بعید است که فیلم هایی با محوریت ربات ها را در سینمای روز دنیا ندیده باشید. خیلی وقت ها هم شده که در این فیلم ها، ربات ها یا خیلی بامزه و جالب (مانند Wall-E) نشان داده می شوند یا گاهی هم ممکن است این ربات ها جنگجو و غول پیکر (مانند Transformers) باشند. حالا آن آینده ای که در این فیلم ها نشان داده می شود، هنوز به وقوع نپیوسته است، اما ربات ها با شمایل خاصی در امور ما دخالت دارند. گوگل بات چیست ؟ گوگل بات یا ربات گوگل را که به آن خزنده گوگل و ربات گوگل هم می گویند، نه شبیه ربات هایی هستش که ما در دنیای هنر دیده ایم، نه شبیه به عنکبوت و نه شبیه به هیچ خزنده دیگری است. در این مقاله می خواهیم با این ربات جالب آشنا شویم و کمی تصوراتمان را در رابطه با ربات ها تغییر بدهیم.

گوگل بات چیست

اگر می خواهید بدانید که گوگل بات چیست باید به شما بگوییم که این ربات (Bot) شبیه به هیچکدام از ربات هایی که تا به حال از نزدیک (یا غیر نزدیک) دیده اید فرق می کند. Googlebot که به آن Google Spider یا Google Crawler هم می گویند، ربات برنامه ریزی شده گوگل است که در بیرون از فضای وب، وجود خارجی ندارد. این ربات در داخل موتور جست و جوی گوگل و به طور کلی در سرتاسر وب فعالیت می کند و کارش این است که در فضای وب برای خودش گشت و گذار کند، وارد لینک ها بشود، سایت ها را Crawl (یا به فارسی “خزش”) کند، آن ها را به پایگاه داده خودش اضافه کند و در نهایت، در صورتی که صفحه مورد نظر مشکلی از نظر او نداشت، آن ها را در موتور جست و جوی گوگل ایندکس کند.

فکر نمی کنیم که در اینجای مقاله به طور کامل فهمیده باشید که گوگل بات چیست اما حداقل با همین توضیحات بالا متوجه شدید که این گوگل بات، با سئو سایت بسیار در ارتباط است. در واقع، در سئو سایت ، ما خیلی با این گوگل بات ها سر و کار داریم و تا حد ممکن باید رضایت آن ها را جلب کنیم. در واقع ما تمامی امور سئو سایت را انجام می دهیم که این ربات های گوگل وقتی به سراغ سایت ما می آیند، مطمئن شوند که سایت ما یک سایت عالی و صفحات آن مناسب برای ایندکس شدن در موتور جست و جوی گوگل هستند. راستش در این مقاله قرار است با این مامور معذور گوگل که نه احساسی دارد و نه برای کسی پارتی بازی می کند آشنا شویم و ببینیم که چگونه کارش را انجام می دهد و رضایتش چگونه جلب می شود.

واقعا گوگل بات چیست ؟ کمی درباره ماهیت این ربات عجیب!

واقعا گوگل بات چیست ؟ کمی درباره ماهیت این ربات عجیب!

اگر بخواهیم واقعا از ماهیت گوگل بات سر در بیاوریم و دقیقا بدانیم که گوگل بات چیست ، باید به شما بگوییم که این گوگل بات نه مثل Wall-E و ربات های سری فیلم های جنگ ستارگان بامزه و بی آزار است، نه اینکه قرار است بر علیه بشریت قیام کند و همه چیز را بهم بریزد (البته واقعا در این مورد مطمئن نیستم) ولی این ربات خزنده، طرفداران کاربران موتور جست و جو است و البته با هیچ صاحب سایتی هم شوخی ندارد. این Googlebot، همانطور که از نامش هم پیداست، ربات ساخته شده توسط گوگل است و وجود خارجی هم ندارد. احتمالا اصطلاحاتی مانند عنکبوت گوگل (Google Spider) یا Web Crawler را هم شنیده باشید. آن ها نیز چیز عجیبی نیستند و همان Googlebot خودمان هستند. بیش از این نمی شود چیزی درباره ماهیت این ربات گفت و دیگر وقت آن رسیده است که ببینیم این ربات چگونه کار می کند.

کار گوگل بات چیست؟

ما شاید صرفا نظری درباره اینکه کار گوگل بات چیست داشته باشیم، اما باز هم این موضوع مشخص نیست که مواردی که می گوییم، تنها کار های گوگل بات باشند. اگر در موارد سئو سایت وارد باشید، حتما می دانید که گوگل هیچوقت راز های اصلی خودش را  لو نمی دهد. به هر صورت گوگل بات کارش این است که محتواهای جدید و آپدیت شده را در سطح وب بخواند و ببیند که کدام یک از آن ها را باید به موتور جست و جوی گوگل اضافه کند. در واقع خود گوگل است که این خزنده ها را به سراغ صفحات وب می فرستد و از آن ها می خواهد که اطلاعات هرچه بیشتری را در رابطه با این صفحات دریافت کنند. سپس، با بررسی محتوای آن ها، خود این ربات ها هستند که تصیم می گیرند صفحه را Index کنند و یا از آن ها عبور کنند.

اگر مقالات قبلی ما را بخوانید، حتما متوجه می شوید که ما، چندین فاکتور رتبه بندی و Indexing گوگل را برای شما شرح داده ایم. این ربات ها، بر پایه این فاکتور ها، بعد از Crawl کردن صفحات وب، آن ها را Index می کنند و به صفحات، رتبه ای که لایق آن هستند را می دهند. این نوع از ربات ها فقط مختص به گوگل نیستند و همه موتور های جست و جو، ربات های مخصوص خودشان را دارند. اما حتی اگر قدرت ربات های آن ها از ربات گوگل بیشتر هم باشد، حجم کاری که ربات های گوگل انجام می دهند گسترده تر است. مسلما گوگل، همانطور که محبوب ترین دامنه در دنیا به حساب می آید، به طبع محبوب ترین موتور جست و جو در جهان نیز هست و کار ربات هایش نیز از ربات های دیگر سخت تر است.

گوگل بات چگونه کار می کند؟

اگر مقالات قبلی ما را خوانده باشید و یا اینکه به طور کلی یک سری اطلاعاتی درباره سئو سایت داشته باشید، متوجه خواهید شد که “لینک ها” در سئو سایت بسیار مهم هستند و اهمیت بالایی دارند. لینک ها در واقع واحد هایی برای اندازه گیری اعتبار سایت های مختلف هستند اما گوگل چگونه این لینک ها را در سایت ما پیدا می کند و مورد دیگر اینکه گوگل از کجا می فهمد که چه سایت هایی به ما لینک داده اند؟ کار، کار خود گوگل بات است. ما می دانیم که گوگل بات چیست و از حجم کاری که انجام می دهد هم خبر داریم، اما اینجا می خواهیم ببینیم که گوگل بات چگونه کارش را انجام می دهد. البته که قطعا شاید همه اطلاعات را در رابطه با کارکرد های گوگل بات نداشته باشیم، اما حداقل یک دید خاصی نسبت به آن داریم.

گوگل بات از سایت مپ ها و پایگاه های داده لینک هایی که کشف کرده است استفاده می کند تا هدف بعدی خودش را مشخص کند. زمانی که این کراولر ها، یک لینک جدید پیدا می کنند، آن لینک را به لیست سایت هایی که باید به آن سر بزنند اضافه می کنند. اگر گوگل بات متوجه لینک خراب یا تغییر داده شده ای هم بشود، از طریق Google Search Console، صاحب سایت را از این موضوع با خبر می کند و درخواست بروزرسانی صفحه را می دهد. شما نیز باید از طریق همین ابزار گوگل، متوجه شوید که گوگل بات، هم می تواند به سایت شما دسترسی داشته باشد و هم مشکلی برای Index کردن آن ندارد. برای اینکار شما باید بخش مربوط به Crawl یا Crawlability را در Google Search Console بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکلی از این بابت وجود ندارد.

آیا ربات های گوگل فقط محدود به گوگل بات می شوند؟

مسلما پاسخ این سوال خیر است، ما به شما گفتیم که گوگل بات چیست اما دلیل نمی شود که گوگل ربات های دیگری نداشته باشد و دلیل هم نمی شود که ما فقط یک نوع گوگل بات داشته باشیم. گوگل انواع دیگری از Bot ها را دارد که از آن ها می توان AdSense و AdsBot را نام برد که اتفاقا ما یک مقاله در رابطه با گوگل ادسنس چیست هم منتشر کرده ایم که می توانید آن را نیز مطالعه کنید. اما ربات هایی که ما در این مقاله با آن ها کار داریم، جزو این ربات های تبلغاتی گوگل نیستند. مهمترین گوگل بات هایی که ما با آن ها کار داریم، شامل موارد زیر می شوند:

-Googlebot (Desktop)

-Googlebot(Mobile)

-Googlebot Video

-Googlebot Images

-Googlebot News

همانطور که می بینید، گوگل انواع ربات هایی را دارد که برای Crawl کردن انواع محتواها از آن ها استفاده می کند و بات های ویدیو، تصاویر و اخبار جدا از بات های ایندکس باقی صفحات وب عمل می کنند. همچنین ما یک گوگل بات برای نسخه دسکتاپ سایت ها داریم و یک گوگل بات دیگر، وظیفه اش کراول کردن نسخه موبایلی صفحات موبایل است که به طبع این یکی ربات، در حال حاضر از بقیه پر کار تر هم می باشد. در دنیای امروز دیگر جست و جو های وب در موبایل، خیلی بیشتر از جست و جو در دسکتاپ (لپ تاپ و PC) می باشند.

آیا ربات های گوگل فقط محدود به گوگل بات می شوند؟

گوگل بات چگونه به سایت شما سر می زند؟

حال که می دانید گوگل بات چیست ، احتمالا این سوال هم برایتان پیش آمده است که گوگل بات، دقیقا چگونه به سایت شما سر می زند و اصلا چگونه از وجود سایت شما با خبر می شود. اول اینکه شما اگر بوسیله فایل robot.txt، دسترسی سایت خودتان را برای ربات های گوگل نبسته باشید، بالاخره گوگل بات به سایت شما سر می زند. خصوصا اگر سایت شما از یک سایت معتبر که گوگل بات ها عموما به آن سر می زنند، لینک گرفته باشد. هرچند که شما درخواست کراول را می توانید به صورت دستی نیز ارسال کنید. به این صورت که شما می توانید URL صفحه مورد نظر سایتتان را در Google Search Console جست و جو کنید و درخواست ایندکس را در این ابزار گوگل ارسال کنید. این کار، در بخش Fetch as Google ابزار Google Webmaster Tools نیز انجام می شود.

گوگل بات، در واقع یک بودجه خزش یا کراول باجت (Crawl Budget) نیز برای سایت شما در نظر می گیرد. این بودجه، به ما می گوید که ربات های گوگل معمولا چند بار در یک بازه زمانی خاص، سایت ما را کراول می کنند. مسلما هرچقدر این کراول باجت ما بیشتر باشد، شانس اینکه رتبه های بالاتر (و گاهی متاسفانه پایین تر) را دریافت کنیم بیشتر می شود. حال اینکه رتبه ما بیشتر یا کمتر بشود، بستگی به نوع بروزرسانی محتوا ها و کیفیت سئوی سایت ما دارد که دیگر اینجا جایش نیست که درباره آن ها صحبت کنیم و برای اطلاعات بیشتر، شما می توانید مقالات مرتبط با سئو سایت را در سایت ما مطالعه کنید.

نقش Google Search Console و بهینه سازی سایت برای گوگل بات

اینکه بخواهیم بگوییم نقش Google Search Console در بهینه سازی سایت برای گوگل بات چیست ، باید بگوییم که Google Search Console هم نقش اطلاع رسانی را ایفا می کند و هم گاهی می تواند در کراول شدن سایت ما نقش پر رنگی داشته باشد. همانطور که بالاتر هم گفتیم، شما می توانید در Google Search Console از ربات های گوگل درخواست کنید که مهمان سایت شما بشوند و آن را بررسی کنند. البته که قبل از آن، حتما از سلامت سایت خودتان مطلع باشید و این موضوع را چک کنید که بوسیله فایل robot.txt، دسترسی این ربات ها را به سایت خودتان نبسته باشید. (این فایل متنی را صرفا زمانی فعال کنید که سایت شما هنوز آماده نیست یا در دست تعمیر می باشد)

همچنین Google Search Console یک منبع موثق برای چک کردن Crawlability (قابل کراول بودن) سایت شماست و اگر هم از این بابت مشکلی در سایت شما وجود داشته باشد، آن را به شما می گوید و شما با رفع آن مشکل، می توانید سایت خودتان را برای کراول شدن آماده کنید. همیشه این موضوع را یادتان باشد که هرچقدر که سایت شما بیشتر کراول بشود، امکان اینکه رتبه بهتری در موتور های جست و جو دریافت کنید نیز بیشتر می شود. پس، حتما به فکر رفع مشکلات و ارور های مربوط به Crawlability سایت خودتان باشید و کلا سعی کنید تمامی ارور های Google Search Console که یکی از بهترین ابزار های سئو سایت می باشد را جدی بگیرید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم که به شما بگوییم که گوگل بات چیست و تا حد امکان نیز شما را از کارکرد آن با خبر کنیم. این ربات گوگل نه دوست ما و نه دشمن ماست. وظیفه این ربات این است که سایت ها مناسب را پیدا کند، آن ها را کراول کند و اگر سایت، از فیلتر های موتور جست و جو رد شد، به Index کردن آن بپردازد. این ربات سعی نمی کند که با شما دوست باشد، این شما هستید که باید رضایت او را جلب کنید و کیفیت سئو سایت خود را همیشه بالا نگه دارید. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که گوگل بات، عنکبوت گوگل، خزنده گوگل و هرچیزی که می خواهید آن را صدا بزنید، همیشه از شما راضی باشد.

منبع:
ahrefs.com

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *