الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست و چگونه عمل می کند ؟ هدف گوگل از بکارگیری  این الگوریتم های مختلف چیست ؟ در حقیقت تلاش گوگل در راستای  نمایش بهترین و مطابق ترین نتایج جستجو با خواسته های مخاطبان خود است و به این منظور الگوریتم های مختلفی را بکار می گیرد .الگوریتم پنگوئن نمونه ای از الگوریتم های گوگل است .

الگوریتم پنگوئن چیست ؟

الگوریتم پنگوئن توسط گوگل توسعه یافت و اولین بار در سال 2012 معرفی و عرضه شد و سپس در دوره های زمانی معین شروع به فعالیت کرد که  بازه های زمانی بروزرسانی  و فعالیت این الگوریتم به اندازه ای طولانی و نامنظم بود که در همان دوران رفته رفته مشکلاتی را ایجاد کرد .

الگوریتم پنگوئن مثل یک فیلتر عمل می کند، فیلتری برای مقابله با سایت هایی که در تلاش اند با دور زدن قوانین گوگل خود را به صفحه اول نتایج جستجو برسانند و رتبه خوب بگیرند، درواقع سایت هایی را  که می خواهند از طریق  روش های اسپم از جمله لینک سازی اسپم و یا استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی ( کیلویی استفاده کردن از کلمات کلیدی!!!) رتبه بگیرند را جریمه می کند. حال تصور کنید که فعالیت نامنظم و گاها طولانی این الگوریتم چه مشکلاتی را می کرد. در حقیقت سایت هایی که توسط این الگوریتم جریمه می شدند حتی پس از اصلاح نیز باید ماه ها یا حتی سالها منتظر می ماندند تا الگوریتم پنگوئن فعالیت کند و در رتبه آنها تجدید نظر کند.

الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن Real Time   کار می کند

گوگل برای رفع مشکلاتی که ناشی از فعالیت های نامنظم این الگوریتم بود در آخرین بروزرسانی این الگوریتم فاکتوری را به آن اضافه کرد که الگوریتم پنگوئن نیز دیگر می تواند مانند سایر الگوریتم ها  از جمله الگوریتم جستجو که دائما در حال Crawl  و Index کردن است در لحظه  بررسی های لازم را انجام دهد، جریمه کند و یا از جریمه دربیاورد. با سیستم Real Time  کارکردن  الگوریتم پنگوئن در لحظه تحلیل می کند و به روز می شود یعنی نسبت به گذشته فعالیت های این الگوریتم سریعتر می باشد و نتیجه آن مشهودتر ، چرا که تغییرات حاصل از فعالیت این الگوریتم درست پس از خزش و ایندکس شدن اعمال می شود. کار کردن این الگوریتم به صورت لحظه ای برای سئو سایت هم خوب شد و هم بد، نکته مثبت آن این است که دیگر سئوکاران لازم نیست دائما نگران جریمه های طولانی این الگوریتم باشند و نکته منفی برای سئوکارانی است که سعی در دور زدن قوانین و معیارهای گوگل برای رتبه گیری دارند .

بیشتر روی صفحه نه کل وب سایت !

پس از بروزرسانی این الگوریتم نه تنها فعالیت آن منظم تر شد بلکه دقیق تر و جزئی تر نیز عمل کرد یعنی فعالیت آن به گونه ای است که به تحلیل تک تک صفحات سایت شما می پردازد و بجای اثرگذاشتن روی رتبه کل سایت صفحه ای که حاوی اسپم است را شناسایی می کند.

عواملی که در  جریمه شدن نقش دارند

الگوریتم پنگوئن گوگل بیشتر از هرچیزی حساسیت بسیاربالایی به لینک بیلدینگ های نادرست یعنی لینک دادن بیش از حد و یا لینک دادن به سایت های غیرمرتبط دارد. این مسئله که گوگل تاکید زیادی بر تاثیر خوب و اهمیت ویژه لینک سازی های درست دارد بسیار مشهود است و نمی توان از آن صرف نظر کرد اما زیاده روی در لینک سازی و لینک سازی های غلط نیز پذیرفته نیستند.

الگوریتم پنگوئن گوگل روی بک لینک ها  متمرکز می شود و درصورتی که  هنگام تحلیل سایت و صفحه شما با بک لینک های زیاد از سایت های بی ربط و بدون ارزش و اعتبار ، انکرتکست های بیش از اندازه سئو شده و استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی مواجه شود شما را جریمه می کند.

عواملی که در جریمه شدن تاثیر دارند

الگوریتم پنگوئن و جریمه

مجازات و جریمه توسط الگوریتم پنگوئن چگونه است ؟

وقتی که الگوریتم گوگل پنگوئن متوجه می شود که شما از طریق روش های اسپم در تلاش برای کسب رتبه هستید سایت شما را برای کلمه کلیدی که هدف خود قرار داده بودید جریمه می کند، که البته این مجازات به گونه ای است که بر روی صفحه اعمال می شود یعنی اینکه صفحه ای از سایت شما که دچار خطا شده و باید مجازات شود مجازات می شود و رتبه خود را از دست می دهد اما سایر صفحات سایت رتبه و عملکرد بسیار خوبی دارند.

شایان توجه است که مجازات ها شدت متفاوتی دارند و متغیر هستند، یعنی مجازات شما می تواند تنها نزول رتبه و صفحه باشد و یا می تواند به از ایندکس خارج شدن منجر شود.

در صورت جریمه شاهد چه تغییراتی هستیم ؟

درصورتی که توسط الگوریتم پنگوئن گوگل شناسایی و جریمه شوید، تغییرات زیر برای شما قابل توجه خواهد بود.

  • سایت شما برای یک کلمه کلیدی و یا تعدادی از کلمات کلیدی دچار کاهش ترافیک می شود
  • صفحه شناسایی شده از ایندکس خارج می شود و سایر صفحات سایت ایندکس شده باقی می مانند
  • ممکن است در بخش Search Querie گوگل وبمستر پیام < لینک سازی غیر طبیعی > دریافت کنید

راه رهایی از جریمه های الگوریتم پنگوئن

متاسفانه عده ای بر این باورند که رفع جریمه ها غیرممکن است درصورتی که اگر اصلاحات به درستی انجام شوند با وجود دشواری این فرایند رهایی امکان پذیر است.

یکی از راه های رفع جریمه Disavow کردن لینک های مخرب می باشد اما به طور قطع تنها روش نیست و شما باید ضمن بی اثر کردن لینک های مخرب به ایجاد لینک های طبیعی و معتبر بپردازید ضمن اینکه باید صرف هزینه و زمان کنید تا مورد بخشش این الگوریتم قرار بگیرید. برای Disavow کردن لینک ها کافیست وارد پنل سرچ کنسول خود شوید و از ابزار Disavow links آن استفاده کنید.

آیا بازگشت رتبه امکان پذیر است ؟

واضح است که نباید انتظار بازگشت به رتبه و جایگاه های بالا را داشت، حتی ممکن است که پس از پاکسازی لینک های اسپم خود همچنان توسط این الگوریتم بخشیده و رفع جریمه نشوید که در این حالت علت های بی شماری از جمله موارد زیر وجود دارد :

  1. علت جریمه اصلا ارتباطی به لینک سازی نداشته باشد که در این صورت باید کلمه کلیدی و محتوا را چک کنید
  2. لینک های حذف شده بک لینک های منفی نبودند و یا به مقدار کافی لینک اسپمی حذف نشده است
  3. لینک  طبیعی و معتبری اضافه نشده باشد
سئو و الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن : ایجاد تحول در لینک بیلدینگ

با توسعه این الگوریتم دیگر هر سایتی با ساختن هزاران بک لینک نامناسب و غلط رتبه نمی گیرد و سئوکاران باید در این زمینه سخت گیرانه تر عمل کنند تا توسط این الگوریتم ها جریمه نشوند. مهم ترین اقدام درکنار توجه به چگالی کلمات کلیدی و استفاده بجا از آنها توجه به اهمیت ارتباط محتوای تولید شده و سپس لینک سازی در این راستا است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *