وقتی می خواهیم از سئو سایت صحبت کنیم، گاهی ممکن است به موضوعاتی بر بخوریم که آنقدر جامع و بزرگ اند که از مرز های سئو عبور می کنند و خودشان تبدیل به یک مفهوم می شوند که شامل چندین زیر مجموعه می شود. مواردی که شاید شما اگر سئو کار هم باشید، باز هم ممکن است به طور کامل روی آن ها احاطه پیدا نکنید چون تخصص جداگانه ای را می طلبند. یکی از همین موارد، Content Marketing است. این Content Marketing چیست که در دنیای بازاریابی دیجیتال بسیار درباره آن صحبت می کنند؟ در این مقاله قرار است به سراغ همین مفهوم مهم برویم و آن را از جهت های مختلف بررسی کنیم. می خواهیم درباره موضوعی صحبت کنیم که با احاطه پیدا کردن روی آن، شما می توانید تبدیل به یک از مراجع کسب و کار خودتان بشوید. پس در این مقاله همراه ما باشید.

Content marketing چیست

برای اینکه ببینیم Content Marketing چیست باید اول از همه به مفهوم Content Creating یا Content Writing اشاره کنیم. اولی به معنی “تولید محتوا” و دومی به معنی “محتوانویسی” است. همه ما ممکن است در حال انجام دادن این دو مفهوم باشیم اما معمولا قصد و هدف ما شخصی است و صرفا برای عده خاصی این کار ها را انجام می دهیم. مثلا همان عکسی که در شبکه های اجتماعی خود به اشتراک می گذاریم، متنی که می نویسیم و در کل هر محتوایی که خلق می کنیم، جزو این دست موارد حساب می شوند. اما Content Marketing جریانش کمی متفاوت است. این کلمه به معنی “بازاریابی محتوا” می باشد و درست است که شامل محتوا نویسی و تولید محتوا می شود، اما زمانی که نام بازاریابی محتوا را می گیرد، هدفش در راستای فروش و کسب درآمد قرار می گیرد.

تعریف درست تر و بهترین تعریف را شاید انستیتو بازاریابی محتوا (Content Marketing Institute) بهتر از هرکسی توضیح داده باشد: “بازاریابی محتوا یک تکنیک بازاریابی است که شامل خلق و انتشار هدفمند یک محتوای مرتبط می باشد که به هدف جذب مخاطب اصلی کسب و کار تولید می شود.” تعریفی که به خوبی نشان می دهد سئو سایت و بازاریابی محتوا در یک راستا حرکت می کنند و همگی برای یک هدف می جنگند و آن هم چیزی جز جذب مخاطب و کسب درآمد بیشتر نیست. حواسمان باید باشد، برای اینکه بازاریابی محتوای ما به سئو سایت ما کمک کند، ما باید محتوای ارزشمند تولید کنیم و آن را در بهترین بستر منتشر کنیم. کاری که شاید هرکسی از پس آن برنیاید و یک کار بسیار سخت محسوب بشود. در ادامه البته با بیشتر متوجه می شویم که Content Marketing چیست و موضوع کمی راحت تر می شود.

انواع Content Marketing چیست؟

اول از همه بگذارید به شما بگوییم که انواع Content Marketing چیست و بعد هم بگوییم با کدام یک از آن ها کار داریم. بازاریابی محتوا به تولید محتوای شبکه های اجتماعی، اینفوگرافی ها، پادکست ها، ویدیو ها، تبلیغات پولی و البته صفحات سایت تقسیم بندی می شوند. این ها اصلی ترین قالب های محتوا هستند و البته باز هم باید به شما بگوییم که ممکن است Content Marketing در آینده خودش را به همین موارد محدود نکند و بیشتر از این هم بشود. در اینجا چون بحث ما متمرکز روی سئو سایت است، بیشتر از همه به صفحات سایت کار داریم. درست است که باقی موارد نیز می توانند به طور غیر مستقیم روی سئو سایت تاثیر گذار باشند، اما کاملا مشخص است که وقتی بحث سئو سایت است، تمرکز روی صفحات سایت می رود.

کانتنت مارکتینگ چیست؟

نکات قابل توجه Content Marketing چیست؟

محتوا را همه تولید می کنند، خیلی ها محتوای سایت تولید می کنند، بعضی ها آن را برای اهداف دیجیتال مارکتینگ انجام می دهند و فقط یک سری از آن ها به خوبی این کار را انجام می دهند. بازاریابی محتوا آسان نیست و هرچقدر بیشتر می فهمیم Content Marketing چیست ، بیشتر متوجه می شویم که چقدر دنیای بزرگی دارد که کشف کامل آن غیر ممکن است. پس بهتر است چند نکته را در رابطه با این مهم رعایت کنید تا بتوانید تولید محتوای خودتان را نزدیک به چیزی کنید که در نهایت، برای شما کسب درآمد کند.

-مخاطب خودتان را بشناسید و بدانید که دارید برای چه کسی تولید محتوا می کنید.

-لحن محتوای خودتان را پیدا کنید و ببینید که بهتر است با چه لحنی محتوا تولید کنید.

-مطالعه کنید و سعی کنید با دید بازتری به محتواهای سایت های دیگر نگاه کنید تا نکته های آن ها را متوجه شوید.

-ابزار های تولید محتوا را بشناسید تا به بازاریابی محتوای شما کمک بیشتری کنند.

-خودتان را محدود به یک قالب محتوایی نکنید و سعی کنید فرمت های مختلف محتوا را امتحان کنید.

-محتوای هدفمند تولید کنید و سعی کنید محتوای شما، تماما درباره موضوع کسب و کارتان باشد و دنبال تولید محتواهای عامه پسند غیر مرتبط نباشید.

-هرچقدر هم که دستتان راه نیفتاده است، هرگز کپی نکنید و محتوای منحصر به فرد بنویسید. به مرور خبره تر خواهید شد.

-اگر می نویسید، بدون غلط بنویسید، اگر تصویر سازی می کنید، هنرمندانه انجامش بدهید، اگر ویدیو می سازید، خودتان باشید.

اگر تمامی این نکات در بازاریابی محتوا رعایت بشوند، تازه شما اصول اولیه را برای تولید محتوا متوجه شده اید. اما حالا لازم است که کمی از دریچه سئو سایت به این Content Marketing نگاهی بیندازیم.

ارتباط تنگاتنگ بازاریابی محتوا و سئو سایت

ببینید بگذارید حالا که می دانید Content Marketing چیست ، یک موضوع را کاملا روشن کنیم. اگر از سئو سایت (خصوصا قسمت کلاه سفید آن) قسمت تکنیکال آن را حذف کنیم، سئو On-page و Off-page می مانند. هردو مورد از این بخش های سئو سایت، بازاریابی محتوا را شامل می شوند. یعنی در واقع اگر ما سئو سایت را یک 100% در نظر بگیریم، اگر بگوییم 70 درصد آن را محتوا تشکیل داده است، دروغ نگفته ایم. Content Marketing در سئو همه چیز نیست اما تقریبا بیشتر بخش های سئو را شامل می شود. حال ما می خواهیم به شما بگوییم بازاریابی محتوای شما باید چگونه باشد که سئو شما پیشرفت کند.

محتوا در اولویت است!

در بازاریابی محتوا، این خود محتوا است که مهم است. می دانیم که “Content Marketing چیست” و باید به شما بگوییم که وقتی Content Marketing شما موفق می شود که اگر حتی تمام هدف شما بازاریابی هم باشد، طوری نباشد که اینطوری به نظر برسد. شما باید بهترین، کامل ترین، جامع ترین، بی اشتباه ترین، دقیق ترین و ارزشمند ترین محتوا را بنویسید. منظور ما دقیقا این است که شما باید به علاوه ساختار، روی درون مایه محتوای خودتان نیز بسیار تمرکز داشته باشید و از نظر مفهومی، محتوایی تولید کنید که پاسخگوی نیاز مخاطب شما باشد. پس سعی کنید محتوای منحصر به فرد و عالی تولید کنید و محتوای شما تا حد امکان نقص نداشته باشد.

لینکسازی درست

حال که می دانیم Content Marketing چیست باید ببینیم که چگونه خودش را در سئو سایت نشان می دهد. لینکسازی در وهله دوم Content Marketing انجام می شود. شما زمانی که بازاریابی محتوا را انجام می دهید باید به گونه ای لینکسازی را در آن انجام بدهید که همه چیز سر جای خودش باشد. زمانی لینک به صفحات دیگر سایت خودتان بدهید که محتوای مرتبطی را در آن بخش از صفحه سایت نوشته اید، زمانی لینک به سایت دیگری بدهید که سایت مورد نظر هم محتوای قابل اطمینانی داشته باشد و در نهایت، لینک های شما حتما انکرتکست های مرتبط داشته باشند. اگر هم بازاریابی محتوا را خارج از سایت خودتان انجام دادید، با همین ظرافت به لینکسازی بپردازید.

لینکسازی درست

برای مخاطب بنویسید، نه برای گوگل

شما می دانید که Content Marketing چیست و برای سئو سایت خودتان می خواهید از آن استفاده کنید. شما می خواهید از بازاریابی محتوا استفاده کنید تا رتبه بهتری در موتور جست و جو دریافت کنید. مطمئن باشید، کاربری اگر از موتور جست و جو به سایت شما بیاید و مطلب را دوست نداشته باشد، گوگل هم دیگر با آن مطلب رابطه خوبی نخواهد داشت. پس به جای در اولویت قرار دادن گوگل و انجام امور اسپمی در Content Marketing خود، همان چیزی را بنویسید و همان جوابی را به مخاطب بدهید که به دنبالش است.

استراتژی و زمان بندی

می دانید هدفمند ترین Content Marketing چیست ؟ بازاریابی محتوا وقتی هدفمند است که با استراتژی و برنامه ریزی جلو برود. پس اول از همه کلمات کلیدی کسب و کار خودتان را پیدا کنید، یک تقویم محتوایی با موضوعات مختلف طبق این کلمات درست کنید، با یک زمان بندی خاص به تولید محتوا بپردازید و در آخر محتوا ها را در ساعات خاص سایت خودتان انتشار بدهید. نظم و ترتیب در بازاریابی محتوا یکی از مهمترین مسائل محسوب می شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که ببینیم Content Marketing چیست و درباره استفاده آن در سئو سایت صحبت کنیم. مبحثی که واقعا نمی شود درباره آن فقط در یک مقاله صحبت کرد اما ما سعی کردیم که یک سری کلیات را درباره آن به شما بگوییم و مطمئن باشید که برای خیلی از جزئیات آن، مقالات دیگری تولید کرده ایم که می توانید آن ها را در سایت ما مطالعه کنید. در اینجا فقط قصد داشتیم که با مفهوم Content Marketing آشنا بشویم و ارتباط آن را با سئو سایت متوجه شویم. از حالا به بعد دیگر همه چیز در دستان شماست. این شمایید که باید Content Marketing خودتان را شروع کنید و تمام تلاشتان را بکنید که از این بخش از بازاریابی دیجیتال به خوبی استفاده کنید. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم مطالب مورد توجه شما واقع شده باشد.

منبع:
hubspot

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *