جالب اینجاست که یک سری چیز ها هست که در شبکه های اجتماعی، معمولا مختص به یک سری کشور های خاص است. مثلا بنده نویسنده شخصا چیزی به نام “عنوان” را در پست های خارجی اینستاگرام ندیده ام و بگذارید از همین حالا به شما بگویم که مطالب اینستاگرام، تصاویر هستند و تصاویر هم به طور رسمی در اینستاگرام، عنوانی ندارند. اما وقتی بحث عنوان در ایران مطرح می شود، خیلی از ما ها می دانیم منظور چیست و برای همین هم چالشی به نام عنوان جذاب برای پست اینستاگرام وجود دارد. چون ما خوشبختانه (یا متاسفانه) به افق بالایی برای جذب مشتری در اینستاگرام دست پیدا کرده ایم و برای پست های اینستاگرام خود، حتما کاور و عنوان هم می زنیم. خصوصا زمانی که پست های ما انگیزشی، آموزشی، تبلیغاتی و از این دست موارد باشند. به هر حال، همراه ما باشید که عنوان هایمان را جذاب کنیم.

عنوان جذاب برای پست اینستاگرام

چه به دنبال روش های کلاسیک جذب مخاطب باشیم و چه سعی کنیم روی ترند های مدیریت شبکه های اجتماعی سوار بشویم، به هر حال مردم با سلیقه ما پیش نمی روند. شما در مدیریت شبکه های اجتماعی و خصوصا مدیریت پیج اینستاگرام باید گاهی مانند یک روزنامه نگار عمل کنید. مانند همان کسی که تیتر ها را برای مطالب روزنامه انتخاب می کند. در مدیریت پیج اینستاگرام عنوان جذاب برای پست اینستاگرام همان مصداق بارز تیتر های روزنامه هاست. در واقع شما باید کاری کنید که کاربر، مجاب بشود که روزنامه شما (اینجا پست شما) را بخرد و مشتری روزنامه شما (فالوور پیج شما) بشود. تیتر های جنجالی و جذاب روزنامه های قدیمی را یادتان هست؟ تیتر هایی که در دکه های روزنامه فروشی چشم ما را می گرفتند و ما روزنامه را می خریدیم. حالا دیگر تکنولوژی پیشرفت کرده است و کار، به اینستاگرام کشیده شده است.

همانطور که آن عناوین جذابیت داشتند، عنوان جذاب برای پست اینستاگرام هم لازم است. شما باید کاری کنید که ویدیو های شما با عناوین جذاب روی پروفایل کاربری شما قرار بگیرند، پست های تصویری تصویر اولشان عنوان جذابشان باشد تا کاربر را به ورق زدن مجاب کند و در نهایت این عنوان باعث می شود که وقتی پست را استوری کردید، کاربر عنوان را ببیند، کنجکاو بشود و در نهایت به سراغ این پست ها برود. همه چیز اینجا به خلاقیت و نبوغ شما در انتخاب عنوان پست بستگی دارد و شما باید تمام تلاشتان را بکنید که کاربر پست شما را باز کند و از سر کنجکاوی آن را تا آخر ببیند. فقط لطفا، از همه شما خواهش می کنم که محتوایتان هم مثل عنوانتان جذاب و گیرا باشد و الا مخاطب یک بار که نا امید شود، دیگر دیر می شود اعتماد او را جذب کرد.

8 راه نوشتن عنوان جذاب برای پست اینستاگرام

عنوان جذاب خلاقانه بنویسید

خیلی از صفحات اینستاگرام وقتی می بینند یک نوع از عنوان جذاب برای پست اینستاگرام جواب می دهد، از همان فرمول تا آخر استفاده می کنند و مسلما بعد از یک مدت، آنقدر این تکرار برای مخاطب خسته کننده می شود که دیگه به پست های آن ها نگاه نمی کند. پس شما نیز بهتر است از عناوین خلاقانه استفاده کنید و از تکرار فرمول های ثابت شده پرهیز کنید. حال این عنوان خلاقانه نوشتن هم بستگی به هم ذهن شما و هم به سلیقه شما دارد. این اولین نکته برای شروع این بحث بود و از اینجا به بعد، تمامی نکات، در نهایت همان خلاقیت هایی هستند که شما می توانید در عناوین پست های اینستاگرام خودتان استفاده کنید.

حس شوخ طبعی را قوی کنید

یک لحظه همین جا صبر کنید! دوستان، منظور ما از شوخ طبعی، آن طنز های سخیف و اضافه کردن علامت +18 به عناوین پست های اینستاگرام نیست. شوخ طبعی شما باید در راستای کسب و کارتان و منشی باشد که کسب و کار شما از آن پیروی می کند. سعی کنید از نکات جالب در کسب و کار خودتان کمک بگیرید که یک شوخی جالب در عنوان خود پست خود به کار ببرید. حواستان به این موضوع باشد که محیط اینستاگرام قرار نیست که خشک و رسمی باشد اما اعتبار کسب و کار شما با لودگی هم نباید زیر سوال برود. رعایت تعادل در طنز، می تواند منجر به خلق “عنوان جذاب برای پست اینستاگرام” بشود.

آگاه کنید، سپس توضیح دهید

اینجا هم یک لحظه صبر کنید! باز هم منظور ما از آگاه سازی این نیست که کل محتوا و چیزی که می خواهید بگویید را در عنوان جای بدهید. اینطوری دیگر محتوای شما ارزش دنبال کردن ندارد. سعی کنید مثلا اگر یک کسب و کار شبکه هستید، مثلا در عنوان خودتان از وجود یک ویروس در شبکه خبر بدهید و سپس در محتوا، روش های مبارزه با آن ویروس را آموزش بدهید. این موضوع می تواند توجه مخاطب خاص شما را جلب کند و تا آخر محتوای شما را ببیند. با همین روش می توانید عنوان جذاب برای پست های اینستاگرام خلق کنید.

آگاه کنید، سپس توضیح دهید

از اموجی ها استفاده کنید

استفاده درست و به جا از اموجی ها می تواند همانقدر خوب باشد که استفاده نا به جا از آن ها خطرناک است. یک سری از ویدیو های خنده دار را دیده اید که اموجی خنده را روی عنوان اسپم می کنند؟ شما این کار را نکنید! اموجی ها باید مرتبط با عنوان شما و موضوعی که می خواهید درباره آن صحبت کنید باشد. اگر واقعا موضوع خنده داری نیست، لطفا از اموجی خنده استفاده نکنید. گوشی های همه ما پر از اموجی های مختلف مفاهیم مختلف است و نسبت به محتوای خودمان می توانیم در عنوان از آن ها استفاده کنیم.

از اموجی ها استفاده کنید

از اعداد و ارقام استفاده کنید

اعداد به طرز عجیبی برای آدم ها جذاب اند. واقعا دلیل روانشناسی آن مشخص نیست ولی اینطور که معلوم است اعداد همانطور که در عناوین سایت ها مورد استفاده قرار می گیرند، در عناوین اینستاگرام نیز می توانند کاربردی باشند. پس بد نیست که اعداد را هم به بهانه های مختلف، اما به جا و درست به عنوان پست اینستاگرام خودتان اضافه کنید. اینکار باعث می شود که شما یک عنوان جذاب برای پست اینستاگرام خود داشته باشید و همانطور هم که می دانید، احتمال ورق زدن مخاطب یا دیدن ویدیو شما با این کار بالاتر هم می رود.

به رنگ فونت ها حواستان باشد

رنگ فونت ها باید به محتوای شما بیاید. اگر رنگ فونت های عنوان شما هیچ سنخیتی با محتوای شما نداشته باشد، این موضوع می تواند خیلی تو ذوق مخاطب بزند. این مورد به صورت ناخوداگاه اتفاق می افتد و همین موضوع می تواند صدمه بسیار زیادی به محتوای شما وارد کند و زحمات شما را هدر بدهد. پس برای انتخاب عنوان جذاب برای پست اینستاگرام حتما به موضوع روانشناسی رنگ ها دقت داشته باشید و حتما قبل از آماده سازی کاور و عنوان، درباره روانشناسی رنگ ها و رنگ های مربوط به کسب و کار خودتان مطالعه کنید.

علائم نگارشی فراموش نشوند

هیچ چیز بدتر از این نیست که عنوان شما، اشتباه خوانده شود. کاربر فکر کند شما می خواهید درباره یک موضوع خاصی صحبت کنید، در حالی که موضوع کاملا متفاوت است. همین موضوع شاید با استفاده درست از علائم نگارشی حل بشود. همچنین علائم نگارشی مانند علامت تعجب، ویرگول، سه نقطه، علامت سوال و … می توانند به گیرایی محتوای شما و منظور رسانی آن نیز کمک بسیاری کنند. یادتان هم باشد که بد نیست درباره تولید محتوا نیز یک سری مطالعاتی داشته باشید که اصلا بدانید علائم نگارشی هرکدام در چه مواردی استفاده می شوند و کجاها باید از یک علامت نگارشی خاص استفاده کرد و کجا استفاده از آن نا به جا می باشد.

خلاقیت به ته رسید؟ ایده و الهام بگیرید!

اگر دیدید هرچه فکر می کنید عنوانی به ذهنتان نمی رسد و نمی دانید که عنوانتان را باید چگونه بنویسید، هیچ اشکالی ندارد. شما می توانید سری به صفحات دیگر اینستاگرام بزنید و از عناوین آن ها “الهام” بگیرید. یادتان باشد که شما قرار نیست کپی کنید و اصل اول یونیک و خاص بودن را باید رعایت کنید. با این وجود، صفحات دیگر اینستاگرام، خصوصا کسب و کار های مشابه کار شما، می توانند منبع الهام خوبی برای پیدا کردن عناوین پست های اینستاگرامی و نوشتن عنوان جذاب برای پست اینستاگرام باشند.

سخن پایانی

اینستاگرام هیچ مبحثی را به نام عنوان پست در پلتفرم خود مطرح نکرده است. وقتی هم چیزی به صورت رسمی وجود نداشته باشد، نه قانونی برای آن وجود دارد و نه الگوریتمی قرار است آن را کنترل کند. اینجاست که دیگر همه چیز به رفتار کاربر شما بستگی دارد. اینجا شما تمام تلاشتان باید این باشد که چشمان او را به پست خودتان جذب کنید و کاربر را به سمت صفحه خودتان بکشانید. البته باز هم باید روی این موضوع تاکید کنیم که سعی کنید کاور های خلاقانه و عنوان های خلاقانه برای پست های اینستاگرامی خودتان درست کنید و تا حد امکان، از یک سری الگوهای تکراری که بقیه پیج های اینستاگرام پیروی می کنند، دوری کنید. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

5/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *