند. اگر شما سایتی باشید که از انواع و اقسام روش های سئو کلاه سیاه استفاده می کنید، مسلما وجود Artificial Intelligence می تواند برای شما مضر باشد. به این خاطر که هوش مصنوعی گوگل دیگر یک کار تکراری را بار ها انجام نمی دهد، بلکه یاد می گیرد که چگونه الگوریتم های خودش را آپدیت کند و چگونه به جنگ سایت هایی برود که از این روش ها استفاده می کنند. پس هوش مصنوعی می تواند برای سئو سایت این نوع سایت ها خبر بدی باشد.

اما سایت هایی که بیشتر از روش های کلاه سفید استفاده می کنند و تمرکزشان روی کیفیت محتوا و تجربه کاربری است، نانشان در روغن است و با پیشرفت بیشتر Artificial Intelligence موتور جست و جویی مانند گوگل، شانس بیشتری برای دیده شدن پیدا می کنند. به این خاطر که هوش مصنوعی گوگل آرام آرام بیشتر یاد می گیرد و بهتر می شود تا بتواند سایت هایی را در موتور جست و جو نمایش دهد که شایستگی بیشتری دارند.

کاربرد سئویی Artificial Intelligence چیست؟

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence می تواند در بخش های مختلفی از سئو کاربرد های متفاوتی داشته باشد. مثلا یکی از آن ها پیدا کردن کلمات کلیدی برای تولید محتوا یا Keyword Research است. حال که می دانید Artificial Intelligence چیست باید به شما بگوییم که خود هوش مصنوعی موتور جست و جو با نمایش و تشخیص سرچ های دیگران در رابطه با کسب و کار شما، به شما نشان می دهد که در رابطه با چه موضوعاتی بهتر است محتوا تولید کنید. هوش مصنوعی گوگل به بهینه سازی محتوا نیز کمک بسیاری می کند. به این دلیل که محتواهای سایت شما را به کاربر هدف خودش نشان می دهد و باعث بالا رفتن نرخ تبدیل شما می شود. همچنین هوش مصنوعی می تواند به ابزار های سئو مانند Google Analytics، Google Search Console و … نیز کمک بسیاری کند.

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence به هر حال باعث می شود که ما تجدید نظری در رابطه با استراتژی سئو خودمان داشته باشیم و همچنین رقبای ما را نیز بیشتر به ما می شناساند تا بتوانیم با شناختن آن ها به نتایج بهتری در سئو سایت دست پیدا کنیم. هوش مصنوعی جنبه های مختلفی از سئو سایت را تحت تاثیر قرار می دهد و ما باید حتما تا حد امکان حواسمان به این تاثیر ها باشید تا بتوانیم بهترین استفاده را از آن ها داشته باشیم.

سخن پایانی

در اینجا سعی کردیم به شما بگوییم که Artificial Intelligence چیست و تمرکز آن روی سئو سایت به چه صورت می باشد. هرچند که همیشه صحبت درباره موضوعی به این بزرگی می تواند خیلی طولانی تر از چیزی که فکرش را می کنید باشد. هدف ما این است که این کنجکاوی را در ذهن شما ایجاد کنیم و شما را به تحقیق بیشتر وادار کنیم و البته هر اطلاعاتی درباره هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence داریم را هم به شما منتقل کنیم. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که هوش مصنوعی گوگل همیشه به نفع شما عمل کند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *