گاهی وقت ها یک سری خبر هایی به گوش آدم می رسد که ممکن است اول از همه هیجان انگیز و جالب به نظر برسند، اما در نهایت اگر حتی ریزبینانه تر هم به موضوع نگاه کنید، می بینید که بدیهی است که چنین اتفاقی رخ بدهد و خبری که شاید در حد یک شایعه باشد، در نهایت، به وقوع می پیوندد. یکی از آن خبر هایی که به تازگی به دست ما رسیده است، شایعه قابلیت Exclusive Stories یا استوری انحصاری اینستاگرام است. چیزی که شاید اول از همه با خود بگویید که قرار است یکی از بزرگترین آپدیت های اینستاگرام باشد و باز هم توسعه دهندگان این شبکه اجتماعی را ستایش کنید. اما بعد تر، متوجه خواهید شد که به هر حال، این موضوع تنها قرار است به سود کسب و کار ها و تولید کنندگان محتوا باشد. چرا؟ در ادامه همراه ما باشید تا بررسی کنیم.

قابلیت Exclusive Stories

به عنوان کسی که قرار است مدیریت شبکه های اجتماعی را انجام بدهد، بد نیست که همیشه اطلاعات جدید درباره شبکه های اجتماعی مختلف را داشته باشید. اما گاهی بعضی خبر ها هستند که تا تایید نشده اند، لازم نیست حتما برای مدیریت شبکه های اجتماعی از آن ها با خبر باشید. قابلیت Exclusive Stories یا “استوری انحصاری اینستاگرام” یکی از همین خبر های شبیه به شایعه است که البته اینطور که معلوم است، به زودی به وقوع می پیوندد و اتفاقا برای یک سری از کاربران محدود اینستاگرام، حداقل کد هایش نمایش داده شده است. یکی از این دوستان که در مدیریت پیج اینستاگرام به این مورد برخورد، آقای Alessandro Paluzzi بود که متوجه یک سری کد های مربوط به استوری انحصاری اینستاگرام شد که انگار قرار است که به زودی منتشر بشود. این مهندس کنجکاو، کد ها را دید و خبر را در توییتر اعلام کرد.

خبری که از هر زاویه به آن نگاه کنیم، برای مدیریت پیج اینستاگرام مهم است. این امکان قرار است که یک انقلابی در اینستاگرام ایجاد کند و البته که تعجبی هم ندارد که این اتفاق بیفتد. تعجبی ندارد اگر شاهد قابلیت های عجیب تر و جالب تر در سال های آینده اینستاگرام نیز باشیم. به هر حال، این اپلیکیشن یا بهتر است بگوییم شبکه اجتماعی، دومین شبکه اجتماعی محبوب در دنیا می باشد. اولی کدام است؟ فیسبوک. سازنده فیسبوک کیست؟ مارک زاکربرگ. صاحب امتیاز اینستاگرام کیست؟ مارک زاکربرگ. پس بدیهی است که وقتی یک غول صنعت شبکه های اجتماعی داریم، اضافه شدن هر امکانی به این شبکه اجتماعی را بعید ندانیم. شبکه اجتماعی ای که جدا از جنبه سرگرمی آن، موجب ایجاد شغل هایی شده است که تا چندین سال پیش، به وجود چنین شغل هایی فکر هم نمی کردیم.

با ما همراه باشید تا با قابلیت Exclusive Stories بیشتر آشنا شویم.

قابلیت Exclusive Stories چیست

قابلیت Exclusive Stories چیست؟

این همه درباره این آپدیت جدیدی که به زودی به صورت عمومی در دسترس قرار می گیرد صحبت کردیم و حتی اشاره نکردیم که اصلا این آپدیت چیست و قابلیت Exclusive Stories قرار است دقیقا چه کار کند؟ این عبارت به معنی استوری های انحصاری (یا اختصاصی) است و مسلما می خواهیم درباره پدیده ای به نام استوری انحصاری اینستاگرام صحبت کنیم. شاید پیش خودتان بگویید که مگر ما چیزی به نام استوری Close Friends را نداریم که در مقالات قبلی نیز درباره آن حرف زدیم؟ پس دیگر استوری انحصاری به چه کارمان می آید؟ بیایید قبول کنیم که Close Friends اینستاگرام تمرکزش روی اکانت های شخصی و بخش سرگرمی اینستاگرام بود. قابلیت Exclusive Stories رسالت متفاوتی دارد و اتفاقا تمرکزش روی پیج های بیزنسی و کسب و کار ها می باشد. این قابلیت، قرار است که منبع درآمد جدیدی برای شما در اینستاگرام باشد.
استوری انحصاری اینستاگرام به این صورت عمل می کند که شما به عنوان دنبال کننده یک صفحه، مبلغی را به آن صفحه پرداخت می کنید و وارد لیست استوری های اختصاصی می شوید. حال شما می توانید یک سری محتوای دیگری که در پیج گذاشته می شود را ببینید و این محتوا ها، برای کاربران دیگر و یا حتی دنبال کنندگان عادی صفحه نیز نمایش داده نمی شوند. مثلا اگر یک کاربر دیگری روی این استوری ها بزند، برای او چنین متنی به نمایش درمی آید:
Only Members of (صفحه مورد نظر) Fan Club Can see this Story
به این معنا که فقط اعضای باشگاه هواداران این صفحه می توانند این استوری را ببینند. پس شما به عنوان یک کاربر عادی، قادر به دیدن این استوری نیستید.
جناب الساندرو پالوزی عکس این پیغام را هم در توییتر خود منتشر کرد و ضمنا گفت که از این استوری ها نمی شود اسکرین شات گرفت.

قابلیت استوری انحصاری اینستاگرام چه ویژگی هایی دارد؟

یادتان هست که دایره Close Friends سبز بود (البته مسلما یادتان هست، مگر اینکه دوست نزدیک کسی نباشید و در چنین لیستی حضور نداشته باشید. اشکال ندارد! همه ما در این دنیا تنهاییم.)، حال این یکی استوری ها دایره دورشان بنفش است و وقتی استوری را مشاهده کنید، در بالای صفحه سمت راست، علامت یک ستاره سفید در داخل یک کادر بنفش رنگ را می بینید. این استوری ها معمولا محتواهای سفارشی هستند و برای هر کسی به نمایش گذاشته نمی شوند. برای اینکه در این لیست استوری انحصاری اینستاگرام قرار بگیرید، احتمالا باید پولی را به پیج مورد نظر بدهید تا بتوانید آن استوری ها را مشاهده کنید. این استوری ها را می شود هایلایت کرد تا کاربرانی که بعدا عضو فن کلاب می شوند هم بتوانند ببینند و اینستاگرام وقتی برای اولین بار چنین استوری ای می گذارید، خودش از شما می خواهد که آن را هایلایت کنید.

به احتمال زیاد این “قابلیت Exclusive Stories” برای خیلی ها پر فایده باشد و منبع درآمد جالبی به نظر برسد. از همین حالا هم می شود پیش بینی کرد که چه صفحاتی قرار است بیشتر از این امکان استفاده کنند و البته که اشاراتی هم به آن ها خواهیم داشت. اما در نهایت، شاید بتوان معایب این امکان را هم در نظر گرفت. معایبی که شاید در حال حاضر برای ما عیان نیستند، اما به زودی و به احتمال زیاد در آینده بیشتر خودشان را نشان می دهند. امیدواریم که این معایب به نحوی مدیریت بشوند و کاهش پیدا کنند ولی هیچوقت یادتان نرود، هر مفهومی، همیشه خوبی ها و بدی های خودش را دارد و نباید به هیچ پدیده ای یک نگاه کلی صفر و صدی داشت.

قابلیت استوری انحصاری اینستاگرام چه ویژگی هایی دارد؟

استوری انحصاری به درد چه کسانی خواهد خورد؟

از همین حالا نمی توانید حدس بزنید قابلیت Exclusive Stories به درد چه کسانی می خورد؟ خودتان به این موضوع فکر کنید که کدام صفحه اینستاگرام که دنبال می کنید را بیشتر دوست دارید و از محتواهای کدام صفحه بیشتر استقبال می کنید؟ کدام صفحه صرفا برایتان یک پست عادی در Feed نیست و پیگیرانه وارد پروفایل صفحه می شوید و همه پست ها و استوری های آن را می بینید؟ Exclusive Stories دقیقا قرار است به درد همان صفحات بخورد. منتهی این دفعه دیگر موضوع فرق می کند و شما باید برای دیدن محتواهای خاص و شاخص این صفحات، به آن ها پولی را پرداخت کنید. پس استوری انحصاری اینستاگرام ، به درد تولید کنندگان محتوای “محبوب” می خورد که نه تنها عاجزانه به دنبال مخاطب نیستند، بلکه آنقدر مخاطب و عاشق دارند که خودشان هم خسته شده اند که رایگان تولید محتوا می کنند.

البته نه فقط برای تولید کنندگان محتوا، این امکان به درد برند های بزرگ و کسب و کار های بزرگ نیز می خورد که می توانند برای یک سری از کمپین های خاص خودشان، مردم را دعوت به ثبت نام در Exclusive Stories کنند و یک سری کمپین های خودشان را فقط برای مخاطب های فن کلاب ها به نمایش بگذارند. البته که نباید یادشان برود که ارزشی که می دهند باید واقعی باشد. چون ایندفعه دیگر مخاطب بحث پولی که داده است وسط است و هیچکس بیهوده پول خرج کردن را دوست ندارد.

احتمالا خود شما هم با این توضیحات، یک سری برند ها و تولید کنندگان محتوا به ذهنتان آمدند و پیش خودتان دارید فکر می کنید که نکند از این به بعد لازم باشد که برای یک سری محتوا ها مجبور به پرداخت پول بشوم؟ خب، خداروشکر این موضوع فقط محدود به استوری می شود.

Exclusive Stories برای چه کسانی یک خبر بد است؟

خیلی عمیق و تاریک بخواهیم به موضوع نگاه کنیم، این موضوع قرار است به ضرر تمامی کاربران عادی اینستاگرام تمام بشود. تقریبا 97 درصد هایی که یا از اینستاگرام به عنوان سرگرمی استفاده می کنند و دلشان به چندین محتوایی که در آن می بینند خوش است، یا اگر هم کسب و کاری داشته باشند، آنقدر کسب و کار بزرگی نیست که مردم برایش سر و دست بشکانند و در نهایت باید خیلی هم هوای مخاطبشان را هم داشته باشند که خدایی نکرده آب تو دل مخاطب تکان نخورد که همین یک مقدار مخاطب را هم از دست بدهند. ولی در نهایت ممکن است که ما نیز بعد از عمومی شدن این آپدیت، از آن راضی باشیم و چندان معایب آن به چشممان نیاید. اما هر طور هم که بخواهیم حساب کنیم، این آپدیت هنوز در دست بررسی است و به طور کامل منتشر نشده است.

البته که بعید است که این آپدیت “منتشر” نشود. چون به هر حال یک امکان اجباری نیست و همه اختیار این را دارند که از آن استفاده کنند و یا می توانند از آن استفاده نکنند. احتمالا اگر ما نیز نمی خواهیم پولی برای یک سری محتوا ها تحت عنوان قابلیت Exclusive Stories پرداخت کنیم، می توانیم صرفا قید آن محتوا ها را بزنیم و کمی به زندگی عادی خودمان برسیم. دنیا قرار نیست به آخر برسد و آسمان هم قرار نیست به زمین بیاید. صرفا یک محتوایی را نمی بینیم و بعد از آن هم می توانیم به زندگی عادی ادامه بدهیم. و البته، ممکن است این موضوع باعث خشم ما نیز بشود و بعد از پولی شدن یک سری محتواها، کلا کسب و کار یا شخص مورد نظر را آنفالو کنیم و باعث کم شدن مخاطبانش شویم.

پس این سکه، همچنان دو روی متفاوت از هم دارد.

سخن پایانی

خیر، قصد ما در بخش قبلی این نبود که دید شما را نسبت به این آپدیت منفی کنیم. باز هم می گوییم که هنوز هیچ چیز مشخص نیست و کسی نمی داند که قرار است چه اتفاقی رخ بدهد. قرار است که با یکی از آپدیت های عالی و مخاطب پسند اینستاگرام رو به رو شویم و یا اینکه اینستاگرام یک شکست بزرگ در کارنامه اش ثبت می شود. شاید هم این موضوع شبیه به چیزی مانند لایو اینستاگرام بشود که درست است که استقبال قابل قبولی از آن شد، اما افراد زیادی از آن استفاده نمی کنند و باور کنید که گاهی بنده نویسنده نیز یادم می رود که اصلا چنین امکانی هم وجود دارد. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و ما را دنبال کنید تا با خبر های جدید در رابطه با آپدیت های اینستاگرام، همراه ما باشید. امیدواریم که همه چیز خوب پیش برود.

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *