با پیشرفت اینترنت موبایل و آنلاین شدن کسب و کار ها، اهمیت سئو محلی یا Local SEO هم بالا رفت. گوگل فهمید که کاربرانش دوست دارند وقتی کسب و کاری را جست و جو می کنند، گوگل آن ها را به سمت نزدیک ترین محل هدایت کند تا برای آن ها نیز رفت و آمد راحت تر باشد. برای همین هم الگوریتم های سئو محلی را به طور کامل پیشرفت و داد و یکی از همین پیشرفت ها الگوریتم موش کور گوگل بود که به طور مستقیم روی سئو محلی تمرکز داشت. الگوریتمی با اسمی عجیب و کارکردی جالب تر که نشان می دهد گوگل حواسش به همه چیز هست و همیشه می خواهد بهترین نتیجه را برای کاربر آماده کند. حال در این مقاله ما هم به سراغ این الگوریتم یا بهتر است بگوییم آپدیت رفته ایم و می خواهیم آن را بررسی کنیم. پس همراه ما باشید.

الگوریتم موش کور گوگل

وقتی درباره الگوریتم ونیز گوگل و آپدیت گورخر صحبت می کردیم، گفتیم که درست تر است که به این بروزرسانی ها آپدیت بگوییم. هرچند که چون الگوریتم موش کور گوگل یکی از آپدیت ها برای الگوریتم های سئو سایت است، اشکال ندارد اگر به آن الگوریتم هم بگوییم. البته در اینجا اشتباه نام گذاری در جای دیگری است و آن هم معنی فارسی این الگوریتم می باشد. نام این الگوریتم در اصل Google’s Possum است و Possum به هیچ عنوان معنی موش کور نمی دهد. Possum در واقع یک حیوان عجیب و از خانواده موش هاست که در زبان فارسی به آن صاریغ استرالیایی می گویند. اما مسلما الگوریتم صاریغ استرالیایی گوگل اسم عجیبی می شد و برای همین هم ما به همین ترجمه که همه می گویند اکتفا می کنیم و شما هم همین را بگویید. (اگر خواستید درست بگویید، بگویید الگوریتم پوسوم)

حال بحث حاشیه ای نام جالب “آپدیت موش کور گوگل” را رها کنیم و به سراغ اصل مطلب برویم. این آپدیت هم مانند الگوریتم ونیز گوگل تمرکزش روی سئو محلی است که درباره ونیز در مقالات قبلی صحبت کرده ایم. تفاوت این دو با هم این است که ونیز اهمیت سئو محلی را بیشتر کرد اما موش کور قرار است نقص های آن را جبران کند و یک سری اشتباهاتی که در لوکال سئو هست را از بین ببرد. این آپدیت در واقع قرار است باز هم خبر بدی برای صاحبان سایت و خبر خوبی هم برای کاربران موتور جست و جو باشد که البته تعجبی هم ندارد، ما به عنوان صاحبان سایت همیشه در خدمت گوگل و کاربران هستیم و گوگل هم به عنوان ارائه دهنده خدمات، همیشه در خدمت مشتری اش یعنی کاربران است. حق، همیشه با مشتری است! بریم ببینیم این آپدیت اصلا چیست.

الگوریتم موش کور گوگل چیست؟

الگوریتم موش کور گوگل 4 سال بعد از الگوریتم ونیز گوگل یعنی سال 2016 ارائه شد. این آپدیت الگوریتم هدفش این بود که سئو محلی را پیشرفت بدهد. در واقع این آپدیت آمد که آن مشکلی را حل کند که ونیز نتوانست از پس آن بر بیاید و آن مشکل چیزی جز Spam نتایج سئو محلی نبود. در واقع هدف این آپدیت این است که نتایج جست و جوی محلی را از یکدیگر جدا کند و نتایج اسپم را فیلتر گذاری کند. آپدیت موش کور گوگل بعد از آپدیت کبوتر در سال 2014، بزرگترین آپدیت گوگل تا آن زمان به حساب می آمد. درست است که آپدیت پوسوم گوگل تاثیرات مثبتی روی جست و جوی محلی گذاشت اما باعث هم شد که یک سری از کسب و کار های محلی فیلتر شوند و از نتایج جست و جوی محلی حذف بشوند.

در واقع عوارض جانبی این آپدیت شامل کسب و کار هایی شد که یک آدرس مشترک با کسب و کار دیگر داشتند و در یک کتگوری هم قرار می گرفتند. مثلا اگر در یک فضای کار اشتراکی، 4 شرکت طراحی سایت وجود داشته باشند، گوگل فقط یکی یا در نهایت دو تا از آن ها را به کاربر نشان می دهد و 4 تای دیگر را از نتایج سئو محلی حذف می کند. اینطور که بعد ها در تحیقیقی هم مشخص شد، 64 درصد از کسب و کار هایی که چیزی حدود 1300 کسب و کار بودند، دچار این عوارض جانبی الگوریتم موش کور گوگل شدند و سود آن ها تا حدودی افت کرد.

الگوریتم موش کور گوگل چیست؟

تاثیرات آپدیت موش کور گوگل روی کسب و کار ها

آپدیت ها فقط برای کاربران پر از مزیت هستند. گاهی وقت ها یک سری کسب و کار ها بدون اینکه گناهی داشته باشند و قانونی را زیر پا گذاشته باشند هم ممکن است در هر آپدیت آسیب ببینند. “الگوریتم موش کور گوگل” هم تاثیر خودش را گذاشت و یک سری کسب و کار ها را تحت تاثیر قرار داد. ما قرار نیست بگوییم که این تاثیرات چه بودند چون مسلما بالاتر گفتیم که آپدیت موش کور گوگل دقیقا چه کاری انجام داد. در واقع ما می خواهیم بگوییم که چه کسب و کار هایی تحت تاثیر قرار گرفتند که به واسطه آن ها متوجه شویم که این آپدیت دقیقا چه کارکردی داشته است و روی چه مواردی اثر گذاشته است. تاثیراتی که گاهی مثبت و گاهی منفی بودند و همگی آن ها در نهایت در خدمت رضایت کاربران موتور جست و جوی گوگل هستند.

کسب و کار های خارج از شهر

از وقتی که الگوریتم موش کور گوگل معرفی شد، کسب و کار های خارج از شهر و آن هایی که خارج از محدوده تحت پوشش گوگل بودند نیز به نتایج شهر/محل گوگل اضافه شدند. به این صورت که مثلا اگر شما جست و جو کنید “رستوران در تهران” و جایی حوالی اتوبان آزادگان باشید، باز هم کسب و کاری که در آن نزدیکی است برای شما نمایش داده می شود در حالی که قبل از این الگوریتم، فقط کسب و کار هایی نمایش داده می شد که داخل شهر ها بودند و اتوبان ها و محیط های خارج از شهر به هیچ عنوان شامل حال جست و جو ها نمی شدند. این مسلما خبر خوبی برای کسب و کار های خارج از شهر است و می تواند بیزنس آن ها را رونق بیشتری ببخشد.

اما شاید نکته منفی برای کسب و کار های داخل شهر این باشد که کسب و کار های داخل شهری رقبای جدید پیدا می کنند و باید تلاش کنند با روش های بهتری سایت را به نتایج اول گوگل برسانند.

کسب و کار هایی که همگی در یک موقعیت مکانی قرار دارند

یک ساختمان تجاری، یک پاساژ و یا یک فضای کار اشتراکی را در نظر بگیرید. تصور کنید که داخل این ساختمان 5 شرکت سئو سایت وجود دارند. گوگل دیگر هرگز این 5 کسب و کار را در نتایج خود نشان نمی دهد و فقط یک یا در نهایت دو مورد از آن ها را به ما نشان می دهد. برای کاربر که چیز چندان بدی نیست چون کاربر از وجود کسب و کار دیگر که با خبر نمی شود که بخواهد کیفیت ها را با یکدیگر مقایسه کند. اما برای کسب و کاری که نمایش داده نمی شود، این موضوع یک کابوس است. این یکی از آن تاثیرات منفی الگوریتم موش کور گوگل است که متاسفانه آن زمان حداقل این موضوع را لحاظ نکرده بود که هیچ کسب و کاری گناهی نکرده است که موقعیت مکانی اش با یک کسب و کار دیگر کتگوری خودش یکسان است.

واقعا آپدیت موش کور گوگل هم قصد بدی نداشت و فقط می خواست Spam نتایج را فیلتر کند و از نمایش نتایج تکراری جلوگیری کند. گاهی آتش که بیاید، خشک و تر را با هم می سوزاند و الگوریتم موش کور هم همان آتشی است که درست است به نفع کاربران گوگل است، ولی به ضرر یک سری کسب و کار کوچک است که دلشان را به سئو محلی گوگل خوش کرده اند. این مورد را مسلما می توانیم یکی از تاثیرات منفی این آپدیت پوسوم بدانیم و البته خود پوسوم هم همچین حیوان بی آزاری نیست، پس جور در میاید که این آپدیت هم چندان بی آزار نباشد.

کسب و کار هایی که همگی در یک موقعیت مکانی قرار دارند

اهمیت بیشتر موقعیت مکانی جست و جو کننده

از وقتی که الگوریتم موش کور گوگل آمده است، اینکه جست و جو کننده (کاربر گوگل) کجاست، بسیار اهمیت بیشتری پیدا کرده است. برای مثال اگر کاربر در تهران باشد و جست و جو کند “بهترین رستوران در تهران” یک سری نتایج خاصی را می بیند که به او نزدیک تر هستند. اما اگر شخصی از مشهد جست و جو کند “بهترین رستوران در تهران” نتایج متفاوتی را می بیند و حال اینکه این موضوع به خاطر نزدیک بودن بیشتر آن نتایج به مشهد است (با اینکه آن نتایج در تهران اند) یا موضوع دیگری هست، مشخص نیست و خود گوگل در این رابطه چیز را با اطمینان نگفته است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که با زبان ساده الگوریتم موش کور گوگل را برای شما توضیح بدهیم. یادتان باشد که سعی کنیم به این الگوریتم بگوییم آپدیت موش کور گوگل چون به هر حال این اسم روی تغییری که روی الگوریتم ها اعمال شده گذاشته نشده، بلکه روی خود بروزرسانی گذاشته شده است و ما نیز بهتر است عادت کنیم که کلمات و عبارات را درست بیان کنیم دانسته هایمان با دانسته های مردم دنیا متفاوت نشود. در آخر اینکه برای اینکه از این آپدیت پوسوم جان سالم بدر ببرید، بهتر است همچنان روی موارد و نکات دیگر سئو تمرکز کنید. همان نکاتی که مرتبط با محتوا، لینک سازی و تجربه کاربری سایتتان می شود. مطمئن باشید که آن نکات هم می توانند تاثیر خوبی بر سئو محلی داشته باشند. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که لذت برده باشید.

منبع:

Ricemedia

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *