در طراحی وب سایت و کلا یک سری از امور مرتبط با سایت، اهمیت یک سری موارد خیلی پنهان است. گاهی ما به یک سری از چیز ها اصلا توجه نمی کنیم و نمی دانیم که چقدر وجودشان می تواند حائز اهمیت باشد. نه تنها ما به عنوان مخاطب، بلکه ما به عنوان طراح سایت و سئو کار هم ممکن است که آنقدر سرگرم موارد بزرگ در طراحی سایت شویم که جزئیات پر اهمیت را فراموش کنیم. یکی از همین ها favicon است. Favicon چیست ؟ وجود آن چه اهمیتی دارد؟ این فوآیکون چه تاثیری در سئو سایت دارد؟ سوال هایی که قرار است در این مقاله به آن ها پاسخ بدهیم. پس در این مقاله همراه ما باشید تا به سراغ favicon و اهمیت های آن برویم و به شما بگوییم که این پدیده در سئو سایت چه نقشی را بازی می کند.

Favicon چیست

برای پاسخ به این سوال که favicon چیست اول از همه یک نگاهی به Tab همین مقاله که در مرورگر خود باز کرده اید بیندازید. منظور ما همان قسمت بالای مرورگر می باشد که می توانید صفحه هایی که باز کردید را انتخاب کنید. در Tab همین مقاله شما می توانید لوگو سایت ما را ببینید که خیلی کوچک در کنار عنوان صفحه آمده است. این تصویر 16×16 پیکسلی همان favicon است که نقش برندسازی برای سایت شما را ایفا می کند. هدف اصلی favicon این است که بازدیدکنندگان سایت بتوانند از میان چندین تبی که باز کرده اند سایت شما را تشخیص دهند و به سراغ آن بیایند. درست است که معمولا favicon و لوگو یکی است، اما نباید که این دو را به یکدیگر اشتباه بگیرید. هر کدام از این ها نقش خاص خودشان را دارند که اینجا با نقش favicon در سئو سایت کار داریم.

شاید پیش خودتان فکر کنید که این تصویر کوچک با رزولوشن پایین در کنار عنوان صفحه ما قرار است دقیقا چه نقشی را برای سئو سایت ایفا کند؟ فکرش را هم نمی کردید که شاید چنین تصویر کوچکی می تواند نه یک نقش کلیدی، اما حداقل یک نقش مهم را در سئو سایت شما بازی کند. در ادامه به اینکه در سئو سایت نقش favicon چیست بیشتر اشاره خواهیم کرد اما اول از همه بیایید ببنیم که این favicon دیگر ممکن است در چه جاهایی نمایش داده شود و کاربرد آن را در مکان های مختلف بررسی کنیم.

Favicon چیست و چه اهمیتی دارد؟

جایگاه favicon چیست ؟ آن را در کجاها می بینیم؟

به راستی جایگاه favicon چیست ؟ کجا نمایش داده می شود؟ favicon ها را می توانید کنار هرچیزی که سایت شما را معرفی می کند ببینید. این موارد شامل بوکمارک ها، تب ها، اپلیکیشن های toolbar، نتایج هیستوری مرورگر، نوار های سرچ و … می شود. شما می توانید در تمامی این ها favicon را ببینید. حالا شما تصور کنید که این تصویر در کنار این موارد وجود نداشت، آن وقت شاید واقعا تشخیص اینکه هر گزینه مربوط به چه چیزی است سخت تر می شد و همه هم می دانند که هویت بصری گاهی خیلی بیشتر از عنوان برند در ذهن مخاطب می ماند. حال می خواهیم ببینیم که اهمیت favicon چیست و بیشتر وارد این مبحث بشویم.

اهمیت favicon چیست؟

شما همیشه favicon را بدون اینکه حتی بدانید به آن چه می گویند دیده اید و شاید هیچوقت به این فکر نکرده اید که اهمیت favicon چیست و چه نقشی را ایفا می کند. ساخت یک favicon قدم کوچک اما مهمی در ساخت یک سایت کسب و کار می باشد. favicon بی سر و صدا و بدون حاشیه به سایت شما اعتبار بیشتری می دهد و به گسترش برندینگ آنلاین شما و اعتماد سازی برای مصرف کنندگان کمک بسیاری می کند. این فوآیکون ها علامت های بصری ای هستند که باعث می شوند شما فورا یک سایت را از میان چند سایت دیگر بشناسید و طبق این شناخت به سمت سایت مورد نظر بروید. حال تصور کنید که با همین مقدمه، چقدر این favicon قرار است در سئو سایت تاثیر گذار باشد. عجله نکنید! به سراغ اهمیت favicon در سئو سایت هم می رویم.

آیا favicon نقشی در سئو سایت دارد؟ اهمیت آن در سئو چیست؟

بار ها در همین سایت درباره مواردی صحبت کردیم که تاثیر آن ها در سئو سایت مستقیم نیست، اما تاثیر غیر مستقیم آن ها به قدری زیاد است که آن ها را از جمله موارد مهم در سئو سایت می دانیم. این موارد قرار نیست که به طور مستقیم رتبه شما را دستخوش تغییر قرار بدهند اما قرار است کاری کنند که خود کاربران با رفتارشان رتبه سایت شما را از چیزی که هست بالا تر ببرند. نقش favicon چیست ؟ یک نقشی شبیه به همین موارد ایفا می کند منتهی شاید کمی این نقش مشهود نباشد. فوآیکون ها مستقیم روی بهینه سازی سایت شما برای موتور های جست و جو تاثیر نمی گذارند. با این حال، ابزار مهمی در رتبه بندی سایت شما در موتور های جست و جو به حساب می آیند. چند نمونه از کمک هایی که این favicon به شما می کند را در ادامه شرح خواهیم داد.

وب سایت شما را کاربر پسند می کند

گاهی خود کاربر با اینکه نمی داند favicon چیست اما به آن اهمیت می دهد. کاربر به دیدن چیزی که حتی اسم آن را نمی داند عادت کرده است. پس وجود آن باعث کاربر پسند تر بودن سایت شما می شود و این موضوع هم به طور مستقیم روی رتبه شما در موتور های جست و جو تاثیر گذار است. زمانی که شما یک favicon داشته باشید که روی تب های مرورگر شما، بوک مارک ها، آرشیو هیستوری و … نمایش داده می شود، به کاربر کمک می کند که سریعتر سایت شما را تشخیص بدهد و به سراغ شما بیاید. به همین صورت هم تمایل تعامل مخاطب با خودتان را بالاتر می برید و افراد بیشتری وارد سایت شما می شوند و در سایت شما Session ایجاد می کنند که همین موضوع بار ها ثابت کرده است چقدر روی رتبه سایت تاثیر دارد.

Bookmark ها

بدیهی است که اگر شما یک صفحه سایتی داشته باشید که آنقدر جذاب و خوب است که کاربر آن را بوک مارک کند که بعدا هم به سراغ آن بیاید. گوگل یکی از راه های رتبه بندی اش اهمیت به Bookmark هاست. حال تصور کنید که شما یا نمی دانید favicon چیست یا به آن اهمیتی نمی دهید و برای سایتتان آن را تعریف نکرده اید. کاربر حتی اگر سایت شما را بوکمارک هم بکند، دیگر آن را بین هزاران صفحه بوک مارک (که البته معمولا به آن ها سر هم نمی زند!) گم می شود و کاربر نمی تواند تشخیصش بدهد. به همین خاطر هم ممکن است که دوباره به سراغ آن سایت نیاید و شما هم فرصت دوباره بازدید را از دست بدهید. پس این مورد را حتما در نظر داشته باشید و گذاشتن این تصویر 16×16 پیکسل را یادتان نرود.

وب سایت شما را کاربر پسند می کند

برندسازی و مشهود بودن

حال که می دانیم favicon چیست این را هم باید بدانیم که همین تصویر کوچک، شرح بصری سایت و کسب و کار ما می باشد. کاربران هم از روی آن سایت ما را تشخیص می دهند و همین موضوع به برندینگ ما کمک بسیار زیادی می کند. همه چیز SEO هم که در رابطه با برند سازی و بازاریابی است و هر چه شما کلیک بیشتری دریافت کنید، سایت شما هم محبوب تر می شود و برند شما بزرگتر می شود. پس هویت بصری خودتان را در ذهن مخاطب حک کنید.

چگونه یک favicon خوب بسازیم؟

حال که می دانیم favicon چیست و اهمیت آن را هم فهمیده ایم، احتمالا دوست داشته باشیم که خودمان هم یکی داشته باشیم. موارد زیادی هستند که باید در طراحی این favicon در نظر بگیریم. Favicon باید در عین ساده و کوچک بودن، تاثیر بزرگی داشته باشد. پس باید مطمئن شویم که فوآیکونی که می خواهیم طراحی کنیم بهترین چیزی باشد که از دست ما بر می آید. پس به نکات زیر حتما باید توجه کنیم.

سایز آن را رعایت کنید: نیازی به خلاقیت در اندازه favicon نیست به این خاطر که همیشه در همه جا favicon با یک اندازه خاص 16×16 نمایش داده می شود. شما هم با همین سایز تصاویر favicon را طراحی کنید.

زیبایی در سادگیست: چون favicon تصویر بصری برند شماست، از پیچیدگی در طراحی آن استفاده نکنید. بهترین favicon ساده ترین آن است. چون این favicon ها خیلی کوچک هستند، شکلشان هم باید ساده باشد تا به راحتی قابل تشخیص باشد. اگر حتی لوگوی شما هم جزئیات بسیاری دارد و می خواهید از آن به عنوان favicon استفاده کنید، لطفا یک نسخه ساده تر از آن را برای favicon طراحی کنید.

نمایانگر برند شما باشد: گفتیم که favicon چیست و درباره هدف آن هم صحبت کردیم. پس favicon شما باید کاملا هویت بصری برند شما را در خود جای بدهد. به رنگ برند شما باشد و با وجود سادگی، خلاقانه طراحی شده باشد. به favicon سایت Youtube اگر دقت کنید کاملا یک مثال عالی در همین زمینه است.

سخن پایانی

خیلی چیز ها در بحث سئو سایت و طراحی سایت هستند که آن اهمیتی که باید را نمی گیرند. حال که می دانیم favicon چیست احتمالا بیشتر به این موارد دقت خواهیم کرد. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که بتوانیم در آینده بیشتر به این موارد توجه کنیم.

منبع:

Seoptimer

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *