گوگل عجیب است. همه می دانند که این موتور جست و جوی قدرتمند چقدر عجیب و چه کار هایی از آن بر می آید. اطلاعاتی که گوگل درباره ما دارد را نزدیک ترین اشخاص زندگیمان هم نمی دانند و ما گاهی چیز هایی را با او در میان می گذاریم که به هیچکس آن ها را نمی گوییم. گوگل اطلاعات را جمع می کند و بر پایه سرچ هایی که در آن می شود، می فهمد که چه موضوعی رو بورس است. حال گوگل ترندز چیست ؟ همان چیزی که شاید ثابت می کند که گوگل همیشه می داند که در هرجایی از این دنیا چه چیزی رو بورس است و مردم دنبال چه چیزی هستند. ابزاری که هرچه هست، نه فقط به درد خود گوگل، بلکه به درد وب مستر ها و صاحبان سایت هم می خورد. همراه ما باشید که بیشتر درباره آن بدانیم.

گوگل ترندز چیست

اگر درباره سئو سایت اطلاعاتی داشته باشیم، حتما اهمیت ترند های گوگل را می دانیم. اگر هم نمی دانید گوگل ترندز چیست با خواندن این مقاله نه تنها به مفهوم آن پی می برید، بلکه استفاده های آن را نیز متوجه خواهید شد. گوگل ترندز یکی از امکانات گوگل است که داده ها را از گوگل می گیرد و به کاربران اجازه می دهد که جست و جو های کاربران را بر حسب کلمه کلیدی، با افراد دیگر مقایسه کنند و این مقایسه ها بر طبق مکان های جغرافیایی و زبان های مختلف در دنیا می باشد. داده های Google Trends را می شود به صورت ریل تایم (مثلا هفت روز گذشته) یا زمان مشخص (از سال 2007 تا 34 ساعت پیش) نظام بندی کرد و داده های جالبی را از آن ها در رابطه با سرچ های کلمات کلیدی انجام داد.

قبلا اگر می گفتیم “Google Trends چیست” پاسخ این بود که ابزاری است که با آن متوجه می شویم که کاربران گوگل به چه موضوعاتی علاقه دارند. اما در حال حاضر موضوع فراتر از این حرف ها هم پیش رفته است و تبدیل به یک ابزار بزرگ استخراج داده برای تولید محتوا در سطح بالا شده است. همچنین این ابزار به ما می گوید که کاربران چگونه جست و جو های خود را نظام بندی می کنند و چه چیزی برایشان در اولویت است. با گوگل ترندز افراد می توانند رویکرد اجتماعی کاربران، موضوعات سیاسی، سرگرمی های روز و دیگر موارد مرتبط را متوجه شوند. در ادامه با 7 مورد از زمینه های استفاده از گوگل ترند همراه ما باشید.

google trends چیست

زمینه های استفاده از گوگل ترندز چیست؟

برای اینکه بدانید موارد استفاده از گوگل ترندز چیست باید بگوییم که این مورد هم برای تحلیل داده بسیار کاربرد دارد و هم به شدت برای سئو سایت قابل استفاده است. ما در اینجا تمرکزمان به طور کلی روی بحث سئو سایت است و می خواهیم ببینیم که این ابزاری که باز هم خود گوگل در اختیار ما قرار داده است، چه کار هایی را می تواند برای سئو سایت ما انجام بدهد. شاید تصور کنید که ممکن است گوگل ترندز در کشور ما چندان کاربردی نداشته باشد اما با توضیحات ادامه به شما خواهیم گفت که حتی در همین ایران خودمان هم می توانیم به خوبی از گوگل ترندز استفاده کنیم و داده های جالبی را بدست بیاوریم. در ادامه با یک سری از کاربرد های این مورد از امکانات گوگل همراه ما باشید.

فهمیدن میزان سرچ یک کلمه کلیدی

تصور کنید که می خواهید یک کلمه کلیدی خاص را برای یکی از خدمات خودتان استفاده کنید. شما باید ببینید که آیا اصلا کاربران به دنبال چنین خدماتی هستند؟ مسلما اینکه چه مقدار این کلمه کلیدی و خدمت مورد نظر سرچ می شود مهم است. چون قرار است شما بازدید های بیشتری از موتور جست و جو دریافت کنید و لازم است که از بدانید که در کجا و چه کسانی این خدمت را جست و جو می کنند. پس شما کلمه کلیدی را سرچ می کنید و آن را در بازه های زمانی مختلف بررسی می کنید و می بینید که در کجا ها و در چه زمان هایی آن کلمه کلیدی جست و جو شده است. سپس سعی می کنید که با تمرکز روی این موضوع، تولید محتوای این کلمه کلیدی را انجام بدهید.

میزان سرچ کیوورد

تشخیص ترند های فصلی

خیلی از مارکتر هایی که می خواهند برای سایت خودشان تقویم محتوایی بسازند، لازم است که بدانند که در هر فصل، بهتر است روی چه کلمات کلیدی ای کار کنند. حال شاید کسب و کار شما خیلی به این موضوع بستگی نداشته باشد اما مثلا یک سایت خرید و فروش لباس بهتر است که به این موضوع دقت کند. دنبال کردن داده Seasonal Trends در گوگل ترندز می تواند به مارکتر ها بسیار کمک کند که نسبت به زمان خاصی از سال، محتواهای مخصوصی تولید کنند. حال که می دانید “گوگل ترندز چیست” باید بگوییم که این ابزار حتی میزان جست و جوی یک کلمه کلیدی را در یک بازه زمانی از سال، با بازه دیگر نیز مقایسه می کند که دست شما بیاید که چه محتوایی را باید در چه زمانی انتشار بدهید.

پرهیز از کلمات کلیدی ای که محبوبیتشان موقتی است

یک سری کلمات کلیدی هستند که از دیرباز تا به امروز همیشه در صدر جدول سرچ ها بودند و یک سری کلمات کلیدی دیگر هم فقط یک فاز گذرا هستند و نمی مانند. اگر می خواهید بدانید که یک کلمه کلیدی قرار است همیشه رو بورس بماند و یا اینکه محبوبیت آن موقتی است، می توانید از گوگل ترندز استفاده کنید. در این زمینه کاربرد گوگل ترندز چیست ؟ به این صورت است که شما می توانید یک کلمه کلیدی را در بازه زمانی 12 ماهه بررسی کنید و ببینید که آیا همیشه انقدر محبوب بوده است یا اینکه در یک زمان خاصی محبوب هستند. مثلا یک سری از موضوعات و خدمات فقط در عید نوروز محبوب هستند و در دیگر زمان ها نیازی نیست که به سراغ آن ها برویم. گوگل ترندز این موضوع را هم برای شما مشخص می کند.

پیدا کردن موضوعات مرتبطی که رو بورس هستند

محتوا نویسان حرفه ای می دانند که در این زمینه، کار گوگل ترندز چیست و همیشه برای محتواهای آینده خود برنامه ای دارد. همین گوگل ترندز می تواند موضوعاتی که مرتبط با یک کلمه کلیدی خاص هستند را برای شما پیدا کند. مثلا شما یک کلمه کلیدی خاصی را سرچ می کنید و در یکی از بخش های Google Trends، 5 سرچ برتر در رابطه با آن کلمه کلیدی را به شما نشان می دهد که شما می توانید طبق آن ها تولید محتوای خودتان را انجام بدهید و اتفاقا چون مرتبط به یکدیگر هم هستند، می توانید با آن ها لینکسازی نیز انجام بدهید و هرکدام را به دیگری لینک کنید. این موضوع برای سئو سایت شما کاملا مفید است و می تواند کمک زیادی به بهینه سازی سایت شما بکند.

پیدا کردن موضوعات مرتبطی که رو بورس هستند در گوگل ترندز

تقویت سئو ویدیو ها

تصور کنید که کسب و کار شما قرار است یک ویدیوی آموزشی در رابطه با استفاده از یکی از محصولاتتان منتشر کند. با دانستن اینکه بیشتر مخاطبان شما در کجا هستند چه کسانی بیشتر دنبال این موضوع می گردند، می توانید به راحتی سئو ویدیو خودتان را بهتر کنید. شما طبق این موضوع می توانید توضیحات متای ویدیو خود را ویرایش کنید و یا اینکه به طور کلی عنوان ویدیو را تغییر دهید تا مخاطبان اصلی آن بیشتر به آن جذب بشوند.

استفاده از پیش بینی ترند ها

می دانید کار دیگر گوگل ترندز چیست ؟ مواردی که ممکن است ترند بشوند را پیش بینی می کند و به شما می گوید. منظور ما این نیست که گوگل ترندز علم غیب دارد، منظور ما این است که شما خودتان می توانید با استفاده از این ابزار عالی، ترند ها را پیش بینی کنید. شما می توانید با بررسی ترند های یک بخش از پارسال، پیش بینی کنید که همان ترند قرار است در همان بخش از سال، امسال هم ترند بشود. در نتیجه شما می توانید برای آن محتوایی آماده کنید و در زمان مناسب آن را انتشار دهید تا بیشتری بازدید را دریافت کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط برای رقابت با رقبا

به غیر از پیدا کردن موضوعات مرتبط، اگر می خواهید بدانید یکی دیگر از کار های گوگل ترندز چیست ، باید بگوییم که کار آن پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط نیز می باشد. گوگل ترندز به شما کمک می کند که دریابید که مردم در رابطه با کسب و کار شما چه مواردی را جست و جو می کنند و دقیقا دنبال چه چیزی می گردند. برای همین هم یک سری کلمات کلیدی را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید برای آن ها تولید محتوا کنید. این کلمات کلیدی می توانند شما را جلوتر از رقبایتان بیندازند و در رتبه های موتور جست و جو جایگاه بهتری به شما بدهند.

پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط برای رقابت با رقبا

بهینه سازی استراتژی سئو محلی

می دانیم که اصل تمرکز گوگل ترندز چیست و بیشتر روی مکان های جغرافیایی و بازه های زمانی تمرکز دارد. گوگل ترندز به شما می گوید که یک مکان خاص در دنیا، به دنبال چه موضوعی می گردد و در حال جست و جوی چه چیزی است. برای مثال گوگل ترندز مثلا به شما نشان می دهد که در شیراز، کسب و کار شما چگونه جست و جو می شود و باعث می شود که شما با دانستن این موضوع، روی سئو محلی خودتان بهتر کار کنید.

سخن پایانی

احتمالا دیگر می دانید که گوگل ترندز چیست و همین حالا هم به فکر استفاده از آن افتاده اید. برای استفاده از آن کافیست که Google Trends را در گوگل سرچ کنید و وارد اولین نتیجه بشوید که لینک آن به صورت trend.google.com نوشته شده است. یادتان نرود که هر چند وقت یکبار برای ایده گرفتن هم که شده است و برای با خبر بودن از ترند های روز، به این بخش از گوگل سر بزنید که هیچکس به اندازه خود گوگل از سرچ های مردم خبر ندارد. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید.

منبع:

Semrush

5/5 - (15 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *