ارور 404 از رایج ترین خطاهایی است که کاربران اینترنت با ان مواجه می‌شوند. 404 یک کد وضعیت   (Status Code) است که به عنوان یک خطا تلقی می‌شود. ارور 404 یک اتفاق ناخوشایند هم برای کاربر و هم برای ادمین یا مدیر وبسایت به شما می آید، چون کاربر به محتوایی که خواسته است نرسیده و مدیر سایت هم با یک ارور تکنیکال رو به رو شده  است که روی سئو سایت و در نهایت رتبه های سایت در موتور جستجو  تاثیر منفی می‌گذرد. در ادامه این مطلب بیشتر به ارور 404 خواهیم پرداخت و در نتیجه را حل این مشکل را هم به شما خواهیم پس تا انتهای مطلب با دی ام تابان همراه باشید.

[rd_line alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

ارور 404

همانطور  که گفتیم ارور 404 یک کد وضعیت است، در حالت عادی یک صفحه باید کد وضعیت 200 داشته باشد، کد وضعیت 200 به این معناست که صفحه مشکلی ندارد و برای موتور های جستجو قابل دسترس که بتوانند آن را بررسی  و در نهایت ایندکس(index)   کنند. ارور 404 زمانی نمایش داده می‌شود که محتوای یک صفحه به همراه URL  آن پاک شده باشد در نتیجه اگر محتوا با همان  URL  در سایت و یا هر جای دیگری منتشر شده باشد بعد از پاک شدن آن  هر کس به آن آدرس برود با این ارور رو به رو خواهد شد. خطای 404 به شکل های مختلفی نمایش داده می‌شود که چند نمونه از آن را بررسی میکنیم.

  • HTTP 404
  • Not Found 404
  • Eror 404 Not Found
  • The Requested URL Was Not Found On This Server
ارور 404

بروز ارور 404 صرفا به علت حذف شدن صفحات نیست، در شرایطی ممکن است سایت انتقال پیدا کرده باشد و URL  های آن منقضی شده باشند. در زمانی که دامنه یک ویسایت منقل شود یا در اصطلاح ریدایرکت شده باشد.

در یک نگاه کلی به علت هایی که باعث بروز ارور 404 میشوند اشاره میکنیم.

  • آدرس یک صفحه (URL)  آن و محتوای صفحه پاک شده باشد.
  • آدرس یک صفحه به درستی وارد نشده باشد
  • دامنه سایتی که وارد شده باشد درست نباشد
  • سرور سایت به مشگل بر خورده باشد
  • دامنه را نمیتوان به IP یا ِDNS تبدیل کرد.
[rd_line alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

چگونه ارور 404 را رفع کنیم؟

قبل از اینکه راهکار ها را بگوییم باید راه پیشگیری از آن را گفت. ما پیشنهاد میکنیم هر روز Search Console  خود و قسمت Coverage  خود را بررسی کنید، اگر با خطای 404 رو به رو شدید سریعا آن را رفع کنید تا تاثیر منفی روی سایت شما نگذارد. حالا چطور این ارور را حل کنیم؟

صفحه را Refresh  کنید

اولین کاری که باید بکنید این است که صفحه را ریلود کنید ، گاهی ممکن است ارور 404 به این علت باشد که صفحه به درسته بارگذاری نشده  که اغلب به علت مشکل در اتصال به اینترنت .باشد گاهی هم ممکن است دلایل نا معلومی باعث این شوند که صفحه با این خطا مواجه شود پس اولین راه پیشنهادی این است که صفحه تان را رفرش کنید.

 

URL  را به شکل دقیق بررسی کنید

گاهی ممکن است بروز ارور 404 به این علت باشد که آدرس صفحه به درستی وارد نشده باشد، یک کاراکتر اگر کم یا زیاد باشد باعث این خطا میشود پس اگر صفحه را رفرش کردید و خطا رفع نشد ساختار و جزئیات آدرس را به شکل دقیق بررسی کنید. این مورد برای وقتی است که آدرس را به صورت دستی وارد کرده باشید.

 

سطح صفحات  URL را کم کنید

به این  آدرس توجه کنید. http/test.com /x/y/z.html. طبیعی است که برای دسترسی به یک صفحه این آدرس طولانی است، اگر با ارور 404 هم مواجه نشوید این مورد مشکل تجربه کاربری هم دارد شما باید تا میتوانید مسیر کاربر به صفحه ی مورد نظر را کوتاه تر کنید. هر مرحله که اضافه میشود نرخ ریزش شما  (Drop off) را افزایش میدهد. شما باید تا جایی که میتوانید آدرس صفحه خود را کوتاه کار کنید.

 

کش خود را پاک کنید

گاهی ممکن است صفحه به صفحه دیگری منتقل شده باشد اما صفحه قبلی به کاربران نمایش داده شود. علتش میتواند این باشد که صفحه قبلی کش شده باشد. اول کش خود را پاک کنید و صفحه را بررسی کنید اگر به صفحه جدید منتقل شدید به معنی این است که ارور رفع شده است. اگر این اتفاق افتاد از کاربران هم بخواهید تا کش مرورگر خود را پاک کنند.

چگونه کش مرورگر را پاک کنیم؟

 

انتقال صفحه پاک شده

اگر در سایت خود محتوایی را پاک کرده باشید طبیعی است که با ارور 404 مواجه خواهید شد. شما هر محتوایی که قرار میدهید یک آدرس نیز برای آن ساخته می‌شود پس واضح است که هر وقت محتوا و صفحه را پاک کنید آدرس هم باطل می‌شود و ارور 404 میدهد. اصلی ترین راه حل برای اینکه ارور 404 صفحه پاک شده ار از بین ببرید این است که صفحه را انتقال دهید یا به اصطلاح آن را ریدایرکت کنید. حالا به کجا انتقال دهیم؟ اگر احساس میکنید محتوای شبیه به محتوای پاک شده دارید که نیاز کاربر را پاسخگو می‌باشد، کاربر را به آن صفحه منتقل کنید. اگر هم صفحه مشابهی ندارید به هوم پیج ریدایرکت کنید تا کاربر از آنجا بتواند راحت تر به همه بخش های سایت دسترسی داشته باشد. ریدایرکت نوع های متفاوتی دارد ما پیشنهاد میکنیم از ریدایرکت 301 برای انتقال صفحات 404 استفاده کنید. ما در بخش بلاگ یک مقاله با موضوع  آموزش ریدایرکت 301 داریم که پیشنهاد میکنیم حتما به آن مقاله هر سر بزنید.

ارور 404
[rd_line alt_color=”#1abc9c” width=”50px” line_pos=”center”]

تاثیر ارور 404 روی سئوی سایت

وقتی که شما خطای 404 در وبسایتتان داشته باشید به موتور های جستجو علی الخصوص گوگل این سیگنال را میدهید که شما به سایت خودتان و به کاربران اهمیتی نمیدهید و برای شما مهم نیست تا کاربر به جایی که میخواهد دسترسی پیدا کند. گوگل به کاربر خیلی اهمیت میدهد و دوست ندارد کاربر به نتیجه ای که میخواهد نرسد. همانطور که در بالا اشاره کردیم هر روز صفحات خود را چک کنید و اطمینان حاصب کنید که در وبسایت شما ارور 404 وجود نداشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *