بدون شک انتخاب کلمات کلیدی در سئو  جزو اولین و مهم ترین اجزای استراتژی سئو میباشد، انتخاب کلمات کلیدی (کیورد ریسرچ) باید از ابتدا درست انجام شود و به هیچ عنوان جای خطا ندارد، اگر در انتخاب کیورد ها اشتباهی کنید برایتان بسیار گران تمام میشود ، و در بهترین حالت زمان تان بیهوده صرف میشود، انتخاب کلمات کلیدی در سئو باید استراتژی محور باشد و با بررسی دقیق کسب و کار و نیاز مشتری از کسب و کار انجام شود، در این مقاله به طور کامل به شما خواهیم گفت تا چگونه کلمات کلیدی مناسب برای سایتتان انتخاب کنید، پس تا اخر این مقاله با دی ام تابان همراه باشید.

[button t_color=”#ffffff” b_color=”#1abc9c” t_hover_color=”#ffffff” b_hover_color=”#2c3e50″ radius=”10″ url=”https://dmtaban.com/services/site-optimization/” position=”ta_center”]برای مشاهده خدمات سئوی سایت دی ام تابان اینجا کلیک کنید[/button]
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

انتخاب کلمات کلیدی در سئو

کلمات کلیدی در سئو مسیر محتوای شما را مشخص میکند و این اطمینان را ایجاد میکند که محتوای تولید شده توسط شما در گوگل  مرتبط است و کاربر به راحتی با سرچ کردن بیتواند به محتوای شما دسترسیی پیدا کند. احتمالا در همین چند خط با مفهوم کلی کیورد ریسرچ آشنا شده اید. در ادامه مطلب به طور دقیق تر به شما خواهیم گفت تا انتخاب کلمات کلیدی در سئو باید چگونه انجام شود تا برای شما سودآور باشد و موارد و نکته هایی که در انتخاب کلمات کلیدی در سئو باید رعایت شود را برای شما خواهیم گفت

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

تحقیق انتخاب کلمات کلیدی (کیورد ریسرچ) چیست؟

اگر بخواهیم خیلی کوتاه مختصر توضیح دهیم تحقیق کلمات کلیدی فعالیتی تجزیه تحلیل و پیدا کردن لیستی از کلمات کلیدی ارزشمند است که برای بررسی و نمایش داده شدن توسط موتور جستجوگر  ها انجام میشود، کلمات کلیدی تقریبا جهت محتوا و استراتژی بازاریابی کسب و کار شما را در بستر وب را مشخص میکند.

یک کیورد میتواند فقط از یک کلمه تشکیل شده باشد یا از چند کلمه ساخته شده باشد، اما اغلب بیشتر از یک کلمه است به عنوان مثال کلمه کلیدی این مقاله هم اکنون مطالعه میکنید “انتخاب کلمات کلیدی در سئو” است.

انتخاب کلمات کلیدی در سئو
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

اهمیت انتخاب کلمات کلیدی در سئو چیست؟

در انتخاب کلمات کلیدی در سئو اصطلاحی وجود دارد به اسم سرچ ولوم (حجم میزان سرچ کلمه) که ابزار های مختلفی مثل KWFinder یا Moz  آمار سرچ ولوم را در اختیار شما قرار میدهند، خیلی از افراد که تجربه کمی درسئو دارند فکر میکنند که اگر کلمه سرچ ولوم بالایی داشته به منزله خوب بودن آن کیورد است و باید آن را انتخاب کرد که این کار یکی از بزرگترین اشتباهات رایج در انتخاب کلمات کلیدی در سئو به شمار می آید ، به عنوان مثال اکثر کلمات تک سیلابی سرچ ولوم بالاتری نسبت به چند سیلابی ها دارند اما در عوض هم سخت تر هستند و هم نرخ تبدیل آنها در فروش بسیار کمتر از کلمات چند سیلابی میباشد (البته در اکثر موارد).

بگذارید تا یک مثال برای شما بزنم ، فرض کنید شما قصد دارید خدمات طراحی سایت از یک شرکت دریافت کنید و یک سایت لازم دارید، آیا برای پیدا کردن یک شرکت طراحی سایت کلمه “سایت” را سرچ میکنید؟ احتمالا وقتی این کلمه را سرچ کنید، چند لینک اول درباره توضیح سایت هستند و اول از همه ویکی پدیا نمایش داده شود و سایت را برای ما شرح دهد که سایت چیست؟ کسی که بخواهد بداند سایت چیست این کلمه برای او مناسب است اما آیا کسی که سرچ میکند “خدمات طراحی سایت” میتواند سریع تر به مشتری تبدیل شود و نرخ تبدیل (Conversion Rate)  بالاتری داشته یا فردی که کلمه “سایت ” را سرچ کرده؟ مشخص است کسی که “خدمات طراحی سایت” را سرچ کرده به دنبال شرکتی است که برای او این خدمت را ارائه دهد پس این شخص میتواند مشتری ما باشد، البته شاید کسی که سایت را هم سرچ کرده بود بعد ها به مشتری تبدیل شود اما قطعا بسیار زمان میبرد تا بتوانید او را هدایت کنید تا به مشتری تبدیل شود.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

نکته در خصوص انتخاب کلمات کلیدی

درباره موردی که در پاراگراف بالا گفتیم یعنی نرخ تبدیل کلمات، شاید ابهامات زیادی برایتان به وجود بیاید که باید آن ها را روشن کرد، ما گفتیم که برخی کلمات سرچ ولوم بالاتری دارند اما ممکن است نرخ تبدیل آنها کمتر باشد، اما برخی دیگر کلماتی باشند که مخصوص فروش باشند و نرخ تبدیل آنها بهتر باشد اما سرچ ولوم کمتری داشته باشند. نکته ای که باید حتما به آن توجه کنید این است که یک کلمه کلیدی حتما نباید برای فروش باشد، شما باید با کلمات کلیدی که آموزشی هستند (information keywords) هم تولید محتوا انجام دهید که دلایل خاص خودش را دارد؛ اول اینکه شما باید همیشه سعی کنید به کاربر ارزشی بدهید و تا بتوانید ارزشی هم دریافت کنید و آن کاربر به شما اعتماد کند و خدمات شما را دریافت کند، علاوه بر این موضوع شما به وسیله لینک بیلدینگ میتوانید به صفحاتی که برای شما سودآور هستند و کلمه کلیدی آنها مخصوص فروش است لینک دهید و آن صفحه را به یک صفحه قدرتمند تبدیل کنید

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله ما در مورد “لینک بیلدینگ” را هم مطالعه کنید تا بدانید در ساییتان چگونه لینک سازی قدرتمند انجام دهید.

انتخاب کلمات کلیدی در سئو
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

معیار های انتخاب کلمات کلیدی در سئو

تا الان یکی از اصلی ترین معیار ها که خودش بخش بزرگی از استراتژی سئوی سایت ما است را بررسی کردیم، یعنی گفتیم که چگونه کیورد مناسب را برای کسب و کار خود انتخاب کنید کنید. در کنار این مورد هم کمی با Search Volume (حجم سرچ کیورد) و Difficulty  (سختی کلمه) را به صورت کلی بررسی کردیم که حالا میخواهیم این دو معیار و ارتباطتشان با هم دیگر را کامل تر توضیح بدیم.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

حجم سرچ کلمه (Search Volume)

این معیار به شما کمک میکند تا میزان سرچ کیورد موردنظر دا مقاطع زمانی مختلف بررسی کنید، همانطور که در قبل هم اشاره کردیم ابزار هایی مثل moz  و KWfinder حجم سرچ را به صورت عددی و نموداری به شما نشان میدهند البته، در برخی موارد پیش می آید که هیچ اطلاعاتی در مورد کلمه ای که شما وارد کردید به شما ندهد که معمولا به معنی این است که آن کلمه خیلی کم در موتور جستجوی گوگل سرچ شده و دیتای کافی در مورد آن موجود نیست. این ابزار ها به شما یک Avg Search Volume  (متوسط میزان سرچ) میدهند که بازه زمانی متفاوت مثلا یک سال دارند، نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که شاید ببینید که یک کلمه متوسط سرچ ولوم بالایی دارد اما در سه ماهه اخیر به شدت افت کرده و مثل سابق نیست، مثال خوبی که میشود در این مورد زد در حوزه دانلود فیلم و سریال کاملا مشهود است، مثلا یک سریال در سه ماهه اخیر قسمت هایش منتشر میشد و کاربران که اهل فیلم و سریال بودند آن را در آن بازه سرچ میکردند اما بعد از تمام شدن سریال شاید حجم سرچ آن دوران را نداشته باشد و دیگر هم به سرچ ولوم قبلی برنگردد، در خیلی از چیز ها مثل موضوعات حاشیه ای میتوان این موضوع را مشاهده کرد پس باید به سرچ ولوم اخیر هم دقت کنید.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

سختی کلمه (Difficulty)

Difficulty به ما سختی و رقابتی بودن آن کلمه را نشان میدهد، و آن را درجه بندی میکند. Dif  بازه ای است از 0 تا 100 که هر چه این عدد بزرگتر باشد، کار شما برای رسیدن به رتبه های برتر در آن کلمه ست تر است، ابزار هایی مثل moz  سختی کلمه را به شما نشان میدهند، سختی یک کیوردها در زبان های مختلف تفاوت دارد مثلا در زبان انگلیسی دستیابی به رتبه های برتر در یک سری از کیورد تقریبا غیر ممکن است و هزینه بسیار بالایی در بر دارد اما در زبان فارسی سختی کلمات کمتر است نسبت به انگلیسی، البته در کشور ما هم در حوزه هایی مثل گردشگری و آرایشی بهداشتی سختی کلمات بالا است و به راحتی نمیتوان رتبه های برتر را کسب کرد و استراتژی سئوی شما باید خیلی عالی و بی نقص باشد.

تا الان متوجه شدید که باید چه کلمه را برای بیزینس خود انتخاب کنید،خلاصه این دو پاراگراف یعنی: در انتخاب کلمات کلیدی در سئو باید دنبال کلمه هایی باشیم که Search Volume  بالا و Difficulty  پایینی داشته باشند. البته در صورتی که شما بخواهید با هزینه پایین بازدهی مناسب داشته باشید و سیاست شما بر اساس به صرفه بودن باشد

انتخاب کلمات کلیدی در سئو
[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

چگونه کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنیم؟

تقریبا بخش بزرگی از آن که مربوط به استراتژی انتخاب کلمه کلیدی در سئو بود را به در بخش های قبلی توضیح دادیم و مشخص شد کردیم که چه کیورد هایی را برای فروش بیشتر باید انتخاب کنید و چه کیورد هایی باید آموزشی و برای تولید محتوا باشند، حالا از کجا میتوانیم کیورد های مناسب انتخاب کنیم؟

خود ابزار هایی که در بالا اشاره کردیم مثل Moz ، KWFinder  ، Keywordtool ، Keywordplanner  ، SEMRush و… در کنار اینکه کلمه ای که شما به آنها دادید را از معیار های مختلف بررسی میکنند به شما کیورد های مرتبط و خوب هم پیشنهاد میدهند که در حوزه شما این کیورد ها هم میتوانند خوب باشند و از آنها میتوان در انتخاب کلمات کلیدی در سئو سایت استفاده کرد.

از table of content  ویکی پدیا میتوانید کلمات خیلی خوب و داغی را پیدا کنید که میزان سرچ و بازدید بالایی در سایت ویکی پدیا دارند.

میتوانید از ساده ترین روش ها هم برای انتخاب کلمات کلیدی در سئو استفاده کنید. LSI  ها و کلماتRelated  که خود گوگل به ما نمایش میدهد  جزو ساده ترین روش ها برای انتخاب کلمات کلیدی در سئو به شمار می آیند؛ LSI  ها همان حدسیات گوگل هستند،  زمانی که شما دارید کلمه ای را سرچ میکنید گزینه هایی به شما پیشنهاد میشود که کلماتی که قبلا توسط کاربران سرچ شده ، Related  ها کلمات کلیدی مرتبطی هستند که در پایین صفحه نتایج به نمایش در می آیند که میتوانند در انتخاب کلمات کلیدی به شما کمک بسیاری بکنند، برای مشاهده تعداد زیادی از  کلمات کلیدی مرتبط میتوانید ابزار Keyword tools  را روی مرورگر خود نصب کنید.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

سخن پایانی

امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید بهترین کلمات کلیدی را برای سایت خود انتخاب کنید  و کلماتی که انتخاب میکنید بعد ها برای شما سود بالا داشته باشد، برای انجام کار کیورد ریسرچ و انتخاب کلمه کلیدی در سئو همیشه وقت بگذارید و روی آن تفکر کنید، کیورد ریسرچ کار حساسی است و شما نمیتوانید در آن اشتباهی مرتکب شوید چون برایتان بسیار گران تمام میشود. حتما به ابزار هایی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم هم سر بزنید و اگر آشنایی ندارید با آنها کار کنید تا آشنا شوید. همه این ابزار ها پلن رایگان دارند و برای آموزش پلن رایگان آنها مناسب است و مشکلی ندارد. اگر سوالی هم در خصوص توسعه کسب و کارتان در فضای دیجیتال دارید یا میخواهید از خدمات سئو سایت و دیجیتال مارکتینگ ما با خبر شوید حتما با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *