زمانی که شما یک اپلیکیشن بزرگ مانند یک شبکه اجتماعی معروف داشته باشید، ریسک های بزرگی را متحمل خواهید شد. اپلیکیشن شما یک اپلیکیشن جهانی است که میلیون ها نفر در سرتاسر جهان از آن استفاده می کنند پس یک ریسک شما در یک بروزرسانی اگر جواب ندهد ممکن است خیلی برای شما گران تمام شود. البته وقتی حرف از اینستا می شود، دیگر بحث ضرر مالی وسط نیست، بحث ما قدرت است و قدرت باید حفظ بشود. حال نسخه بتا اینستا چیست ؟ همان چیزی که می خواهد کاری کند که قدرت همچنان دست اینستا بماند. نسخه بتا اینستا دقیقا چگونه کاری کرده است که ریسک های توسعه دهندگان اینستا یا جواب بدهد یا اگر جواب هم نداد، به وجه این برند(حال دیگر باید به آن گفت برند “متا”) آسیب جدی وارد نشود. با ما همراه باشید که موضوع بحث ما همین است.

نسخه بتا اینستا چیست ؟

اول از همه قبل از اینکه بگوییم نسخه بتا اینستا چیست و چرا هست، باید به شما بگوییم که نسخه های بتا همه شان شبیه به نسخه بتا اینستا نیستند. نسخه بتا از یک اپلیکیشن، برنامه یا بازی در واقع یک نسخه ناقص و یا به گونه ای یک نسخه Demo است که قبل از عرضه رسمی آن برنامه منتشر می شود تا مردم از آن استفاده کنند و درباره ایرادات و باگ های آن نظر خودشان را بگویند. نه صرفا درباره باگ ها و مشکلات، بلکه حتی می توانند بگویند که فلان ویژگی را دوست داشتند و می تواند بهتر هم بشود یا یک ویژگی دیگر اصلا لازم نیست که باشد. اما “نسخه بتا اینستاگرام چیست” و چرا با نسخه های بتای مرسوم که در گذشته آن ها را می شناختیم فرق می کند.

این نسخه نه تنها همچنان وجود دارد و نمونه اولیه نیست، بلکه جالب اینجاست که امکانات آن خیلی از نسخه اصلی اینستاگرام بیشتر است و فیچر های بیشتری نسبت به نسخه اصلی دارد. پس چرا همه از این نسخه استفاده نمی کنند؟ چون این نسخه معایبی هم در کنار مزایایش دارد و اتفاقا ویژگی اصلی آن همین است. نسخه بتا اینستا در واقع نسخه ای است که به شما یک سری امکانات اضافه تر اینستاگرام را می دهد که شما آن ها را تست کنید و نظرتان را با توسعه دهندگان اینستا در میان بگذارید و بگویید که آیا از این ویژگی راضی بودید یا خیر و اگر اکثریت تستر های نسخه بتا از ویژگی مورد نظر راضی باشند، ویژگی روی نسخه اصلی هم عرضه می شود و اگر راضی نباشند به طور کلی پرونده اش بسته می شود. حال این وِیژگی ها چه مواردی هستند؟

ویژگی های نسخه بتا اینستا چیست ؟

پاسخ به اینکه ویژگی های نسخه بتا اینستا چیست چندان کار راحتی نیست. چون ویژگی های این نسخه پایدار نیستند و ممکن است یک ویژگی که الان هست، فردا دیگر نباشد یا ممکن است چند روز بماند و بعد هم به نسخه اصلی اضافه شود. اما بد نیست به یکسری از این ویژگی ها که پایدار تر ماندند بپردازیم. مثلا یکی از این ویژگی ها این است که شما می توانید با نسخه بتا اینستا به جای فقط 15 ثانیه استوری، یک استوری 60 ثانیه ای بگذارید. مسلما هم می دانیم که استوری خیلی بیشتر امکان دیده شدنش به نسبت پست وجود دارد. ویژگی های دیگری هم هستند که خودتان با نصب کردن این نسخه می توانید آن ها را تجربه کنید و نظرتان را برای توسعه دهندگان اینستا بفرستید. به هر حال به عنوان شبکه اجتماعی ای که هر روز از آن استفاده می کنیم بد نیست حق نظر داشته باشیم.

ویژگی های نسخه بتا اینستاگرام

چگونه یک Beta Tester شویم ؟

حال که فهمیدید نسخه بتا اینستا چیست احتمالا وسوسه شده اید که خودتان هم یک بتا تستر بشوید و شاید فکر کنید که پروسه سختی را باید طی کنید. خیر! اینطور نیست شما به راحتی می توانید بتا تستر شوید و در واقع نسخه بتا اینستا را دریافت کنید. فقط کافیست که گوگل پلی خودتان را باز کنید و مراحل زیر را طی کنید:

1-وارد صفحه اپلیکیشن اینستاگرام در گوگل پلی بشوید

2-در قسمت Join the Beta روی گزینه Join کلیک کنید.

3-صبر کنید که اینستاگرام آپدیت شود(حدود 15 الی 20 دقیقه طول می کشد که این آپدیت برای شما بیاید پس صبر کنید) و دوباره روی گوشی شما نصب شود.

4-زمانی که نصب تمام شد شما نسخه بتا را دریافت کرده اید.

حواستان باشد که شما همان اول کار ممکن است با تمامی فیچر های نسخه بتا رو به رو نشوید و دو الی سه روز طول بکشد که یک فیچر خاص به نسخه بتا شما اضافه شود.

نکته دیگر اینکه هر زمان که فهمیدید به طور کامل نسخه بتا چیست و خواستید که به سراغ نسخه اصلی برگردید، کافی است دوباره به صفحه اینستاگرام در Google Play بروید و این دفعه در قسمت You are a Beta Tester گزینه Leave را انتخاب کنید که دوباره بعد از چند دقیقه نسخه اصلی در دسترس شما قرار بگیرد.

آیا نسخه بتا اینستا برای ما خطرناک است یا اکانت ما بن می شود؟

نسخه بتا نه خطرناک است و نه استفاده از آن باعث می شود که اکانت شما بن بشود. چرا اصلا باید به خاطر ویژگی ای که خود اینستاگرام برای شما تعریف کرده است و خودش این اجازه را به شما داده است بخواهد شما را بن کند؟ اما باز هم این را در نظر بگیرید که نسخه بتا چندان برای یک کاربر عادی که همیشه از اینستا برای تفریح استفاده می کند مناسب نیست و بیشتر به درد مدیریت پیج اینستاگرام کسب و کار ها و فروشگاه ها می خورد. هم به این دلیل که این نوع پیج ها بیشتر درگیر امکانات بی شمار اینستاگرام برای پروموت خودشان می شوند و هم اینکه نسخه بتا مشکلاتی را دارد که یک کاربر عادی را به شدت کلافه خواهد کرد. دقیقا در بخش بعدی قرار است درباره همین مشکلات صحبت کنیم اما فقط همین را بدانید که با نصب این نسخه هیچ خطری برای اکانت شما پیش نمی آید.

معایب نسخه بتا اینستا چیست ؟

حال سوال ممکن است پیش بیاید که: معایب نسخه بتا اینستا چیست ؟ مطمئن باشید اگر این نسخه معایبی نداشت، همه ما داشتیم از آن استفاده می کردیم و هر روز هم از امکانات جدیدتر استفاده می کردیم که یا پایدار می ماندند و یا از ما گرفته می شدند. موضوع اینجاست که نسخه بتا اینستا به این خاطر که برای تست فیچر های مختلف است، از انواع و اقسام باگ ها و مشکلات نرم افزاری چیزی کم ندارد. شما ممکن است در حال استفاده از نسخه بتا اینستا چندین بار اپلیکیشنتان کرش کند، چندین بار بدون خواسته شما اپلیکیشن بسته بشود، عملکرد های اپلیکیشن مانند کامنت، لایک و ریپلای استوری ممکن است بار ها دچار مشکل شوند و عملکرد درست نداشته باشند، نمایش محتوا ها ممکن است به بدترین شکل ممکن انجام بشود و اینکه به طور کلی نسخه بتا خیلی هم بدون اشکال نیست.

مسلما اگر نسخه بتا اینستا یک نسخه کامل با کلی امکانات اضافه بود احتمالا جای بتا به آن نسخه آلفا می گفتند و این نسخه اصلی بتا محسوب می شد. اما به هر حال نسخه بتا مشکلات خودش را دارد و بیشتر برای کسانی خوب هستش که امکانات بیشتر می خواهند و حوصله این را هم دارند که باگ کشف کنند و گزارش های لازم را به توسعه دهندگان بدهند.

نکته: یک سری هم از بابت عدم امنیت نسخه بتا نگران هستند که باید به شما بگوییم که امنیت نسخه بتا اینستا کمتر از نسخه اصلی آن نیست و بیشتر هم نیست. پس از بابت امنیت نگران نباشید.

معایب نسخه بتا

سخن پایانی : نسخه بتا اینستا را نصب کنیم یا نکنیم؟

حال می دانیم که نسخه بتا اینستا چیست و سوال اینجاست که آیا باید از آن استفاده کنیم یا خیر؟ استفاده از این نسخه بتا اینستا کاملا به خود شما مربوط است و استفاده از آن مزایا و معایب خودش را دارد و استفاده نکردن از آن هم چیزی را چندان عوض نمی کند. اگر شما صاحب کسب و کار هستید و می خواهید که از امکانات اینستاگرام برای کسب و کار خودتان استفاده کنید، می توانید این نسخه را نصب کنید و بدانید که امکانات آن همیشگی نیست و هر لحظه ممکن است که حالت آن تغییر کند. اگر هم بخواهید برای کسب و کارتان از همان نسخه اصلی استفاده کنید، باز هم قرار نیست نداشتن چند امکانات امتحانی آسیبی به کسب و کار شما بزند. در نتیجه اینکه از نسخه بتا استفاده کنید یا خیر چیزی است که کاملا بستگی به خودتان دارد.

در این مقاله ما نه می خواستیم که این نسخه را تبلیغ کنیم و نه می خواستیم که به شما بگوییم که این نسخه مناسب استفاده نیست. در این مقاله تلاش کردیم که فقط ویژگی ها، مزایا و معایب نسخه بتا اینستا را به شما بگوییم و کامل برای شما تعریف کنیم که نسخه بتا اینستا چیست و چگونه می توانید از آن استفاده کنید. امیدواریم که این مقاله مورد قبول شما واقع شده باشد و از خواندن آن لذت برده باشید.

4/5 - (12 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *