الگوریتم سندباکس گوگل پدیده ای است که عمدتا بر رتبه بندی وب سایت های جدید تأثیر می گذارد. اما اگر به دنبال تعریف دقیق تری از این الگوریتم هستید باید بدانید که تعریف درستی از سندباکس گوگل امکان پذیر نیست زیرا موتور جستجوی گوگل در مورد وجود این فیلتر یا الگوریتم فرضی سکوت کرده است و تا به امروز آن را تایید یا تکذیب نکرده است بنابراین این الگوریتم یکی از موضوعات بحث برانگیز درمیان متخصصین این حوزه می باشد.

الگوریتم سندباکس گوگل کی ظاهر شد؟

گوگل را می توان به یک قاضی تشبیه کرد که هدفش تشخیص وبسایت های لایق برای گرفتن رتبه خوب می باشد.
حالا برای اینکه این قاضی بتواند وبسایت هایی که شایسته رتبه خوب هستند را تشخیص دهد و عدالت را رعایت کند منطقی است که سایت‌های جدیدی که به تازگی وارد صحنه رقابت می‌شوند، از وب سایت‌های دیگر  که اعتبار دامنه بالایی دارند جدا شوند تا به این ترتیب، میدان رقابت عادلانه‌تری برای آن‌ها ایجاد شود. بنابراین الگوریتم سندباکس گوگل در سال 2004 به همین منظور روی کار آمد.

الگوریتم سندباکس گوگلعلت پیدایش سند باکس

در آن زمان، ابتدا کارشناسان سئو سایت متوجه شدند که رتبه بندی وب سایت های جدید در سطح بالا غیرممکن است. حتی استفاده از کلمات کلیدی با حجم کم جستجو هیچ نتیجه ای نداد و موقعیت آنها در گوگل بسیار کمتر از انتظار بود.
چیزی که توجه کارشناسان سئو را به خود جلب کرد این واقعیت بود که این اتفاق فقط در جستجوگر گوگل رخ می دهد. بینگ و یاهو از همان ابتدا وب سایت های جدید را در رتبه بالایی قرار می دادند. بیش از 16 سال می گذرد، اما از آن زمان هیچ چیز تغییر نکرده است. گوگل هنوز وب سایت های جدیدی را در گوگل سندباکس قرار می دهد و آنها را چندین ماه در آنجا نگه می دارد.

چرا در سندباکس قرار می‌گیریم؟

ماهیت دقیق اصل سندباکس هنوز بر اساس نظرات مختلف است. به طور کلی یک فرضیه پذیرفته شده وجود دارد که گوگل سندباکس به طور مستقیم به سن وب سایت مرتبط است. و همچنین یک فرضیه دیگر بر اساس فعالیت از آنجایی که وبمستر هایی می باشد که سایت هایی را با هدف ارائه محتوای اسپم می سازند و همین باعث سردرگمی کاربران میشوند. این وبمستر ها با استقاده از تکنیک های  سئو کلاه سیاه موفق می شدند تا با سرعت زیادی رتبه خوبی بگیرند. بنابراین رویکرد دیگر مبتنی بر اصل اساسی محبوبیت پیوند است. فرض بر این است که سندباکس سن وب سایت ها را در نظر نمی گیرد، بلکه سن پیوندهای ورودی (بک لینک) را در نظر می گیرد. اعتقاد بر این است که پیوندها با محتوای وب سایت مقایسه می شود و برای هماهنگی بازدیدها بررسی می شود. این به نوبه خود به این معنی است که ارتباط موضوع پیوندها ظاهرا نقش مهمی در رتبه بندی گوگل و فیلتر سندباکس دارد.

چگونه تشخیص دهیم که در سندباکس گوگل قرار گرفته ایم؟

در واقع از آنجاییکه هنوز گوگل این الگوریتم را تایید نکرده است ابزار دقیقی برای بررسی گوگل سندباکس وجود ندارد. اما می توانید از google Analytics  برای اطلاع از اینکه آیا سایت شما در سندباکس بوده (یا هنوز هم هست) استفاده کنید.

به تصویر بالا نگاه کنید. اگر بعد از مدت ها فعالیت کم، متوجه افزایش عظیم ترافیک شده اید احتمالاً این بدان معناست که وب سایت شما قبلاً در سندباکس قرار داشته است.

همچنین از طریق ابزار سرچ کنسول نیز می توانید متوجه این موضوع شوید به این صورت که ترافیک ورودی کلمات کلیدی سایت خود را بررسی کنید. اگر ورودی سایت شما از عباراتی به جز کلمات کلیدی اصلی سایت‌تان باشد، این می‌تواند سیگنالی باشد که گوگل سایت شما را در سندباکس قرار داده است.

دوره ماه عسل گوگل

دیده دیگری در ارتباط با گوگل سندباکس وجود دارد که به آن دوره ماه عسل می گویند. ماه عسل زمانی است که یک وب سایت جدید ترافیک زیادی از طرف گوگل دریافت می کند زیرا موتور جستجو نحوه تعامل کاربران با آن را بررسی می کند. پس از آن، سایت برای مدتی دوباره رتبه خود را از دست می دهد و سپس ترافیک و رتبه بندی به روش طبیعی شروع به افزایش می کند.

آیا یک وب سایت قدیمی می تواند وارد سندباکس شود؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، سندباکس اقدام پیشگیرانه موتور جستجو برای وب سایت های جدید است. با این حال، این فرضیه درست نیست. زیرا حتی اگر دامنه قدیمی ای دارید، باز هم ممکن است که وبسایت شما در گوگل سند باکس قرار بگیرد. به عنوان مثال، پس از یک دوره طولانی عدم فعالیت می توانید به گوگل سندباکس منتقل شوید یعنی اگر برای مدتی بهینه سازی وب سایت خود را متوقف کرده و سپس دوباره تلاش های بهینه سازی را شروع کنید، این احتمال وجود دارد که مستقیماً به سندباکس بروید. گوگل در صورتی که سایتهای قدیمی به مدت طولانی غیرفعال باشند، با آن ها مانند سایت های جدید رفتار می کند. همچنین هنگامی که محتوا سایت را برای کلمات کلیدی جدید مجدداً بهینه می کنید، گوگل سئو جایگاهی را که قبلاً برای رتبه بندی به دست آورده بود، حذف می کند. این بدان معناست که حتی اگر تصمیم به طراحی مجدد سایت داشته باشید، حتی یک سایت قدیمی ممکن است به سندباکس ختم شود. با این حال، همه اینها فقط یک نظریه است. هیچ اطلاعات رسمی از گوگل و هیچ مطالعه ای در این زمینه وجود ندارد، بنابراین اثبات چیزی که در بالا توضیح داده شد غیرممکن است. چه بخواهید آن را باور کنید چه نه، ما شش راه برای خروج ازگوگل به شما نشان می دهیم

چگونه از سندباکس خاج شویم

در صورتی که سایت شما با یک دامنه تازه ثبت شده، نباید  انتظار باشید که به سرعت سایت شما در نتایج گوگل نمایش داده شود. در بسیاری از موارد حدود 6 ماه طول می‌کشد که گوگل سایت شما را معتبر بداند و از جعبه شنی آزادتان کند؛ البته در این مدت نیز شما شاهد رشد آهسته در جایگاه خود خواهید بود بهرحال رعایت نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا هر چه سریعتر از سندباکس خارج شوید.

وب سایت خود را فهرست بندی کنید

احتمالاً فکر می کنید این واضح ترین کاری است که می توانید انجام دهید. با این حال، شاید ندانید که وب سایت ها تنها پس از فهرست بندی گوگل شروع به قدیمی شدن می کنند. بنابراین زمان خود را از دست ندهید و راهی برای فهرست بندی سریعتر وب سایت خود پیدا کنید. به این ترتیب، شما سریعتر به سندبکس می روید و در نتیجه زودتر از آن خارج می شوید. همچنین برای بررسی ایندکس شدن وب سایت شما، می توانید از ابزار Rank Tracker ما استفاده کنید. وب سایت خود را به پروژه ها اضافه کنید و به بخش “نمای کلی رتبه بندی” بروید تا تعداد صفحات فهرست بندی شده را مشاهده کنید.

مطمئن شوید که وبسایت شما شامل پنالتی ومجازات نمی باشد

همانطور که می دانید، دو نوع مجازات وجود دارد: دستی و الگوریتمی. تفاوت بین آنها این است که مجازات های دستی توسط کارکنان گوگل اعمال می شود، در حالی که خزنده های گوگل از الگوریتم استفاده می کنند. اگر دامنه جدیدی خریداری کرده اید و متوجه شده اید که موقعیت وب سایت جدید شما با توجه به کاری که انجام می دهید تغییر نمی کند، وب سایت را از نظر جریمه یا پنالتی بررسی کنید.

 بر محتوا تمرکز کنید

چرا برخی وب سایت ها در عرض یک ماه از گوگل سندباکس خارج می شوند در حالی که برخی دیگر مدت بیشتری در آنجا می مانند؟ دلیل احتمالی آن در محتوا نهفته است. اعتقاد بر این است که هرچه محتوا بیشتری تولید کنید، سریعتر قید و بند گوگل سندباکس را کنار می گذارید. اما کمیت را دنبال نکنید ؛ در عوض روی کیفیت محتوا تمرکز کنید این استراتژی در دراز مدت به شما امتیاز بیشتری می دهد.

 ایجاد بک لینک به بهترین شکل ممکن

خرید بک لینک به صورت اصولی یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی است. با خرید بک لینک از سایت های معتبر، به گوگل نشان می دهید که وب سایت شما یک منبع اطلاعاتی قابل اعتماد و کاربر پسند استپ.البته اطمینانی بر این نیست که بک لینک ها به خروج سریعتر از گوگل سندباکس کمک می کنند یا خیر، اما مطمئناً هنگام رتبه بندی می توان از آنها استفاده خوبی کرد. بک لینک های جدید باید متناسب با رشد محتوای وب سایت شما باشند. بنابر این سعی کنید از سرعت خرید لینک آگاه باشید و هرگز لینک های ارزان در سایت های مشکوک خریداری نکنید.

از سوشال مدیا برای سایت خود ترافیک بگیرید

 اگر در سندباکس گوگل هستید، می توانید به منابع ترافیک، مانند رسانه های اجتماعی اعتماد کنید. با راندن ترافیک از فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین و سایر بسترهای اجتماعی، به گوگل نشان می دهید که وب سایت شما برای مردم جالب است. این کار ممکن است به خروج زودتر سایت از از سندباکس کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *