استفاده از اینستاگرام چه به قصد سرگرمی باشد و چه اهداف بیزنسی پشت آن باشد، باز هم قرار است یک سری خرج ها را روی دست شما بگذارد. شما اگر یک فرد عادی باشید که از اینستاگرام خود پول در نمی آورید، اینستاگرام به هر حال دارد با وجود رایگان بودنش، پولی را از شما کم می کند که البته این پول در جیب خودش هم نمی رود. منظور ما در واقع همان مصرف اینترنت است و در این مقاله می خواهیم راه های کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام را با یکدیگر مورد بررسی قرار بدهیم. چیزی که شاید هرکسی نیاز دارد که بداند. مگر بد است که پول کمتری خرج کنیم و هوشمندانه تر از پول استفاده کنیم؟ مسلما خیر. پس بهتر است طوری از اینستاگرام استفاده کنیم که هم حجم اینترنت بیشتری برایمان بماند و هم اینکه مجبور نباشیم همیشه در حال خرید بسته های اینترنتی باشیم.

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

مدیریت شبکه های اجتماعی فقط محدود به موارد بیزنسی نمی شود. گاهی وقت ها برای اینکه بخواهیم مدیریت شبکه های اجتماعی بهتری داشته باشیم، باید هزینه های خودمان را نیز مدیریت کنیم. مثلا کسی که کارش مدیریت پیج اینستاگرام است، باید راه های کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام را بلد باشد که بتواند بهینه تر و بهتر کارش را انجام بدهد. تصور کنید که شما یک ادمین پیج اینستاگرام هستید و کارتان مدیریت پیج اینستاگرام است. ماهانه شما احتمالا مبلغی را برای مدیریت پیج اینستاگرام کسب و کار خاصی دریافت می کنید و این مبلغ، نباید تماما صرف مدیریت صفحه مورد نظر بشود. پس مایحتاج زندگی ادمین چه می شود؟ درست است که معمولا ادمین ها مبلغی را برای بسته های اینترنتی دریافت می کنند اما باز هم می شود با کمی مدیریت، هزینه ها را کمتر کرد که بتوان مدیریت اقتصادی بهتری داشت.

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام مسلما مختص به ادمین های اینستاگرام و کسانی که مدیریت پیج اینستاگرام و مدیریت شبکه های اجتماعی را انجام می دهند نیست. ما کاربران عادی اینستاگرام که برای سرگرمی و وقت کشی از این شبکه اجتماعی استفاده می کنیم، بد نیست که امکانی داشته باشیم که حجم اینترنت ما کمتر به هدر برود و بتوانیم بیشتر هم از این شبکه اجتماعی پر محتوا (!) استفاده کنیم. در نتیجه نیاز داریم که راه های کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام را بدانیم و از آن ها به نفع خودمان استفاده کنیم تا بتوانیم هم پول کمتری خرج اینترنت کنیم، هم اینکه بتوانیم استفاده مان را بیشتر هم بکنیم. پس برای همین ما به سراغ چهار راه مطمئن برای پایین آوردن حجم مصرفی اینستاگرام رفته ایم و می خواهیم این 3 مورد را با دقت بررسی کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا به شما کمک کنیم.

3 تا از راه های کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام

در ادامه قرار است سراغ 3 راه “کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام” برویم که این 3 راه کاملا فنی و تخصصی هستند. یک راه دیگر را هم به شما معرفی خواهیم کرد که احتمالا آن راه را بلد باشید. راه آخر، راه ساده ای است که همان وقتی که به آن برسیم درباره اش صحبت می کنیم. قبل از هرچیز بگذارید بگوییم که یادتان باشد، راه هایی که به شما معرفی می کنیم، عوارض های جانبی کوچک خودشان را دارند و ممکن است یک سری چیز ها را حذف و اضافه کنند که به طبع شما نباشد. اما به هر حال این راه ها قرار است که پول بیشتری برای شما ذخیره کنند و فکر نمی کنیم در این دنیا چیزی مهمتر از پول (از لحاظ مادی فقط) وجود داشته باشد. مدیریت مالی و اقتصادی فکر کردن اصلا چیز بدی نیست و نباید آن را با خسیس بودن اشتباه بگیرید.

غیر فعال کردن آپشن Preload پست ها در اینستاگرام

مهمترین و بهترین راه کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام همین راه است که به شما پیشنهاد می کنیم حتما آن را انجام بدهید. این راه پیشنهادی خود اینستاگرام است که قرار است به شما کمک کند که حجم کمتری از اینترنت خودتان را مصرف کنید. برای اینکه به چنین چیزی دست پیدا کنید، وارد تنظیمات Account خودتان بشوید، در اندروید گزینه Cellular data (Mobile data Use) و در آیفون گزینه Data Usage را بزنید، زیر عبارت Use less data یک تنظیم وجود دارد که جلوی آن نوشته است Data Saver که با فعال کردن آن، ویدیو ها دیگر Preload نمی شوند. یعنی قبل از اینکه شما به آن ها برسید بارگذاری نمی شوند و وقتی بارگذاری می شوند که شما درخواست کنید. البته این امکان زمانی فعال است که شما از اینترنت خط موبایل استفاده می کنید و در صورت استفاده از وای فای این مورد طبق معمول کار می کند.

در این مورد، تصاویر همچنان با قدرت بارگذاری می شوند و دیگر جلوی آن ها را نمی توان گرفت. البته که در این حالت تصاویر آهسته تر بارگذاری می شوند اما حداقل تجربه استفاده از اینستاگرام خیلی هم از بین نمی رود.

نوتیفیکیشن ها را غیر فعال کنید

قرار نیست شما همه نوتیفیکیشن ها را ببینید. یک سری از نوتیفیکیشن ها واقعا برای شما مهم نیستند. یک راه عالی پس برای کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام این است که نوتیفیکیشن های اینستاگرام را غیر فعال کنید و یا اینکه حداقل یک سری از نوتیفیکیشن ها را ببندید. چه نیازی به آن همه نوتیفیکشن هست؟ پس وارد تنظیمات اینستاگرام خود بشوید و در قسمت Notifications، آن نوتیفیکیشن هایی که نمی خواهید را غیر فعال کنید تا حجم اینترنت کمتری مصرف بشود. اصلا می دانید پیشنهاد ما چیست؟ کلا نوتیفیکیشن های اینستاگرام را غیر فعال کنید و بگذارید زمانی این نوتیفیکیشن ها برای شما بیایند که خودتان تمایل دارید وارد اپلیکیشن بشوید. در این صورت دیگر هم حواستان پرت نمی شود، هم به کار های دیگرتان می رسید و هم اینکه حجم اینترنت کمی هم مصرف می کنید. به همین سادگی!

نوتیفیکیشن ها را غیر فعال کنید

از آپلود کردن پست ها در گالری خود جلوگیری کنید

زمانی که شما یک استوری می گذارید، پستی ارسال می کنید، ریلز می گذارید و هرچیزی که آپلود می کنید، اینستاگرام به طور پیشفرض، یک نسخه از آن را در گوشی موبایل شما نیز ذخیره می کند. خود این ذخیره کردن دیتایی را مصرف می کند که اصلا لازم نیست که مصرف بشود. پس لازم است که شما وارد تنظیمات اینستاگرام خودتان بشوید و گزینه Save Original Photos را غیر فعال کنید. زمانی هم که می خواستید یک تصویر در اینستاگرام آپلود کنید، آن را مستقیما از گالری خودتان در اینستاگرام آپلود کنید تا حجم کمتری از اینترنت مصرف بشود. ویدیو هایی هم که با Camera Roll اینستاگرام گرفته می شوند، حجم خاصی از اینترنت را مصرف می کنند که بهتر است خودتان ویدیو را با دوربین گوشی خودتان بگیرید و در اینستاگرام آپلود کنید. چطوری این کار را انجام دهیم؟

مثلا وقتی می خواهید یک استوری سلفی در اینستاگرام بگذارید، به جای اینکه وارد استوری اینستاگرام شوید و از خودتان سلفی بگیرید، با دوربین گوشی از خودتان سلفی بگیرید، به گالریتان بروید، تصویر را انتخاب کنید، روی Share بزنید و سپس آن را در استوری اینستاگرام به اشتراک بگذارید. برای دیگر محتواها نیز می توانید از همین موضوع استفاده کنید تا کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام صورت بگیرد.

از آپلود کردن پست ها در گالری خود جلوگیری کنید

و اما راه آخر، وای فای مجانی گیر بیاورید

این مورد را ما جزوی از راه های کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام قرار نمی دهیم اما عملا جزوی از راه های آن به حساب می آید و درست است که در ایران خیلی جواب نمی دهد، اما گاهی ممکن است شانستان بزند و این راه جلوی پای شما سبز بشود. از نام آن هم معلوم است، شما می توانید به سراغ رستوران ها و کافه هایی در سطح شهر بروید، روی یکی از میز های آن ها بنشینید، با احترام رمز وای فای را درخواست کنید (یا گاهی خودشان به شما آن را می دهند و یا اصلا وای فایشان رمز ندارد) و با خیال راحت از اینستاگرام استفاده کنید. این راه برای کسانی که خصوصا شغلشان با اینستاگرام است بسیار جواب می دهد و می توانند صرفه جویی بسیاری در هزینه هایشان بکنند. البته بدون سفارش دادن از کافه مورد نظر، نمیشه چنین کاری کرد.

این راه را به عنوان یک راه علمی و فنی به شما پیشنهاد نمی کنیم، پیشنهاد ما این است که به سراغ همان راه های قبلی بروید و خیلی پیگیر این یکی راه نباشید. چون به تازگی کافه ها و رستوران ها فقط به مشتری های آشنا و همیشگی رمز وای فای را می دهند و خیلی از کافه ها، وای فایشان فقط به صندوق و خودپردازشان وصل است.

سخن پایانی

کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام شاید از آن دسته موضوعاتی نباشد که تا به حال به آن فکر کرده باشید. به این خاطر که وقتی اپلیکیشنی محبوب و پر استفاده می شود، انسان دیگر به این فکر نمی کند که می تواند از آن با بهینه ترین حالت ممکن نیز استفاده کند. همه ما فکر می کنیم که چیزی که هست را نمی توانیم تغییر بدهیم و فقط عادت کرده ایم که با مسائل همانطوری که هستند برخورد کنیم. گاهی می توانیم با یک سری روش های خاص، مفاهیم و ابزار ها را برای خودمان بهتر هم بکنیم و استفاده بهینه تری از آن ها داشته باشیم. ممنون که در این مقاله همراه ما بودید و امیدواریم که از این به بعد دیگر با فکر اقتصادی بهتری از اینستاگرام استفاده کنید و کاهش مصرف اینترنت اینستاگرام را در دستور کار قرار دهید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *