الگوریتم های اینستاگرام

اگر سراغ این مطلب  آمده اید احتمالا کسب و کاری دارید و در اینستاگرام یک پیج دارید که محصول یا خدماتتان را در آن عرضه میکنید، یا اینکه یک تولید کننده محتوا یا بلاگر هستید و به دنبال افزایش مخاطب و بازدید برای کسب درآمد بیشتر هستید؛ فرقی نمیکند که شما در اینستاگرام چه سبک کسب و کاری دارید. شما باید با الگوریتم های اینستاگرام آشنا باشید تا بتوانید اول از همه تعامل بیشتری از کاربران دریافت کنید و در نهایت درآمد بیشتری کسب کنید. برای اینکه بدانید در 2021 با چه استراتژی ای در اینستاگرام پیش روید تا انتهای مطلب با آژانس دیجیتال مارکتینگ تابان همراه باشید.

الگوریتم های اینستاگرام در 2021 چگونه عمل میکنند؟

احتمالا میدانید که اینستاگرام سیاست جدیدی وضع کرده است و به زودی به اجرا در خواهد آمد ، بدین گونه که پست های شما به تعداد کمتری از فالوئر هایتان نمایش داده خواهد شد، این مسئله بسیار باعث نگرانی شده است برای پیج هایی که قصد تبلیغات در اینستاگرام را دارند حتی برای کاربرانی که بیزینسی در اینستاگرام ندارند زیرا شاید نتوانند بسیاری از پست های دوستان و آشنایان خود را نیر مشاهده کنند. در آینده ای نه چندان دور اهمیت اکسپلور در اینستاگرام بیشتر از صفحه فید خواهد شد. ما در ادامه به شما خواهیم گفت که چطور باید عمل کنید تا بتوانید در این الگوریتم موفق باشید و بازدید خود را از دست ندهید.

الگوریتم های اینستاگرام

تعامل پست و استوری ها

اساس همه الگوریتم های اینستاگرام بر اساس رفتار تعاملی کاربران میباشد و اولین و مهم ترین فاکتور اینستاگرام برای نمایش پست ها در  صفحه فید یا اکسپلور همین موضوع است، تعاملات در پست ها شامل لایک ، کامنت ، سیو (ذخیره کردن) و اشتراک گذاری کاربران میشود. در چند وقت اخیر بحث تعامل در استوری ها هم مطرح شده، مثلا اگر دقت کرده باشید به تازگی پیج های زیادی را میبینیم که از فالوئر هایشان سوال میپرسند و در باکس کوئیز یا سوال قرار میدهند،  یا در خصوص موضوع خاصی نظر سنجی میکنند. از آنجایی که استوری ها هم میتوانند به اکسپلور اینستاگرام راه یابند پس تعامل در استوری ها هم اهمیت زیادی دارد. این اکشن ها در استوری بسیار موثرند و میتوانند استوری شما را متمایز کنند.اصولا محتواهایی مثل نظر سنجی، کوئیز ، باکس سوال و… برای افراد جذابند وشما میتوانید فیدبک خوبی از محتوا های این چنینی در استوری داشته باشید و به اکسپلور بروید.

نکته مهم دیگر در این باره این است که شما در دقایق ابتدایی پس از انتشار پست یا استوری تعامل خوبی بگیرید زیرا این قضیه میتواند بسیار به شما کمک که اول از همه صفحه فید را بشکانید و سپس به اکسپلور بروید. اینستاگرام پس از انتشار یافتن پست شما اول به بخشی از فالوئر هایتان پست را نمایش میدهد، اگر بین آنها تعامل خوبی دریافت کرد به همه فالوئر ها شما را نمایش میدهد و در صفحه فید برای اکثر فالوئر ها میان پست های بالا ظاهر خواهید شد.

تکنیک های افزایش تعامل کاربر

همانطور که گفتیم همه الگوریتم های ایسنتاگرام چه در صفحه فید و چه در اکسپلور یا هشتگ بر پایه تعامل کاربر میباشد. (مخصوصا در سال 1202). برای اینکه بتوانید تعامل خوبی از پست ها و استوری ها خود دریافت کنید ما در اینجا ما به شما تکنیک هایی را معرفی خواهیم کرد که مطابق با الگوریتم های اینستاگرام در سال جدید هستند.

1- تولید محتوای تعاملی

حرف های کلیشه ای در مورد تولید محتوای تعاملی بسیار زیاد است. اما راز تولید محتوای تعاملی این است که قبل از هر چیزی شما به خوبی مخاطبینتان بشناسید. شاید به گفتار این امر آسان باشد اما شناخت مخاطب و تعریف پرسونا برای آن کار پیچیده ای است، معمولا اگر در حوزه خاصی محتوا تولید میکنید عمومیت مخاطبان شما را عده ی خاصی از افراد پوشش میدهند؛ مثلا اگر شما یک فروشنده کنسول بازی هستید، پرسونای شما اغلب جوانان و نوجوانان با میانگین سنی کمتر از 25 هستند. پس اکثر آنها علایق و سلایق یکسانی دارند. شما میتوانید محتوا هایی تولید کنید که امروزه برای این قشر جذابیت دارد حال شکل محتوا میتواند طنز باشد، میتواند چالشی باشد و طرفدار گونه باشد و… پس اصلی ترین توصیه ما به شما این است که مخاطب خود را درست بشناسید و در مورد آنها تحقیق کنید.

الگوریتم های اینستاگرام

2- فعال باشید

فعال بودن شما و پاسخگویی به مخاطبین به خصوص در کامنت ها میتواند تاثیر بسیار خوبی روی تعامل پیج شما بگذارد. و در الگوریتم های اینستاگرام حائز اهمیت است .فعال بودن به این منزله نیست که شما تمام طول روز در اینستاگرام فعال باشید. شما میتوانید به پیج های هم حوزه خودتان و حتی پیج های فالوئر ها سر بزنید و برای آنها کامنت بزارید، لایک کنید و حتی فالو کنید تا تعامل شما ادامه دار باشد، با این کار ها بیشتر در ذهن مخاطب خود ماندگار میشوید و آنها شما را به راحتی از ذهنشان پاک نمیکنند. تعامل با رقبا و پیج های هم حوزه هم بسیار میتواند به شما در افزایش نرخ تعامل و حتی افزایش فالوئر کمک کند؛ امروزه اکثر پیج ها مایل به تعامل با رقبا و پیج های هم حوزه هستند.

الگوریتم های اینستاگرام

3- از هشتگ ها درست و به جا استفاده کنید

چند وقت پیش یک محتوای کامل و جامع فقط در خصوص استراتژی هشتگ گذاری در اینستاگرام داشتیم و در آن کامل توضیح دادیم که چه سبک هشتگ گذاری میتواند نرخ تعامل پست های شما را بالا ببرد. اما اگر بخواهیم خلاصه بگوییم. تعداد هشتگ ها آنچنان تاثیری نمیتواند بگذارد مخصوصا از چند ماه پیش که اینستاگرام تغییرات زیادی در این خصوص داشت و بسیاری از پیج ها بازدید هشتگ هایشان را از دست دادند یا حداقل بسیار کمتر از قبل شد. برخی فکر میکنند که زیاد هشتگ زدن شانس آنها را برای افزایش نرخ تعامل بیشتر میکند. سعی کنید هشتگ ها را کاملا مرتبط با محتوایتان بزنید و از هشتگ های تکراری در زیر پست ها پرهیز کنید. اگر هشتگ هایی که زیر همه پست ها استفاده میکنید یکسان باشد اینستا این کار شما را یک رفتار اسپم گونه در نظر میگیرد و بازدید شما از این هشتگ ها را به حداقل میرساند.

الگوریتم های اینستاگرام

اینستاگرام برای کاربران خود قابلیت فالو کردن هشتگ را گذاشته است پس شما حتما باید از هشتگ های مرتبط استفاده و تو استفاده ازشون زیاده روی نکنید. فرض کنید محتوای شما در مورد ست کردن لباس هست، حالا اگه از #ست_لباس استفاده کنید کاملا منطقیه اما وقتی از هشتگ نا مرتبطی مثل #فرزاد_فرزین استفاده کنید هشتگ شما اسپمی به شمار میاد! حالا اسپم برای کی؟ اسپمی برای افرادی که هشتگ فرزاد فرزین رو فالو کردند و پست شما با محتوای ست کردن لباس اونجا ظاهر میشه. شاید #فرزاد_فرزین فالوئر زیادی داشته باشد و بازدید هایش بالا باشد ولی به درد محتوایی مثل ست کردن لباس نمیخورد.

الگوریتم های اینستاگرام

4- از مخاطبین بخواهید اعلان های پیج شما را فعال کنند.

همانطور که ذکر کردیم، تعامل در دقایق ابتدایی انتشار پست بسیار مهم است. عملا نوتیف رفتن برای کاربر هیچ نقشی در الگوریتم های اینستاگرام بازی نمیکند و تنها به شما کمک میکند پس از آنکه پست و محتوای جدیدی را انتشار دادید بلافاصله به فالوئر پیج شما نوتیفیکشن ارسال شود و او اطلاع یابد که شما همین الان پست  یا استوری را آپلود کرده اید. برخی ممکن است همان لحظه روی نوتیف کلیک کنند و مستقیم پست شما را ببینند.این مورد میتواند تاثیر بسیار زیادی در نمایش داده شدن شما در فید و رفتن به اکسپلور داشته باشد.

الگوریتم های اینستاگرام

5- بیشتر از خودتان بگویید

برای اینکه بیشتر در ذهن مخاطب ماندگار شوید احتیاج دارید که بیشتر خود شما را بشناسند. شما با معرفی خودتان و بیشتر جلوه دادن کسب و کارتان میتوانید خیلی آسان تر در ذهن فالوئر هایتان ماندگار شوید تا اینکه بخواهید با محتوایتان این کار را کنید. علاوه بر این اگر مخاطب خود شما را ببینید میتوانید بیشتر روی شما حساب باز کند و اعتمادش به مرور جلب میشود مخصوصا اگر پیج فروشگاهی دارید این مورد میتواند خیلی به شما کمک کند. پس سعی کنید از خود ویدیو تهیه کنید و مستقیم با مخاطبتان صحبت کنید و آن را به صورت پست و استوری منتشر کنید.

لایو هم از دیگر تکنیک هایی است که شما میتوانید به وسیله آن اعتماد سازی و برندینگ انجام دهید و حتما سعی کنید از قابلیت لایو استفاده کنید.

الگوریتم های اینستاگرام

کلام پایانی

به این نکته باید توجه کرد که هیچکس دقیقا نمیداند که الگوریتم های اینستاگرام به چه صورت کار میکنند و دقیقا چه چیزهایی را میسنجند، ما در این جا مواردی را ذکر کردیم  که در طول زمان ثابت شده اند و اکثرا از آنها جواب گرفته اند. بی شک موارد دیگر زیادی هستند که در اینجا ذکر نشده اند اما ما سعی کردیم با یک ادبیات ساده اصلی ترین روش ها و تکنیک هایی که در مورد بازدهی آنها شک و تردیدی وجود ندارد را به شما معرفی کنیم. امیدواریم این مطلب مورد قبول شما واقع شده باشد. اگر میخواهید با خدمات مدیریت شبکه اجتماعی آژانس دیجیتال مارکتینگ تابان آشنا شوید و مشاوره رایگان در خصوص مدیریت اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی خود دریافت کنید کافیست با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *