ابزارهای سئو

برای یک سئو کار همیشه لازم است که از ابزارهای سئو استفاده کند و از آنها کمک بگیرد تا بتواند کار خود را به صورت درست جلو ببرد. سئو سایت کاری پیچیده است و تکنیک های سئو همواره در حال تغییر و تحول است.

لازم است که ما برای سئو کردن سایت خود و پیدا کردن اشکالات در سایت همواره ابزارهای سئو جدید را شناخته و از آنها استفاده کنیم. پس در ادامه کاربردی ترین ابزارها را در بخش های مختلف سئو با هم بررسی می کنیم.

ابزارهای سئو برای پیدا کردن کلمات کلیدی

همان طور که می دانیم پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب یکی از مهم ترین قسمت های سئو است. حال با ابزارهایی که به ما در این کار کمک می کنند آشنا می شویم.

1.KWfinder

kwfinder یک ابزار بسیاری کاربردی است که به وسیله ی آن می توان کلمه ی مورد نظر را وارد کرده و سپس پیشنهاد هایی که برای آن کلمه داده می شود را دریافت کنید. همچنین این ابزار search volume و difficulty کلمات کلیدی را نیز نشان می دهد. اما توجه کنید که با نسخه ی رایگان تنها می توانید 5 کلمه را سرچ کنید و برای بیشتر باید از نسخه پرمیوم استفاده کنید.

ابزارهای سئو

2.moz

همان طور که می دانیم moz یک ابزاری فوق العاده کاربردی است که در قسمت های مختلف می توان از آن استفاده کرد. یکی از کاربردهای آن همین keyword research است. شاید پیشنهاداتی که moz ارائه می دهد در حد kwfinder نباشد اما همین تعداد کم پیشنهادات مفید بوده و همچنین difficulty که ارائه می دهد هم دقیق است. در هر ثبت نام شما می توانید تنها 10 کلمه را سرچ کنید.

3.google keyword planner 

یکی از ابزارهای سئو google keyword planner است که راه حل خوبی برای یافتن کلمات کلیدی است. برای استفاده از این ابزار باید کمپین در google AdWords برای تبلیغات در گوگل داشته باشید. تعداد زیاد کلماتی که keyword planner نشان می دهد کمک زیادی برای تهیه ی long tail  نیز می کند.

ابزارهای سئو

4.گوگل ترند

با استفاده از این ابزار می توانید میزان سرچ کلمه ی کلیدی را در شهر های مختلف و نمودار آن را ببینید و همچنین مقایسه ای بین چند کلمه داشته باشید. Google trend پیشنهاداتی را هم برای کلمات کلیدی ارائه می دهد اما خیلی کلمات دقیقی نیستند.

ابزارهای سئو

5. ubersuggest

Ubersuggest نیز یکی دیگر از ابزارهای سئو است که برای پیدا کردن کلمات کلیدی و لانگ تیل ها بسیار مفید است. این ابزار همچنین اطلاعات دیگری مانند سرچ ولوم و میزان رقابت کلمات را نیز در اختیار می گذارد.

سئو on page

ابزارهایی وجود دارند که با استفاده از آنها می توان بررسی کرد که صفحات سایت ما از نظر سئو داخلی چه ایراداتی و چه کمبودهایی دارد.

6.SERPSim

این ابزار برای رفع مشکلات موجود در اسنیپیت است. در این ابزار می توانید url خود را قرار دهید و عنوان سئو و توضیحات متا و نامک را نشان می دهد. همچنین به صورت دستی نیز می توانید وارد کنید. سپس SERPSim که یکی از بهترین ابزارهای سئو است هر گونه مشکلی که این متن ها از نظر طول داشته باشند را نشان می دهند.

ابزارهای سئو

Google’s Rich Results test.7

Google’s Rich Results testing یکی از ابزارهای سئو است که بررسی می کند آیا صفحه ی شما داده های ساختاریافته ی مناسبی دارد و همین طور سایت شما آمادگی نشانه گذاری را دارد یا نه.

ابزارهای سئو

8. Merkle’s Schema Markup Generator

با استفاده از این ابزار که یکی از ابزارهای سئو کاربردی است می توان کد های نشانه گذاری داده های ساختار یافته را ساخت. پس از اینکه نوع داده ها که شامل How-to, FAQ , Event ,.. را انتخاب کرده و کد مورد نظر را تحویل میگیریم.

ابزارهای سئو

9. Ahrefs’ SEO Toolbar 

این ابزار یک افزونه برای مرورگر های کروم و فایرفاکس است. با روشن کردن Ahrefs’ SEO Toolbar که یکی از ابزارهای سئو است می توانید موارد و مشکلات on page صفحه ی خود مثل لینک های شکسته، تعداد لینک ها و دیگر موارد را ببینید و رفع کنید.

ابزارهای سئو

10.optimizilla

شاید شما هم برای کم کردن حجم عکس های خود به مشکل برخورده باشید و حجم سایت شما به خاطر عکس ها بالا رود. یکی از بهترین ابزارهای سئو در این زمینه optimizilla است که عکس ها را بدون پایین آوردن کیفیت، حجمشان را کم می کند.

ابزارهای بررسی link building

یکی از مهم ترین بخش در سئو لینک سازی هدفمند است. ما همواره باید بررسی کنیم آیا لینک سازی ما درست بوده است و همچنین از تعداد و نحوه لینک سازی رقبا نیز آگاهی پیدا کنیم.

11.ahref link checker 

وقتی در این ابزار url مورد نظر را وارد می کنید، لینک های شکسته ی آن صفحه را نشان می دهد. رفع لینک های شکسته اهمیت بالایی دارد و وجود آنها باعث تاثیر بد بر روی رتبه ی سایت بگذارد. البته برای بررسی کردن لینک های شکسته افزونه های متعددی برای وردپرس نیز وجود دارند.

ابزارهای سئو

back link checker of ahref .12

با استفاده از این ابزار با وارد کردن url خود و یا رقبای خود می توانید تعداد بک لینک های سایت و آدرس سایت هایی که لینک به سایت ما داده اند را بیابیم. این دسته از ابزارهای سئو بسیار کاربردی و مهم هستند و در هنگام آنالیز سایت حتما باید به آنها توجه کرد.

ابزارهای سئو

13.Moz

ابزار moz به طور کلی یک ابزار مهم و بسیار کاربردی است. علاوه بر کاربرد moz در پیدا کردن کلمات کلیدی، کاربردی خوبی در لینک سازی و بررسی لینک ها دارد. زمانی که شما افزونه کروم mozbar را نصب کنید، اگر spam score سایت بالا باشد می توانید لینک های بدی که به سایت شما داده شده است را پیدا کنید و همچنین از DA و PA سایت خود نیز آگاه شوید.

آنالیز و یافتن مشکلات کلی سایت

در آخر هر ماه و یا آخر هر هفته باید بررسی هایی را برای سایت خود انجام دهیم. مثلا broken link ها را بیابیم و رفع کنیم. برای این کار به چنین ابزارهایی نیاز داریم.

14.سرچ کنسول 

مهم ترین اقدام بعد از تحویل سایت، نصب سرچ کنسول است. با استفاده از سرچ کنسول که یکی از مهم ترین ابزارهای سئو است، می توان جایگاه کلمات کلیدی خود، میزان کلیک و impression و همچنین ارورهایی که در سایت و برای url ها پیش می آید را دیده و مشکلات را رفع کنید . با استفاده از سرچ کنسول می توانید استراتژی کامل و قدرتمندی برای سئو وب سایت خود بچینید.

ابزارهای سئو

12.GTMetrix

اگر به دنبال ابزاری برای اندازه گیری سرعت لود سایت خود هستید، gtmetrix یکی از بهترین ابزارهای سئو در این زمینه است. زمانی که آدرس سایت خود را وارد می کنید و کشور را انتخاب می کنید می توانید سرعت لود سایت، میزان request ها و حجم کلی سایت را نیز بررسی کرده و مواردی را که باعث بالا رفتن سرعت لود می شود را شناسایی و رفع کنید. همچنین در gtmetrix هم می توان سرعت لود سایت در دسکتاپ و هم موبایل را بررسی کرد.

ابزارهای سئو

13. Google’s Mobile-Friendly Test

این ابزار که در واقع در سرچ کنسول هم وجود دارد، موبایل فرندلی بودن سایت شما را بررسی می کند و اگر صفحه ایی مشکلی مثل کوچک بودن المان ها و یا دکمه ها داشت، نشان می دهد.

14.woorank

از woorank می توان هم در زمینه آنالیز سایت خود و هم سایت رقبا استفاده کرد. این ابزار از ابزارهای سئو، اطلاعات مفیدی از سایت در اختیار ما قرار می دهد و اشکالات آن را نیز بیان می کند. مثلا اگر در صفحه خود برای تصاویر تگ alt را مشخص نکرده باشیم آن تصاویر را به ما نشان می دهد.

ابزارهای سئو

15.google analytics

بعد نصب سرچ کنسول سایت خود، حتما گوگل آنالیتیکس را نیز نصب کنید. شاید این ابزار بیشتر مربوط به دیجیتال مارکتینگ است، اما بررسی صحیح این ابزار به شما کمک می کند تا با رفتار کاربر آشنا شوید و صفحات خود را مطابق با آنها بچینید.

با استفاده از گوگل آنالیتیکس شما bounce rate,time on page,session و خیلی اطلاعات دیگر را بدست آورید.

ابزارهای سئو

16.siteliner 

همان طور که می دانیم در سایت ما نباید مطالب تکراری وجود داشته باشد. یعنی اگر از محتوایی در صفحه a استفاده کردیم در صفحه ی b نباید از همان مطالب استفاده کنیم. زیرا در صورت استفاده، ممکن است گوگل سایت ما را پنالتی کند. Sitliner یکی از همین ابزارهای سئو است که بررسی می کند کدام صفحات سایت ما محتوایی تکراری (duplicate) دارد. همچنین این ابزار لینک های شکسته، میانگین سرعت لود سایت و تعداد لینک های داخلی را نیز نشان می دهد.

ابزارهای سئو

اما نسخه رایگان آن تنها 255 صفحه را بررسی میکند.

بررسی رقبا

یک گام مهم در سئو سایت آنالیز رقبا است. باید همواره از حال رقبا آگاه باشیم و بفهمیم آنها چه کار هایی را انجام می دهند. برای این کار کافی است از ابزارهای زیر کمک بگیریم.

17.SEMrush

برای اینکه به راحتی بتوانید رقبای خود را بررسی کنید و از عملکرد آنها با خبر شوید، semrush یک ابزار کلیدی و خوب است. با این ابزار می توانید سایت خود و رقیب را مقایسه کنید. همچنین می توانید متوجه شوید رقیب روی چه کلمات کلیدی کار می کند.

علاوه بر رقیب با استفاده از semrush شما می توانید رنکینگ سایت خود، ترافیک و عملکرد کلی کلمات کلیدی را بررسی کنید.

18.ahref

در کنار دیگر کاربرد های ابزار ahref ، آنالیز و بررسی رقبا نیز بسیار عالی است. اما اگر می خواهید آنالیزی جامع و کامل داشته باشید، باید نسخه پولی آن را دریافت کنید. با نسخه رایگان می شود تعداد اندکی از بک لینک های رقیب را دید اما با نسخه اصلی شما از تمام جزئیات کلمات کلیدی، بک لینک ها و رپورتاژ های آن ها سر در میاوردید.

برای اطلاعات بیشتر از خدمات سئو و افزایش مشتری با تبلیغات در گوگل با کارشناسان ما در دی ام تابان در تماس باشید.

5/5 - (11 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *