قبلا ها که می خواستیم پیشرفت تکنولوژی را نشان بدهیم، یکی از موارد آن طراحی سایت و به طور کلی وجود “وب سایت ها” در زندگی ما بود. فضا هایی در دنیای وب که محتوا های گوناگون و کاربردی(گاهی هم نه چندان کاربردی) را در خود جای می داد. اما پیشرفت تکنولوژی به حدی رسیده است که دیگر برای ساختن یک سایت ممکن است نیازی به دانستن کد نویسی نباشد و فقط کمی خلاقیت لازم باشد. اینجا بود که سایت ساز ها آمدند. سایت ساز چیست ؟ سوالی که در این مقاله می خواهیم به آن پاسخ بدهیم. ولی قبل از هرچیزی بگذارید به شما بگوییم که ما در این مقاله به هیچ عنوان قرار نیست سایت ساز ها را تبلیغ کنیم و با دید تحسین به آن ها نگاه کنیم، بلکه موضوع کمی پیچیده تر از این حرف هاست. همراه ما باشید.

[button type=”rd_3dstroke_bt” use_icon=”yes” icon_position=”bt_icon_right” icon_color=”#ffffff” t_color=”#ffffff” b_color=”#22b5d6″ t_hover_color=”#22b5d6″ b_hover_color=”#ffffff” radius=”10″ url=”https://dmtaban.com/wp-content/uploads/2022/04/سایت-ساز-چیست.pdf” position=”ta_center” icon=”wb-download”]دانلود مقاله[/button]

سایت ساز چیست

پاسخ به این سوال که “سایت ساز چیست” در خود اسم این مفهوم نهفته است. سایت سازی ابزاری است که به کاربران اجازه می دهد خودشان سایتی که می خواهند را با یکسری داده از پیش تعیین شده طراحی کنند و در دنیای وب از آن استفاده کنند. به نظر چیز جالبی می رسد، درست است؟ چه چیزی از این بهتر که شما نیاز نباشد برای برنامه نویس، طراح سایت، گرافیست، محتوا نویس و … هزینه کنید و خودتان سایت خودتان را بسازید؟ اما پس چرا هنوز هم برنامه نویسان و طراحان سایت مشغول به کار هستند و همچنان ما شاهد سایت هایی هستیم که شبیه به یکدیگر نیستند و خلاقیت در آن ها موج می زند؟ پاسخ در سوال هستش، در واقع سایت ساز به شما یک وب سایت مخصوص به خودتان نمی دهد، بلکه صرفا یک سایت در اختیار شما قرار می دهد.

موضوع اینجاست که وجود سایت ساز ها اتفاقا هیچ چیز بدی نیست. سایت ساز ها باعث نشده اند که ارزش کار برنامه نویسان وب و طراحان زیر سوال برود. سایت ساز چیست ؟ می توان گفت سایت ساز ها محلی هستند برای کسب و کار های کوچکی که آنقدر بودجه ندارند که بخواهند طراحی سایت اختصاصی داشته باشند و در عین حال هم دوست دارند که خودشان سایتشان را بسازند. بدون اینکه لازم باشد در طراحی سایت و کدنویسی تخصصی داشته باشند. همچنین نه فقط برای کسب و کار های کوچک، بلکه سایت ساز ها جایی هستند که شما بتوانید مدیریت یک سایت را در آن ها تمرین کنید و سپس به سراغ یک طراحی سایت خاص و منحصر به فرد بروید. پس اول از همه باید بدانیم این سایت ساز ها دقیقا چگونه کار می کنند و چه مواردی را در اختیار ما قرار می دهند.

نحوه کار سایت ساز چیست ؟

حال که می دانیم سایت ساز چیست بد نیست که با نحوه کار آن نیز بیشتر آشنا بشویم. نحوه کار سایت ساز ها به این صورت است که دستورات Drag and Drop را به کد تبدیل می کنند و آن ها را اجرا می کنند. لازم است بگوییم درگ اند دراپ همان گرفتن و کشیدن المان ها با موس و رها کردن آن ها در جایسست که می خواهیم باشند. فضای میزبانی یا هاست سایت های سایت ساز ها می تواند توسط خود شرکت شما یا یک شرکت ارائه دهنده خدمات هاست فراهم شود. گاهی هم یک سری از سایت ساز ها هستند که دامنه شما، زیر مجموعه دامنه آن ها قرار می گیرد و شما در یک هاست اشتراکی با دیگر سایت ها قرار خواهید گرفت. سایت ساز ها معمولا قالب های متنوعی دارند که هرکدام برای وب سایت های خاصی مناسب هستند.

زمانی که شما یک قالب را انتخاب می کنید می توانید آن را مانند وردپرس شخصی سازی کنید و تغییرات خودتان را بر روی آن اعمال کنید. حال اینکه شما چه تغییراتی می توانید روی این قالب ها اعمال کنید کاملا بستگی به سایت سازی دارد که از آن استفاده می کنید.

نحوه کار سایت ساز چیست ؟

ویژگی های سایت ساز چیست؟

کارکرد Drag and Drop

این ویژگی از سایت ساز چیست ؟ در واقع بیشتر سایت ساز ها این اجازه را به شما می دهند که از تکنیک درگ اند دراپ که بالاتر توضیح دادیم برای طراحی سایت خود استفاده کنید. شما می توانید المان هایی مانند متن، تصویر، ویدئو یا هر چیز دیگری را با این تکنیک روی سایت خودتان قرار بدهید. میزان شخصی سازی ای که شما می توانید برای سایتتان بکنید کاملا به سایت سازی بستگی دارد که در آن سایتتان را طراحی می کنید. بعضی از سایت ساز ها اجازه نمی دهند که یک سری از بخش های قالب تغییر کنند و برخی دیگر اجازه می دهند کلا بکوبید و از اول بسازید.

فضای ذخیره تصویر و ویدئو

یکی دیگر از ویژگی های سایت ساز چیست ؟ سایت ساز ها به شما فضایی برای ذخیره تصاویر و ویدیو هایتان می دهند. به طور مثال سایت ساز Squarespace یک گالری تصاویر برای عکس های شما در نظر می گیرد. به این صورت شما می توانید تصاویر را از جاهای مختلف سایت حذف کنید یا آن ها را ویرایش کنید. اما این تصاویر از گالری شما حذف نمی شوند و بعدا دوباره می توانید از آن ها استفاده کنید.

هاستینگ و دامنه

وقتی شما یک سایت می سازید، حتما به هاست و دامنه احتیاج پیدا خواهید کرد. بیشتر سایت ساز ها این اجازه را به شما می دهند که دامنه خودتان را برای سایتتان انتخاب کنید. اگر هم مثلا دامنه خودتان را از سایت دیگری دریافت کردید و می خواهید به سایت ساز منتقلش کنید، می توانید از امکان Migrate Domain استفاده کنید.

استفاده از امکانات Third-Party

امکانات Third Party در سایت ساز چیست ؟ مواردی مانند سبد های خرید و شبکه های اجتماعی در واقع امکانات ثرد پارتی هستند که در سایت ساز ها هم می توانید از آن ها استفاده کنید.

سازگاری با موبایل

بیشتر سایت ساز ها به شما سایت ریسپانسیو تحویل می دهند. همچنین در زمان طراحی سایت در سایت ساز، شما این اجازه را دارید که پیش نمایشی از نسخه موبایلی سایت خودتان را هم ببینید تا بتوانید ویرایش های لازم را روی آن انجام بدهید.

ایمیل کاری

شما می توانید در سایت ساز ها یک ایمیل کاری با اسم دامنه خود بسازید. بعضی از سایت ساز ها برای این امکان یک مقدار پول اضافه تر می گیرند و برخی دیگر نیز تا دو ایمیل را رایگان به شما می دهند و برای بیشتر از آن از شما پول دریافت می کنند. (یادتان هست که گفتیم وب سایت رایگان صرفا یک دروغ است) به همین خاطر هم شما باید پلنی که برای سایت ساز خود در نظر می گیرید را به خوبی مورد ارزیابی قرار دهید.

داده های آماری سئو

به شما گفتیم که سایت ساز چیست و می خواهیم به شما بگوییم که سئو کردن سایت های سایت ساز ها نیز امکان پذیر است. به علاوه این، خود این سایت ساز ها داده های آماری سئویی را در اختیار شما قرار می دهند و لازم نیست که از ابزار هایی مانند گوگل آنالیتیکس در سایت خودتان استفاده کنید. معمولا اما داده های آماری سایت ساز ها کمی ساده تر از گوگل آنالیتیکس می باشد و آنچنان نیاز به یک متخصص سئو برای تفسیر آن ها وجود ندارد. البته با توجه به اینکه می دانیم اکثر سایت هایی که توسط سایت ساز ها ساخته می شوند چندان پیچیده نیستند و کار زیادی در آن ها انجام نمی شود، همین داده های ساده برایشان کافی می باشد که دید وسیع تری از کارشان به آن ها بدهد.

ویژگی های سایت ساز چیست؟

از سایت ساز استفاده کنیم یا نکنیم؟

بستگی دارد که چه کسی این سوال را بپرسد. اگر شما صاحب یک کسب و کار بزرگ یا متوسط هستید، یک برند شخصی بسیار معروف هستید، یک برند معتبر جهانی می باشید، کاری که می خواهید در سایتتان انجام بدهید پیچیده است و یا به طور کلی یک سایت منحصر به فرد و خاص می خواهید، از سایت ساز استفاده نکنید. مطمئن باشید که طراحی سایت منحصر به فرد شما توسط افراد متخصص خیلی بیشتر در خور کار شما می باشد و استفاده از سایت ساز فقط اعتبار کار شما را پایین تر می آورد.

با این حال، اگر یک کسب و کار کوچک هستید، برای داشتن سایت عجله دارید، دوست دارید که سایتتان را خودتان بدون تخصص طراحی کنید، دوست دارید مدیریت سایت را تمرین کنید و یا می خواهید صرفا برای دل خودتان یک سایت داشته باشید، سایت ساز بهترین انتخاب برای شما می باشد.

شاید مواردی که گفتیم زیاد از حد سختگیرانه باشند و یا کمی سوگیری در آن ها دخیل باشد ولی حقیقت روشن است و شما از بهترین سایت ساز هم که استفاده کنید، به هر حال دارید از یک سری امکانات محدود که در اختیار شما قرار داده شده استفاده می کنید و بلند پروازی های خاصی نمی توانید با سایت خودتان انجام بدهید.

کلام آخر: قضاوت با شما

در این مقاله تلاش کردیم که موضوع سایت ساز را برای شما بیشتر باز کنیم و آن را موشکافانه مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. یادتان باشد که ما نه به شما می گوییم که از سایت ساز استفاده کنید و نه می گوییم که استفاده نکنید. ما فقط از شما می خواهیم که کسب و کارتان و کاری که قرار است در سایتتان انجام بدهید را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که از چه راهی باید سایتی که برای کسب و کارتان می خواهید را دریافت کنید. امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم دید خوبی را از سایت ساز به شما بدهیم تا تصمیم گیری را برایتان راحت تر کرده باشیم. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید.

منبع:

Forbes

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *