وقتی از شما می خواهند که خودتان را معرفی کنید چه می گویید؟ آیا خیلی رسمی خودتان را با اسم و فامیل و دستاورد ها و القاب کاریتان معرفی می کنید یا از روش های هوشمندانه تری استفاده می کنید؟ اینستاگرام یک فضایی برای معرفی خودتان به شما داده است به نام Bio که با وجود “بایو” بودن، ما ایرانی ها به آن می گوییم بیو و چون که ما هم مثل شما ایرانی هستیم، در این مقاله 10 ایده بیو برای اینستاگرام را برای شما آماده کرده ایم. خیر، ما جسارتی نکردیم و قرار هم نیست که به شما بگوییم که خودتان را چگونه معرفی کنید. ما می خواهیم فقط چند ایده خوب به شما بدهیم تا کمی هوشمندانه تر و جذاب تر خودتان را در بیو اینستاگرام معرفی کنید. پس در این مقاله همراه ما باشید تا با این بخش و ایده هایش آشنا شویم.

بیو برای اینستاگرام

همه چیز در مدیریت شبکه های اجتماعی در معرفی کسب و کار خودتان خلاصه می شود. نه فقط اینستاگرام، اصولا شبکه های اجتماعی برای معرفی کردن و نمایش دادن هستند و قرار نیست که در آن ها امور خاصی انجام بشود. شما به عنوان کسی که مدیریت پیج اینستاگرام را در دست دارید باید حتما این موضوع را بدانید و از آن نیز به نفع خودتان استفاده کنید. یکی از کار هایی که شما برای معرفی خودتان در مدیریت پیج اینستاگرام باید انجام بدهید، نوشتن بیو برای اینستاگرام است. این بیو چیست؟ اگر اینستاگرام داشته باشید، حتما متوجه وجود آن شده اید. بخش کوتاهی زیر عکس پروفایل ما که می توانیم از 150 کاراکتر آن استفاده کنیم و خودمان را معرفی کنیم. در مدیریت شبکه های اجتماعی دیگر نیز بیو وجود دارد اما اهمیت آن هرگز به اندازه اینستاگرام نیست. حال چگونه یک بیوی خوب بنویسیم؟

بیو برای اینستاگرام کار صفحه “درباره ما” یک سایت را می کند. منتهی شما در صفحه درباره ما یک سایت می توانید هزاران کاراکتر را استفاده کنید. اینجا تنها شما می توانید از 150 کاراکتر برای معرفی خودتان استفاده کنید. گاهی متنی که در بیوی اینستاگرام نوشته می شود، می تواند یک معرفی نباشد و صرفا مثلا یک کال تو اکشن باشد. اینکه در اینستاگرام چه چیزی می نویسید مهم است، اما آنقدری مهم نیست که یک سری اصول خاص برایش تعریف شده باشد و شما هم مجبور باشید که از آن اصول پیروی کنید. پس شما می توانید از یک سری ایده خلاقانه برای نوشتن بیو استفاده کنید که می توانند خیلی جذاب تر از روش های خشک و رسمی نوشتن بیو باشند. در این مقاله به سراغ یک سری از این ایده ها رفتیم. ایده هایی که گاهی بامزه و گاهی هم رسمی هستند.

بیو خلاقانه

بیوی اینستاگرام بامزه

هیچ چیز بی مزه تر از تلاش برای بامزه بودن نیست. اگر دقت کرده باشید همیشه جملاتی خنده دار تر هستند که دور از انتظار هستند و ناگهانی و بدون تلاش برای بامزه بودن گفته می شوند. برای همین هم شما خیلی نباید سعی کنید بامزه به نظر برسید. می توانید صرفا انقدر صادق و راستگو باشید که این صداقت شما خودش یک لطافت جالبی بوجود بیاورد. یک مثال برای شما می زنیم از صفحه برند Innocent که یک برند نوشیدنی های سالم است. آن ها در بیو برای اینستاگرام نوشته اند که:

We make healthy drinks. Please buy them so we don’t get fired.

ترجمه: ما نوشیدنی های سالم می سازیم. لطفا آن ها را از ما بخرید تا اخراجمان نکنند.

شما با خواندن چنین جمله ای از یک برند، شاید از خنده غش نکنید، اما یک لبخند خوشایندی می زنید و یک حس صمیمیت جالبی به برند مورد نظر پیدا می کنید.

استفاده از نقل قول ها در بیو

ما انسان های بزرگی در طول تاریخ داشته ایم. دانشمندان، کارآفرینان، هنرمندان، سیاستمداران، فیلسوفان و افراد دیگری که به هر دلیل نامشان در تاریخ جاودان شده است. مسلما این انسان های بزرگ، سخنان پر مغزی هم می گفتند که هر کدام از این سخنان می توانند راهنمای هر شخصی باشند. حال شما می توانید یک نقل قول از یک شخص تاریخی و یا حتی معاصر را پیدا کنید که مرتبط با کسب و کارتان باشد و آن را به عنوان بیو برای اینستاگرام بنویسید. مثلا اگر یک صفحه اینستاگرام هنری دارید می توانید از این نقل قول انیشتین استفاده کنید که می گوید:

Imagination is more important than knowledge

ترجمه: تصور (اینجا منظور تصور منجر به خلاقیت است) از دانش هم مهمتر است.

بیوی خلاقانه

بیوی اینستاگرام 150 کاراکتر است و همین 150 کاراکتر برای به کار انداختن بازوان خلاقیت کافی است. گاهی بیو اینستاگرام شما می تواند آنقدر خلاقانه باشد که شبیه به هیچکدام از بیو های هیچ پیجی نباشد. برای مثال می توانیم نتفلیکس را مثال بزنیم که وقتی سریال Heartstopper از این شبکه پخش می شد، نتفلیکس به عنوان بیو برای اینستاگرام بازیگران اصلی این سریال را در بیوی خود منشن کرد و به شوخی از آن ها پرسید که “Should we start a band?” که یعنی “بهتر نیست یک بند (موسیقی) راه بیندازیم؟” و شما هم می توانید همینقدر خودمونی و انسانی یک بیو برای اینستاگرام خود بنویسید.

10 ایده بیو برای اینستاگرام

بازی با کلمات

حتما لازم نیست خیلی خشک و رسمی بنویسید “شرکت طراحی سایت فلان، ارائه دهنده بهترین قالب های طراحی سایت” و به جای آن می توانید بنویسید “ما رویا می سازیم، منتهی با صفر و یک” و ممکن است گیرا تر و جذاب تر هم باشد. می توانید کلمات را با یکدیگر هم قافیه کنید، کلمات را عوض کنید و جالب تر بنویسید، می توانید از آرایه های ادبی استفاده کنید و این فضای بیو در اختیار شماست، از هیچ خلاقیتی فرو گذار نکنید.

بیوی خیلی کوتاه

اگر شما در بیو برای اینستاگرام به 150 کاراکتر نیازی ندارید، از همه 150 تای آن استفاده نکنید. گاهی 5 کلمه می تواند تمام منظور و هدف شما را برساند و کاربر دیگر وقتش را با خواندن بیو تلف نکند. شما می توانید با کوتاه ترین متن خودتان را معرفی کنید و کاربر را راهنمایی کنید که پست های دیگر شما را ببینند. مثلا شما یک سئو کار فریلنسر هستید و می خواهید خودتان را در صفحه اینستاگرام با کوتاه ترین جملات معرفی کنید. می توانید بنویسید “سایتتو میارم صفحه اول گوگل”، همین و بس! بدون هیچ توضیح اضافی، می گویید که چه کاری انجام می دهید و با همین 5 کلمه کاربر را به اندازه کافی کنجکاو کرده اید که پست های دیگر سایت شما را هم نگاهی بیندازد و حتی از خدمات شما نیز استفاده کند.

بیوی خیلی کوتاه

بیوی هوشمندانه

گاهی شما می توانید با ساده ترین کلمات یک “بیو برای اینستاگرام” بنویسید که هم جالب و هم هوشمندانه است. مثلا صفحه allie_brosh در بایو اینستاگرام خودش نوشته است “I am a person, and this is my Instagram account” که ترجمه آن به سادگی می شود “من یک شخص (انسان) هستم، این هم اکانت اینستاگرام من است” و شاید شما با خواندن این جمله پیش خودتان فکر کنید “واقعا؟ شوخی که نمی کنی؟” ولی در واقع همین که شما به این موضوع فکر کرده اید یعنی درگیر سادگی و ظرافت این بیو شده اید و یک حس صمیمیتی بین شما و صفحه شکل گرفته است.

بیوی اینستاگرام با اموجی

اینکه شما می توانید از اموجی در بیو برای اینستاگرام استفاده کنید بدیهی است و قبلا هم درباره آن صحبت کرده ایم. اما گاهی خلاقانه ترین کار این است که به همان اموجی به تنهایی بسنده کنید. مثلا یک کافی شاپ هستید می توانید با گذاشتن اموجی قهوه و غذا، سر و ته ماجرا را هم بیاورید و نه خودتان را خسته کنید و نه کاربر را مجبور کنید که یک متن طولانی بخواند که شما را بشناسد.

بیوی بیزنسی

این یکی ایده دیگر چیز جدیدی نیست و احتمالا تا به همین حالا می خواستید که از همین ایده استفاده کنید. در این ایده بیو برای اینستاگرام شما آن چیزی را که کسب و کارتان ارائه می دهد را می نویسید و فقط آن را با اموجی و یک سری موارد تزئینی، قشنگ ترش می کنید. ایده ای که بیشتر کسب و کار ها استفاده می کنند و خلاقیت خاصی هم ندارد.

استفاده از لینک

وقتی می خواهید بیو برای اینستاگرام بنویسید، می توانید لینک سایت خودتان را در قسمت Website قرار بدهید و سپس در بیو، درباره لینک مورد نظر توضیح بدهید و یا از کاربران بخواهید که با هدف خاصی روی لینک کلیک کنند و به سایت شما سر بزنند. مثلا می توانید از آن ها بخواهید در نظر سنجی خاصی در سایت شما شرکت کنند.

دادن اطلاعات

آخرین ایده، رسمی ترین و معمول ترین ایده بین کسب و کار هاست. شما می توانید اطلاعات تماس، آدرس، شماره تلفن و دیگر اطلاعات کسب و کار خودتان را در بیوی اینستاگرام خود قرار دهید که کاربر به راحتی بتواند از آن ها استفاده کند.

سخن پایانی

همیشه یادتان باشد که اینکه می خواهید از کدام یک از این ایده ها استفاده کنید، به مخاطب شاخصتان بستگی دارد. همیشه باید مخاطب خودتان را بشناسید و حدس بزنید که چه افرادی قرار است به صفحه اینستاگرام شما سر بزنند. البته که شاید نیازی به حدس زدن نباشد و بعد از چند بار چک کردن Insights، دستتان بیاید که بیشتر چه قشری شما را دنبال می کنند. برای همین هم شما باید زمانی که می خواهید بیو برای اینستاگرام بنویسید سلیقه مخاطب خودتان را بشناسید و ببینید که کدام یک ایده هایی که در بالا گفتیم برای مخاطب شما مناسب تر است. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که توانسته باشیم ایده های خوبی برای بیو اینستاگرام به شما بدهیم.

منبع:

Hootsuite

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *