در تاریخ 7 مارس 2017 گوگل یکی از بزرگترین آپدیت های خود را در الگوریتم های گوگل انجام داد. در ابتدا این آپدیت باعث  شد تا بسیاری از وبمستران و صاحبان سایت ها وحشت کنند! این آپدیت با ایجاد یک تحول در تشخیص  کیفیت محتوای یک سایت و صفحات سایت باعث شد تا تغیرات زیادی در نتایج جستجوی گوگل ایجاد شود؛ بعد از اعمال این آپدت برخی از وبسایت ها حتی تا 90% افت رتبه را تجربه کردند. در ادامه این مقاله خواهیم گفت آپدیت فرد گوگل چیست و چه فاکتور هایی را برای تشخیص کیفیت محتوای سایت در نظر میگیرد پس تا انتهای این مقاله با دی ام تابان همراه باشید.

[button t_color=”#ffffff” b_color=”#1e73be” b_hover_color=”#1abc9c” radius=”11″ font_weight=”500″ url=”https://dmtaban.com/services/site-optimization/” position=”ta_center”]برای اطلاع از خدمات سئو و بهینه سازی دی ام تابان کلیک کنید[/button]

آپدیت فرد گوگل

آپدیت فرد گوگل در واقع یک تنظیم برای برای الگوریتم های رتبه بندی جستجوی گوگل بود. گوگل تصمیم گرفت تا زمان این بروزرسانی را اعلام نکند و باعث شد خیلی از صاحبان سایت نتوانند پیش بینی از این آپدیت داشته باشند و همین عدم پیش بینی بود که باعث شد تغیرات قابل توجهی در رتبه های سایت ها رخ دهد. اما هدف از این آپدیت چه بود؟ گوگل بعد از این آپدیت انگیزه خود را از اعمال آن فاش نکرد اما با بررسی هایی که متخصصان و وب مستران در طول زمان انجام دادند معلوم شد که گوگل سایت هایی را که از تاکتیک های بازاریابی سیاه استفاده میکنند یعنی محتوای ارزشمندی به کاربر ارائه نمیدهد و فقط به فکر سود خود هستند را تنبیه کرد و افت رتبه شدیدی در نتایج این سایت ها رقم خورد. از نظر گوگل این سایت ها بر تجربه کاربران آن تاثیر منفی گذاشته بود.

آپدیت فرد گوگل

کدام سایت ها بعد از آپدیت فرد گوگل آسیب دیدند؟

متخصصان با بررسی حدود 100 سایت مطرحی که بیشترین آسیب را بعد از این بروزرسانی داشته اند فهمیدند که همه آنها یک ویژگی مشابه دارند و آن هم جایگاه تبلیغات آزاردهنده و تهاجمی این سایت ها بود. البته این بدیهی است که همه سایت ها ضرر نکنند و برخی سایت ها که درست کار میکردند مزد زحماتشان را دیدند اما جدای از این موضوع تمرکز گوگل هم بر روی سایتهایی بود که کسب درآمد از تبلیغات و روش های بازاریابی غیر اصولی دارند و اولویت هم با سایت هایی بود که معروف تر بودند و باعث ایجاد تجربه کاربری بد در بین کاربران شده بودند. همچنین محققان دریافتند که بعضی از این وبسایت ها با حذف کردن آگهی های تبلیغاتی خود توانستند مقداری از ترافیک از دست رفته خود را بدست آورند.
نکته قابل توجه بعد از آپدیت فرد گوگل این بود همه وبمستر ها دم از افت رتبه میزدند و همه ادعا میکردند که رتبه و ترافیک سایتشان با کاهش رو به رو شده اما این موضوع برای همه یکسان نبود، اتفاقا بعضی سایت ها با افزایش ترافیک عجیبی رو به رو شدند. به عنوان مثال سایت GOBE  که یک وبسایت مطرح در حوزه عکاسی است بعد از این برروزرسانی  در یک شب 125% افزایش ترافیک پیدا کرد! همانطور که در مقاله الگوریتم هسته گوگل که آخرین آپدیت گوگل هم به حساب می‌آید گفتیم، اگر درستکار باشید پاداشش را دریافت خواهید کرد.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”1px”]

چگونه باب میل الگوریتم فرد کار کنیم؟

ما باید تا جایی که میتوانیم این موارد را در سایتمان کاهش دهیم : لینک های بی کیفیت و اسپم ، تبلیغات نامناسب و زیاد ، جایگذاری تبلیغات در همه جای سایت ، محتوای بی ارزش و فریب دهنده و بقیه مواردی که برای کاربر آزاردهنده به شمار می‌آید. در ادامه مطلب به صورت جزئی تر به شما خواهیم گفت که چه کارهایی را باید انجام دهید.

آپدیت فرد گوگل

روی کیفیت کلی سایت خود تمرکز کنید

بعضی از سایت هایی که جریمه شدند با رفع یک سری ایرادات کلی توانستند تا حدی رتبه های خود را بازیابی کنند. این مشکلات شامل : ایرادات سئوی تکنیکال سایت ، انتشار محتوا های بهینه و با کیفیت ، در نوع محتوا ها ، رفع مشکلات UX  سایت برای ایجاد تجربه کاربری بهتر. موارد دیگری هم هستند که باید آنها را رفع کنید اما برای پیدا کردن مشکلاتشان باید سایت خودتان را به طور کامل از چند لحاظ بررسی کنید.

آپدیت فرد گوگل

فقط محتوای با کیفیت انتشار دهید

اگر شما تا به امروز به کیفیت محتواهایی که انتشار میدادید توجه نمیکردید دیگر وقتش رسیده که دیدگاه خود را 180 درجه بچرخانید و به جای کمیت محتوا ها بر روی کیفیت آنها متمرکز شوید، اگرچه همه ما میدانیم که سیگنال های که گوگل برای رتبه دادن به یک سایت جزو محرمانه ترین اسرار جهان است اما این موضوع برای همه وبسمتران روشن است که گوگل به سایت هایی پاداش میدهد که محتواهای مرتبط و با کیفیت تولید میکنند، در واقع منظور سایت هایی است که در محتوا هایشان ارزشی وجود دارد و آن ارزش را به کاربرانشان منتقل میکنند.

البته تولید محتوای با کیفیت به هیچ وجه کار آسانی نیست و گاهی ممکن است هزینه و وقت زیادی از شما بگیرد اما وقتی بتوانید آن را انجام دهید شک نکنید که ثمره اش را خواهید دید. نکته دیگری که در انتشار محتوا اهمیت دارد زمان بندی و منظم بودن تایم های انتشار است؛ اول از همه شما باید برای محتوا های خود یک تقویم بنویسید و در آن روز ها و حتی ساعت هایی که قرار است محتواهایتان را انتشار دهید مشخص کنید و طبق همان تقویم پیش برید و سعی کنید تاجایی که میتوانید نظم آن را به هم نریزید. اگر این کار را انجام دهید گوگل میفهمد که شما بر روی کار تولید محتوا و کیفیت آن متمرکز هستید و اصولی کار میکنید. ما پیشنهاد میکنیم برای اینکه بتوانید محتوایی تولید کنید که هم کاربر آن را بپسندد و هم باب میل گوگل باشد مقاله “محتوای همیشه سبز” دی ام تابان را مطالعه کنید

آپدیت فرد گوگل

لینک های بی کیفیت را پاک کنید

کیفیت لینک هایی که شما گرفتید و یا لینک هایی حتی خود شما آنها را ساختید و اسپمی نبودن آنها از عوامل تعیین کننده در آپدیت فرد گوگل میباشد. شما باید در ابتدا همه بک لینک هایی که گرفتید را بررسی کنید و آنهایی را کیفیت بالایی ندارند را پاک کنید؛ برای پیدا کردن بک لینک هایی که گرفتید میتوانید از ابزارهایی مثل Moz و ahref  استفاده کنید، این ابزار ها همه لینک های ورودی و خروجی شما را نمایش میدهند و شما میتوانید لینک هایی که از کیفیت کمی برخوردار هستند را تشخیص و آنها را پاک کنید. از بین بردن لینک های خراب و با کیفیت پایین ، شما را از جریمه های احتمالی محافظت می کند.

آپدیت فرد گوگل

از زیاده روی کردن در تبلیغات بپرهیزید

روزهای قدیمی جهان اینترنت را به یاد دارید؟ یادتان هست که برای بدست آوردن مطلب مورد نظر چه چیزهایی را باید تحمل میکردید؟ شماره تلفن های زیاد که در همه جای سایتها دیده میشدند، تبلیغات بنری زشت و مزاحم، پاپ آپ هایی که مدام نمایش داده میشد و… اینها همه برای ما بسیار آزار دهنده بود و از آنها فراری بودیم.

شما با قرار دادن بخش های زیادی از سایت که برای تبلیغ هستند گوگل را دچار تردید میکنید. یعنی گوگل فکر میکند که شما بیشتر از تهیه مطالب مفید و تولید محتوا هایی که کاربر شما آن را میپسندد به فکر پول در آوردن هستید و فقط جیبتان هست که برایتان اهمیت دار. علاوه بر گوگل شما با اینکار به طرز چشمگیری کمتر مورد توجه مشتریان آینده قرار خواهید گرفت و در طولانی مدت ممکن است ضرر بسیاری به خود بزنید.
در کل باید در تبلیغ کردن بسیار دقت کنید و به این موضوع هم توجه داشته باشید که هر چه تبلیغات بیشتری در سایت خود داشته باشید احتمال جریمه شدن به وسیله الگوریتم فرد گوگل بالاتر خواهد رفت.

[rd_line color=”#1abc9c” width=”1px” line_pos=”center”]

حرف آخر

ما در این مقاله سعی کردیم به طور کامل الگوریتم فرد گوگل را معرفی کنیم و راهکار هایی ارائه دادیم که شما با انجام آنها از جریمه شدن توسط آپدیت فرد گوگل در امان بمانید. این موضوع را همیشه به یاد داشته باشید که گوگل مدام در حال بروزرسانی الگوریتم های خود میباشد و بعضی از این تغیرات به چشم نمی‌آیند اما ممکن است در نتایج رتبه های ما تاثیر داشته باشند، پس شما باید همیشه سعی کنید به روز باشید و به طور مداوم در حال بهبود کیفیت سایتتان باشید. امیدوار هستیم همیشه سایتتان در صدر نتایج گوگل باشد و روز به روز درآمد بیشتری کسب کنید. اگر در مورد خدمات سئو سایت دی ام تابان سوالی دارید با ما تماس بگیرید.

5/5 - (25 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *