زمانی که صحبت از شبکه های اجتماعی و کسب و کار های داخل اینستاگرام می شود، همه تصور می کنند که مدیریت یک صفحه در اینستاگرام کار راحتی است. در حالی که وظایف ادمین اینستاگرام نه تنها زیاد است، بلکه گاهی این موارد چالش برانگیز و سخت هم می شوند. همه چیز به صفحه تحت کنترل ادمین بستگی دارد که دقیقا چه صفحه ای می باشد و چه کاری در آن صورت می گیرد. حال اصلا این ادمین اینستاگرام دقیقا کیست؟ چرا یک صفحه باید ادمین داشته باشد؟ مگر خود صاحب کسب و کار نمی تواند صفحه مرتبط با کسب و کار خود را مدیریت کند؟ سوالاتی که قرار است داخل این مقاله به آن ها پاسخ بدهیم و می خواهیم مو به مو این وظایف ادمین اینستاگرام را بررسی کنیم و ببینیم که هرکدام از آن ها چه مهارتی را لازم دارند.

وظایف ادمین اینستاگرام

ایجاد کسب و کار در شبکه های اجتماعی ایده بسیار خوبی می باشد. در دنیای امروز شبکه های اجتماعی می توانند واسطه بسیار خوبی برای کسب درآمد شما باشند. اما در هر صورت صرفا داشتن یک صفحه در اینستاگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی برای کسب درآمد کافی نیست. همچنین این موضوع را هم در نظر داشته باشید که شبکه های اجتماعی واقعا قرار نیست به خودی خود برای شما معجزه کنند. وظایف ادمین اینستاگرام هستش که این معجزه را رقم می زند و برای همین هم هرکسی نمی تواند از پس ادمینی اینستاگرام بربیاید. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که ممکن است یک نفر ادمین خوبی برای اینستاگرام باشد، اما دلیل نمی شود که در شبکه های اجتماعی دیگر هم همین موفقیت را تکرار کند. به این دلیل که شبکه های اجتماعی هر کدام برای خود اصول و قواعد خاصی دارند.

“کار های ادمین اینستاگرام” معمولا موارد مشخصی هستند. کار هایی که جلوتر به آن ها به طور کامل خواهیم پرداخت. یک سری از این کار ها شاید ساده باشند و گروه دیگر شاید به دقت بیشتری نیاز داشته باشند. اما در کل بخواهیم حساب کنیم مجموع تمام این کار ها با یکدیگر یک کل را تشکیل می دهند که انجام این کل، دشوار است. برای اینکه این موضوع را متوجه شوید، به صفحه شخصی خودتان نگاه کنید. نه خودتان و نه هیچکس شما را مجبور نکرده است که حتما در یک روز، یک سری امور مشخص را برای پیج شخصی خود انجام بدهید. همچنین قرار هم نیستش که هرچیزی که شما در صفحه شخصیتان پست می کنید، بهترین کیفیت را داشته باشد. اما مسلما یک کسب و کار از مدیریت پیج اینستاگرام خود انتظار دارد که در هر روز، تمامی امور را مو به مو با بهترین کیفیت انجام دهد.

ادمین اینستاگرام کیست؟

ادمین یا Admin در واقع مخفف شده کلمه Administrator است. به هر کسی که به یک صفحه، کامپیوتر، سایت و … دسترسی داشته باشد و بتواند تغییرات لازم را روی آن انجام بدهد ادمین می گویند. شما ادمین کامپیوتر شخصی خودتان و صفحه شخصیتان در شبکه های اجتماعی هستید، زیرا می توانید تنظیمات آن ها را ویرایش کنید، چیزی از آن ها حذف و اضافه کنید و خلاصه اینکه هرکاری بخواهید می توانید با آن ها انجام بدهید.  وظایف ادمین اینستاگرام که ما می خواهیم درباره آن صحبت کنیم، اشاره به وظایف کسی دارد که صفحه کسب و کار شما را در دست می گیرد و می خواهد به علاوه مدیریت، تولید محتوای آن را نیز انجام بدهد. حال اینکه این ادمین قرار است چه کار هایی را انجام بدهد و تا چه حد آزادی عمل دارد را شما به عنوان صاحب اصلی صفحه تعیین می کنید.

وظایف ادمین اینستاگرام برای همه یکسان نیست و کاملا بستگی به صفحه مورد نظر دارد. مثلا یک سری کسب و کار ها شاید در روز یا سه روز یکبار، یک ارسال پست و یک استوری در روز برایشان کافی باشد و بیشتر کار ادمین خلاصه به این می شود که حواسش به موارد دیگر صفحه باشد. گاهی هم ممکن است این موضوع متغیر باشد و از ادمین انتظارات دیگری برود. گاهی ممکن است ادمین اینستاگرام، به جز مهارت مدیریت و دیجیتال مارکتینگ، مهارت های دیگری مانند طراحی و ادیت پست را نیز لازم داشته باشد که مسلما با این وجود درآمد او هم بالاتر خواهد رفت. حال بیایید ببینیم که اصلا این ادمین اینستاگرام چه ویژگی هایی باید داشته باشد و سپس به سراغ وظایف ادمین اینستاگرام برویم.

ادمین اینستاگرام کیست؟

ویژگی یک ادمین اینستاگرام چیست؟

بگذارید به شما بگوییم که ادمین اینستاگرام بودن یک شغل سطح پایین نیست و وظایف ادمین اینستاگرام نباید کوچک شمرده شود. این شغل هم مانند دیگر شغل ها نیاز به منظم بودن، زمان بندی، استراتژی و تعهد دارد. پس اینکه بگوییم یک ادمین اینستاگرام باید وظیفه شناس و متعهد باشد کاملا بدیهی است و خیر، این موارد، مواردی نیستش که می خواهیم درباره آن ها صحبت کنیم. یک ادمین اینستاگرام قبل از هر چیز باید کار خودش و شبکه های اجتماعی را واقعا دوست داشته باشد. ما همه از شبکه های اجتماعی استفاده می کنیم و تا به حال نشده است که کسی بگوید(حداقل ما نشنیده ایم) که از اینکه در شبکه های اجتماعی فعالیت می کند خوش حال است. اما ادمین اینستاگرام واقعا باید دیدگاهش نسبت به شبکه های اجتماعی، یک دید مثبت و همراه با علاقه باشد. به این خاطر که او قرار صفحه شخص دیگری را مدیریت کند.

اما جدا از این موضوع، یک ادمین اینستاگرام باید هم وقت زیادی داشته باشد، هم حوصله کار کردن با شبکه های اجتماعی را به طور مداوم داشته باشد. یکی دیگر از مواردی که به آن باید اشاره کنیم این است که یک ادمین اینستاگرام، لازم است که روابط اجتماعی خوبی داشته باشد. دلیل آن هم مشخص است. صفحه رسمی یک کسب و کار در اینستاگرام، پل ارتباطی آن کسب و کار با مشتریان بالفعل و بالقوه اش است. برخورد صحیح و صبورانه یک کاربر شاکی در اینستاگرام می تواند یک مشتری را برای شما حفظ کند و برخورد غلط او ممکن است “چند” مشتری را از کسب و کار شما ناراضی کند. همچنین بد نیست که ادمین اینستاگرام دستی در تولید محتوا، ادیت و کار با اپلیکیشن های طراحی و ادیت هم داشته باشد تا به طور کامل بتواند یک پیج را با خیال راحت در دست بگیرد.

چرا به ادمین اینستاگرام نیاز داریم؟

احتمال زیاد اگر یک کسب و کار شلوغ و پر مشغله باشید، خودتان پاسخ به این سوال را می دانید. ساده ترین پاسخ به این سوال این است که شما به عنوان صاحب کسب و کار، باید خود کسب و کار و امور آن را مدیریت کنید و در حین مدیریت شبکه های اجتماعی خود شاید فرصت نکنید که اداره امور صفحه اینستاگرام را هم بر عهده بگیرد. دلیل دیگر این است که شما حتما در کسب و کار خودتان مهارت بسیار بالایی دارید و کار خودتان را هم به خوبی انجام می دهید، اما دیجیتال مارکتینگ و اینستاگرام مارکتینگ لزوما تخصص شما نیست. درست است که گذاشتن یک پست و پاسخ به سوالات می تواند کار آسانی باشد. اما هرکدام از این ها و موارد دیگر اصول خاص خودشان را دارند و مهارت های زیادی می طلبند.

تصور کنید که شما باید یک پست تولید کنید، کپشن آن را بنویسید و هشتگ گذاری انجام دهید، فالوور جذب کنید، کامنت بگذارید و لایک کنید، پست ها و استوری ها را در ساعت های خاص انتشار دهید، دایرکت ها را پاسخ دهید، پیج های رقیب را چک کنید، اطلاعات Insight را بررسی و تفسیر کنید، صفحه را به ابزار های مدیریتی مختلف متصل کنید و به علاوه تمام این ها، امور مرتبط با کسب و کار خودتان را نیز پیگیر باشید. می شود تمام این کار ها را در یک روز انجام داد؟ پس چه زمانی زندگی کنید؟ این کار ها وظایف ادمین اینستاگرام است که قرار است هرکدام را بیشتر توضیح بدهیم.

وظایف ادمین اینستاگرام چیست؟

اینجاست که به بخش اصلی مقاله می رسیم و قرار است که وظایف ادمین اینستاگرام را برای شما شرح بدهیم. این وظایف به طور کلی به 6 بخش تقسیم بندی می شوند که هرکدام از این بخش ها وظایف خاص خودشان را دارند. البته این وظایف در ادمین های مختلف متفاوت هستند و ممکن است یک ادمین تمام این کار ها را انجام دهد، ممکن است دو یا چند ادمین کار ها را بین خودشان تقسیم کنند و یا ممکن است به طور کلی شما یکسری از این کار ها را از ادمین انتظار نداشته باشید. اما به طور کلی کل کار هایی که یک ادمین اینستاگرام انجام می دهد به همین موارد ختم می شود مگر اینکه بعد ها موارد دیگری هم به این موارد طبق آپدیت های اینستاگرام اضافه شود. با ما همراه باشید که این موارد را بررسی کنیم.

تولید محتوای اینستاگرام

تولید محتوای اینستاگرام یکی از اصلی ترین وظایف ادمین اینستاگرام محسوب می شود. یک ادمین اینستاگرام باید در ساعات مشخص پست ارسال کند، استوری بگذارد، IGTV درست کند و البته اینکه برای هرکدام از این موارد هم از ابزار های مخصوص استفاده کند. تولید محتوای اینستاگرام ممکن است به هر شکلی باشد. مثلا ممکن خود ادمین اینستاگرام عکاسی یا ضبط ویدیو را بر عهده بگیرد یا اینکه شخص دیگری این وظایف را داشته باشد و موارد را به ادمین تحویل بدهد. ادمین اینستاگرام این را هم باید بداند که دقیقا در چه روز هایی و چه ساعت هایی باید چه محتوایی تولید کند.

ادمین اینستاگرام باید دستی در ادبیات و دستور زبان هم داشته باشد. نیازی نیست که تسلط کامل به این موارد داشته باشد، اما به علاوه کپشن، گاهی پست ها و استوری ها ممکن است متنی باشند و به همین دلیل هم ادمین اینستاگرام باید جملات درست، بدون غلط املایی و اشتباهات دستوری بنویسد.

همچنین ادمین اینستاگرام باید حواسش به هشتگ ها نیز باشد. هشتگ ها باید مرتبط با پست باشند و معمولا بهتر است یک پست 10 هشتگ بیشتر نداشته باشد.

ادمین اینستاگرام باید حداقل روزی یک استوری بگذارد تا تولید محتوای صفحه متوقف نشود. گاهی ممکن است لازم نباشد که روزی حتما یک پست در صفحه گذاشته شود اما جریان استوری کاملا با پست متفاوت است.

یکی از مهمترین وظایف ادمین اینستاگرام این است که ابزار های کمکی اینستاگرام را بشناسد و از آن ها استفاده کند. در مقالات قبلی درباره ابزار های اینستاگرام چه در زمینه مدیریت و چه در زمینه تولید محتوا صحبت کردیم که یک ادمین بهتر است حداقل از چند تا از آن موارد استفاده کند.

تولید محتوا در اینستاگرام

مدیریت کاربران صفحه اینستاگرام شما

اینجاست که مهارت روابط عمومی ادمین خودش را نشان می دهد. یکی از اصلی ترین وظایف ادمین اینستاگرام مدیریت کاربران و به طور کلی، مدیریت صفحه می باشد. هیچ اتفاقی در صفحه نباید از دید ادمین پنهان باشد و ادمین باید حواسش به همه امور مرتبط با صفحه باشد. از وظایف ادمین در این زمینه می شود به پاسخ به کامنت ها، لایک کردن کامنت ها، پاسخ به دایرکت ها، حذف کامنت های توهین آمیز و نامناسب(منظور ما به هیچ عنوان انتقاد های مودبانه یا شکایات نیست، لطفا این ها را پاک نکنید و پاسخ دهید!) و موارد دیگری که به کاربران مرتبط می شود اشاره کرد.

ادمین اینستاگرام باید صبور باشد و از روابط اجتماعی به دور نباشد. ادمین وظیفه دارد در سریعترین زمان ممکن، دایرکت ها و کامنت ها را پاسخ بدهد و هیچ دایرکتی را تا حد امکان بی جواب نگذارد.

همچنین ممکن است در صفحه اینستاگرام شما تبلیغات هم انجام بشود که مدیریت این تبلیغات به عهده ادمین اینستاگرام می باشد و باید در زمان مشخص تبلیغات را در صفحه قرار بدهد.

همچنین ادمین اینستاگرام باید پاسخگوی Reply استوری ها هم باشد. در کل پاسخ دادن به کاربران این حس را در کاربر ایجاد می کند که به او اهمیت داده می شود و این کار می تواند وفاداری مشتریان به شما را بیشتر کند.

تدوین استراتژی های جذب مخاطب و اجرای آن ها

بگذارید با شما رو راست باشیم، از وظایف ادمین اینستاگرام این نیست هر یک ساعت، 60 نفر را فالو کند و منتظر شود که آن ها فالو بک کنند و وارد پیج شوند. این کار هم خطرناک است و هم به طور کلی اینستاگرام این فعالیت های مشکوک را دوست ندارد. شما اگر شروع به همچین کاری کنید، اینستاگرام شما را با روش های مختلف جریمه خواهد کرد. همچنین آنفالو کردن این همه آدم هم به صورت یکجا زمان بیهوده زیادی می برد. وظیفه ادمین اینستاگرام برای جذب فالوور صرفا فالو کردن افراد مختلف نیست، ادمین باید به طور اورگانیک و طبیعی جذب مخاطب را انجام بدهد و باور کنید روش های دیگری به جز فالو کردن هم برای جذب مخاطب وجود دارد.

ادمین باید بداند که مخاطب هدف شما کجاست، سپس به سراغ آن ها برود و با هدف آن ها را فالو کند. آن هم نه اینکه پشت سر هم شروع به فالو کردن آن ها کند، بلکه یکی دو تا از آن هایی که می داند واقعا قرار است مشتری شما بشوند را فالو کند. پس هرگز به عنوان یک صاحب کسب و کار از ادمین قول جذب فالوور بالا در کمترین زمان نگیرید و به عنوان ادمین هم هرگز همچین قولی ندهید.

با تمام این تفاسیر، جذب مخاطب جدید همچنان جزو وظایف ادمین اینستاگرام به شمار می رود. با این تفاوت که جذب مخاطب باید روی اصول انجام بشود تا کاربران خودشان به سمت صفحه شما بیایند. به علاوه تولید محتوا هایی که تعامل مخاطبان را زیاد می کنند، ادمین اینستاگرام وظیفه دارد برای جذب مخاطب از روش های مختلف تبلیغات و بازاریابی دیجیتال استفاده کند تا مخاطب را به صفحه جذب کند.

بررسی آمار ها، تفسیر و ارائه گزارش

یک بخشی در صفحات کسب و کار اینستاگرام وجود دارد به نام بخش Insight که در مقالات قبلی درباره آن صحبت کردیم که چه اطلاعاتی را به ادمین می دهد. یکی از مهمترین وظایف ادمین اینستاگرام این است که شش دانگ حواسش به این بخش باشد و تفسیر آن را هم به خوبی بلد باشد. ادمین اینستاگرام باید بررسی کند که در بازه های زمانی مختلف انگیجمنت در صفحه به چه صورت بوده است، چه مقدار فالوور و از چه طریقی جذب شده است، کدام محتوا جنجالی تر بوده است و در چه ساعاتی کاربران صفحه بیشتر فعال هستند. بعد از این ها خوب است که به صورت یک پروپوزال، این تفاسیر به دست صاحب کسب و کار برسد تا با یک نگاه گذرا، صاحب کسب و کار هم متوجه فرایند های صفحه بشود.

وظایف ادمین اینستاگرام به همین موارد ختم نمی شود. ادمین اینستاگرام باید از این داده ها به درستی استفاده کند و رویه کار خودش را بر پایه این اطلاعات بنا کند. در هر صورت این اطلاعات وجود دارند برای اینکه ما بتوانیم فعالیت های بهتری در صفحه انجام بدهیم و قرار نیست که فقط ناظر این اطلاعات باشیم. همچنین به غیر از Insight، در مقالات قبلی ما دیگر ابزار های آماری اینستاگرام را نیز برای شما معرفی کردیم که ادمین اینستاگرام باید از بهترین آن ها استفاده کند و به شما پیشنهاد دهد که کدام یک از آن ها را خریداری کرده و استفاده کنید.

بررسی آمار ها، تفسیر و ارائه گزارش

بررسی رقبا و بررسی کسب و کار های مرتبط

ادمین اینستاگرام قرار نیست از پیج های مشابه کسب و کار شما تقلید کند، اما این موضوع به این معنی نیست که هیچ کاری هم با آن ها نداشته باشد. یکی از وظایف ادمین اینستاگرام می تواند این باشد که رقبای کسب و کار شما را بررسی کند و از ایده های آن ها به صورت خلاقانه استفاده کند. در واقع ادمین اینستاگرام قرار نیست همان کاری که رقبا انجام می دهند را انجام بدهد، اما می تواند از کار های خوب رقبا الهام گیری کند و با مهارت خاص خود، تغییراتی روی آن ها اعمال کند و آن ها را به اجرا دربیاورد.

بررسی رقبا این اجازه را به ادمین اینستاگرام می دهد که ایده پیدا کند. ایده های جدید و خلاقانه می توانند پیشرفت صفحه و در نتیجه پیشرفت کسب و کار شما را به دنبال داشته باشند.

به علاوه این ها صرفا ادمین اینستاگرام نباید دنبال رقیب ها باشد. ادمین اینستاگرام می تواند با صفحاتی که کسب و کار های مرتبط با کسب و کار شما دارند ارتباط برقرار کند و همکاری هایی در جهت پیشرفت هر دو کسب و کار ایجاد کند. مثلا اینستاگرام در حال حاضر این اجازه را به شما می دهد که پست های مشترک بین دو صفحه در اینستاگرام گذاشته شود که این موضوع می تواند کمک بزرگی به جذب مخاطب بکند.

فعالیت مثل یک کاربر عادی

ادمین اینستاگرام می تواند با صفحه شما مانند یک کاربر عادی رفتار کند. به این صورت که لایک کند، کامنت بگذارد، استوری ریپلای کند، ارتباط برقرار کند و هر کاری که یک کاربر عادی اینستاگرام انجام می دهد. اما با چه کسانی باید این کار ها انجام بشود؟ یکی از وظایف ادمین اینستاگرام ارتباط برقرار کردن با دیگر کسب و کار ها می باشد. شما با لایک کردن پست های صفحات دیگر و کامنت گذاشتن برای آن ها می توانید خودتان را به کاربران نشان دهید و کنجکاوی آن ها را برانگیزید که از صفحه شما دیدن کنند. البته ادمین اینستاگرام بهتر است کامنت تبلیغاتی در صفحات دیگر نگذارد و کاملا عادی و مرتبط به فعالیت بپردازد تا خدایی نکرده شکایتی از صفحه شما وجود نداشته باشد.

[button animation=”rda_zoomIn” t_color=”#ffffff” b_color=”#0aafc2″ alt_b_color=”#0396a0″ t_hover_color=”#ffffff” b_hover_color=”#333333″ radius=”10″ url=”https://dmtaban.com/wp-content/uploads/2022/02/روش-های-طراحی-سایت.pdf” target=”yes” position=”ta_center”]دانلود PDF مقاله[/button]

پایان وظایف ادمین اینستاگرام

در آخر این مقاله باید به عنوان حسن ختام به اصلی ترین چیزی که یک ادمین اینستاگرام باید داشته باشد اشاره کنیم. راز موفقیت صفحه شما این است که ادمین صفحه اینستاگرام شما به علاوه ویژگی هایی که گفتیم، خلاق باشد. ادمین اینستاگرام شما اگر تمامی وظایف ادمین اینستاگرام را هم انجام بدهد، باز هم صفحه شما یک روند رو به رشد آرامی خواهد داشت. اما یک ادمین خلاق می تواند کاری کند که صفحه شما از این رو به آن رو بشود.

حال که وظایف ادمین اینستاگرام را فهمیدیم شاید دید بهتری نسبت به کار یک ادمین پیدا کرده باشیم. همیشه این موضوع را در نظر داشته باشید که یک ادمین خوب برای اینستاگرام می تواند تاثیر به سزایی در پیشرفت کسب و کار شما داشته باشد. امیدواریم که این مقاله هم مورد توجه شما قرار گرفته باشد و توانسته باشیم دید خوبی از کار یک ادمین به شما داده باشیم.

منبع:

Medium

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *