CTA چیست ؟ در یک توضیح مختصر فرخوانی به عمل یا CTA بخشی از محتوا است که میتوانید به شکل تصویر ، متن ، دکمه یا یک محتوای کامل باشد و هدف آن این است که کاربر اقدام خاصی را انجام دهد، این فرخوان میتواند برای کارهایی مثل “خرید” ، “ثبت نام” ، “دنبال کردن” و…) باشد که کاربر با دیدن آن متوجه شود که اقدام آن میتواند او را به مرحله بعدی و جایی که میخواهد ببرد. نوشتن کال تو اکشن و طراحی آن دنیای بزرگی دارد. در ادامه این مقاله به طور دقیق تر خواهیم گفت که CTA چیست و چگونه میتوانیم بهترین CTA  ها را طراحی کنیم. پس در ادامه با دی ام تابان همراه باشید.

[button t_color=”#ffffff” b_color=”#1abc9c” alt_b_color=”#2964b2″ radius=”45px” position=”ta_center” mb=”10px”]برای اطلاع از خدمات طراحی گرافیکی ما کلیک کنید[/button]
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

CTA چیست؟

فراخوانی برای اقدام یا کال تو اکشن به صورت یک دستوالعمل در می آید و مصرف کننده را ترغیب میکند تا به مرحله بعدی از قیف فروش ما برود. CTA  در فروش و در فرایند های بازاریابی برای در خواست اقدام به انجام دادن یک عمل از سوی مشتریان انجام میشود، در وبسایت ها میتوان به طور واضح این CTA  ها را دید، و احتمالا خود ما بارها با دیدن آن فراخوان عملی انجام دادیم. به عنوان مثال نمونه هایی که میتوان آنها را به وفور در سایت یا اپلیکیشن ها مشاهده کرد : “ثبت نام در خبرنامه ما”  ، “دانلود”  ، “تماشای ویدیو” و… است.

یکی از دغدغه های اصلی صاحبان کسب و کار ها و به خصوص کسب و کار های آنلاین این است که چگونه باید کال تو اکشن قوی بنویسند طوری که کاربران بیشتری را به تارگتی که برای خودشان مشخص کرده اند نزدیک تر کنند. در اصطلاح های مارکتینگی به این فرایند افزایش conversion rate  از طریق CTA  ها میگویند. اما اگر از ابتدا خیلی خوب متوجه بشیم که CTA  چیست در آینده خیلی بهتر میتوانیم سودآوری بالا از طریق CTA  ها داشته باشیم.

cta چیست
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

کال تو اکشن چه مزایایی دارد؟

یک کال تو اکشن اگر به شکل درست نوشته شده و طراحی شده باشد و در جای درستی هم قرار داده شده باشد میتواند تاثیر مستقیم بر روی نرخ تبدیل شما یا همان conversion rate  شما داشته باشد.گاهی یک کال تو اکشن بهتر میتواند وضعیت فروش و نرخ تبدیل شما را کاملا دگرگون کند.

ذهن انسان آنچنان به دنیای آنلاین عادت کرده که وقتی در این بستر فعالیت میکند انتظار یک درخواست از سمت تولید کننده محتوا را دارد. حتی اگر آن چیزی نباشد که او میخواهد اما باز هم به پیشنهادی که شما به او ارائه دادید فکر میکند. شما هر چقدر هم که کال تو اکشن خوبی داشته باشید تضمینی وجود ندارد که همه کاربران روی آن کلیک کنند اما میتوان کاری کرد که تعداد افراد بیشتری با پیشنهاد شما اقدام انجام کنند؛ اینجا است که هنر ساخت CTA  مطرح میشود! به قطعیت میتوان گفت که ساخت CTA  یک هنر است. شاید خیلی از افراد حتی ندانند CTA  چیست اما بهترین فرخوان ها برای اقدام را میتوانن بسازند که این یک هنر ذاتی است. اما هر کسی اگر از تکنیک های اثبات شده پیروی کند میتواند آن هنر را در خود ایجاد کند و مهارت آن را کسب کند.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

چگونه بهترین CTA را داشته باشیم؟

قبل از هر چیزی شما باید خلاقانه فکر کنید، به خودتان بگویید در فلان جا چه چیزی میتواند برای کاربر جذاب باشد و مرا هم به هدف نزدیک کند.یک پیشنهاد شگفت انگیز که واقعا هم شگفت انگیز باشد توجه کاربران را جلب خواهد کرد. کال تو اکشن خوب به مانند غذای مورد علاقه آن هم بعد از گرسنگی کشیدن است. تا به اینجای مطلب باید دانسته باشید که CTA  چیست در ادامه این محتوا با ارائه یک سری موارد به صورت چک لیست به شما خواهیم گفت که چگونه بهترین CTA  ها را بسازید.

cta چیست
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

1. جلب توجه کنید

اولین نکته ای که باید در نوشتن و طراحی CTA  به خاطر بسپارید این است که باید برجسته و تاثیر گذار باشند. شما لزومی ندارد هنگام ساخت یک دکمه یا یک تصویر کال تو اکشن از قوانین استاندارد طراحی پیروی کنید. این بخش میتواند کاملا متفاوت با طراحی صفحه شما باشد. شما میتوانید از عناصر متناسب مثل رنگ ، متن ، هاور و… استفاده کنید که با تم صفحه شما همخوانی داشته باشد استفاده کنید اما این موارد نباید برای شما چارچوب درست کنند. گاهی یک طراحی کاملا متضاد میتواند تاثیر چند برابری روی نرخ تبدیل و در نتیجه فروش شما داشته باشد.

2. پیشنهادی تر بنویسید

حتی اضافه کردن یک کلمه به محتوای کال تو اکشن میتواند خیلی به اثر بخشی آن کمک کند. اما خیلی ها به این موضوع توجهی نمیکنند، قطعا شما با کال تو اکشن های تک کلمه ای مثل “تماس” ، “شروع” ، “دانلود” مواجه شده اید. خیلی از موارد حتی کال تو اکشن نیستند و صرفا یک دکمه هستند. این افراد شاید حتی ندانند که CTA  چیست و به آن به چشم یک دکمه ساده نگاه میکنند. اما اگر میخواهید کال تو اکشن شما تاثیر بیشتری روی مخاطب بگذارد کمی آن را طولانی تر کنید و در قالب پیشنهاد آن را ارائه دهید، مثلا اگر میخواهید بیشتر با شما تماس بگیرند در کال تو اکشن فقط “تماس” ننویسید میتوانید آن را به پیشنهاد خیلی بهتر تبدیل کنید مثلا میتوانید بگویید “برای مشاوره رایگان تماس بگیرید”.

cta چیست

3. از عنصر فوریت استفاده کنید

یکی از بهترین روش ها برای افزایش ش نرخ تبدیل این است که به آن حس فوریت اضافه کنید. اینکار هیچ پیچیدگی ندارد و شما فقط با اضافه کردن یک یا دو کلمه میتوانید نرخ تبدیل کال تو اکشن را حد زیادی افزایش دهید، اینکار یک مقدار فریبکاری هم هست اما روش تضمین شده ای است و بسیاری از افراد و صاحبان وبسایت این کار را انجام میدهند. به عنوان مثال  اگر یک محضول مانند کتاب میفروشید و کال تو اکشن آن خرید محصول است. میتوانید بالای دکمه اضافه کنید “از این کتاب فقط 2 عدد باقی مانده است”. عنصر فوریت نوع دیگری هم دارد به عنوان مثال اگر کال تو اکشن شما “تماس با ما” است میتوانید اینگونه بنویسید “برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید”. وقتی میگویید همین حالا عملا روی ناخوداگاه کاربر تاثیر میگذارید و او بیشتر ترغیب میشود که روی کال تو اکشن شما کلیک کند.

4. فریبکاری رو دور بیاندازید

در پارگراف قبلی اشاره کردیم که روش فوریت کمی فریبکاری است اما شما به کاربر خود دروغ نگفتید و فقط اون را بیشتر ترغیب کردید تا فرایند تصمیم گیری او زودتر انجام شود. اما موضوعی که در این بخش مطرح میکنیم اغراق آمیز بودن یا غیر واقعی بودن کال تو اکشن ها است، احتمالا به یاد دارید در سالهای گذشته چقدر تبلیغات مزاحم با ورود کاربر به یک صفحه وبسایت به سمتش پرت میشد، پاپ آپ هایی با عنوان “برای  درآمد میلیونی فقط یک کلیک فاصله دارید” یا از این هم بدتر که میگفتند شما برنده جایزه شدید و “برای دریافت جایزه کلیک کنید”. امروزه باز هم از این سبک تبلیغات و کال تو اکشن ها دیده میشود اما کاربران از کنار انها به سادگی میگذرند چون میدانند که وعده دروغ به آنها داده میشود و از این نوع تبلیغات متنفر هستند. اگر اینکار را انجام دهید مفهوم کال تو اکشن را درک نکرده اید و حتی نمیدانید که CTA  چیست و صرفا یک پیشنهاد بی ارزش به کاربرتان ارائه دادید. پیشنهاد خود را وسوسه انگیز کنید اما مرز را رد نکنید و کاربر را گول نزنید و سعی کنید او را به جای درستی هدایت کنید.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

سخن پایانی

در این مطلب به طور جامع به شما گفتیم که CTA  چیست و تکنیک هایی که برای ساخت یک کال تو اکشن موثر لازم است را به شما ارائه دادیم. طراحی ، نوشتن ، و قرار دادن CTA  یک مهارت بازاریابی است، اما شما با رعایت اصول و استفاده از تکنیک ها میتوانید نرخ تبدیل و در نتیجه فروش خود را تا حد قابل ملاحظه ای افزایش دهید. در پایان امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. اگر هر گونه سوالی راجع به خدمات دیجیتال مارکیتنگ ما داشتد  فقط کافیست تا با ما تماس بگیرید تا از کارشناسان دی ای ام تابان مشاوره رایگان دریافت کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *