برای اینکه اصلا بفهمیم مفهوم بردکرامب چیست باید کاملا به ریشه ها برگردیم. آن هم نه ریشه این موضوع در بحث طراحی سایت و سئو، بلکه به ریشه خود کلمه بردکرامب که معنی لغوی اش می شود “خرده نان” باید گریزی بزنیم. داستان هانسل و گرتل را شنیده اید؟ داستان چندان معروفی نیست اما ممکن است شنیده باشید. داستان خواهر و برادری که از خانه بیرون می رفتند و داخل یک جنگل می شدند. داستان مفصل و تلخی دارد که به موضوع ما چندان مربوط نیست اما یک بار برای اینکه راه خانه را گم نکنند هر قدمی که بر می داشتند یک مقدار خرده نان در مسیر خود می ریختند تا بتوانند به درستی راه برگشت را تشخیص بدهند. در واقع این خرده نان ها بودند که مسیر برگشت را قرار بود که به آن ها نشان دهند.

این خرده نان ها در داستان توسط پرندگان خورده شدند و بچه ها نتوانستند به درستی راه خانه را پیدا کنند، اما در سایت شما، هیچ پرنده ای قرار نیست این خرده نان ها را بخورد و این شما هستید که قرار است برای مسیری که کاربر در سایت شما طی می کند بردکرامب طراحی کنید تا کاربر در سایتتان گم نشود. حال این بردکرامب چیست؟ با ما همراه باشید تا با این مفهوم در طراحی سایت و نقش آن در سئو سایت بیشتر آشنا بشویم.

[button animation=”rda_zoomIn” t_color=”#ffffff” b_color=”#0aafc2″ alt_b_color=”#0396a0″ t_hover_color=”#ffffff” b_hover_color=”#333333″ radius=”10″ url=”https://dmtaban.com/wp-content/uploads/2022/03/بردکرامب-چیست.pdf” target=”yes” position=”ta_center”]دانلود PDF مقاله[/button]

بردکرامب چیست

بردکرامب چیست ؟ بردکرامب یک المان نویگیشن یا راهبری در سایت شما می باشد که برای تجربه کاربری بهتر و کراول پذیری بیشتر سایت شما مورد استفاده قرار می گیرد. بردکرامب ها یکی از موارد مهم در سئو تکنیکال به حساب می آیند. می دانید که سئو تکنیکال بیشتر به اموری اشاره دارد که مربوط به بهینه سازی های سایت ما برای موتور های جست و جو در خصوص موارد تکنیکال و فنی سایت ما می شود. در مقالات قبلی اشاره کردیم که تمرکز سئو تکنیکال بیشتر روی سرعت سایت ما و بهینه سازی بهتر برای کراول گوگل بات و ربات های موتور های جست و جو می باشد. بردکرامب هم از آن دست مواردی هستش که قرار است کراول سایت ما را برای گوگل بات آسان تر کند و در نتیجه ما رتبه بهتری در این موتور جست و جو دریافت کنیم.

زمانی که صحبت از سئو سایت می شود اولین مواردی که به ذهن می رسند معمولا کلمات کلیدی، لینک ها، تاثیر محتوا، سرعت سایت و… می باشد. اما این وسط “breadcrumbs چیست” و چه نقشی در سئو سایت ایفا می کند؟ بردکرامب هم در واقع یک ویژگی برای راهبری سایت شما می باشد که تاثیر به سزایی هم در سئو سایت شما دارد. خیلی از سایت ها هستند که از بردکرامب استفاده نمی کنند و مسلما هم کار اشتباهی می کنند. نه چون این موضوع روی سئو تاثیر دارد، بلکه اجرای این موضوع آنقدر راحت است که اصلا چرا نباید این کار انجام بشود؟ حال قبل از اینکه به انواع این بردکرامب ها و چگونگی ساختن آن بپردازیم می خواهیم درباره نقش آن ها در سئو سایت صحبت کنیم.

سه تا از انواع معمول بردکرامب چیست ؟

در اینکه انواع بردکرامب چیست باید بگوییم که بردکرامب انواع بی شماری دارد و خلاقیت های زیادی برای آن می شود به خرج داد. اما سه نوع اصلی آن به شرح زیر می باشند:

Hierarchy-Based Breadcrumbs (بردکرامب های بر پایه مکان)

معمول ترین نوع بردکرامب همین نوع می باشد که به کاربر می گوید که در کجای ساختار سایت قرار دارد و چگونه می تواند به صفحه اصلی بازگردد.

به طور مثال:

Home> Resources>SEO Guide

Attribute-Based Breadcrumbs (بردکرامب های بر پایه صفت)

این نوع از بردکرامب چیست ؟ این نوع بردکرامب بیشتر در سایت های فروشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد و ویژگی هایی که برای رسیدن به یک محصول در سایت کاربر بر روی آن ها کلیک می کند را نشان می دهد.

Home>Shoes>Hiking>Womens

History-Based Breadcrums (بردکرامب های بر پایه زمان)

نشان می دهد که کابر قبل از وارد شدن به این صفحه چه صفحات دیگری در سایت را دیده است. مثلا اگر شما به دنبال مقالات سئو در سایت بگردید و سه مقاله مختلف را بخوانید به طور مثال بردکرامب شما این شکلی خواهد شد

صفحه فعلی>مقاله سئو 2> مقاله سئو 1

چهار اشتباهی که نباید در ساخت بردکرامب مرتکب شویم

حال ما می دانیم که بردکرامب چیست و حتی می دانیم که چگونه باید آن را ساخت. اما ساده بودن ساخت بردکرامب نباید باعث بشود که شما از موارد زیر غافل شوید. پس این 4 اشتباه مرگبار در ساخت بردکرامب را انجام ندهید تا خدایی نکرده به تجربه کاربری و رتبه اتان در گوگل آسیبی وارد نکنید:

-از بردکرامب های خیلی کوچک و خیلی بزرگ استفاده نکنید، تمرکز کنید که بردکرامبتان درست و دقیق باشد.

-بردکرامب شما همان تکرار نوار راهبری یا Navigation Bar اتان نباشد که این کاملا بی فایده است.

-به خاطر وجود بردکرامب از نویگیشن بارتان غافل نشوید و اهمیت آن را پایین نیاورید. این بردکرامب در واقع یک ویژگی اضافی مثبت است نه یک جایگزین برای نوار راهبری سایت شما.

-ار بردکرامب های درست استفاده کنید و حواستان باشد که هر نوع سایتی بردکرامب خاص خودش را می طلبد.

نتیجه گیری

حال که می دانید بردکرامب چیست آیا قرار است که از آن استفاده نکنید؟ این اشتباه را مرتکب نشوید و برای ساخت بردکرامب سایت خودتان اقدام کنید. شاید فکر کنید که تاثیر بردکرامب در سایت خیلی هم زیاد نیست، در حالی که هم تاثیر خودش را در سئو سایت و خصوصا سئو تکنیکال می گذارد و هم اینکه چنان کمکی به تجربه کاربری می کند که شاید همین ریزه کاری ها در طراحی سایت شما باشد که دل مخاطب را بدست بیاورد و مخاطب سایتتان به شما وفادار بماند. پس بردکرامب را برای سایتتان جدی بگیرید و با همان روش هایی که به شما گفتیم برای ساخت آن اقدام کنید. مطمئن باشید که حتما نتیجه خوبی دریافت می کنید و رتبه خوبی هم از موتور های جست و جو خواهید گرفت. ممنون که در این مقاله با ما همراه بودید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *